Yardım: Led Trafosu mu Arızalı?

B Çevrimdışı

Ballistix

Aktif Üye
23 Ağu 2020
185
28
Öyle bir bağlantı yapmış ki, bandı şimdi fark ettim.
Allah onu yapana tepeden baksın, ben bir şey demiyorum.
Değiştirmeyi deneyin, işe yararsa iyi.
Yaramazsa ledi de atın çöpe gitsin.
Valla hocam hiç anladığım işler değil ama bana da çok garip geldi bu işçilik.

Trafo + 15 metre led ile bu işi hallederim sanırım. Lakin hangi trafoyu ve hangi şerit ledi almam gerekiyor bilmiyorum.

O bantı söküp içindekini göstereceksiniz ki yorum yapılabilsin. Bu şekilde karanlıkta göz kırpmayı görmek oluyor.
Haklısınız lakin tam teşhis koyulmadan önce yorum almak istedim. Bu yüzden sökmedim. Elektrikçi gelip baktı 1500 TL para istedi. Gönderdim kendisini.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Haklısınız lakin tam teşhis koyulmadan önce yorum almak istedim. Bu yüzden sökmedim. Elektrikçi gelip baktı 1500 TL para istedi. Gönderdim kendisini.
1500 mü? O elektrikçiye 1500 liraya neler yapılır neler. :hihi

Hocam LED satan bir mağaza mevcutsa, şerit led, oraya git ve metrajını ver.
Onlar sana uygun trafo ve led'i verecektir.
İnternette satan çok ama güvenilir bulmadım pek.
Bizim burada, Samsun'da, sadece led aydınlatma üzerine dükkanlar var mesela.
Şimdi siz kendiniz almaya kalkarsanız, kaç chip olduğuna smd led'in tipine vs dikkat etmeniz gerekecek.
Yetersiz trafo alırsınız en kötü, o da besleyemez. Olacağı bu.
Ama yapışkanı kalitesiz led şerit alırsanız da, o ledler bir süre sonra düşer sonra da yapıştırmakla uğraşırsınız.
İnternetten led almayı düşünüp defalarca vazgeçmiş biri olarak yazıyorum bunları.

B Çevrimdışı

Ballistix

Aktif Üye
23 Ağu 2020
185
28
1500 mü? O elektrikçiye 1500 liraya neler yapılır neler. :hihi

Hocam LED satan bir mağaza mevcutsa, şerit led, oraya git ve metrajını ver.
Onlar sana uygun trafo ve led'i verecektir.
İnternette satan çok ama güvenilir bulmadım pek.
Bizim burada, Samsun'da, sadece led aydınlatma üzerine dükkanlar var mesela.
Şimdi siz kendiniz almaya kalkarsanız, kaç chip olduğuna smd led'in tipine vs dikkat etmeniz gerekecek.
Yetersiz trafo alırsınız en kötü, o da besleyemez. Olacağı bu.
Ama yapışkanı kalitesiz led şerit alırsanız da, o ledler bir süre sonra düşer sonra da yapıştırmakla uğraşırsınız.
İnternetten led almayı düşünüp defalarca vazgeçmiş biri olarak yazıyorum bunları.
Hocam esnafta farklı davranmıyor. En çok hangisinden para kazanıyorsa onu dayıyor

eketen Çevrimdışı

eketen 

VIP
26 Haz 2020
1,235
Hocam esnafta farklı davranmıyor. En çok hangisinden para kazanıyorsa onu dayıyor

Siz o bantın içindekini bize gösterin, ne yapmış ne kurmuş görelim bir şekilde bir çıkış yolu buluruz.

25 metre tak çalıştır sistem 220 lik şerit led 600 lira civarı cata marka. 1500 neymiş.

Son düzenleme:
B Çevrimdışı

Ballistix

Aktif Üye
23 Ağu 2020
185
28
Siz o bantın içindekini bize gösterin, ne yapmış ne kurmuş görelim bir şekilde bir çıkış yolu buluruz.

25 metre tak çalıştır sistem 220 lik şerit led 600 lira civarı cata marka. 1500 neymiş.

67353BCF-5186-48BC-A553-1EC024EBA7B2.jpg
8057951C-63EA-4CB7-91E2-91392062CF1A.jpg

Buyrun hocam 220’den buna bağlantı yapmış. Bundan da şerit lede götürmüş.
Şerit ledlerin bağlantısı da hep +’dan -‘ye doğru atlaya atlaya.

bana 15-16 metre yeter hocam. Daha ucuz olur sanırım. Tak çalıştır iyiymiş

Salih445 Çevrimdışı

Salih445 

Süper Üye
21 Mar 2021
593

Bunu yapan elemana hiç bir şey demiyorum. Trafo alıp ledleri paralel bağlantıya çevirip bi deneme yapılması lazım. Olmazsa ledlerde yenilenecek ki büyük ihtimal ledlerde bozulmuştur kaç volt geldi kim bilir. Her 1 metre led için 1 amper, 15 metre led için 15 amperden fazla led trafosu alınması lazım, Ledlerin tek ucundan değil de iki ucundan da trafoya bağlantı yapılırsa daha homojen görüntü elde edilir.

B Çevrimdışı

Ballistix

Aktif Üye
23 Ağu 2020
185
28
Bunu yapan elemana hiç bir şey demiyorum. Trafo alıp ledleri paralel bağlantıya çevirip bi deneme yapılması lazım. Olmazsa ledlerde yenilenecek ki büyük ihtimal ledlerde bozulmuştur kaç volt geldi kim bilir. Her 1 metre led için 1 amper, 15 metre led için 15 amperden fazla led trafosu alınması lazım, Ledlerin tek ucundan değil de iki ucundan da trafoya bağlantı yapılırsa daha homojen görüntü elde edilir.
Hocam tak çalıştır alsam kenarlarından bükülse sorun olur mu? Koparmadan bol bırakarak döndürüp getirsem?

Bir de şuan üstündeki ledler seri bağlı sanırım değil mi? Trafo alıp denesem mi acaba? Ona göre çöpe atsak

Son düzenleme:
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622

Diyot ile DC dönüştürme yapılmış.
Ledleri bence trafo ile kontrol edin.
O aradaki kutuyu iptal edin.
Trafo ile sürmeniz daha sağlıklı olur.
İsmine trafo denildiğine bakmayın, aslında smps güç kaynağıdır bu ürünler, o resimdeki dönüştürücü daha basit kalıyor maalesef.
Aşağıya örnek olsun diye bir link bırakıyorum.
10 Amper bence yeter, tek çip ise, 20 veya 30 da tercih edebilirsiniz.
Garanti olsun diye. Fazla güçlü trafo almanız sıkıntı olmaz, voltaj uysun yeter.

Diyotlar yanmış sanırım.
Ya şebeke nedeniyle, ya da ledlerde oluşan kısa devre sonucu aşırı akım çekildi ondan yandı.

B Çevrimdışı

Ballistix

Aktif Üye
23 Ağu 2020
185
28
Diyot ile DC dönüştürme yapılmış.
Ledleri bence trafo ile kontrol edin.
O aradaki kutuyu iptal edin.
Trafo ile sürmeniz daha sağlıklı olur.
İsmine trafo denildiğine bakmayın, aslında smps güç kaynağıdır bu ürünler, o resimdeki dönüştürücü daha basit kalıyor maalesef.
Aşağıya örnek olsun diye bir link bırakıyorum.
10 Amper bence yeter, tek çip ise, 20 veya 30 da tercih edebilirsiniz.
Garanti olsun diye. Fazla güçlü trafo almanız sıkıntı olmaz, voltaj uysun yeter.

Diyotlar yanmış sanırım.
Ya şebeke nedeniyle, ya da ledlerde oluşan kısa devre sonucu aşırı akım çekildi ondan yandı.
Üzerindeki ledler 3 çipli hocam. Burada başka aydınlatma yok. O yüzden 3 çipli gitmek daha doğru olur sanırım uzun ömürlülük açısından.

Gergi brandayı söktüğümde ve düğmeye bastığımda ledlerin bazıları yanıyor bazıları yanmıyordu.

Şimdi bu attığınız linkteki 30 amperi alsam;
1) tavandaki ledler ile uyumlu mu?
2) seri bağlantı şu anda sanırım. Bunu değiştirmek gerekiyor mu?

Acemiyim bu yüzden vereceğiniz cevaplar önemli. :)

Salih445 Çevrimdışı

Salih445 

Süper Üye
21 Mar 2021
593
Hocam tak çalıştır alsam kenarlarından bükülse sorun olur mu? Koparmadan bol bırakarak döndürüp getirsem?

Bir de şuan üstündeki ledler seri bağlı sanırım değil mi? Trafo alıp denesem mi acaba? Ona göre çöpe atsak
15metre o şekilde dolanırsa ışıktan verim alınmaz kesip aralardan da enerji vermek lazım

Üzerindeki ledler 3 çipli hocam. Burada başka aydınlatma yok. O yüzden 3 çipli gitmek daha doğru olur sanırım uzun ömürlülük açısından.

Gergi brandayı söktüğümde ve düğmeye bastığımda ledlerin bazıları yanıyor bazıları yanmıyordu.

Paralel bağlı olması lazım tahmini kaç metreyse o metreden fazla herhangi bir trafo alabilirsiniz

B Çevrimdışı

Ballistix

Aktif Üye
23 Ağu 2020
185
28
15metre o şekilde dolanırsa ışıktan verim alınmaz kesip aralardan da enerji vermek lazım
Şu anki sistem de seri bağlı hocam. Ama gayet iyi yanıyordu.

Paralel bağlı olması lazım tahmini kaç metreyse o metreden fazla herhangi bir trafo alabilirsiniz
O zaman şu anki sistemi paralel bağlantıya çevirmeden ledleri trafoya bağlayamam. Bi yapabilirim ki sormayın :)

Son düzenleme:
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622

Gerilim uysun yeter.
30 Amper hayli hayli yetecektir.
Fanlı olanı alın derim.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt