Yüksek ücretler İle satın aldığımız televizyonlarımızı garanti dışında da güvence altına almalıyız.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Arkadaşlar Merhaba;

Aslında yıllar önce bu mevzu ile ilgili donanımhaberde yöneticiyken konu açmış ve bütün üyeleri uyarmıştım lakin burada da bu konuyu gündeme taşıma gerekliliği doğdu son zamanlarda gelen kırık panel vak'alarının çoğalması nedeniyle.

Panel kırılmaları, sıvı teması ve yıldırım düşmesi gibi konular nedeniyle bu konu daha çok önem kazanmaktadır.

Biliyorsunuz TV üreticilerinin GARANTİ adı altında ücretsiz verdiği hizmetlerin belli koşulların dışında olmaması gerekliliği şartı vardır.

Bunlardan birisi bildiğiniz üzere sıvı teması
Daha sonra Yıldırım düşmesi ve şebeke kaynaklı arızalar
Bunun dışında da fiziksel darbe ile deforme olan ürünler yani bizi ilgilendiren kısmı ile kırık paneller

CRT teknolojisinin aksine LCD teknolojisi oldukça kırılgandır.
Yine CRT teknolojisinde dışarıdan sıvı teması LCD ler kadar sorun yaratmazdı zira CRT zaten kapalı bir cam tüp idi.

Bu şartlarda Tüketiciler olarak yapmamız gereken, yasal garanti koşullarının dışında da bazı önlemler almaktır.

Öncelikle araştırmak ve poliçedeki şartları detaylı belirlemek kaydıyla mutlaka bir ev sigortası yaptırmanızı tavsiye ederim.

Bazı sigorta şirketleri LCD ler veya notebooklar için özel bir madde ekleyebiliyor, bu her firmanın uygulamasına göre değişir. Ancak özellikle güvence altına almak istediğiniz ürünlerin bana göre poliçede ismi geçmesi iyi olacaktır.

Sigorta kapsamında olan ürünlerinizde gerek çocuk kaynaklı darbe neticesi kırılmalar, gerek sıvı teması ve gerekse yıldırım düşmesi gibi unsurlar nedeniyle garanti kapsamı dışında kalan ürünlerinizi güvence altına alabilirsiniz.

Ancak yine de kanatları altına gireceğiniz şirket ile ilgili detaylı araştırma yapmanızı öneririm.

Diğer husus ise, Binlerce lira para verip evlerimize yüksek teknoloji ürünler alıyoruz lakin, özelleştirilmesine rağmen sorunları bitmeyen şebeke sağlayıcıları (Aydem TEDAŞ vs) nedeniyle bu ürünler arıza yapıyor ve yetkili servisler ''şebeke hatası'' nedeniyle garanti dışı bırakabiliyor. Aslında bu şekilde arıza yapan ürünlerimizi düşük bedelli tedbirlerle korumak mümkün.

Çözümün adı hepinizin bildiği UPS. Elektronik ürünlerde en önemlisi stabilizasyondur. işte UPS bize hem stabilizasyonu hem de regülasyonu sağlayacak en önemli ve artık ucuz bir unsurdur. İkinci bir avantajı ise, içerisinde bulunan akü sayesinde elektrik kesintisinde belirli bir zaman da olsa size kesintisiz TV izleme olanağı sunmasıdır.

Bu konu ile ilgili detaylı ve kapsamlı bir konumuz zaten mevcut, mutlaka BU KONUYA TIKLAYARAK incelemenizi tavsiye ederim.

Ben 750 watt bir UPS in tekli olan çıkışını çokluya çevirip hem modemimi hem de tv mi bağladım, lokal kesintilerde ne internet ne de televizyon keyfim yarım kalmıyor, aynı zamanda UPS sayesinde televizyonunuz, regülasyonu sağlanmış bir enerji ile çalışıyor.

Akım koruma prizleri hakkındaki düşüncelerimi biliyor olsanız da, uygun fiyatlara alınan akım korumalı prizleri de tv lerinize takmanızı öneririm mutlaka.

