Yurt dışından tv getirme

ramchomania Çevrimdışı

ramchomania 

Süper Üye
8 Mar 2020
2,098
40
Bu gümrük işlerinin de böyle esnek olması büyük sorun aslında.
Yurt dışı siparişlerde bile personelin inisiyatifine kalıyor bazen olay.
Hediye olarak güvenli şekilde taşınabilirse sorun yok sanırım.
Tabi tuner için TRT payı alınır mı bilmem.
Ürün alındığı ülkede servise açtırılıp test edilir vs.

B Bratan Akigo35 Akigo35

Bizde ney düzgün yapılıyor ki

İhtiyaç olan şeyler gümrük yer alakasız şeyler bilinmediği için geçer gider

B Çevrimiçi

Bratan 

Süper Üye
8 Kas 2018
907
43
Bu gümrük işlerinin de böyle esnek olması büyük sorun aslında.
Yurt dışı siparişlerde bile personelin inisiyatifine kalıyor bazen olay.
Hediye olarak güvenli şekilde taşınabilirse sorun yok sanırım.
Tabi tuner için TRT payı alınır mı bilmem.
Ürün alındığı ülkede servise açtırılıp test edilir vs.

B Bratan Akigo35 Akigo35
öncelikle bu konuda deneyimim olmadigini belirteyim :alala

yeni ürünler belirli bir degeri ( su anda 22 euro sanirim) ve belirli bir adedi ( en fazla 4 adet) gecerse vergiye tabi oluyor. ürün degeri 1500 euroyu gecerse ithalat sinifina giriyor
bildigim kadariyla akigo35 in dedikleri kismen dogru yurt disindan gelen kisi yaninda kendi kullanilmis esyasini getirirse gümrük poliside cinslik yapmazsa sorun cikmaz ama trt katki payi ödenmesi gerekir
bahsi gecen uluslararasi nakliyeci bildigimiz tir söförüdür muhtemelen o ancak akrabalardan birisi yeni tv almis bunuda bana verdi filan diyip gümrükte ikna edebilirse yaninda getirebilir fakat paket acilmis kullanilmis görünümünde olmasi gerekir
bunun disinda vergi bile ödense yinede fiyati uyguna geliyor sanirim 14 bin tl ye aldigin tv ye 10 bin tl vergi ödesen 6 bin lira kenarda kalir 2 sene icinde tv bozulsa bile 6 bin liraya tamir ettirirsin en kötü ihtimal ayni fiyata gelmis olur
tv yi alacak olan kisi alsin evde bir süre denesin kullansin ölü pixel vs bir ters durum yoksa sansini dene bence

ters yönde bir bilgi vereyim almanyada böyleymis belki türkiye icinde gecerlidir
vergi memurlari gecmise yönelik vergi talebinde bulunup ceza kesebiliyorlar mesela 5 yil önce bir laptop aldiniz aradan zaman gecti tatile gittiniz bu gün havalanindan ülkeye tekrar giris yapiyorsunuz kontrolde size bunun faturasi varmi nerden aldin vergisini ödedinmi diye sorduklarinda vergi mükellefi olarak faturani göstermen vergisini giris yaptigin ülkeye ( almanya ya ) ödedigini kanitlaman lazim yoksa laptopun tahmini degerinie internetten bakip vergi+para cezasini yapistiriyorlar belgesel tarzi bir yapimda görmüstüm

K Çevrimdışı

Kuanique

Yeni Üye
7 Ara 2020
12
36
Benim bildiğim ekran büyüklüğüne göre vergi değişiyor olması lazim.Tam emin değilim iyi araştırmak lazim herhangi süprizle karşılaşmamak için

B Çevrimdışı

burakkrlangc

Yeni Üye
16 Ara 2021
15
33
Arkadaşım beraber getirirse sorun olmuyor. En fazla 40 Euro Türkiye havalarında ödeme yapılıyor.
Ucağa verirken kırılabilir eşya bölümüne teslim ediliyor. Tabi Hasar görme ihtimali azda olsa var..
Buradan arkadaşın ev eşyası gidecek arkadas orada taşıyıcı firma tanıdık onun eşyalarını bırakacak benim tv yi alıp gelecek kamyon la kutusu olmasada onu güzelce pat pat naylonla sariyorlar hiç taşınmada sıkıntı yok gümrükte biseyle olur mu ki

öncelikle bu konuda deneyimim olmadigini belirteyim :alala

yeni ürünler belirli bir degeri ( su anda 22 euro sanirim) ve belirli bir adedi ( en fazla 4 adet) gecerse vergiye tabi oluyor. ürün degeri 1500 euroyu gecerse ithalat sinifina giriyor
bildigim kadariyla akigo35 in dedikleri kismen dogru yurt disindan gelen kisi yaninda kendi kullanilmis esyasini getirirse gümrük poliside cinslik yapmazsa sorun cikmaz ama trt katki payi ödenmesi gerekir
bahsi gecen uluslararasi nakliyeci bildigimiz tir söförüdür muhtemelen o ancak akrabalardan birisi yeni tv almis bunuda bana verdi filan diyip gümrükte ikna edebilirse yaninda getirebilir fakat paket acilmis kullanilmis görünümünde olmasi gerekir
bunun disinda vergi bile ödense yinede fiyati uyguna geliyor sanirim 14 bin tl ye aldigin tv ye 10 bin tl vergi ödesen 6 bin lira kenarda kalir 2 sene icinde tv bozulsa bile 6 bin liraya tamir ettirirsin en kötü ihtimal ayni fiyata gelmis olur
tv yi alacak olan kisi alsin evde bir süre denesin kullansin ölü pixel vs bir ters durum yoksa sansini dene bence

ters yönde bir bilgi vereyim almanyada böyleymis belki türkiye icinde gecerlidir
vergi memurlari gecmise yönelik vergi talebinde bulunup ceza kesebiliyorlar mesela 5 yil önce bir laptop aldiniz aradan zaman gecti tatile gittiniz bu gün havalanindan ülkeye tekrar giris yapiyorsunuz kontrolde size bunun faturasi varmi nerden aldin vergisini ödedinmi diye sorduklarinda vergi mükellefi olarak faturani göstermen vergisini giris yaptigin ülkeye ( almanya ya ) ödedigini kanitlaman lazim yoksa laptopun tahmini degerinie internetten bakip vergi+para cezasini yapistiriyorlar belgesel tarzi bir yapimda görmüstüm
Belcikaya arkadaşımın eşyası gidecek , taşıyıcı firma tanıdık ev eşyasını teslim ederken benim tv yi de alıp gelecek diye düşündüm kutusu önemli değil pat pat naylon ile kutudan dağa sağlam paketliyorlar gümrük de sıkıntı olur mu ki

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
Buradan arkadaşın ev eşyası gidecek arkadas orada taşıyıcı firma tanıdık onun eşyalarını bırakacak benim tv yi alıp gelecek kamyon la kutusu olmasada onu güzelce pat pat naylonla sariyorlar hiç taşınmada sıkıntı yok gümrükte biseyle olur mu ki
Tuner olduğu için TRT payı ödersiniz o kesin.
Kutusuz getirirse, ona göre bir vergi ödersiniz.
Her türlü cepten para çıkacak o kesin.

K Çevrimdışı

kancasis

Yeni Üye
16 Ara 2017
13
Ben 10 sene önce taşıyıcı firmayla ev eşyası (TV dahil) gönderdim hic bir sorun çıkmadı.
Ayrıca izine gelen arkadaşlarım yanlarında TV getiriyor herhangi bir zorlukla karşılaşmıyorlar.
Tv ekran boyutuna göre gümrük veya bandrol ücreti alınıyor. oda fazla birşey tutmuyor.

A Çevrimdışı

aeronics 

Süper Üye
15 Kas 2020
581
44
Öncelikle akrabanız televizyonu taxfree evrakıyla alabiliyosa çok iyi olur. Duruma göre %19'a varan parayı geri alırsınız.
Ürünü alıp kendi evine getirdikten sonra mümkünse kurulumunu yapıp bir denesin. Problem yok ise tekrar kutusuna koysun ve nakliyeye o şekilde versin. Nakliye sırasında ürünün kutulu olup olmamasına bakılmıyor. Kutunun açılıp açılmamış olması önemli. Kutu açık ise zaten artık ticari bir ürün olmaktan çıkmış oluyor. Televizyonun ebatlarına göre değişken bir gümrük vergisi ve sabit bir bandrol vergisi var.

B Çevrimdışı

burakkrlangc

Yeni Üye
16 Ara 2021
15
33
Öncelikle akrabanız televizyonu taxfree evrakıyla alabiliyosa çok iyi olur. Duruma göre %19'a varan parayı geri alırsınız.
Ürünü alıp kendi evine getirdikten sonra mümkünse kurulumunu yapıp bir denesin. Problem yok ise tekrar kutusuna koysun ve nakliyeye o şekilde versin. Nakliye sırasında ürünün kutulu olup olmamasına bakılmıyor. Kutunun açılıp açılmamış olması önemli. Kutu açık ise zaten artık ticari bir ürün olmaktan çıkmış oluyor. Televizyonun ebatlarına göre değişken bir gümrük vergisi ve sabit bir bandrol vergisi var.
Saol başkan yardımcı oldu yorumların (:

A Çevrimdışı

aeronics 

Süper Üye
15 Kas 2020
581
44
Bence vergilerle hemen hemen aynı paraya gelecek.
Samsung 65QN90A (vatan bilgisayarda) alınacağı varsayarsak Türkiye fiyatı 27300TL. Muadili olan 65QN91A (mediamarkt.de de) 1739€ (22750 TL). Buradan yeşil taxfree alınırsa %19 civarı para geri alınacak. Yani 1410€ olacak. Buna (55 inç ve üstü olduğundan) 80€'luk vergi ödenecek yani televizyon yaklaşık 1500€'ya mal olacak. Bu da yaklaşık 19100 TL eder. Nakliye için ne kadar önedir onu bilemeyeceğim.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
Samsung 65QN90A (vatan bilgisayarda) alınacağı varsayarsak Türkiye fiyatı 27300TL. Muadili olan 65QN91A (mediamarkt.de de) 1739€ (22750 TL). Buradan yeşil taxfree alınırsa %19 civarı para geri alınacak. Yani 1410€ olacak. Buna (55 inç ve üstü olduğundan) 80€'luk vergi ödenecek yani televizyon yaklaşık 1500€'ya mal olacak. Bu da yaklaşık 19100 TL eder. Nakliye için ne kadar önedir onu bilemeyeceğim.
Bu parayı garantisi olmayan bir ürüne ödeme riski cidden göze alınabiliyorsa, herhangi bir durumda ürünün tamamen çöp olma ihtimali de psikolojiyi bitirmeyecekse düşünülebilir.

Ben LG OLED alacak olsam onu da Türkiye'den alırım açıkçası.
Hiç yoktan şikayet edebileceğim bir muhatabım olur.
Paramı geri alırım aylar sonra da olsa.

Geri
Üst Alt