Yeni klima istenilen sıcaklığa düşüremiyorsa klimada problem varmıdır?

S Çevrimdışı

servetaslan

Yeni Üye
18 Haz 2023
18
43
Merhaba. Arçelik 12325 a model klima var. Geçen yaz sonu takıldı 4-5 gün kullanımdan sonra bir daha kullanılmadı. Bugün yeni açtım. 22 metrekare odada kullanıyorum. Kumandadan 18 dereceye ayarlı son fan hızında çalışmasına rağmen 1,5 saat sonunda 26 dereceye kadar düşürebildi. Açmadan önce oda sıcaklığı 32 derece idi. Bulunduğum odada kombinin oda termostatı var 26 derece gösteriyor kumanda da ki termometre de 26 derece gösteriyor. Bu kilma da problem varmıdır yoksa normali bu mu dur?

By_Trol Çevrimdışı

By_Trol 

Administrator
24 Ağu 2019
14,052
22m² odaya 12 Btu klima bence yetersiz 18btu ideal olurdu. Klimayı alma aşamasında servisten destek alarak keşif yaptırdınız mı? Servis odaya kaç btu yeterli olduğunu belgeleyip size bilgi verecekti ikamet ettiğiniz bölge şehir evin yapısı odanın izolasyonu güneş alıp almaması ve kişi sayısı da önemli odadaki her bir kişinin 600 Btu ısı yaydığı var sayılır bütün bunlar göz önünde bulundurularak oda için btu hesabı yapılır

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,712
64
İki arçelik klima , ikisi de yeni ve ikisi de problemli (mi) .Gerçi hatalar farklı ama :alala Tabii evin durumu da önemli, ara kat-çatı katı v.s gibi.

Salih445 Çevrimdışı

Salih445 

Süper Üye
21 Mar 2021
606
Klimanın üfleme kısmından çıkan havayı elle teyit et hissedilir derece soğuk olması lazım.

S Çevrimdışı

servetaslan

Yeni Üye
18 Haz 2023
18
43
Eviniz çatı katı mı.? Eviniz hakkında biraz bilgi verebilir misiniz.?
Termometreniz var mı.?
4 kat daire. Üzerinde bir kat daha var . Onun üzerinde çatı var. Klima dış ünite batı tarafına takılı. İç ,dış ünite arasında 1,5 mt mesafe var. Evde yalıtım yok. Oda kapısı hiç açılmadan çalıştırdım klimayı . Klimayı açmadan önce kombi oda termostatı oda sıcaklığını 32 derece gösteriyor. Ayrıca bir temometre var o da aynı derece gösteriyor. Klima kumandasında oda sıcaklığını gösteren bölûm var o da aynı. İki saat sonra bile 26 derecenin altına inmiyor oda sıcaklığı. klima en son 18 dereceye kadar düşürüle biliyor ,fan hızıda en son kademede fakat oda sıcaklığı 26 derecenin altına düşmedi. Dış ünitede herhangi bir farklı ses yok. İnverter olduğu için fazla ses de yapmıyor dış ünite. Normal fan sesi duyuluyor. Kompresör sesi fazla duyulmuyor.

Klimanın üfleme kısmından çıkan havayı elle teyit et hissedilir derece soğuk olması lazım.
12 -13 derece ölçtüm.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
18,150
4 kat daire. Üzerinde bir kat daha var . Onun üzerinde çatı var. Klima dış ünite batı tarafına takılı. İç ,dış ünite arasında 1,5 mt mesafe var. Evde yalıtım yok. Oda kapısı hiç açılmadan çalıştırdım klimayı . Klimayı açmadan önce kombi oda termostatı oda sıcaklığını 32 derece gösteriyor. Ayrıca bir temometre var o da aynı derece gösteriyor. Klima kumandasında oda sıcaklığını gösteren bölûm var o da aynı. İki saat sonra bile 26 derecenin altına inmiyor oda sıcaklığı. klima en son 18 dereceye kadar düşürüle biliyor ,fan hızıda en son kademede fakat oda sıcaklığı 26 derecenin altına düşmedi. Dış ünitede herhangi bir farklı ses yok. İnverter olduğu için fazla ses de yapmıyor dış ünite. Normal fan sesi duyuluyor. Kompresör sesi fazla duyulmuyor.

12 -13 derece ölçtüm.
ağız ısısı 12-13 olması cihazın sağlık şekilde çalıştığını gösterir.

ya evinizin duvarları direk güneş ışığına maruz kalıyor mu.
Odada çok geniş cam var mı.

S Çevrimdışı

servetaslan

Yeni Üye
18 Haz 2023
18
43
İ
ağız ısısı 12-13 olması cihazın sağlık şekilde çalıştığını gösterir.

ya evinizin duvarları direk güneş ışığına maruz kalıyor mu.
Odada çok geniş cam var mı.
İki taraf cam var ama gece 12 de çalıştırıyorum gene 26 derecenin altına düşmüyor. Bende acaba bu seri klimaların hepsi aynı mı diye merak ettim.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
18,150
İki taraf cam var ama gece 12 de çalıştırıyorum gene 26 derecenin altına düşmüyor. Bende acaba bu seri klimaların hepsi aynı mı diye merak ettim.
Benim anladığım cihaz aç-kapa şeklinde kullanıyorsunuz. Klimayı bir gün boyunca içerisinin kaç derece olmasını istiyorsanız o dereceye ayarlayıp fanı da yükseğe alıp bırakın.
Ara ara termometreden kontrol edin bakalım istediğiniz dereceye inecek mi.

Geri
Üst Alt