Zaten hepinizin bildiği konular olsa da, forumda birkaç gündür üzülerek de olsa sohbetini yaptığımız @Lacivert kullanıcı adlı üyemizin 12.000TL değerinde LG marka tv sinin kırılan paneli sonrası KONU BURADA yine de bir hatırlatma gereği duydum.

Bunların dışında benim satın alarak incelediğim MOBAYS tarzı ekran koruyucular da aslında oldukça ekonomik çözümler sunuyor. Ben satın aldığım u ekran koruyucuyu 43UD8360 model tv ye takıp ciddi anlamda sanırım 60 cm büyüklüğünde oyuncak heybetli bir kamyonu defalarca ekrana fırlatarak da test ettim.

Aşağıdaki videoda 4 üncü dakikadan sonra MOBAYS ekran koruyucuyu görebilirsiniz. (Diğer markalardan da aynı kalitede ürünler temin edebilirsiniz, benim satın aldığım bu olduğu için bunun markasını yazdım)

Sonuç itibariyle

1- EV SİGORTASI
2- UPS
3- Akım korumalı priz
4- Ekran koruyucu

Mümkünse hepsi, değilse en azından birisi lütfen :ok

Bunlar dışında önerileri olan arkadaşlarım var ise yazarlarsa sevinirim.

Hatırlatmak isterim poliçe bedelleri oldukça düşük tutuyor.

istanbul Çevrimdışı

istanbul

Süper Üye
7 Kas 2019
1,052
Selâmün aleyküm merhaba öncelikle hayırlı işler ve çalışmalar .
hocam foruma yeni katıldım , hayırlı olsun

en mantıklısı ups
tabiki işin ucu para !!!

foruma faydalı olacağını sanıyorum .
1 - hangi çeşit Ups
statik ups dinamik ups
statik ups ler ise kendi içinde;
ofline ups
line interactive ups ( regüleli ve regülesiz )
online çitr çevrim ups

2 - yıldırım ( parafudr ) ve nötre faz vs gibi durumlarda ne yapmalıyız ?
uydudan anteni kablosundan ( yıldırım)
şebeke hattından ( yıldırım )
diğer bağlantılı konular !!!!

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
bazı akım koruma pirizlerinde uydu giriş çıkışlarıda mevcut, bunlarda yıldırımdan koruyor diye biliyorum ama deneyimleme şansımız olmadı

S Çevrimdışı

SSBMAN

Aktif Üye
16 Ocak 2020
55
44
Konu biraz eskide kalmış ama birkaç şey yazmak isterim.

1-UPS yada voltaj regülatörü sizi voltaj dalgalanmalardan korur. Ancak alacağınız ürünün kalitesini ve sertifikasyonlarını sorgulamalasınız. Zira piyasada kendini korumaktan aciz ürünler var. Bu çözüm sizi yıldırımdan korur mu? Zor!
2-Akım korumalı priz şebekeden gelen bir yıldırımdan sizi korumaz.
3-Şebekeden gelecek yıldırım tehlikesinden korunmak için sigorta kutusuna yada elektrikçinizin uygun göreceği girişte bir noktaya parafudr takılabilir.
4-Antenden gelen yıldırım tehlikesi içinde coax kablolar için üretilmiş parafudr kullanabilirsiniz. Ancak bir miktar sinyal kaybı olacaktır.
5-Parafudr takılması için alanında uzman bir elektrikçiden mutlaka yardım alınmalı. Parafudr da iş görmesi için en önemli etkenlerden biri çok iyi bir topraklama gerekliliğidir. Özetle yıldırım 30bin ila 200 bin Amper ve milyonlarca voltluk bir enerji boşalmasıdır. O enerji sisteme girdiyse bir yere gidecek muhakkak:saskin

Y Çevrimdışı

Yunus61

Yeni Üye
2 Ocak 2022
38
49
2 hafta önce Vestel servisi 65inç Tv yi kurmaya geldiğinde, kendi markası olan +işçilikli 200tl lik tekli akım koruma prizini taktırmazsam bir sorunda garantiye girmeyeceğini belirtiler. evde kullandığım akım korumalı prizi taksam olur mu diye sordum, vestelin dışındakilerin kabul görmediğini belirtiler. sonradan da Biz servisten alıp takamıyormuşuz illa onlar gelip +maliyet ile takıyorlarmış.
* Acaba bu zorlamanın yasal doğruluğu olabilir mi?
* Garanti kapsamında elektrik şebekesinden kaynaklı sorunlarda garantiye girmez mi?
* Böyle zorunluluk varsa Akım koruma vs. devresini tv gibi cihazların güç devresine dahil ederek üretilmesi gerekmez mi?

A Adem Helvacı TEKNOwest TEKNOwest F fikoloji

Son düzenleme:
A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
2 hafta önce Vestel servisi 65inç Tv yi kurmaya geldiğinde, kendi markası olan +işçilikli 200tl lik tekli akım koruma prizini taktırmazsam bir sorunda garantiye girmeyeceğini belirtiler. evde kullandığım akım korumalı prizi taksam olur mu diye sordum, vestelin dışındakilerin kabul görmediğini belirtiler. sonradan da Biz servisten alıp takamıyormuşuz illa onlar gelip +maliyet ile takıyorlarmış.
* Garanti kapsamında elektrik şebekesinden kaynaklı sorunlarda garantiye girmez mi?
* Böyle zorunluluk varsa Akım koruma vs. devresini tv gibi cihazların güç devresine dahil ederek üretilmesi gerekmez mi?

Akımkorumalı priz grçekleri videomda bu kporuma faktörünün tv lerde zaten olduğunu belirtmiştim
Buradaki genel savunma mantığı şu, ''Abi içindeki patlayacağına dışındaki patlasın''
Evet bu mantık çok doğru lakin burada sevgili ustalarım TEKNOwest TEKNOwest By_Trol By_Trol F fikoloji defalarca paylaşımda bulundular, akım koruma prizi takılı olmasına rağmen priz sağlam kalıp tv nin kartının patladığı durumları.

Yani akım koruma prizi konusu faydalı bir ek tedbir olmakla birlikte çok tehlikeli bir ticari oyundur.

1-Yasal olarak zorlayamazlar ve üstü kapalı veya açık tehdit edemezler
2-Adı üstünde şebekeden kaynaklanan bir arıza yani üreticinin değil, enerji sağlayıcının yükümlülük alanı olduğu için garantiye girmemesi ile ilgili itiraz edilemez, yasal bir yaptırım uygulanamaz lakin İSPAT EDİLMESİ talep edilebilir.
3-Giriş konuşmasında cevabı vermiş oldum :)

Prizi yüksek bedelle kakaladıkları yetmezmiş gibi bir de +maliyet işçilik vs gibi yalanlar uydurulması ise aşırı derece itici.

Vesplus ürün kullanma zorunluluğunuz yok, Vestel üretimi X ürün kullanma zorunluluğunuz yok.

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634

Bu durum biraz karışık,
Avantajı da var dezavantajları da var.
Adem hocamın dediği gibi kimisi TV sini servise götürür, kimisi sadece pirizi alıp götürür.
Vestelde vesplus kullanımın avantiji şöyle oluyor. Örnek veriyorum voltaj kaynaklı bir arıza oldu piriziniz vestelinki servis garantiden işlem yapar. Hatta TV garantisi yoksa bile servisler bir üst merciye voltaj kaynaklı olduğunu kanıtlarsa garantiden işlem yapılır çünkü priz görevini yapamamıstir. Neyse devam edelim gelen teknisyen TV yi alırken prizi görüyor ve abi bu bizim markamız değil voltaj kaynaklı ise ucret talep edilebilir bunu size diyebilir. Vesplus varsa abi voltaj kaynaklı da olsa süreç bizden ilerler ve biz herşeyi yaparız der.
Burada işte Aydaş trepas zorlu gibi dağıtım şirketleri ile uğraşıp 6 ay içinde servise voltaj kaynaklı ödediğiniz parayı almaya çalışırsınız.
Eğer TV başkası adına, abonelik başkası adına ise ücreti elektirik dağıtım şirketi karşılamaz. Böyle durumlarda söz konusu.
Sonuç olarak zorunlu değil fakat kolaylık anlamında bı güvence sağlıyor.
Ayrıca montaja gelinmiş ise fiyat benim en son hatırladığım 200 değil 180 TL idi. Ama siz harici istedi iseniz o zaman daha fazla almaları normaldir.

Y Çevrimdışı

Yunus61

Yeni Üye
2 Ocak 2022
38
49
Akımkorumalı priz grçekleri videomda bu kporuma faktörünün tv lerde zaten olduğunu belirtmiştim
Buradaki genel savunma mantığı şu, ''Abi içindeki patlayacağına dışındaki patlasın''
Evet bu mantık çok doğru lakin burada sevgili ustalarım TEKNOwest TEKNOwest By_Trol By_Trol F fikoloji defalarca paylaşımda bulundular, akım koruma prizi takılı olmasına rağmen priz sağlam kalıp tv nin kartının patladığı durumları.

Yani akım koruma prizi konusu faydalı bir ek tedbir olmakla birlikte çok tehlikeli bir ticari oyundur.

1-Yasal olarak zorlayamazlar ve üstü kapalı veya açık tehdit edemezler
2-Adı üstünde şebekeden kaynaklanan bir arıza yani üreticinin değil, enerji sağlayıcının yükümlülük alanı olduğu için garantiye girmemesi ile ilgili itiraz edilemez, yasal bir yaptırım uygulanamaz lakin İSPAT EDİLMESİ talep edilebilir.
3-Giriş konuşmasında cevabı vermiş oldum :)

Prizi yüksek bedelle kakaladıkları yetmezmiş gibi bir de +maliyet işçilik vs gibi yalanlar uydurulması ise aşırı derece itici.

Vesplus ürün kullanma zorunluluğunuz yok, Vestel üretimi X ürün kullanma zorunluluğunuz yok.
Çok Teşekkür ederim. 2.. cevaptan anladığım garantiye girmediği, elektrik firmasının tespitinden sonra zararın elek.dağ. fir. dan talep edilmesi.
Konuyu sizin videonuzdan da buldum.
Katkılarınızdan dolayı çok teşekkür ederim. :)

A Adem Helvacı

Bu durum biraz karışık,
Avantajı da var dezavantajları da var.
Adem hocamın dediği gibi kimisi TV sini servise götürür, kimisi sadece pirizi alıp götürür.
Vestelde vesplus kullanımın avantiji şöyle oluyor. Örnek veriyorum voltaj kaynaklı bir arıza oldu piriziniz vestelinki servis garantiden işlem yapar. Hatta TV garantisi yoksa bile servisler bir üst merciye voltaj kaynaklı olduğunu kanıtlarsa garantiden işlem yapılır çünkü priz görevini yapamamıstir. Neyse devam edelim gelen teknisyen TV yi alırken prizi görüyor ve abi bu bizim markamız değil voltaj kaynaklı ise ucret talep edilebilir bunu size diyebilir. Vesplus varsa abi voltaj kaynaklı da olsa süreç bizden ilerler ve biz herşeyi yaparız der.
Burada işte Aydaş trepas zorlu gibi dağıtım şirketleri ile uğraşıp 6 ay içinde servise voltaj kaynaklı ödediğiniz parayı almaya çalışırsınız.
Eğer TV başkası adına, abonelik başkası adına ise ücreti elektirik dağıtım şirketi karşılamaz. Böyle durumlarda söz konusu.
Sonuç olarak zorunlu değil fakat kolaylık anlamında bı güvence sağlıyor.
Ayrıca montaja gelinmiş ise fiyat benim en son hatırladığım 200 değil 180 TL idi. Ama siz harici istedi iseniz o zaman daha fazla almaları normaldir.
vesplus priz olsa demek iyiymiş. o priz üzerinden 2-3 çoklandırma alsam sorun olur mu?
Tv kendi adıma. - elek. abonelik eşim adına. Eş olsa da sorun oluyor mu?

Net bilginiz için teşekkürler.

F fikoloji

Son düzenleme:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri