Xiaomi 13 ile 1 ay

A Çevrimdışı

ahmedo38

Yeni Üye
9 Kas 2022
26
34
Merhaba arkadaşlar, Xiaomi 13'ü görüp tasarımı ve özelliklerinden dolayı bu cihaza geçtim. Şimdi sizlere bir aylık kullanımda yaşadıklarımı anlatacağım. Tavsiyeleriniz ve önerilerinize ihtiyacım olacak. Şimdiden teşekkür ederim.
* Cihaz tasarım olarak harika
* Görenler iPhone zannediyor. Tasarımına sadece üsteki 4 delik dışında diyecek yok. (Bu 4 deliği de anlamadım neye yarıyor. 2 mikrofon 1 kızılötesi ama diğerini bulamadım 😄)
* Batarya hızlı tükeniyor. 67 watt la yaklaşık 40 dakikada doluyor. Ama keşke 120 watt olsa daha iyi olurdu.
* Gelelim asıl mevzuya yazılım !!!
* 1 sene boyunca Samsung S20 Fe kullandım ne bug vardı ne donma kasma arkadaş bir senede romda değişen hiçbir şey yok. Hiç mi kendini düzeltmez. Hala bug dolu takılma kasma var. Neler denemedim ki EU rom yükledim (eu romda tr olmasına rağmen hala İngilizce olan kısımlar mevcut eskiden böyle sorunu yoktu.) Sonrasında EAA rom kurdum, Global kurdum yok maalesef cihaz resmen göstergede 300 gösterip 200 e zor gelen araba gibi. Bazı uygulamaları açıp kapatıyor miui bildir diye uyarı geliyor. Sildim geri kurdum başka cihazda test ettim yok arkadaş açmıyor ( ör. sipay uygulaması) sonra arama google aramada bile hata alıyorum miui e bildir diye.
* Aramada telefon çekiminde problem var. Turkcell kullanıyorum bazen arayanın sesi gelmiyor bazen benim gitmiyor.
* Kamera (!) ya arkadaş 28 bin fiyata sahipsin bu nasıl iştir. Anlamak mümkün değil. Çok koyu çekiyor vibrant modu daha parlak ama hangi modla çekersen çek koyu kontrast ayarı sonda gibi çok koyu çekiyor gerçekten. Ön kamera güzel. Ama o da özellikle WhatsApp aramasında berbat insan kendini taniyamiyor sanki nokie n73 ön kamerası ile görüşüyorsun. Anlamadım vallahi.
Vlog çekeyim diyorsun 8 tane mod var biradere 12t pro aldık onda iki katı mod var. Güya leica yapmış. Geniş açıda 60 fps de video çekimi yok.

* Ele oturması güzel fakat tam ekran hareketleriyle kullanıyorsanız cihaz bazen mallaşıyor algılamıyor aynı hareketi birkaç kez tekrar etmek zorunda kalıyorsun.

* Isınma problemi oluyor hele ısınınca pil uçuyor resmen.

* Cihazı ilana koydum bakalım satabilirsem s23 veya s23 ultraya geçmeyi düşünüyorum. İphone sevmediğim için android önerilerinize açığım.

Şimdilik bunları yazayım. Karşılaştıkca ilave ederim. Sizin de karşılaştığınız sorunlar veya çözüm önerileriniz varsa dinlemek isterim.
Hepinize teşekkür ederim.

Son düzenleme:
slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Sayın A ahmedo38 Paylaşımınız için teşekkür ederiz. Yalnız bir başka foruma girilmiş içeriğin en azından kopyala-yapıştır şeklinde forumumuzda görünmemesi için mesajınızı düzenler misiniz? Konunuz düzenlenene kadar onay bekleme modunda kalacaktır.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,329
64
Arkadaşımın oğlunda vardı ,farklı modeli olabilir , keşke almasaymışım demişti.Umarım istediğin telefona kavuşursun :ok

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Xiaomi donanımda OK ama yazılım tırt maalesef.
Samsung mesela kamerada kesinlikle yazılım nedeniyle fark atıyor.
Daha düşük MP sensör kullanıyor ama resim işleme tarafı daha iyi.
Firmware desen daha az kapasiteli pille aynı süreyi veriyor gibi.

Bana kalırsa Android'te Samsung bir başka gibi.
Tabi orta ve alt seviye için aynısını diyemem.
Samsung'tan sonra da bence Oppo fena değil gibi.
Xiaomi almaktan bu yüzden vazgeçtim çokça kez.

Seçimlerden önce iPhone 13 düşünüyordum, sonrasında Apple yüzde 10 zam yaptı.
Ordan da güzel bir gol yedik.
Üst seviye Android düşünenler için S23, S22 Ultra bence F/P.
Ama S23'ün 256'lığını alın tabi.
128'liği daha yavaş depolama ile geliyor.
Samsung da biraz bu donanım kapasitelerinden kısmasa daha güzel olacak ama onlar da ekmeğinde. :kiskis

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,554
Xiaomi donanımda OK ama yazılım tırt maalesef.
Samsung mesela kamerada kesinlikle yazılım nedeniyle fark atıyor.
Daha düşük MP sensör kullanıyor ama resim işleme tarafı daha iyi.
Firmware desen daha az kapasiteli pille aynı süreyi veriyor gibi.

Bana kalırsa Android'te Samsung bir başka gibi.
Tabi orta ve alt seviye için aynısını diyemem.
Samsung'tan sonra da bence Oppo fena değil gibi.
Xiaomi almaktan bu yüzden vazgeçtim çokça kez.

Seçimlerden önce iPhone 13 düşünüyordum, sonrasında Apple yüzde 10 zam yaptı.
Ordan da güzel bir gol yedik.
Üst seviye Android düşünenler için S23, S22 Ultra bence F/P.
Ama S23'ün 256'lığını alın tabi.
128'liği daha yavaş depolama ile geliyor.
Samsung da biraz bu donanım kapasitelerinden kısmasa daha güzel olacak ama onlar da ekmeğinde. :kiskis
Umut ufak bir bilgi eklemesi yapayım.
Samsung S23 modelinde 256gb depolama olan sürümüne selefi gibi 12gb ram değil 8gb olarak TR getirildi.

Ayni cihaz başka ülkelerde 12/256GB satılıyor.

Bu bağlamda S23 Ultra alınacaksa 512GB olmalı.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Umut ufak bir bilgi eklemesi yapayım.
Samsung S23 modelinde 256gb depolama olan sürümüne selefi gibi 12gb ram değil 8gb olarak TR getirildi.

Ayni cihaz başka ülkelerde 12/256GB satılıyor.

Bu bağlamda S23 Ultra alınacaksa 512GB olmalı.
Türkiye pazarı başka bir dünya.
Konuşmak istemiyorum. :kiskis

O Çevrimdışı

Ocico 

Aktif Üye
24 Ağu 2021
158
Xiaomi Redmi Note 8 kullanıyorum ve temizleme yaptıktan sonra her seferinde reklam gösterimi yapıyor, bu nedir arkadaş, telefonu bedavaya mı aldık ki?
Ne yaptıysam kapatamadım, bir çok şey denedim olmuyor, bıktırdı resmen...

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Xiaomi Redmi Note 8 kullanıyorum ve temizleme yaptıktan sonra her seferinde reklam gösterimi yapıyor, bu nedir arkadaş, telefonu bedavaya mı aldık ki?
Ne yaptıysam kapatamadım, bir çok şey denedim olmuyor, bıktırdı resmen...
Her uygulamanın kendi ayarında var reklam kapatma seçeneği.
Sonradan ayarlar uygulamasına da almış olabilirler.
Çünkü bizde de Note 8 var, aldığımızdan beri reklamlar kapalı.

O Çevrimdışı

Ocico 

Aktif Üye
24 Ağu 2021
158
Çünkü bizde de Note 8 var, aldığımızdan beri rekla

Çünkü bizde de Note 8 var, aldığımızdan beri reklamlar kapalı.
Yazdığınız yerleri bir karıştıralım bulurum belki, teşekkür ederim.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
O formda da yazan benim hocam. Düzenledim bilginiz olsun.
O kısmını hepimiz anladık. Ancak mevcut forumumuz olan Tavsiye Forumu' nda bir başka forumun başlığı ile kopyala-yapıştır içerik paylaşmaktansa daha özgün, görüşlerinizi net olarak anlatan ve daha samimi bir içerik görme isteğimizi sanıyorum anlamışsınızdır.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
O kısmını hepimiz anladık. Ancak mevcut forumumuz olan Tavsiye Forumu' nda bir başka forumun başlığı ile kopyala-yapıştır içerik paylaşmaktansa daha özgün, görüşlerinizi net olarak anlatan ve daha samimi bir içerik görme isteğimizi sanıyorum anlamışsınızdır.
Aynen, kaynak belirtilmezse Google'ın sıkıntıya düşürme ihtimali var.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt