XBOX Project Scarlett Tanıtıldı : O Artık Series X

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Bu zamana dek "Project Scarlett" ismiyle bilinen, Microsoft'un yeni nesil XBOX oyun konsolu geçtiğimiz gün düzenlenen The Game Awards 2019 etkinliğinde "Series X" ismi ile tanıtıldı;

AMD'nin Zen 2 ve Radeon RDNA mimarilerini bünyesinde barındıran APU'su ile satışa sunulacak konsolda, yükleme sürelerini azaltmak adına NVME SSD kullanıldığını belirten Microsoft, konsolun 8K çözünürlükte oyun oynatabileceğini de iddia ederken; 120 FPS'ye kadar kare hızı, ışın izleme ve değişken tazeleme hızı teknolojilerini de destekleyeceğini belirtti.

Kule tipi biçiminde tasarlanmış olan konsolda, XBOX yöneticisi Phil Spencer'a göre önceki nesil One X'in tam dört katı işlem gücünü en verimli şekilde tüketicilere sunacağı da paylaşılan bilgiler arasında yerini alırken, konsolun yatay şekilde kullanıma da uygun olacağı belirtildi.

Tüm bunların yanı sıra yeni kontrolcü ile birlikte gelecek olan konsolda, kontrolcüye eklenen paylaşım butonu sayesinde ekran görüntüsü ve video kaydı paylaşmanın da kolaylaştırıldığı söylendi. Yeni kontrolcü XBOX ONE ve Windows 10 desteğiyle gelecek.

Yeni konsol için 15 farklı oyun stüdyosuyla çalışan Microsoft, Senua’s Saga: Hellblade II fragmanındaki grafiklerin de XBOX Series X ile doğrudan elde edilebildiğini iddia etti.

2020 sonuna doğru gelecek olan X serisi için 2 farklı model planlayan Microsoft, X serisi ile Sony Playstation 5'i doğrudan hedef almış diyebiliriz.

Son düzenleme:
cocaine Çevrimdışı

cocaine

Aktif Üye
1 Haz 2019
161
32
Nedense xbox ilgimi çekmiyor ps5 bekliyorum inşallah bide bloodborne 2 çıkar :kas

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Nedense xbox ilgimi çekmiyor ps5 bekliyorum inşallah bide bloodborne 2 çıkar :kas

Konsol dünyasına adım atmamış biri olarak Zen 2 ve Radeon DNA tarafı beni daha çok heyecanlandırıyor. :hihi
PS5'de benzer donanımla gelecektir. İki firma da AMD ile çalışıyor sonuçta. :oku

Bir de hiç elime almadım ama tip yönünden XBOX kontrolcüsü daha başarılıymış gibi geliyor.:bilmiyom:kiskis

M Çevrimdışı

m.menguc

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Eğer PS5, geliştiriciler için verilen tasarımın aynısı veya benzeri birşey olursa kesinlikle XBOX tasarım açısından çok daha iyi duruyor. XBOX'dan beklentilerim çok büyük. Bu Game Pass işi çok cazip keşke online için gold üyelik istemeseler.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Eğer PS5, geliştiriciler için verilen tasarımın aynısı veya benzeri birşey olursa kesinlikle XBOX tasarım açısından çok daha iyi duruyor. XBOX'dan beklentilerim çok büyük. Bu Game Pass işi çok cazip keşke online için gold üyelik istemeseler.

Aynısı olmayacağına emin olabilirsiniz, çünkü hiç bir konsol o tasarımlara benzer şekilde gelmedi.
Bir tek Playstation 2 konsolunun tasarımı geliştirici kitine benziyordu hatırladığım kadarıyla.
Ama sony tahminimce böyle radikal bir değişim yapmayacaktır diye düşünüyorum. Tasarım çizgisini koruyacaktır muhtemelen.
Gerçi 3 ve 4 arasında bile tasarım yönünden ciddi farklar var ama. Ne olacağı belli olmaz, kesin konuşmayalım yine de. :hihi

BlackB Çevrimdışı

BlackB 

Süper Üye
25 May 2018
957
40
PS'in yeri bende ayrıdır, çocukluğumda PS1'le 34 ekran tv'nin karşısında sabahlara kadar oynardık, sonra 2, 3 derken 4'e kadar geldim.. 5'i merakla bekliyorum. tasarım konusunda ben bir cazibesini göremedim XBox'ın, kütük gibi bir cihaz :hihi PS5 ile alakalı çıkan haberlerde cihazın tasarımı çok daha iddialı..

Umut Barış Umut Barış katılıyorum, dualshock konusunda sony birşeyler yapmalı, zira tasarım yıllardır aynı neredeyse, ve kol üzerindeki touchpad bence çok gereksiz, kullanmıyorum desem yeridir.

8K çözünürlük özelliği TR piyasası için çok gereksiz şuanda.. bence 8k tv üreten firmalar tv'nin yanında PS5 veya XBox hediye etseler (fiyata yedirmeden) fena olmaz:krotey

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
8K çözünürlük özelliği TR piyasası için çok gereksiz şuanda.. bence 8k tv üreten firmalar tv'nin yanında PS5 veya XBox hediye etseler (fiyata yedirmeden) fena olmaz

Bu zaten donanım gücünü belirtmek adına ortaya atılmış bir iddia, pratikteki sonucunu görmeden bir şey diyemeyiz. Ki 8K oyun var, 8K oyun var. Basit bir oyunu 8K oynatabilmek ile karmaşık bir oyunu 8K oynatabilmek arasında fark var.

.avatar--xss { width: 21px; height: 21px; line-height: 21px !important; margin-right: 2px; } Umut Barış [IMG alt="Umut Barış"]https://tavsiyeforumu.com/data/avatars/s/0/764.jpg?1573316432[/IMG] @Umut Barış katılıyorum, dualshock konusunda sony birşeyler yapmalı, zira tasarım yıllardır aynı neredeyse, ve kol üzerindeki touchpad bence çok gereksiz, kullanmıyorum desem yeridir.

Bildiğim kadarıyla yeni kontrolcüde dokunmatik kaldırılacaktı ama? :hmm

M Çevrimdışı

m.menguc

Kayıtsız / Doğrulanmamış
PS4 Pro sözde 4k idi.

S Çevrimdışı

sarper28

Aktif Üye
24 Şub 2018
221
PC parçalarına aralıksız para harcamaktansa konsol almaya kadar verdim ben de. Her zaman PC master race ama cuzdan da o kadar kalın değil şimdi :). 1 yılı var daha namıssızın gelsin alicam Valla.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
PC parçalarına aralıksız para harcamaktansa konsol almaya kadar verdim ben de. Her zaman PC master race ama cuzdan da o kadar kalın değil şimdi :). 1 yılı var daha namıssızın gelsin alicam Valla.

Ben de hileden yıldım açıkçası, konsol düşünmüyor değilim.
PC'deki görselliği unutacağız belki ama. :bilmiyom

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt