Yazılım yenileme hızı

ramchomania Çevrimdışı

ramchomania 

Süper Üye
8 Mar 2020
2,098
40
Merhabalar

Hi level 55uhl950 tv yi yakın zamanda kullanmaya başladım. Forumda konuları gezinirken JVC LT-55VU6905T model bir tv nin yine mb230 anakart ve LG IPS panele sahip olduğunu okudum. İki tv de vestel üretimi JVC için 1600 ppi yazılım yenileme hızı sunarken hi level de 800 NMR yazılım yenileme hızı sunulmuş

Bu iki tv nin donanım özellikleri aynı ise panellerin ve anakartın aynı olduğunu varsayıyorum yenileme hızı neden farklı fark yok ise yazılan rakamlar düzmecemi yani biri 800 de diğeri 1600 de aynı görüntüyü mü veriyor

Ustalar bu konuda aydınlatıcı bir bilgi verirseniz sevinirim

ramchomania Çevrimdışı

ramchomania 

Süper Üye
8 Mar 2020
2,098
40
Tv barkod bilgileri paylaşılmamış JVC de MB230 ---- HI-LEVEL de MB130 Anakart vardır. Paneller de farklıdır.

Bende ki hi-level

20200322_122336.jpg

Bahsettigim JVC

jvclerf51246a92097c2c87346ed9093bb0f48.jpg

ramchomania Çevrimdışı

ramchomania 

Süper Üye
8 Mar 2020
2,098
40
A Adem Helvacı abi bu konuda bi yorumun varmıdır özellikle bu 55uhl950 ile ilgili çok bi yorumunu göremedim forumda

F fikoloji sanırım siz tv lerin bilgilerine ulaşabiliyorsunuz donanımları hakkında bilgi verebilirmisiniz

Teşekkürler

İyi forumlar

gercekrambo Çevrimdışı

gercekrambo 

Süper Üye
2 Şub 2020
1,777
bu yazılımsal yenileme hızının aslında çok da bir şey olmadığı yazılıp çiziliyor. panel 50hz, yazılımla 1500 yapmak gerçek bir yarar sağlıyor mudur?

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,221
bunlara takmayın kafanızı,ya da şöyle düşünün bir Araba var altınızda ve KM göstergesin de 320 yazıyor
veya 260 olsun,iyi de araba taş patlasın 140/150 ye anca çıkıyor! şimdi senin arabana ne diyeceksin
...benim araba 320 basıyor.... ya da basar:hihi

böyle değerler hikaye beyler,eskiden bunlar hiç yoktu,her bir çakallığı Samsung bulduğu için,bu tür
rakamsal veriler v.s de hiç bir kıymeti harbiyesi de yoktur tamamen "marketing" işleridir bunlar!

eskinin iyi bir paneli bugünün göstergesi 1600 veya 2500 veya bilmem kaç olan bir panelden
HIZ olarak çok çok daha iyidir! nasıl oluyor bu yaw?? düşünün az biraz

örneğin benim panel Hız rekortmenidir ama sadece 100Hz native+100Hz bilmem ne dir
200Hz diye geçiyor,zaten 2008/2010 gibi iyi panellerin hepsi de böyledir!
ama o zamanda arada fark vardı,benim panel Ferrari gibiydi ki hala da aynen böyledir
ama özellikle Samsung veya LGE veya bilmem ne marka ve onlar da 200Hz yazılımsal(100Hz)
ama LAG dan lugdan geçilmiyordu!

o zaman ne oldu 200Hz olduysa yine sıkıntı vardı onlarda,üstelik benim panel de ve eski
panellerin çoğunda GAME MODE da yoktu,kafana göre istediğin mod da en hızlı oyunu oyna!

Not;üstelik herhangi bir motion-handling türü hızlandırma-düzeltme v.s ayarlarını da zaten hiç bir zaman açmadım!!!
TN panel gibi hatta CRT monitör gibi sıfıra yakın LAG var:kiskis
bu arada yeni model paneller deLAg değeri diye verilen rakamlarda küllüyen "yalan" yok 20ms yok 15ms ....
yok böyle bir rakamlar! çok daha yüksek veya min.32/35ms dir>>GAME Mode da bile!
"2-frame-lost" bu kural dır,bu kuralı da tek yıkan çok eski bazı Sharp ve Tosh paneller dir:ok:ok:ok
bunlar 1-frame-lost 1,5-frame-lost gibidir! bir tane Sharp vardı sanırım 2008/9 model onda ise
1-frame-lost vardı hatta 1 in da altı gibiydi;TFT-LCD de bunun altı olamaz,sadece TN monitörler de olur
ya da CRT de mutlak sıfırdır!

Son düzenleme:
ramchomania Çevrimdışı

ramchomania 

Süper Üye
8 Mar 2020
2,098
40
bunlara takmayın kafanızı,ya da şöyle düşünün bir Araba var altınızda ve KM göstergesin de 320 yazıyor
veya 260 olsun,iyi de araba taş patlasın 140/150 ye anca çıkıyor! şimdi senin arabana ne diyeceksin
...benim araba 320 basıyor.... ya da basar:hihi

böyle değerler hikaye beyler,eskiden bunlar hiç yoktu,her bir çakallığı Samsung bulduğu için,bu tür
rakamsal veriler v.s de hiç bir kıymeti harbiyesi de yoktur tamamen "marketing" işleridir bunlar!

eskinin iyi bir paneli bugünün göstergesi 1600 veya 2500 veya bilmem kaç olan bir panelden
HIZ olarak çok çok daha iyidir! nasıl oluyor bu yaw?? düşünün az biraz

örneğin benim panel Hız rekortmenidir ama sadece 100Hz native+100Hz bilmem ne dir
200Hz diye geçiyor,zaten 2008/2010 gibi iyi panellerin hepsi de böyledir!
ama o zamanda arada fark vardı,benim panel Ferrari gibiydi ki hala da aynen böyledir
ama özellikle Samsung veya LGE veya bilmem ne marka ve onlar da 200Hz yazılımsal(100Hz)
ama LAG dan lugdan geçilmiyordu!

o zaman ne oldu 200Hz olduysa yine sıkıntı vardı onlarda,üstelik benim panel de ve eski
panellerin çoğunda GAME MODE da yoktu,kafana göre istediğin mod da en hızlı oyunu oyna!

Not;üstelik herhangi bir motion-handling türü hızlandırma-düzeltme v.s ayarlarını da zaten hiç bir zaman açmadım!!!
TN panel gibi hatta CRT monitör gibi sıfıra yakın LAG var:kiskis
bu arada yeni model paneller deLAg değeri diye verilen rakamlarda küllüyen "yalan" yok 20ms yok 15ms ....
yok böyle bir rakamlar! çok daha yüksek veya min.32/35ms dir>>GAME Mode da bile!
"2-frame-lost" bu kural dır,bu kuralı da tek yıkan çok eski bazı Sharp ve Tosh paneller dir:ok:ok:ok
bunlar 1-frame-lost 1,5-frame-lost gibidir! bir tane Sharp vardı sanırım 2008/9 model onda ise
1-frame-lost vardı hatta 1 in da altı gibiydi;TFT-LCD de bunun altı olamaz,sadece TN monitörler de olur
ya da CRT de mutlak sıfırdır!

CRT performansını tabiki hiç birisi veremez

Benim araba denemedim 320 yapmaz da yazılımdan sonra 4 te 210 yapıyor :affet

İkisi de forumda yazılmış tv ve kağıt üzerinde donanımları aynı hani yazılımla 800 veriyor ya yine yazılımla onuda 1600 1800 yapalım belki arabada ki gibi farkeder

Yanlış anlamayın beni bilişim sektörün de bölgemizde ve ülke pazarın da sözü geçen firmalara hizmet ürettim uzun zamandır tv konusuna uzağım şimdi boşta kalınca uğraşacak bişey buldum canını çıkartayım diyorum

CnB1981 Çevrimdışı

CnB1981 

Aktif Üye
4 Nis 2019
82
42
ramchomania ramchomania selam,bu rakamlara çok takılmayın,aynı marka içinde belki dikkat edilebilir ,örneğin x marka tv 1000-1600-3800 x yenileme hızı motion interpolation kullanıyor,hadi bu x marka için, - he 3800 lük modelide var demek 1600 lük olanı orta karar diyebilirsiniz ,ama buda bi yere kadar ,kesinlikle tercih edeceğiniz cihazı varsa imkan kurcalayarak gözle bakarak kontrol etmeniz en sağlıklısı,örneğin daha önce kullandığım vestel UD9200 cihazda 1800 hz SMR olduğu yazıyordu ,cihaz judder ve blur ayarı/yeteneği olmayan zayıf bi cihazdı,sonradan aldığım LG 7450 de ise bu değer 1600 PQI ama en azından bulanıklık giderme yeteneği olmasada judder yeteneği mevcut,kesinlikle daha iyi motion ı,bu yüzden rakamlara kısmen dikkat edin ama gözle inceleme en iyisi.

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,221
bir de 50Hz paneller de bu söylediğiniz ayarlar olmaz/yoktur veya hiç bir moka yaramaz!
ancak üreticiler çakal(daha doğrusu çakal olan önce Rus sonra da Çin li yalnış anlamayın burasını ltf)

oldu da panel de bazı ayarlar var ama bunlar da "yazılımsal" işlerdir!

beyler bu iş "kafa" meselesi,bakınız HIZ dan bahsediyorum siz bunun içine istediğiniz atraksiyonu
katabilirsiniz,örneğin Pio bu işi A dan Z ye en iyisi "idi" özellikle "resim işleme" tekniğin de
ama "doğru" resim işleme de,ancak genel HIZ konusunda yine iyi idi ama süper değildi!!

bu konuda Sharp tartışmasız en iyisi idi(bazı serileri tabiki) Toshiba(bazı serileri ondan sonra gelip
yine en iyisi sınıfında dır!
Özellikle Zoran ve Cevo Engine sistemler de+bu heriflerin kendilerine ait özel yazılımlar ki bunlar ne Rus işi
nede Çin ve Taiwan işi değillerdi! bu herifler bazı seriler de belliki Derslerini acaip iyi çalışmışlar:ok

Bunlar ayrıca ne Koreli nede capon(Sony den bahsediyorum) lar gibi değildir,öyle çarşaf çarşaf
reklamlar ve sallama marketing-tool işleri de yapmazlardı,insanlar birbirlerinden öğrenirdi
yaw panel felaket hızlıymış diye:clap2

50Hz paneller de "eskiden" durum kısmen daha iyi iken,Tosh ların gerek IPS leri(bunlardan bir tanesi
ben de hala vardır) gerekse de VA panelleri bu 50 ye rağmen neredeyse sıfır sıkıntısız idi
anlamak için 50Hz-3D li bir panel olacak ve bakacaksınız hızlı görüntülere ki,hepsi çuvallıyordu(Sony dahil
genel de en hızlı budur derler!!!) bunu geçtim 100Hz-3D li paneller kısmen toparlasa da yine hepsi bir şekilde
falso veriyordu>>>Sharp bile dahildir buna!

Bunu da tek çözen Tosh oldu üstelik "50Hz" ile(IPS panelde):ok
çünkü o zamanlar 3D ciddi bir özellikti! sonunda ne oldu?? hepsi bu işten işi adam gibi beceremedikleri
için bıraktılar,3D nin kalkması sebebi işte budur beyler! yani "yapamadılar"!

50/100Hz tüm paneller de 3D olursa ve panel "IPS" olursa mutlak surette 3D sistemi FPR oluyordu!
adeta bir kanun maddesi gibiydi bu durum IPS=FPR(pasif) 3D sistemi ama bu kuralı bir tek Tosh bozdu
ve panel IPS+50Hz+3D li ama FPR yerine SG(aktif) idi!! dünyada bir benzeri çıkmadı çünkü üreticiler
bunu da beceremediler! bendeki panel işte budur,üstelik acaip da pahalı idi ve o zamanlar Sony nin en son
en üst modelinin örneğin 46/55 likleri bile bu 42 lik Tosh dan daha ucuz idi:hihi
dolayısıyla neredeyse hiç satılamıyordu!!! yaw bunu alacağıma Sony alırdım diyordu insanlar Tosh un fiyatını
görünce! sonra ben aldım başlık açtım "panel patladı" gitti yaklaşık 2500 adet TV

Bisiklet Yarışları vardı o günler de(sanırım Akdeniz turu) TRT 3D li veriyordu hem de canlı!
bir tek bu panel sıfır hatayla dönüyordu! pedallara baktığınız zaman sıfır hataydı ve hiç bir
cross-talk benzeri falso yoktu!

Demem o ki "TV üreticileri" oturup derslerini iyi çalışacaklar ve gerekirse sistem bulacaklar hem donanım
hem de yazılım olarak,Rus ve Çin işi "hack" olayları gibi değildir bu işler!

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt