Yeni android Tv aldım fakat gece gri ekran veriyor (micro dimming özelliği açık)

G Çevrimdışı

goldwing

Yeni Üye
24 Ara 2021
5
25
kısaca içerik, tv almak istemem ve 3tv arasında kalıp lg panelli denen (gerçek mi bilmiyorum teknosacılar dedi ) grundigi seçmem ve geceleri tam siyah değil grimsi ekran görmem ve neler denediğim.
biraz uzun karışık bir yazı oldu kusura bakmayın, okuyanlar için vaktinizi ayırdığınız için ayrıca teşekkür ederim
Herkese merhabalar, uzun zamandır 50 ekran tüplü bir televizyon kullaıyorduk açıkçası pek tvde izlemezdik ama komşumuzun samsung 55 tu7000 serisiydi sanırım bir televizyon alması ile bizimde hoşumuza gitti ve tv alma kararımızı verdik, bu arada ben ailenin 20 yaşında oğluyum ben araştırdım, ilk başta bütçe 5-6 diyordum fakat baktık fiyatlar yüksek bütçemizi artırdık ve samsung au8000, au9000, ve grundig 65 gfu8960b modeli arasında kaldık. 3 ürünü de vatan, teknosa, mediamarkta defalarca inceledim ve benim için en önemlisi tabiki görüntü kalitesi ve local dimming teknolojisiydi yanlış demiyorumdur umarım bahsettiğim şey geceleri tvnin siyahları olabildiğince siyah göstermesi, çünkü gece film izlemeyi çok severiz, mağazada inceleyebildiğim kadar bu özelliğini de inceledim ve samsungun va panel bunun lgnin ipsi dedikleri panel olması ve internette de güzel yorumlarının olması nedeni ile grundigi aldık. ama şuan gece film izliyorum ve tamamen siyah bir ekran açsam da mavimsi-grimsi arka panel aydınlatması hala çalışıyor, bu normal birşey mi, aşağıda grundigin sayfasından aldığım özellikleri paylaşacağım, arkadaşımın samsung tu7000ininde siyahlar daha siyah görünüyor bu kadar gri değildi bu arada sorun tvnin sadece bir kısmında veya kenarlardan gelmiyor, tamamı homojen yani ekranın kastırması vb nedeni ile oluşmamış. Bu arada onun harici normal renkleri parlaklığı vs güzel.
Sıkıntıların benim tvme özel olduğunu düşünmüyorum kutusunda vs ezik çizik yoktu hani darbeden bozulmuş vs desem,
arçelik servisi geldi güzel hızlı kurdu fakat 5 dakika izin vermedi onlar varken bakmama ölü pixel testi vs yapmak için zor tuttum adamı maalesef mamnuniyet için aradılar 10 üzerinden 5 vererek tepkimi belirttim
Ayrıca bugün hdmiden laptop bağladım ve oyun oynarken tvnin kumandasından verdiğim komutları zor aldığını gördüm, mesela laptopdan film izlerken ileri geri sarmak istesem zorlanacağım normal mi bilmiyorum
bugün mağazada samsung au8000i inceledim elimle siper edip siyah ekran açıp baktım çok az mavik vardı samsungun paneli de hala aydınlatıyor sanırım siyah ekranda da ama arkadaşımda o kadar göze batmamıştı.
TV dün geldi dün gece denediklerim
micro dimming fulledim- hiçbir değişiklik olmadı
dnr güçlü-zayıf denedim
mpeg düşük -yüksek denedim
dinamik kontrast- kapalı-orta yüksek denedim ortada en güzel sonucu verdi kontrsat açısından diğerlerinde çok karanlık kalıyordu ekran
film modu kapalı-otomatik denedim
11 nokta renklendirme vs hepsini denedim gözümden kaçan birşey olabilir
EKRAN parlaklığı tamamen kısıktı

GRUNDIG 65 GFU 8960 B 65" 164 Ekran Uydu Alıcılı Android Smart 4K Ultra HD  LED TV Grundig TV

Ekran-Goruntusu-376.png

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Yerli Android TV almakla büyük hata yapmışsınız. Donanım kapasitesi düşük, bu da performans sorunu yaşatır bir gün. Arka aydınlatma ile ilgili ayarlar moddan moda değişir. Yani HDMI için de ayrı ayar yapmayı deneyin. Menüye girin HDMI da iken, o port için ayarları yeniden yapın. Filmi nerden izliyorsunuz bilmiyorum ama Netflix vs üzerinden ise, o uygulama açıkken ekran ayarlarına girmeyi deneyin derim. Ayrıca local dimming de zone sayısı hassasiyeti değiştirir. Tam siyah görmenizin bir sebebi, sahne siyah ise arka aydınlatmanın minimuma inmesi olabilir. Sizin TV de ayarları iyice gözden geçirin derim. Homojenlik aşırı bozuksa değişim yapılır ama gri olma durumu hem lcd ye özgü bir durum hem de üretimde kullanılan malzeme kalitesinin düşüklüğü ve vasat mühendislikten kaynaklanıyor.

Karanlıkta bir fotoğraf atın isterseniz öyle yorumlayalım. Tabi atacağınız fotoğraf tamamen gerçeği yansıtamayacaktır.

lemon Çevrimdışı

lemon

Aktif Üye
31 Eki 2020
416
37

şimdi eğer panel üreticisi lg veya boe ise siyahları gri gibi görmeniz bence normal çünkü ıps panel siyahları tam siyah veremez.
videoyu bir inceleyin derim

G Çevrimdışı

goldwing

Yeni Üye
24 Ara 2021
5
25

şimdi eğer panel üreticisi lg veya boe ise siyahları gri gibi görmeniz bence normal çünkü ıps panel siyahları tam siyah veremez.
videoyu bir inceleyin derim

aynen konu açtıktan hemen sonra videoyu gördüm, bunun gibi gri, bugün 2.kere gece film izledik parlaklığı bir tık açtım çok da rahatız etmedi, ipsde bu kadar oluyormuş öyleyse, benim ihtiyacım olan va panelmiş anladım teşekkür ederim cevabınız için
Umut Barış Umut Barış
tarif etmem gerekirse evin aydınlatması açıkken tam siyah veriyor ama karanlıkta gri veriyor, ileride dediğiniz ne kadar süre sonra, tvbox alıp devam edemez miyim?
bd43eb64-6a95-4e44-bcd9-74c7f3dc841e.jpg

lemon Çevrimdışı

lemon

Aktif Üye
31 Eki 2020
416
37
İşletim sisteminiz Full Resmi L1 ve L3 Lisanslı Google Android Tv
Netflix youtube prime video
en az 5 yıl güncelleme sorunu yaşamaz.
Donanım olarak şuan satın alacağınız hiç bir tv box sizin tvnizden daha güçlü olmayacak.
Grundiği bilmem ama ıpsi severim hele android ıps candır çok doğru bir seçim yaptınız güle güle kullanın. siyahlara gözünüz alışınca sorun kalmaz.

Ayrıca android tv de neden laptoptan film izliyorsunuz pek anlayamadım
tvde google playden bir iki browser indirip istediğiniz film sitesine grip çok rahat film izleyebilirsiniz. kumanda zor oluyorsa tvye direkt mouse bağlayıp pc gibi kullanabilirsiniz. film arşiviniz varsa google playdan vlc player veya kodi indirip istediğiniz gibi pc den çok daha performanslı olarak izleyebilirsiniz. Netflix, Blutv, mubi, prime video gibi uygulamalar da rahat. pcyi tvye bağlamanıza gerek yok.

Son düzenleme:
G Çevrimdışı

goldwing

Yeni Üye
24 Ara 2021
5
25
İşletim sisteminiz Full Resmi L1 ve L3 Lisanslı Google Android Tv
Netflix youtube prime video
en az 5 yıl güncelleme sorunu yaşamaz.
Donanım olarak şuan satın alacağınız hiç bir tv box sizin tvnizden daha güçlü olmayacak.
Grundiği bilmem ama ıpsi severim hele android ıps candır çok doğru bir seçim yaptınız güle güle kullanın. siyahlara gözünüz alışınca sorun kalmaz.

Ayrıca android tv de neden laptoptan film izliyorsunuz pek anlayamadım
tvde google playden bir iki browser indirip istediğiniz film sitesine grip çok rahat film izleyebilirsiniz. kumanda zor oluyorsa tvye direkt mouse bağlayıp pc gibi kullanabilirsiniz. film arşiviniz varsa google playdan vlc player veya kodi indirip istediğiniz gibi pc den çok daha performanslı olarak izleyebilirsiniz. Netflix, Blutv, mubi, prime video gibi uygulamalar da rahat. pcyi tvye bağlamanıza gerek yok.
çok teşekkür ederim vallahi, laptopu oyun için bağladım, filmleri şuan amazon prime ile izliyorum takılma donma vs hiçbir sorun yok şuan, dediğiniz gibi google chrome yüklemem güzel olacak, dün gece izledim siyahlar ilk kez ki kadar rahatsız etmedi evet, lg nanocell ürününde ama ips olmasına rağmen simsiyah oluyor ekran, local dimming özelliği sanırım, bunda da var diyorlar ama hiç çalışmıyor, ve bu tv edge panel mi yoksa direct led mi biliyor muyuz alakası var mıdır,

lemon Çevrimdışı

lemon

Aktif Üye
31 Eki 2020
416
37
çok teşekkür ederim vallahi, laptopu oyun için bağladım, filmleri şuan amazon prime ile izliyorum takılma donma vs hiçbir sorun yok şuan, dediğiniz gibi google chrome yüklemem güzel olacak, dün gece izledim siyahlar ilk kez ki kadar rahatsız etmedi evet, lg nanocell ürününde ama ips olmasına rağmen simsiyah oluyor ekran, local dimming özelliği sanırım, bunda da var diyorlar ama hiç çalışmıyor, ve bu tv edge panel mi yoksa direct led mi biliyor muyuz alakası var mıdır,
chrome çok yavaş kalıyor. open browser ve jio page öneririm. local dimming den ziyade kullanılan panelin kalitesi önemli. grundig 65'' tv parasına göre güzel bir tv. biraz kullanıp alışmanız lazım

I Çevrimdışı

ismailx

Yeni Üye
17 Ara 2021
3
58
Aynı modelin 49 gfu 8960 olanını kullanıyorum kendi mağazasındaki amazon uygulamasından Hanna dizisinin birinci bölümünün başlangıcındaki karanlık sahnelerde o kadar kötü bir görüntü vardı ki bu tv yi aldığıma pişman olmuştum ama aynı sahneyi fire stick ile seyrettiğimde gayet güzeldi başka android box cihazım olmadığı için onların görüntüsünü nasıldır bir fikrim yok fakat raspberry pi 4 üm var onda da kodi üzerinden amazon uygulaması ile izlediğimde gene tv nin kendi uygulamasından daha güzel görüntü aldım. Bu tv ye sahip kullanıcılara yardımı olabilir düşüncesi ile paylaşmak istedim.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt