Yuki Elektrikli Scooter

B Çevrimdışı

ByFikret

Yeni Üye
3 Mar 2023
2
42
Arkadaşlar Merhaba. Bir bayandan (garantisinin bitmesine yaklaşık 18 - 19 ay varken) 270 kilometrede elektrikli bir scooter aldım. O zamanlarda ruhsat olmadığı için kendi aramızda faturanın arkasına şu marka şu model aracımı şu kadar para karşılığında aşağıda adı yazılı kişiye sattım diye yazıp alıcı isim imza ve satıcı isim imza ile aracı devraldım. Aradan bir süre geçti ve aracın artık ruhsata tabi olduğunu öğrendim ve satan kişiye ulaşıp noterden devrini yapıp satış sözleşmesini ve ruhsatı aldım. ama faturayı bir şekilde kaybettim. Zamanla aracımın bazı yerleri normal olarak bozulmaya başladı. Önce ön amortisör keçesi yağ kaçırmaya başladı. Yuki firması tek keçe satmıyormuş illa amortisörü komple alacaksın dedi. Mecburen aldım. Fakat ellerinde bulunmadığı için ve ne zaman yurt dışından geleceğini bimedikleri için üç ay yuki firmasına gittim geldim. 2021 yılının ekim ayında fren balatası eskidiği için değiştirmem gerekti fakat piyasada yok (sanırım yuki kendine özel üretiyor) balataya baktırırken arka fren diskininde yamulduğunu öğrendim (neden olduğunu bilmiyorum bana yapılan açıklama sıcak soğuk değişkenliği yüzünden olur dediler). Bu arada iki tane ufak kaza yaptım bu kazalar yüzünden önce ön sonrada arka çamurluk kırıldı fiyatını öğrenmek için yukiyi aradım ama telefonlara bakan yok günlerce ve ısrarla aramalarım sonunda bir kadın telefonu açtı sorunu açıklayıncada servisi arayın dedi ve kapattı. Bende Önce semtimdeki servisi aradım, servis o firmayı bıraktığını söyledi, bende çevre semtleri aramaya başladım ama hangi servisi ararsam arayayım ya o firmanın servisini bıraktıklarını söylüyorlar yada elektrikli araçlara bakmadıklarını söylüyorlar. Balata ve Fren diski sorunu olduğu için aracım yolsa giderken yalpalamaya başladı bende daha büyük bir kaza yaşamamak için ekim ayından beri aracımı garajdan çıkaramıyorum. (Engelli olduğum için haliyle evdende çıkamıyorum) Bende bütün bu sorunları anlatan bir dilekçe ile tüketici mahkemesine başvurmak istedim. Ruhsatın fotokopisini aldım fakat tüketici hakem heyeti illa da fatura isteriz dediler. Ruhsat var, satış sözleşmesi var yetmiyormu dedim, yetmez fatura gerekir dediler. Bende aracı satan bayiyi aradım faturanın bir fotokopisini verebileceklerini ama sadece sattıkları kişiye verebileceklerini söylediler. Aramızda satış sözleşmesi yaptık araç artık benim dediysemde maalesef bir sonuç alamadım. Satan kişiyede ulaşamıyorum. Şimdi ne yapmalıyım. Mahkemeye verebilirmiyim, versem bir sonuç alabilirmiyim ve en önemlisi fatura olmadan dava açabilirmiyim. Şimdiden çok teşekkür ederim..

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,258
Merhaba öncelikle geçmiş olsun.
Faturanın kopyasını alsanız dahi fatura sahibi siz olmadığınız sürece tüketici hakem heyetinde
husumet yoksulluğu nedeniyle talebiniz reddedilir.

B Çevrimdışı

ByFikret

Yeni Üye
3 Mar 2023
2
42
Merhaba öncelikle geçmiş olsun.
Faturanın kopyasını alsanız dahi fatura sahibi siz olmadığınız sürece tüketici hakem heyetinde
husumet yoksulluğu nedeniyle talebiniz reddedilir.
Yapabileceğim Hiç Birşey Yok mu? Yenisi 50 Bin TL, 50 Bin Çöp mü Oldu..

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,258
Yapabileceğim Hiç Birşey Yok mu? Yenisi 50 Bin TL, 50 Bin Çöp mü Oldu..
Tüketici hakem heyeti kanalından yürüme şansınız biraz zor. Onlarda fatura isteyecekler kopyasını sunsanız dahil red verirler.

Avukat görüşü almanız şart çünkü garanti süreci aleyhinize işliyor.

I Çevrimdışı

ibrahimykr1

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Sağlam bir avukat ile iş çözülür..

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri