Yurtdışı iphone 5G ve LTE Bant Değerleri

M Çevrimdışı

metin7

Yeni Üye
29 Ara 2021
48
34
Merhaba arkadaşlar, şu an Rusyadayım dönerken kendime bir adet iphone 14 pro max almak istiyorum. Burada da savaştan ötürü bazı yaptırımlar uygulandığı için telefonu "sahibinden" tarzı bir siteden alacağım. Piyasadaki çoğu telefon japonyadan getirilip sıfır satılıyor.

Şimdi sorum şu: Japonya için üretilmiş telefonu Türkiye'de kullanmam sorun olur mu? Apple müşteri hizmetleri aşağıdaki linki atıp, teknik destek sağlayamayız gibisinden cevaplar verdi, iyice kafam karıştı.

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
İmei kaydı yaparsanız size ait hat ile kullanırsanız. Sıkıntı sorun olmaz.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,253
farklı ülkelerde farklı gsm bantları kullanılmakta yanlış hatırlamıyorsam Çin ve Hindistan harici çoğu ulkelerin bantları birbirini tutuyor ha bu su demek değil
Çinden gelen makina tr çalışmaz tabiki bal gibide çalışır lakin bazı bantları kullanamayacagınız için mobil internet kısmında performans düşümü yaşanabilir.

bunu siz farkedemirsiniz derseniz sanmıyorum.
yüksek boyutlu datalarda uğraşıyorsaniz belki.

S Çevrimdışı

Swift 

Aktif Üye
26 Eyl 2018
439
Japonya cihazların dünya geneli cihazlardan genel olarak tek farkı Japonya içersinde deklanşör sesinin kapatılamaması :) 2g-3g-4g-5g bant anlamında bir fark yok. Sadece ABD cihazlarda çift esim ile birlikte 5G mmwave bant farkı var. O bantlar da ABD dışında yok zaten. Olmasın da bence, 35 GHz frekans korkutuyor şahsen.

Hanıma ABD 14 Pro Max getirttim, kayınbirader de Japon versiyonu aldı. İkisi de hiç sorunsuz çalışıyor. Endişeniz olmasın.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609
farklı ülkelerde farklı gsm bantları kullanılmakta yanlış hatırlamıyorsam Çin ve Hindistan harici çoğu ulkelerin bantları birbirini tutuyor ha bu su demek değil
Çinden gelen makina tr çalışmaz tabiki bal gibide çalışır lakin bazı bantları kullanamayacagınız için mobil internet kısmında performans düşümü yaşanabilir.

bunu siz farkedemirsiniz derseniz sanmıyorum.
yüksek boyutlu datalarda uğraşıyorsaniz belki.
Bazı Android modellerinde bu sıkıntı yaşanıyor. Ülkemizdeki bazı bantları telefonun yazılımı veya modemi desteklemiyor, o bant aralığına girdiğinizde cihazın internet performansı kaplumbağa misali yavaşlıyor.

Apple'da bölge bölge üretim yapıyor ama Android'teki kadar bariz sıkıntı yaşatacağını sanmıyorum.
E-SIM olayı işin içine girdikten sonra o destek de muhtemelen bölgeye göre açılıp kapanıyordur sistemin içinde.
Apple muhtemelen o bölge kodlarını lisans nedeniyle yapmıştır. :kiskis

TR'de E-SIM kaydı yapılınca muhtemelen TR şebekesine göre frekansları açıp kapatıyordur diye tahmin ediyorum.

S Çevrimdışı

Swift 

Aktif Üye
26 Eyl 2018
439
Bazı Android modellerinde bu sıkıntı yaşanıyor. Ülkemizdeki bazı bantları telefonun yazılımı veya modemi desteklemiyor, o bant aralığına girdiğinizde cihazın internet performansı kaplumbağa misali yavaşlıyor.

Apple'da bölge bölge üretim yapıyor ama Android'teki kadar bariz sıkıntı yaşatacağını sanmıyorum.
E-SIM olayı işin içine girdikten sonra o destek de muhtemelen bölgeye göre açılıp kapanıyordur sistemin içinde.
Apple muhtemelen o bölge kodlarını lisans nedeniyle yapmıştır. :kiskis

TR'de E-SIM kaydı yapılınca muhtemelen TR şebekesine göre frekansları açıp kapatıyordur diye tahmin ediyorum.

Apple resmen “global” bir cihaz yapmış. Nereden hangi cihaz alırsanız alın herhangi bir ülkede sorunsuz çalışır. Ufacık farkların da çoğu donanımsal değil. Farklı bölgede aktive edilince ortadan kalkıyor.

M Çevrimdışı

metin7

Yeni Üye
29 Ara 2021
48
34
bir sıkıntı olmadı, normal şekilde kullanıyorum, bilgi veren dostlara çok teşekkür ederim.

IMG_0435.jpg
IMG_0501.jpg

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri