Xiaomi BOX S 4K Görüntü kalitesini ciddi anlamda düşürüyor

M Çevrimdışı

Muhammet Acı 

Aktif Üye
21 Tem 2022
212
22
Merhaba, Xiaomi Box S 4K aldım arayüz de dolaştıkça kalite farkı olduğunu iliklerime kadar hissettim resmen, aynı videoyu sırasıyla TV'nin kendi YouTube uygulaması ve box ile karşılaştırdım arada uçurum var görüntü ayarlarıyla oynadım her şeyi denedim çözemedim, neden yapar bunu?

1000074125.jpg
1000074124.jpg

M Çevrimdışı

Muhammet Acı 

Aktif Üye
21 Tem 2022
212
22
Sorun düzeldiyse masraf etmenize gerek yok. Fotoğraflara göre LG'nin kontrastı daha yüksek görünüyor, canlı nasıldır bilemiyorum.

Logitech Z906 15 yıl öncesi için iyi bir sistemdi, artık demode oldu. Daha önce başka bir konuda tartışmıştık galiba, orda da belirtmiştim.

Z906 Dolby'nin kayıplı formatlarını destekler yani Dolby Digital ve DTS. Bu yüzden HDMI çıkışı yoktur, sadece optik ve koaksiyel vardır. DD+ ve üzeri ses formatları için daha yüksek bant genişliğine ihtiyaç vardır yani HDMI gerekli.

Stream platformları ise Dolby Digital Plus verir ve taşınabilmesi için HDMI gereklidir, optik çıkıştan DD+ alamazsınız. Z906 en iyi ihtimalle DD+ sinyalini Dolby Digital'e dönüştürür ya da düşürür demek daha doğru olur. Aslında DTS, Dolby Digital'e göre çok daha kaliteli olsa da online platformların hiçbiri DTS ses desteklemiyor.

Tabi siz cihazın ses kalitesinden memnunsanız sorun yok.
Ses kalitesinde tizler neyse de bass olarak muhteşem cihaz inanılmaz iyi toplaması da iyi gücü de iyi hatta şöyle söyleyeyim sistemin sesini %65 70 e getirince oturduğum koltuk hareket etmeye başlıyor 3. Kattayim binanın giriş kapısı zıngır zıngır titriyor burada ses 30 da 30 ile 35 arasında 2 3 kat fark var komşular rahatsiz oluyor diye açıp deneyemiyorum ayıp oluyor komşuların çıtı çıkmıyor

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,617
40
Ses kalitesinde tizler neyse de bass olarak muhteşem cihaz inanılmaz iyi toplaması da iyi gücü de iyi hatta şöyle söyleyeyim sistemin sesini %65 70 e getirince oturduğum koltuk hareket etmeye başlıyor 3. Kattayim binanın giriş kapısı zıngır zıngır titriyor burada ses 30 da 30 ile 35 arasında 2 3 kat fark var komşular rahatsiz oluyor diye açıp deneyemiyorum ayıp oluyor komşuların çıtı çıkmıyor

Anlatmak istediğim olay o değil; bas, tiz ve genel ses kalitesi güzel olabilir, o konuda eleştirmiyorum. Benim bahsettiğim yeni teknoloji ve kodekler.

Mesela, 10 senelik bir televizyonun kontrastı, renk gamutu ve genel görüntüsü harika olabilir fakat HDR ve Dolby Vision desteklemiyorsa bu teknolojileri kullanamazsınız. HDR film izleyemezsiniz.

Sizin sisteminiz düşük bitrate ses kodeklerini destekliyor; Dolby Atmos, Dolby True HD gibi yüksek bitrate yani HD ses desteği yok. 10.000 watt hoparlör, 150 cm woofer'a sahip olsa dahi bitrate düşük olduğu için yeni teknoloji ses sistemlerinin verdiği kalite ve hazzı alamazsınız.
Dolby6f617ae8fa3bf789.jpg

Z906'nın verdiği en yüksek kodek DTS= 2 mbps.
Dolby True HD: 18 mbps

480P görüntü ile 4K görüntü arasındaki fark gibi düşünün.

Bende de 97 yılından kalma aşağıdaki müzik seti var. Sesini biraz açtığımda, ilçede küçük çaplı deprem meydana getiriyor. Fakat eski teknoloji olduğu için, güncel cihazların verdiği sinematik sesi verebilmesi mümkün değil. Bahsettiğim farkı anlayabilmeniz için, Dolby Atmos destekli bir ses sistemi deneyimlemeniz gerekir.
LBT_LV60.jpg

M Çevrimdışı

Muhammet Acı 

Aktif Üye
21 Tem 2022
212
22
Anlatmak istediğim olay o değil; bas, tiz ve genel ses kalitesi güzel olabilir, o konuda eleştirmiyorum. Benim bahsettiğim yeni teknoloji ve kodekler.

Mesela, 10 senelik bir televizyonun kontrastı, renk gamutu ve genel görüntüsü harika olabilir fakat HDR ve Dolby Vision desteklemiyorsa bu teknolojileri kullanamazsınız. HDR film izleyemezsiniz.

Sizin sisteminiz düşük bitrate ses kodeklerini destekliyor; Dolby Atmos, Dolby True HD gibi yüksek bitrate yani HD ses desteği yok. 10.000 watt hoparlör, 150 cm woofer'a sahip olsa dahi bitrate düşük olduğu için yeni teknoloji ses sistemlerinin verdiği kalite ve hazzı alamazsınız.
Dolby6f617ae8fa3bf789.jpg

Bende de 97 yılından kalma aşağıdaki müzik seti var. Sesini biraz açtığımda, ilçede küçük çaplı deprem meydana getiriyor. Fakat eski teknoloji olduğu için, güncel cihazların verdiği sinematik sesi verebilmesi mümkün değil. Bahsettiğim farkı anlayabilmeniz için, Dolby Atmos destekli bir ses sistemi deneyimlemeniz gerekir.
LBT_LV60.jpg
Onun için harman kardon avr düşünüyorum ama hangi modeli destekliyor hangi modeli desteklemiyor çok emin değilim surround ses olarak örnek video da bırakayım z906 bu işte iyi değilse harman kardon u aşırı merak ediyorum video da gercekte ki kadar kaliteli değil bu arada bu sahne de çok daha iyisi var ama s23ultra o sesi alamadı kaldıramadı telefon

Geri
Üst Alt