Yasak Şehir - Kapalı Maraş

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Hey gidi hey;

Kapalı Maraş.

1994 yılında görevli olarak girdiğim yasak şehir Maraş.

Hayatımda gördüğüm en lacivert denizi olan Maraş

Uçsuz bucaksız sahili olan güzel Maraş.

mrs.jpg
mts.jpg

Görsellerin kaynağı Sözcü Gazetesi.

sanko86 Çevrimdışı

sanko86 

Süper Üye
28 Ocak 2020
1,377
37
Müthiş ekonomik gelir kazandıracak bir alan.Evlerin durumu ne halde bilemiyorum ama yıllar öncesi tam bir efsane imiş.

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Müthiş ekonomik gelir kazandıracak bir alan.Evlerin durumu ne halde bilemiyorum ama yıllar öncesi tam bir efsane imiş.

Şu kadarını belirteyim, Alüminyum doğrama denen şey ülkemize sanırım 90 lı yıllarda yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştı, Ben 94 gittiğimde 20 sene öncesine ait o evlerin neredeyse tamamı Alüminyum doğrama ile kaplıydı :)

O otelleri size anlatamam, Evlere girdik ve kahvaltı masalarını gördüm ben bırakılıp kaçılmış, dolaplardan apar topar alınabildiği kadar kıyafetler alınmış aınamayanlar yerlere saçılmış, Otellerin içerisinde o dönemin teknolojisi ile basılmış broşürler. Yani inanılmaz bir tarih yatıyor aslında o enkazların, çürümüş evlerin veya malzemelerin arasında.

Asfalt yollardaki tank paletlerinin izleri, binalardaki mermi delikleri, O yıllara göre kıyaslarsak dönemin 10 sene önünden giden mimarisi/teknolojisi vs cidden insan bir şehre aşık olursa o tarih kokusuyla, barındırdıkları ile ben bu şehre aşık olurdum.

İsmi çok hatırlamıyorum ancak sanırım GM diye bir otel vardı orada, 20 senedir (O dönemin süresi ile) o binaya koruma parası ödüyormuş otel sahipleri ve o nedenle tek bir çivisine dahi dokunulmamıştı. Envanterli ve Envantersiz diye ayrılmış haldeydi bütün binalar.

BM askerleri yıllarca hayatlarını yaşadı orada.

sanko86 Çevrimdışı

sanko86 

Süper Üye
28 Ocak 2020
1,377
37
Kıbrısa gittiğim dönemde yakından bile görmemize izin vermediler.Bir amca şunu demişti."Dünyada ki en lüks oteller ve araçlar öncelikle burada görülürdü."

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Kıbrısa gittiğim dönemde yakından bile görmemize izin vermediler.Bir amca şunu demişti."Dünyada ki en lüks oteller ve araçlar öncelikle burada görülürdü."
Oteller ve yapılar konusunda %100 katılıyorum, Arabaların garajlarda olduğuna dair söylemleri diğer arkadaşlarımdan çok duydum ancak ben göremedim ne yazık ki.

TEKNOwest Çevrimdışı
23 Eyl 2018
10,455
49
tesisat kablosu priz anahtar ne lazımsa söker gelirdik hatta buzdolabı kompresörü bile söktük .otel kısımlarına girmek sıkıntılı buraların korumasınıda asker yapıyor.gelirken 2-3 çuval portal atardık .ustanın dediği gibi evlerin genelinde klima santrali yada merkezi havalandırma mevcut. zamanın las vegası imiş.beyrut maraş dünya sosyetesinin kumar oynadığı mekanmış o zamanlar.

I Çevrimdışı

ibrahimykr

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Vay be ne güzel görünüyor. Keşke orada yaşabilsem dedirtiyor insana..

Geri
Üst Alt