Youtube 4K Video Test

Deimos Çevrimdışı

Deimos

VIP
6 Nis 2018
744
Böyle gösteriyor, 1080P ye alınca düzeliyor

4k-test-jpg.jpg

Deimos Çevrimdışı

Deimos

VIP
6 Nis 2018
744
Video Youtube ın standart 4K 2160P videosu, tesadüfen denk geldim. Yukarıda koyduğum 2 video da denk geldim, diğerlerin de yapmıyor, onlarda 2160P, belki denesem sırayla başkasında da çıkacak. Son çekirdek yazılım MB120 2.45.122 yüklü, sormamın sebebi başka 4K lı vestelde normal gösteriyor ise çekirdek yazılımdan kaynaklı olabilir. O zaman eski çekirdeği yükleyeceğim, hem Adem Helvacı Ado ustaya geri bildirim olmuş olacak. Bunu ortaya çıkarmaya çalışıyorum :ok

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
Video Youtube ın standart 4K 2160P videosu, tesadüfen denk geldim. Yukarıda koyduğum 2 video da denk geldim, diğerlerin de yapmıyor, onlarda 2160P, belki denesem sırayla başkasında da çıkacak. Son çekirdek yazılım MB120 2.45.122 yüklü, sormamın sebebi başka 4K lı vestelde normal gösteriyor ise çekirdek yazılımdan kaynaklı olabilir. O zaman eski çekirdeği yükleyeceğim, hem Adem Helvacı Ado ustaya geri bildirim olmuş olacak. Bunu ortaya çıkarmaya çalışıyorum :ok

Yazılım kaynaklıdır büyük ihtimal. :seytan

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,242
Beyler "YouTube 4K" öyle her cihazla(TV veya PC veya TVBox v.s) şak diye "4K/2160" olarak açılmaz!

1-Lisans sorunu vardır!
2-örneğin Browser dan yine hem lisans hem de teknik destek sorunu vardır!
3-4K diye çıktığınız cihazın bununla ilgili hem Lisans hem de teknik destek sorunu vardır

gibi bir takım başka teknik sorunları da olmak üzere sıkıntıları vardır,siz ilanda veya herhangi bir sayda 4K diye
gördüğünüz her içeirk bir kere zaten 4K çekilmemiştir!

A-re-mastering işlem
B-up-scaling işlem
C-bir de bunları yandan çakma yapan teknik uygulamalar(örneğin Uydu dan yayın yapan TV kanalları gibi)

UHD işi SD&HD işine hiç benzemiyor!
Eskiden panel alırdık "FHD" ve sorunsuz "HD" izlerdik ama bu iş UHD de hiç böyle değildir!
Öncelikle çok ciddi bir "kaynak" sorunu vardır! daha da uzun yıllar bunu aşamayacaklar dır!

Dolayısıyla bunun yerine son 2/3 yıldır bazı Chipset/İşlemci üreticileri(bunların anaları tabi ki!)

"çakma" UHD sistemleri üzerine hem sıkıştırma hem de resmi upscale/grade etmek için var güçleriyle
çalışıyorlar dolayısıyla UHD işi hem para hem de bilgi hemde zaman isteyen bir tekniktir!

Not;Bu konuda bugüne kadar en iyi işi Toshiba çıkarmıştı 2012/14 dönemin de,DH de bunları bir süre
anlatmıştım ancak 2013 Tosh Dükkanı kapatınca bu iş de boşta kaldı!

Sistem kısaca "sıkıştırma" tekniği idi ama resim kalitesinden de hiç bir kayıp olmamak üzeriney di!
bugünden hala böyle bir teknik yok,çalışmalar var ama!!! Tosh hariç kimsenin elinde böyle bir gelişmiş
veya sunulacak çalışma da yoktur

Sony de bu işte en iyisi dir bulucu/uygulama v.s olarak ancak tık yok henüz Sony den de!

Üretimi de müthiş zor,çünkü iş sadece software değildir,hardware de gerekiyor özellikle paneller de iyide
bunu becerecek bir tek Tosh vardı o da yok şimdi!

Bu proje daha sonra bir Fransız Teknoloji firmasıyla ortak yürütüldü ve Tosh la bir anlaşma yaptılar
ancak Tosh Dükkan kapayınca Fransız firması da projeyi askıya aldı!

Bu proje aslında müthiş bir sıkıştırma tekniğine dayanıyordu,zira DATA yı sıkıştıramazsanız,hiç bir yere
sığdıramazsınız yaw,böyle bir Internet altyapısı yoktur böyle bir Uydu frekans boşlukları da yoktur nereye
koyacaksınız bu kadar DATA yı!!

UHD nin özellikle Uydu/Internet üzerinden çalışması teknik olarak çok çok zordur,illaki DATA sıkıştırılmak zorundadır

Toshiba bunu çok yıllar evvel becerdi,USA/Canada dan Patentli bir ürün olarak bile tescil ettirdi!
Bu iş devam etseydi diğer üreticilerin de önü açılacaktı

.......
konu çok uzun ben bitiriyorum!

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,242
Aklıma geldi örneğin "TVBOX" lar günümüz de artık tam trend ve müthiş de satılıyor! kullanmayanları dövüyorlar valla:sopa

Şimdi "NVidia" Box alırsanız hem NetFlix hem de YouTube dan 4K izleyebilirsiniz;"Lisans" vardır çünkü!

Örneğin dandik bir Box alırsanız ki çoğu böyledir NetFlix den en fazla 480p izlersiniz!!!
NetFlix Box desteği çok ciddi kısıtlıdır!

Aynı durum TVBox lar için YouTube da geçerlidir! 4K desteği çok çok az cihaz da vardır!
Örneğin benim en son almakta olduğum cihaz için dün bir tablo bulmuştum YouTube 4K desteği
var diye ama yine emin değilim belki de Rockchip firması 3399 lar için donanımsal olarak YT den 4K
Lisansı almış olabilir ama NVidianın hem NFlix hemde YT den 4K desteği vardır!

Browser olarak da bildiğim kadarıyla Google/GMail den 2160 görebiliyorum ama FireFox dan en
fazla 1440 görebiliyorum!
Benim paneller FHD olduğu için zaten takılmıyorum bunlara

K Çevrimdışı

kenan

Yeni Üye
3 Nis 2018
47
37
newpipe kurun android tvbox tvnize yada tablet telefon farketmez
youtube 4k60pfs sorunsuz çalışır artı bir tane reklam görmezsiniz.

hızlı reklamsız sorunsuz bir youtube deneyimi dandik youtube uygulamasını kullanmayın

tabi 4k/2k video için işlemcinin vp9 codec desteği olmalı

Son düzenleme:
Geri
Üst Alt