Yetkili Servis Yönetmeliği veya Servis Hizmetleri Yönetmeliği (Anket İçerir)

Yetkili Servis Yönetmeliği Gerekli mi?

• Evet Gerekli

• Hayır Gereksiz

• Yönetmelik Çıksa da Uygulama Olmayacağı İçin İşe Yaramaz

Sonuçlar yalnızca oylamadan sonra görülebilir.
A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Merhaba;
Uzun zamandır bunun Ülkemizde ciddi bir eksiklik hissettirdiği ortada olması nedeniyle Ticaret Bakanlığına bir yazı yazdım. Sizce bir Yetkili Servis Yönetmeliği gereklimidir?
Yazdığım yazı aşağıdadır aynı şekilde kopyalayıp buraya yapıştırdım.

Sayın İlgili;
Fethiye Tüketici Dernek Başkanıyım ve Tüketici Hakları konusunda sosyal mecra üzerinde bilinçlendirme faaliyetleri yürütüyor olmamın yanısıra sahada yaşanan aksaklıkları da beli aralıklar ile sizlere aktarıyorum.

Daha önce TBMM Dilekçe Komisyonua 10.09.2021 tarihinde sunduğum dilekçede ve haricen 2104044932 kayıtlı başvurularımda örneklerini vermiş olduğum tüketici elektroniği ve otomotiv konusunda yetkili servis suiistimallerinin Ağustos 2022 itibari ile halen bir türlü önüne geçilememesi ve mevcut yönetmeliklerimizde geçerli olan ''Yetkili Servislerin Müteselsil Sorumluluğu Yoktur'' hükmü nedeniyle de KARAR ALAN konumundaki yetkili servislerin sorumluluk taşımaması nedeniyle suiistimaller ve tüketiciye karşı haksızlıklar yoğun şekilde devam etmektedir.

Bu bağlamda siz saygıdeğer Devlet görevlilerine sormak istiyorum, Satış Sonrası Hizmetler Yönetmeliğinde istisna ve etkisiz birkaç değinme dışında adı dahi geçmeyen yetkili servisler ile ilgili olarak bir ''YETKİLİ SERVİSLER YÖNETMELİĞİ'' veya sadece YETKİLİ sıfatını taşımasına dahi gerek kalmadan ''SERVİS HZİMETLERİ YÖNETMELİĞİ'' çalışmaları ne zaman yapılacak ve gerek yaptıkları işlemler gerekse uyguladıkları fiyat politikaları nedeniyle tam anlamı ile SORGULANAMAZ durumda olan bu servis hizmet işletmeleri ile ilgili ne zaman önlem alınacaktır?
Fethiye Kaymakamlığı Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başklanlığında Komisyon Üyesi olmam nedeniyle tüketicilerin kasıtlı mağdur edildiği, servislerin ellerindeki yetkiyi suiistimal ettiği dosya sayılarının yüksekliğine de dikkatinizi çekmek isterim. Özellikle cep telefonu yetkili servislerinin tüketici ürünlerinde sürekli olarak SIVI TEMASI ifadesinde bulunup garantili ürünleri garanti dışı bıraktıklarını biliyor olmakla birlikte bu şekilde garanti dışı bırakılmış ürünleri incelediğimizde ise beyanın tamamen yalan olduğunu tespit ve ispat etmiş olduğumuz kayıtlarda mevcuttur. Sorun şu ki yalan beyan ile tüketiciyi dolandırmaya kalktığı gün gibi ortaya çıkan bu yetkili servisler için hiçbir yaptırım yoktur.
Sonuç olarak Karar alma ve Karar verme yetkisi kendisine verilmiş işletmelerin, aldıkları bu kararlar ile ilgili sorumluluğu olmamasının kabul edilir bir yanı olmadığı ortadadır.
Yetkili ve yetkisiz servislerin Devletimiz tarafından denetlenmediği, bu meslek gruplarının bağlı olduğu odaların ise aidat toplamak dışında (Tüketici yararına) hiçbir faaliyette bulunmadığı ve kendilerine bağlı işletmeleri denetlemediği ortadadır. Esnaf odaları ise zaten meslek odaklı odalar olmaması nedeniyle konuya tamamen yabancıdır.
Bu koşullar altında tüketicilerin yasalar ile verilen garanti haklarını ellerinden alan bu işletmeler ve değiştirmediği parçaları ''Değiştirdim'' diyerek yüksek ücret tahsil edenler dahil olmak üzere acil ve öncelikli olarak Yönetmelik Oluşturulması gerektiği görüşündeyim. Konu çok geniş kapsamlıdır, sunabileceğimiz her türlü katkıda fikir sunmaya hazırız.
Değerlendirmenizi arz ederim.

armax Çevrimdışı

armax 

Yeni Üye
28 Eyl 2022
17
A Adem Helvacı Tekrar Merhabalar hocam

Asus servisiyle ilgili yaşadığım sıkıntıyı hatırlarsınız, benzer şekilde mağdur olan on binlerce müşteri var bildiğiniz üzere. Farklı bir forumda bununla ilgili markanın genel merkezine üst yönetim ve çalışanlar dahil ciddi bir e posta trafiği yaşandı (kendi şikayetimden bağımsız) toplu olarak. tabiki de yeterli değil çünkü servis konusunda ciddi şekilde kanun eksikliği olduğundan aslında bunlar meydana geliyor.

Bu konuyla ilgili de TBMM e-dilekçe süreci düşünüyor musunuz? Şu anda hali hazırda bahsettiğim başka bir forumda hali hazırda toplu olarak hareket etmeye hazır bir çok kişi de var, konu sıcakken aksiyon alınabilinir.

Selamlar.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Günaydın; Bir Sivil Toplum Kuruluşu olarak bu tarz faaliyetlerimizi sürekli şekilde sürdürüyoruz.
Açık itirafımdır ki genelde halkımız başlarına bir konu gelmediği sürece bu tarz konulara ilgi göstermez. (Bakınız: Bu mesajı yazdığınız konunun açılış tarihi 27 Ağstos, Konu Gösterim sayısı 182, kullanılan oy sayısı 5, oyların da birisi benim zaten)

Hassasiyet değerleri sadece kendi başlarına birşey geldiğinde yükselen bir toplum olduğumuz gerçeğini ben artık kabullendim fakat yine de mücadelemizi duyarlılık göstermeyen halk için de yürütmeye devam ediyoruz.

Bir yönetim kurulu kararı ile Dernek olarak da, Başkan sıfatı ile kendim de bu dilekçeyi yazıp sunabilirim ve çok fazla sayıda somut mağdur örneğimiz olduğu da ortada. Derseniz ki ''Bu kitle kesinlikle destek sunacak'' seve seve 1-2 gün içerisinde resmi bir taslak hazırlar işlemleri başlatırım. Arka planda halihazırda Ticaret Bakanlığına sunduğumuz bir dilekçemiz zaten var olsa da TBMM üzerinden bu konu ile ilgili Milletvekillerinin imzasını alıp konunun yeniden Ticaret Bakanlığına yönlendirilmesi bir baskı da oluşturur diye düşünüyorum.

armax Çevrimdışı

armax 

Yeni Üye
28 Eyl 2022
17
Günaydın; Bir Sivil Toplum Kuruluşu olarak bu tarz faaliyetlerimizi sürekli şekilde sürdürüyoruz.
Açık itirafımdır ki genelde halkımız başlarına bir konu gelmediği sürece bu tarz konulara ilgi göstermez. (Bakınız: Bu mesajı yazdığınız konunun açılış tarihi 27 Ağstos, Konu Gösterim sayısı 182, kullanılan oy sayısı 5, oyların da birisi benim zaten)

Hassasiyet değerleri sadece kendi başlarına birşey geldiğinde yükselen bir toplum olduğumuz gerçeğini ben artık kabullendim fakat yine de mücadelemizi duyarlılık göstermeyen halk için de yürütmeye devam ediyoruz.

Bir yönetim kurulu kararı ile Dernek olarak da, Başkan sıfatı ile kendim de bu dilekçeyi yazıp sunabilirim ve çok fazla sayıda somut mağdur örneğimiz olduğu da ortada. Derseniz ki ''Bu kitle kesinlikle destek sunacak'' seve seve 1-2 gün içerisinde resmi bir taslak hazırlar işlemleri başlatırım. Arka planda halihazırda Ticaret Bakanlığına sunduğumuz bir dilekçemiz zaten var olsa da TBMM üzerinden bu konu ile ilgili Milletvekillerinin imzasını alıp konunun yeniden Ticaret Bakanlığına yönlendirilmesi bir baskı da oluşturur diye düşünüyorum.

Merhaba, Ben destek sunacaklarına ve bu çabanızın büyük kısmının boş kalmayacağına inanıyorum. Dediğiniz gibi böyle olay başıma gelmeseydi mesela diğer forumdaki bir arkadaş isminizi vermese bu forumu ve sizi bulamayacaktım, hukuki THH ve dava konusu dışında ne yapabilirdim TBMM e-dilekçe hususu vs. bilmiyordum şahsen.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Merhaba, Ben destek sunacaklarına ve bu çabanızın büyük kısmının boş kalmayacağına inanıyorum. Dediğiniz gibi böyle olay başıma gelmeseydi mesela diğer forumdaki bir arkadaş isminizi vermese bu forumu ve sizi bulamayacaktım, hukuki THH ve dava konusu dışında ne yapabilirdim TBMM e-dilekçe hususu vs. bilmiyordum şahsen.
Bu durum size özel değil, genel olarak herkes ilgi alanından ilerliyor ben ve biz dahil.
Bugün araba ile ilgili başıma birşey gelmese ben araştırmam çünkü hiç merakım yok.

Ben yetiştirebilirsem bugün araya sıkıştırıp bir taslak oluşturup bu konu başlığı altına size link paylaşırım, foruma da yeni bir konu başlığı açarım, dostları bu başlıkta açacağımız link üzerinden desteğe davet ederiz uygun olur mu sizin için?

armax Çevrimdışı

armax 

Yeni Üye
28 Eyl 2022
17
Bu durum size özel değil, genel olarak herkes ilgi alanından ilerliyor ben ve biz dahil.
Bugün araba ile ilgili başıma birşey gelmese ben araştırmam çünkü hiç merakım yok.

Ben yetiştirebilirsem bugün araya sıkıştırıp bir taslak oluşturup bu konu başlığı altına size link paylaşırım, foruma da yeni bir konu başlığı açarım, dostları bu başlıkta açacağımız link üzerinden desteğe davet ederiz uygun olur mu sizin için?

Tabiki de uygundur hocam nasıl arzu ederseniz. 🙏

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Tabiki de uygundur hocam nasıl arzu ederseniz. 🙏

Devletin sayfası olması kaynalı malum 6 kere deneme neticesi nihayet sisteme girişimizi yapabildik.
Bireysel girişler daha kolay oluyor ancak bu sefer başvuruyu Tüzel Kimliğimiz ile bir sivil tplum kuruluşu olarak yapmak istedik.

Geçici kabul numaramızı aldık, imzaya açılır açılmaz sizleri bilgilendirmeye devam edeceğim. O noktadan sonra top artık sizde :ok

TBMM-Dilekce-kabul-sms.jpg

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri