Xiaomi 11 lite 5g mi yoksa Poco F3 mü?

D Çevrimdışı

Dobarlan 

Yeni Üye
31 Eki 2020
29
Yeni telefon alma arafesindeyim. İki telefon arasında kaldım mi 11 lite 5g ve Poco F3. Aslında aklımda daha uzun bir liste vardı ama son ikiye bu telefonlar kaldı.

Üç yılı aşkın bir süredir mi 6 kullanıyorum ve alacağım telefonunda onun kadar sorunsuz olmasını istiyorum. Telefonda Pubg ve benzeri oyunları oynamıyorum.
Hangi telefonu tavsiye edersiniz?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
5500 - 6000 tl'ye kadar hangi telefonu tavsiye ederdiniz?
S20FE Snapdragon işlemcili olana bir şans verirdim. Üst seviye Samsung kalitesine güvendiğim için o da. Tabi alıp kullanmadım. FE modellerin kalitesi amiral olanlarla aynı olmayabilir de. Bilgim yok.

Bunun dışında Xiaomi modelleri olabilir.
Poco F2 PRO 128 GB olabilir. Hafıza kartı desteği olmaması dezavantaj ama 3.5 mm kulaklık çıkışı olması hoşuma giden bir özelliği.

UFS depolama ve 8xx serisi bir Qualcomm işlemci sizi fazlasıyla tatmin edecektir. 6 GB RAM de Android için yeterli ama ileriye dönük olması açısından 8 tercih edilebilir. (Yoğun kullanım olacaksa.)

İşletim sisteminin sınırı gereği aynı anda fazla uygulama zaten çalışmaz ama uygulama içi kullanım yoğun olunca bellek tüketimi fazla olabilir. Tarayıcı gibi yerlerde özellikle.

Android'i donanım coşturur. Bu yüzden donanımı güçlü bir cihaz Android'te rahat bir deneyim sunar. Bu fiyata da amiral gemi donanımı alabilmek mümkünken tercihiniz bu yönde olsun derim.

Mi 11 Lite 5G orta seviye donanımlı bir telefon gibi. 860 a yakın bir işlemcisi var ama depolama vs daha zayıf. (Performans konusunda) 5 nm işlemci şarj tüketimi konusunda daha iyi iş çıkartabilir ama bu biraz da yazılımın kalitesine bağlı. MIUI ve uygulamalar ne kadar başarılı olabilirse. (Konu Android olunca IOS optimizasyonu beklememek lazım.)

POCO F3 donanım olarak daha iyi. Sadece biraz ağır gelebilir elinize. (S20 FE de yakın ağırlıkta gerçi.)

Bu fiyata alınabilecek cihazlar belli. Android olunca ilk zamanlar hepsi güzel çalışır, zamanla güncelledikçe eski optimizasyonlarından eser kalmayabilir.

Android alacaksanız donanımı güçlü cihazı alın. Belirli zaman sonra ROM kurar yine kullanmaya devam edersiniz.

IOS kullanırım derseniz SE 2020 veya XR alabilirsiniz. XR batarya kapasitesiyle daha ilgi çekici duruyor. SE 2020 biraz fakir iPhone'u olarak piyasaya çıkıyor. Yani ekonomik bir model. Batarya kapasitesi o yüzden düşük.

IOS'un da elbette bugları ve saçmalıkları var ama günlük deneyimde Android'ten daha iyi sonuç verecektir diye düşünüyorum. Seçenek olarak düşünülebilir yani. Ki planlı eskitme de Android'e göre daha yavaş bir sürece sahip. Android cephesi bu konuda bence acımasız.

Alınabilecek modelleri yazdım. Karar sizin. Android'te deneyim 3 aşağı 5 yukarı aynı olur. Cihazı aldığınızda kaldırılamayan uygulamaları Android Debug Bridge ile kaldırmanızı da ayrıca tavsiye ederim.

Instagram sorunlu çalışırsa da çok takmayın kafanıza, Android ile bir türlü yıldızı barışabilmiş değil. :)

heamvivma Çevrimdışı

heamvivma 

Aktif Üye
21 May 2020
417
33
Mi 11 lite zarif, şık, hafif ve ince bir telefon. Çok oyun oynamayan biriyseniz mi 11 lite yi tercih edebilirsiniz. Ayrıca hafıza kartı desteğinin olmasında BENİM için bir artıdır.

T Çevrimdışı

Towarscke 

Aktif Üye
20 Kas 2018
296
33
Mediatek'li xiaomilerden uzak durmanızı öneririm görüşme esnasında ses kesilme problemi var bir çok cihazında operatör farketmeksizin.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri