Yıldırım düşmesi ve elektronik cihazlar

S Çevrimdışı

serhan 

Aktif Üye
10 Ara 2017
271
Herkese merhabalar
Az önce düşen bir yıldırım neticesinde evimde bulunan zyxel marka vdsl modem daha 2 aylık :( birde açık olmayan sadece fişte duran bir masaüstü pc ime veda ettim televizyonlarda Allahtan birşey olmadı fakat hepsi yayın yok diyor sanırım lnb ye de birşeyler oldu şimdi ustalarıma sorum
Bu gibi elektronik cihazlara akım koruyuculu priz alsam bu şekilde birşeyi birdaha yaşarmıyım?
Birde varsa önerdiğiniz bir akım koruyucu paylaşırmısınız
Diğer sorum ise şimdi modemi yetkili servisine
Bilgisayarı ise bir tamirciye götüreceğim modemler yıldırıma karşı ne yazık ki garanti kapsamında değiller ama zyxel bizim teknolojimiz yıldırımdan bozulmalara da engel oluyor falan diyordu bir ümit belki garanti kapsamına alınır pc eski olduğu için onuda tanıdık bir tamirciye bırakacağım anakarttan dıtt dıtt diye bir ses gelmekte umarım ucuz bir şekilde tamir ettirebilirim yüksek bir fiyat çıkarsa vedalaşacağım kendisi ile.
Şimdi bir diğer meselede bu modemden ve pc den doğan zararı elektrik firmasına tazmin ettirebilirmiyim yapabiliyorsam nasıl bir yol izlemeliyim?

TEKNOwest Çevrimdışı
23 Eyl 2018
10,455
49
akım korumanın yıldırıma bir faydası olmaz bu gibi durumlarda cihazları enerjisini kesmek hatta modemin tel hattını çıkartmak gerekir. pc modem e cat5 kablo ilemi bağlıydı?

Pitbull Çevrimdışı

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,123
43
Bu şekilde yaşanan sorunlarda duyduğum şeyler kaçak akım rölesi iyi olmalı (legrand) ve evin toprak hattı iyi olmalı. Bunlar iyi olduğunda sorun yaşanmıyor diye biliyorum. Ayrıca evlerin üstüne paratoner de koyulabiliyor.

S Çevrimdışı

serhan 

Aktif Üye
10 Ara 2017
271
akım korumanın yıldırıma bir faydası olmaz bu gibi durumlarda cihazları enerjisini kesmek hatta modemin tel hattını çıkartmak gerekir. pc modem e cat5 kablo ilemi bağlıydı?
Evet masaüstü bilgisayardı modemle yan yanalar zaten o bilgisayar ile tv yi smart yapıyordum cat5 kablo ile bağlıydı modeme
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Bu şekilde yaşanan sorunlarda duyduğum şeyler kaçak akım rölesi iyi olmalı (legrand) ve evin toprak hattı iyi olmalı. Bunlar iyi olduğunda sorun yaşanmıyor diye biliyorum. Ayrıca evlerin üstüne paratoner de koyulabiliyor.
Kaçak akım rolesi ve toprak hattı var diye biliyorum tabi bu emin olmamam elektrikten anlamadığım için gerçi şuan biraz aydınlandım aslında elektriğe bağlı cihazlar değilde cat5 ile bağlı olan modem ve pc yandı haricinde bir problem yok bak birde apartmanın otomatiği ve zil sistemi bozuldu :) bir yıldırım bizi bir akşamda 3-4 bin tl lik masrafa soktu diyecek birşey yok
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Ana sayac panosuna parafadur taktirmaniz kokten cozum olur ancak
Bunun ne olduğunu bilmiyorum ama yoksa araştırıp muhakkak koydurmaya çalışcam
Paratoner konusu da farklı bir konu bu sefer tüm şimşeği kendine çekiyorsun o beni daha çok korkutuyor

Son düzenleme:
By_Trol Çevrimdışı

By_Trol 

Administrator
24 Ağu 2019
14,456
220 Volt şebeke voltajına akım koruyucu , kaçak akım rölesi vs çözüm bulunur da antenden girip diğer cihazlara kadar ulaşmasına çözüm yok. Yıldırımlı havalardaki çözüm anten kablosu 220 Şebeke kablosu modem giriş kablosu çekilmesi lazım merkezi sistem antende de ne kadar bağlantı o kadar etkilenme diyebiliriz.

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Bizim sitede paratoner var.Fakat anlamadığım akım koruyucu prizde kullanıyorum.(Viko Multi-Let Anahtarlı 6'lı 1.5 m Akım Korumalı Priz)Bu prizler yüksek akım karşısında bunun nedeni ne olursa olsun.Elektiriği kesip koruma yapmıyor mu? Adem Helvacı Adem Helvacı Sota Sota TEKNOwest TEKNOWEST F fikoloji
Hız meselesi bu işler.

Adı YILDIRIM ancak şiddeti, birim ölçüsü, kuvveti hepsi birbirinden farklı.

Daha ölçemediğimiz bir şiddete karşı KESİN koruma nasıl sağlayabiliriz ki?

Yıldırıma gerek yok, ülkemde binlerce usta kendisine gelen besleme kartı patlamış tv lerin aslında bir akım koruma prizine bağlı olduğunu biliyor.

Ben 2-3 yıl önce yayınladım bu konu ile ilgili düşüncelerimi içeren bir videoyu. Sonra da Vestel efendi satışları olumsuz etkileniyor diye araya kırk adam koydu videoyu kaldırayım diye.

Halktan gerçekleri gizleyerek sonuca ulaşamayacaklarını anlaması lazım üreticilerin.

Daha insanın kendi ürettiği elektriğe karşı TAM koruma yapamayan akım koruma prizleri, doğanın ürettiği yüksek enerjiye karşı nasıl korusun ki?

Güneşin yüzeyi kadar sıcak olduğu bilinen tek unsur olan Yıldırım, Ölçülemeyen Yıldırım, Depolanamayan Yıldırım ve buna karşı kesin ve tam koruma?

Bence mümkünü yoktur.

Bakınız direkt etkiden bahsetmiyorum, 650 metre uzağa düşen bir yıldırımın, bir tv nin anakartını komple patlattığını gördüm çanak bağlantısı üzerinden.

Akım koruma prizi şebekeye bağlı, Yıldırımın ise nereye düşeceği belli değil. Anten hattından, şebekeden, Elektromanyetik alan olarak (Düştüğü yerin cihaza yakınlık derecesi ile paralel) doğrudan cihaza etki edebilen bir durumdan bahsediyoruz.

Bu gibi durumlarda en etkili yöntem sohbet dostlar. Biz evimizde uyguluyoruz.

Havanın abartılı derecede bozuk olduğu durumlarda bir çay demler, evin Kaçak akım rolesini kapatıp şebekeden ayırır, tv lere bağlı anten kablolarını çıkartır ve ya mum ışığında ya da ışıldak eşliğinde sohbet ederiz biz :)

Bölgemiz bu tarz şiddetli yıldırım düşmelerini oldukça sık yaşar o nedenle evi o an için dış dünyadan izole etmek en mantıklı yöntem oluyor.

Mutfak, Salon, 3 oda ve monitör dahil 6 tv nin tek bir tanesinde dahi akım koruma prizi yoktur bende :)

EDİT: Yahu ustalar zaten gerekeni yazmış, görmedim sabah sabah bir sürü yazmışım :kiskis

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
51
Öncelikle geçmiş olsun.
Yıldırım doğal afettir ve açtığı zararları poliçeli sigortanız yoksa hiç bir kuruma tazmin ettiremezsiniz. Ancak, bu konudan çok fazla etkilenen olur da, devlet yönetimi karar alırsa zarar tazmin edilir, bu seçenek de bizde mümkün değil gibi bir şey.

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
Aslında Ethernet ve Coax için özel akım koruyucular var biraz pahalı oluyor bu aletlerin iyisi ama dışarıdan şebekeden gelecek tehlikeleri en aza indirir. Tabi topraklama yaptığınız yerin iyi olması gerekiyor. Ancak dışarıda sonradan çekilecek bir hat için bütçe çok sıkıntılı değilse fiber öneririm yıldırım düşmesinde risk 0 olur çünkü kablo iletken değil sadece cam elyafı. Gelecekte iki binanın arasına hat çekmem gerekecekti ondan biraz araştırmıştım en iyi izolasyon fiber ara parça bırakmak daha çok pahalı sistemlerle kullanmak iyi olur, ikinci seçenek de yıldırım için tasarlanmış özel hat kesiciler.

Geri
Üst Alt