Youtube Sorununa 220 TL'lik Çözüm

Müşteki Çevrimdışı
22 Ara 2018
378
Merhabalar Sevgili Dostlar

Bildiğiniz üzere MB9X kartlar hantal yapısıyla asgari bir internet gezinti deneyimine dahi imkan vermediği gibi sahip olduğu gömülü yapıdaki Opera 3.5 web tarayıcının youtube.com/tv adresini açmaya mahir olamamasından ötürü Youtube'a dahi giremez duruma gelmişti.

220 TL'ye aldığım H96 mini Android 7.0 TV kutusunun bu soruna en ekonomik çözüm olduğunu düşünüyorum. Şu sıralar fiyatı bir miktar artmış olabilir, daha uygun fiyatlı kutuları da mukayese etmek bağlamında paylaşmanızı umuyorum. HDMI ve klasik kompozit çıkışı sahip olan H96 mini 2 GB RAM bellek ve 16 GB dahili hafızası ile ideal düzeyde bir internet gezintisi deneyimi sunuyor. İki adet USB girişi bellek takmanıza veya kablosuz/kablolu klavye-farelerinizi bağlayarak daha etkin bir kullanım sağlıyor.

Tek hoşuma gitmeyen tarafı 5 voltluk bir adaptörle çalışıyor olmasıydı. 7/24 prize bağlı olması da, sürekli fişi takıp çıkarmak da beni hoşnut etmeyen bir durumdu. Bu yüzden adaptörün soket kısmını bir miktar kablo bırakmak suretiyle kestim. Elimde mevcut olan kopuk bir USB kablosunun kırmızı ucunu soketin iç kısmına denk gelen kabloyla diğerini de şase kablosuyla birleştirdim. İzole ettikten sonra TV'nin USB portlarından birine taktım. Böylelikle TV açılınca kutu da açılıyor, TV kapanınca kutu da kapanıyor.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
İlk aklıma gelen, tv nin desteklediği MA ile aygıtın çektiği akımın dengeli olup olmaması oldu :alala

Bu arada UCUZ adı altında denemek için kendimizi kurban edip biz de sanırım X96 olan bir android kutuyo 100tl karşılığı almış ve hayal kırıklığına uğramıştık.

Dipnot olarak burada yazmak istedim :ok

TEKNOwest Çevrimdışı
23 Eyl 2018
10,456
49
şarj etmek için usb girişine tlf bağlayıp sonra arızalanan tv geldi aklıma. 30tl lik şarj cihazı için 10 katını ödeyerek anakart değişimine sebep olmuştu.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
İlk aklıma gelen, tv nin desteklediği MA ile aygıtın çektiği akımın dengeli olup olmaması oldu :alala

Bu arada UCUZ adı altında denemek için kendimizi kurban edip biz de sanırım X96 olan bir android kutuyo 100tl karşılığı almış ve hayal kırıklığına uğramıştık.

Tıpkı yüksek akım çeken harddiskler gibi 2 USB'ye birden bağlasa yine anakartı bozabilir mi? :hmm

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
hayatımda gördüğüm en dandik cihazdır ''H96 '' bi de bunun 4k modeli var, direk çöp......
2 adet aldım ikiside 2. çalışmada bozuldu yenisi ile değiştirdiler o da bozuldu, evde şüphe edip dükkanda kullandım yine aynı 4. değişim sonrası ümraniye çöplüğüne yolladım

gercekrambo Çevrimdışı

gercekrambo 

Süper Üye
2 Şub 2020
1,776
hayatımda gördüğüm en dandik cihazdır ''H96 '' bi de bunun 4k modeli var, direk çöp......
2 adet aldım ikiside 2. çalışmada bozuldu yenisi ile değiştirdiler o da bozuldu, evde şüphe edip dükkanda kullandım yine aynı 4. değişim sonrası ümraniye çöplüğüne yolladım
rk3318 3328 işlemciler yetersiz. bir de ddr3 ram. al sana sorun.

The_SreT Çevrimdışı

The_SreT 

TFC Team
18 Kas 2017
4,135
Bahsedilen cihaz alt seviye , vasat bir üründür. İşlemcisi S905W , grafik işlemci birimi Mali450 dir , sadece IpTv kullanım amaçlı alınabilir.

Müşteki Çevrimdışı
22 Ara 2018
378
android kutu 500ma fazla güç çekmiyorsa sorun yok çekerse anakart arızalanabilir.

Aynı fikirde değilim Sevgili Teknowest. Bir sistemi aşırı yüklenme, diğer bir ifadeyle voltaj "yakabilir". Ayrıca bu senaryoda TV anakartı gücü talep eden değil gücü "sağlayan" konumda. Belki de farklı bir şey anlatmak istediniz ama ben bu şekilde algıladım. Detaylandırabilirseniz faydalı olur diye düşünüyorum.

X96 farklı bir ürün üstad :) H96'yı sırf fiyatından ötürü tercih etmiş değilim, 64 bitlik dört çekirdek işlemci, ram ve rom miktarı ile asgari ihtiyaçları karşılayacak düzeyde.

Aynı üründen mi bahsediyoruz acaba Sevgili fikoloji. Link paylaşabilir misin?

Son düzenleme:
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Aynı fikirde değilim Sevgili Teknowest. Bir sistemi aşırı yüklenme, diğer bir ifadeyle voltaj "yakabilir". Ayrıca bu senaryoda TV anakartı gücü talep eden değil gücü "sağlayan" konumda. Belki de farklı bir şey anlatmak istediniz ama ben bu şekilde algıladım. Detaylandırabilirseniz faydalı olur diye düşünüyorum.

Voltaj dediğimiz şey "gerilim" değil mi? Birimi "Volt" olan şey.
Gerilim USB'de sabit denilebilir. Arıza olmadığı müddetçe farklı bir gerilim gelmez oradan. 5 Volt'tur USB'nin çalışma gerilimi.

Ama akım ise çalışacak aygıtın ihtiyaç duyduğu ve çalışması için gereken yük kadar birim zamanda çekeceği elektrik miktarıdır.
Şöyle düşünülebilir, Fiat dobloyu yerinden oynatmak için kaç beygir güç üretmek gerekir, Bugatti Veyron'u yerinden oynatmak için kaç beygir güç gerekir gibi.
Birisi daha ağır bir araç diğeri daha hafif.
Kutu da bağlandığı kaynağın ne kadar verebileceğini ölçmediği için ihtiyaç duyduğu kadar akımı çekmeye çalışacak.
E TV'de 500 mA üzerine çıkıldığında sistemin tolerans payı kadar daha verebilecek sadece.
Eğer bunu önleyen ekstra bir entegre vs. varsa çekmesini engelleyecek veya devreyi kesecek.
Ama sanırım böyle bir şey televizyonun anakartında yok. Maliyet nedeni ile konulmamıştır.

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,217
Box lar ortalama 1Amper çekiyorlar veya 1,5A
ayrıca yaptığınız şey de doğru değil!
bırakın 5/2A trafosu ile kullanan

Gelelim Box a,günümüz de 2/16 lık veya 2/8lik cihazlar artık çok düşük fiyatlara inmiştir
talebi de pek kalmamıştır!

Bu arada eskinin bazı çok iyi Box ları ki hala kullanılır ve bunlar MediaPlayer işi görüyorlar daha çok
Android işleri iyi değildir v.s ama bu cihazların 2GB lık RAM leri de bu şimdiki dandik 2gb lık
Box lardan çok daha iyi performansa sahiptirler+GPU ları da daha iyidir v.s

2Gb derken bu ayrımı yapmak veya göz önüne almak gerekir,başka bir örnek daha vereyim,Shield 3Gb dır
ama piyasadaki tüm 4GB+ve de "DDR4" RAM lardan yine çok daha iyidir!
GPU su Tigra dır malı vali filan da değildir,MALI derken,hemen hepsi dandik/vasat 450 civarı chiplerdir!
8xx serisi ve üstü azdır!

Çin li çakal yaw önce 4GB der sonra DDR4 olur,ama bir açıp incelersin 4 değil 2 dir:haha
ben sürekli Box aldığım ve kullandığım için bunlara çok şahit olmuşumdur yaw

2/16 ne işe yarar,bir çok şeyi de yapabilir+IPTV işini de çok güzel yapar zaten o iş net hızınıza da bağlıdır
getirip ext.HDD yide bağlarsın(biraz şişer ama)Player gibi kullanırsın,Android de vardır v.s
yani TV nin çuvalladığı veya şiştiği bir çok şeyi bu uyduruk Box la yaparsın,anlıyorsan başka işler de yapar

bırakın TV kendi işin yapsın yaw,zaten onu da adma gibi yapamıyor ama bir de TV yi MediaPlayer gibi kullanmayın:hoba1

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt