XİAOMİ ve TCL nin TV Satış Sonrası Hizmet Kalite Anlayışında Hayal Kırıklığı

TCL ve XİAOMİ Markalarından umutlumusunuz?

• Kullanılan toplam oy
    52
A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Xiaomi tvler hakkında bilgim yok fakat TCL Televizyonların ülkemizde satışa çıkacağını öğrendiğim günden beri takipteyim ve kendi çapımda araştırmalar yaptım. Maalesef TCL televizyonlar hakkında bilgiye ulaşmak şuan için çok zor. Sosyal medyada sorulan sorulara dönüş yapılmıyor, yapılsa da tatmin edici cevap verilmiyor. 30 Eylül'e kadar verilen cevaplar "Çok yakında görüşmek üzere" idi, 30 Eylül'den sonra da web sitelerine yönlendiren cevaplar verdiler. Bilkom tüketiciyi tatmin edecek bilgiyi bir türlü tam anlamıyla veremiyor. Hem satış pazarlama hem de müşteri ilişkileri konusunda başarılı oldukları söylenemez. İnsanlar haklı olarak, satın almak için istediğim bilgiye ulaşmak bu kadar zorsa satın aldıktan sonra, satış sonrası desteğe ulaşmam nasıl olacak diye sorguluyorlar. Şahsi düşüncem, televizyonları, satışa çıkartacaklarını ilan ettikleri Eylül ayına tam anlamda yetiştiremediler. Sözlerinde durmak adına yada TCL ile yaptıkları anlaşma gereği Eylül'ün son günü apar topar bir kaç sitede ve 2 mağazada satışa çıkardılar. Online da ürünü bulabiliyorsunuz ama ilan edilen mağazalarda ürün yok (04.10.2020 tarihinde bulunduğum şehirdeki mağazalarda yoktu.) Onlinedan sipariş verip eline ürün ulaşan var mıdır bilmiyorum.
Teknik servis konusunda gelince, sitelerinde yayımladıkları kullanım kılavuzlarında iki sayfalık yetkili servis bölümü mevcut fakat yetersiz, her il yok, sanki olması gerektiği için kılavuza eklenmiş gibi. Servis yönetimini HTS teknik firmasına vermişler. Türkiye genelinde teknik servis başvurularını bitirmişler ama kim bu servisler? bu da gizemini koruyor. HTS'nin youtube kanalında bir kaç tv kurulum eğitim videosu mevcut. Her şeyin rayına oturması için biraz daha vakte ihtiyaçları var gibi. Ses getiren bir lansman ve lansmana özel fiyat da yapmadılar. TCL'yi bilenlerin çoğunluğunun, rakiplerine göre daha uygun fiyat beklentisinde olduğunu düşünüyorum. Şuan için, yeni girdikleri bir pazara rekabetçi bir fiyat ile giriş yapmadıkları kanısındayım.
Oldukça güzel tespitler ve nokta atışı vuruşlar olmuş elinize sağlık.

Bizim ülkemize özel, Yapmış olmuş olmak için yapmak mantığına hareketler şimdilik.

HTS ile daha önce de çalışmışlığım var kısa süreli. 1 sene YORK klimaların yetkili servisliğini bu sistem üzerinden yürüttüm ve öyle aman aman ultra mega bir sistem yok ortada.

Kimse darılıp gücenmesin bana göre bu iş tamamen kolaya kaçmak.

''Yaygın ve bilinen bir altyapı varken onu kullanalım, ne yapacağız kendi servislerimizi kurup da canıııımmm''

Bu düşüncenin çok yanlış olduğunu anladıklarında biz çoktan burada insanlara ''Amann haaa TCL mi evlerden uzak'' demeye başlamış olmayız umarım..

Yerel Basın Çevrimdışı

Yerel Basın

Yeni Üye
11 Eyl 2020
39
60
Ben teşekkür ederim, forumumuz ve paylaşımlarımızın faydası oluyor ise ne mutlu bizlere :ok
Adem bey bu model regal 65r7540ua 65 4k smart led tv için geniş içerikli bilgi vermenizi bekliyorum trenyolda büyük fiyat içdirimi var 4460 TL üretimdeki kullanılan ana kart panel verilen parayı karşılıyordu alınırmı ve sanırım bayı ürünü satarsa 3 yıl mağazalarda satılan ürünler 2 yıl garantili oluyormuş bu konuda forumdaki çoğu üyelerimizin bilği edinir diye düşünüyorum şimdiden tüketicilerimize aydınlatıcı bilgiler verildiği için formdaki kardeşlerimizin Covıt 19 virüs vakası gittikten sonra gözlerinizden öpüyorum sevgilerimle güzel insanlar:

S Çevrimdışı

serhan 

Aktif Üye
10 Ara 2017
271
Benim oyumda Adem beyin sakin olması ve zaman vermekten yana :))
Hoover kurutma makinası aldım f/p iyi diye servisle inşallah işim olmaz diyorum çünkü ilimde servisi yok fakat samsung tv kadar para verip servis hizmeti alamayacağım bir markadan asla tv almam

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,218
Ben bu konular da daha sonra bildiklerimi yazacağım

Her iki mala da gelirsem,bunlar da iş yok!

Xiaomi,bunu geçiyorum "TV" olarak,ama Cep tlf larını alabilirsiniz!

TCL günlerdir bir sürü şey yazdım,bunlar hk. "mala" yönelik olarak;kısaca bunlarda da iş yok!

Şimdi geriye şu kalıyor;bu mallar ucuz veya çok ucuzsa ancak o zaman alınabilir,artık gerisi size kalıyor
peki ben alırmıyım,almam bunları zaten ilgilendiğim bir tek TCL o da bu çıkanlar değil zaten!

Ben şimdi HiSense leri bekliyorum ki bunun da USA için olan aynısı serisini bekliyorum!
VIZIO asla gelmeyecektir ama HiSense gelebilir!

TCL de ise diğerlerinden hepsinden çok farklı bir yapı vardır ve şu anda panelciler içinde en iyisi bunlardır!
ama bu TR de çıkardığı mal değil!

Milleti heyacana sürüklemeyin;lafım olası bazı forumlar ve onların yalaka tipleri ve internet deki
bulunan bir sürü markating elemanları v.s bunlara dır,

Beyler gaza gelecek mal yoktur ortada,paranızı zar atar gibi bunlara atmayınız,bir süre bekleyin
kokusu çıkacaktır iyi veya kötü! ancak şu anda bu ikili için çok çok erken

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Ben bu konular da daha sonra bildiklerimi yazacağım

Her iki mala da gelirsem,bunlar da iş yok!

Xiaomi,bunu geçiyorum "TV" olarak,ama Cep tlf larını alabilirsiniz!

TCL günlerdir bir sürü şey yazdım,bunlar hk. "mala" yönelik olarak;kısaca bunlarda da iş yok!

Şimdi geriye şu kalıyor;bu mallar ucuz veya çok ucuzsa ancak o zaman alınabilir,artık gerisi size kalıyor
peki ben alırmıyım,almam bunları zaten ilgilendiğim bir tek TCL o da bu çıkanlar değil zaten!

Ben şimdi HiSense leri bekliyorum ki bunun da USA için olan aynısı serisini bekliyorum!
VIZIO asla gelmeyecektir ama HiSense gelebilir!

TCL de ise diğerlerinden hepsinden çok farklı bir yapı vardır ve şu anda panelciler içinde en iyisi bunlardır!
ama bu TR de çıkardığı mal değil!

Milleti heyacana sürüklemeyin;lafım olası bazı forumlar ve onların yalaka tipleri ve internet deki
bulunan bir sürü markating elemanları v.s bunlara dır,

Beyler gaza gelecek mal yoktur ortada,paranızı zar atar gibi bunlara atmayınız,bir süre bekleyin
kokusu çıkacaktır iyi veya kötü! ancak şu anda bu ikili için çok çok erken

Bence bize gelen TCL'ler Philips'le kıyaslanabilir.
Sonuçta servis konusunda ikisi de benzer şeyleri vaadediyor şimdilik. :kop

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Bence bize gelen TCL'ler Philips'le kıyaslanabilir.
Sonuçta servis konusunda ikisi de benzer şeyleri vaadediyor şimdilik. :kop
Phılıps in en azından kendine ait servis altyapısı var.

Konu yine Vestel Arçelik gibi markalara gelecek lakin bakınız Vestel kendi servis ağını kurar ve yaptığı sözleşme gereği eğer Vestel yetkili servisin atölyesinde X markasının ürününü bulurlarsa anında cezayı basar, X markasına hizmet vermek adına kendi müşterisini beklettiğini öğrenirse anında servisi kapatır yenisini açar.

Tamam burada birçok konuda yerden yere vurduğumuz oluyor Vestel markasını lakin bu adamların yaklaşımlarının yanında Arçelik ve Vestel melek melek..

Peki bu muhteremler ne yapıyor?

Alo, Rüstem
Buyur abi
Sende ne servisler vardı?
Abi X Y Z W O P T
Hah tamam sende TCL yok dimi?
Yok abi?
Artık var, ben birazdan servis formlarını kargoya veriyorum.

Bu anlattığım döngü senaryo değildir bilmenizi isterim.

İşletmemi dahi görmeden, beni tanımadan, yeterliliklerimi bilmeden bana onlarca yetkili servislik teklif bu güne kadar.

Siz kabul ettikten sonra hazır matbu bir karton üstüne el yazısı ile yazılmış işletme ismini kargo ile size yollarlar. Oldunuz yetkili servis :kiskis

Depoda bulursam eski işletmeme ait bir servis belgesi fotosu atarım buraya.

Ben 2 senedir bir markanın (Hadi ayıp olmasın deşifre etmeyeyim) yetkili servisiyim daha ortada resmi evrak yok ama işletmemde personel gidip montaj yapıyor.

Bu gün telefonda Yelda Hanım'ı konuşurken duydum, baktım birisine fırça atar gibi konuşuyor, Dedim ''Hayırdır?'' X firmasının bölge temsilcisi aramış toplu montaj için adres verecekmiş, ''X bey 2 yıldır montaj yapıyoruz ortada henüz hiç bir resmi işlem yok'' diye çıkışınca baktım 10 dakika içinde kargo kodu geldi :kiskis

Tabi Yelda Hanım'ın derdi ödemeler, 2 yıldır resmi işlem olmayınca ödeme de olmuyor :kop

Yapıp kenara koyuyoruz barkodları nasılsa bir gün sistem girişi yaparız diye :kiskis

Servislik işi ciddiyet ister, takip ister, altyapı ister, Kendi sistemini kurmanı ister. Başkasının kurduğu hazır sistemlerle yürütülen işlemlere işlem gözü ile bakmam ben..

Şimdi merak ediyorum, Can abi TCL nin Türkiye direktörlüğünün Yetkili servis müdürü olsa, sizce ne yapar? Nasıl bir yol izler?

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
devlet bizi dikkate almıyor önem vermiyor markalar ne yapsın o kadar vergi veriyoruz bağkuru sgk derken biton kesinti
şehir merkezindeki hastaneleri kapatan şehir dışına hastane yapaların olduğu ülke doktorlar kapatılan hastanelerden cihazlarda ordan şehir hastanesi sadece bina yapıldı cihazlar ile doktorlar kapatılan hastanelerden transfer oldu alınmayan cihazlar için ödenen paralar daha neler neler dolar,da uçar euro,da uçar :kiskis markalardan hizmet beklemek yinede iyi kötü bir hizmet veriyor makalar zaman vermek lazım ikiside yeni girdi pazara

N Çevrimdışı

Nautilus

Aktif Üye
13 Haz 2019
294
43
Her hangi bir ürünü ilk alım aşamasında ilk dikkat ettiğim husus SSH yani satış sonrası hizmetlerdir.SSH birimi iyi olan marka müşteriyi dikkate alan , değer veren , en önemlisi ürününe ve verdiği hizmete güvenen markadır...

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,218
Ben şimdi bir de TCL nin UK de ki işlerini merak ediyorum,ingilizler bizim gibi değildir
onlar bizim gibi malın üstüne kesinlikle atlamazlar yaw,hatta adam 2/3 £ için bile şurada daha ucuz
diyebiliyor!

TCL USA/Canada dışın da çok acemi(görünen manzara budur)

Adem hocanın anlattığı şeylerin bazılarını ben kendim geçmişte yaşamıştım özellikle "Servisleri"
belirleme aşamasında,aynen öyle olur ...yaw Ahmet sana x markasının servis belgelerini gönderiyorum...
deyip yolluyorduk tanıdık arkadaşlara:haha1

hatta kimisini hiç tanımıyorduk bile kimdir necidir nasıl bir mekanı vardır v.s

adamlar DEV yani üretici olarak herifler öyle oldular+panel konusunda teknoloji bile geliştirip
bunları da üretiyorlar örneğin Baclit LED sistemindeki "miniLED" olayı gibi!
çok yakında microLED de yine TCL den çıkıyor!

Panel IPS/VA hiç farketmiyor buradan yapılan Baclit işlemidir!
ancak şimdilik heriflerin FALD panelleri(US/CD de olanlar) "kötü" ama o kadar kusur kadı kızında da olur yaw!

Benzeri Sony de var ve çok daha başarılı ama birisi 650 dolar diğeri 1400/1600 dolar gibi:hihi
sanırım bu herifler son 1 senedir US market de HiSense/Vizio ve TCL olarak hem birbirlerini yiyorlar
hem de fiyatları da ciddi komik yaw,almayanı dövüyorlar desek yeridir,al at abi odanın birisine!

üstelik HDR/DV/DA/2.1/cart-curt v.s de çok iyiler "resim kalitesi" olaraksa çok ciddi iyiler
rakip diye karşısına ya OLED çıkarıyorlar ya da Sony XH9x ları çıkartıyorlar anlayın artık!
(TCL R635 2020 modelden bahsediyorum)
bu bize çıkan mal hikaye! bunlar vasat veya orta karar paneller yaw,bana göre hiç bir esprisi yok
ancak fiyat ciddi tatlıysa alınabilir ama ben almam bunu

Sony den örneğin CR si daha iyi,NIT daha yüksek,resim kalitesi de biraz göreceli olsa bile
bana göre belki bir tık da daha yi ülen daha ne olsun,Sony dediğiniz mal XH9x piyasanın
en Kralı diye gazlanıyor iyi de TCL ne o zaman birisi 600 dolar diğeri 1400 veya daha yüksek!

bir tek Baclit FALD Sony de daha iyi,yaw pratik de bunu her insan anlıyamazki!

TR de işleri zor,belli ki yerel Türk kişilerle bu işi götürüyorlar,izleyip göreceğiz

TR pazarı bana göre çok dinamik bir pazar ve ayrıca bazı komşu ülkeler için de burası ciddi bir pazardır!
her ne kadar ekonomik kriz bizi çok kötü vurduysa da,yine ciddi aktif bir panel pazarı var

ancak Teknosa/MM/Vatan da gördüğüm kadarıyla herifler akşama kadar oturuyorlar! işler bunlar da ciddi kesat!

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt