WLED TN Panel Monitör Arızası

C Çevrimdışı

caglaryk

Yeni Üye
3 Şub 2020
11
40
Merhaba. Çocuk bilgisayarında kullanılan AOC marka 27 inç Full HD WLED TN panel yaklaşık 3 yıllık monitör geçen gün aniden kapandı. Fişe takınca güç geliyor power ışığı yanıyor. Ekran saliseler içinde açılıp kapanıyor ve bu durum sürekli tekrar ediyor. İşin uzmanı değilim. Teknik bilgim ve akımölçer vs donanımım yok ama meraklıyım. İzlediğim videolara göre benzer arızalar bozulmuş kondansatörler veya kısa devre yapan floresanlar nedeniyle olabilir gibi duruyor. İçini açmayı düşünüyorum. Nasıl bir yol izlememeliyim? Monitörü tamire göndermek mantıklı mı? Tamir bedeli çok tutar mı? Yoksa riske girip içini açsam sonuç alabilir miyim? Arada kaldım yardımcı olursanız sevinirim.
Not: Monitörü 2.el aldım. Fatura ve garantisi yok malesef.

Son düzenleme:
T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Eski tip ise floresanlar yanmış dır. yeni tip ise led arızası aydınlatma arızası vardır genel sorun tamiri münkün.

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Eliniz yatkın ise içini açıp parça siparişi verilebilir.
kendiniz değiştirebilirsiniz.
Uğraşmam derseniz yakın çevre Tv monitör tamiri yapan bir yere verin

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Tam monitör modeli kod paylaşın o koda göre şipariş verilebilir. Beslenme anakart arızası yoksa basit bir led değişimi ile sorun çözürlür

C Çevrimdışı

caglaryk

Yeni Üye
3 Şub 2020
11
40
Cevaplar için teşekkürler. Eski bir cihaz değil. Bulunduğum yer küçük uğraşan var mı bilmiyorum. Tamirci bulmam çok zor. Model AOC E2770SH Tam model kodu: 270LM00009. Nereden sipariş verebilirim LED leri?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Cevaplar için teşekkürler. Eski bir cihaz değil. Bulunduğum yer küçük uğraşan var mı bilmiyorum. Tamirci bulmam çok zor. Model AOC E2770SH Tam model kodu: 270LM00009. Nereden sipariş verebilirim LED leri?
Önce led kaynaklı mı, besleme kartındaki bir bileşen mi arızalı ona bakmanız lazım.
LED'leri ya ekran boyutuna göre sipariş edeceksiniz ya da panel koduna göre.
Monitörü sökmeniz lazım.
Tabi sökerken paneli çatlatma riskiniz olduğunu unutmayın.
Eskiden monitör kasalarında vida olurdu sökmesi kolaydı, şimdi kilitli kasa yapısı mevcut.
Plastikler içten geçmeli birbirine.
Çentikleri kırmadan sökmeniz lazım ki geri toplama imkanınız olsun.
Bir multimetre olmadan işiniz şansa kalır benden söylemesi.

C Çevrimdışı

caglaryk

Yeni Üye
3 Şub 2020
11
40
Önce led kaynaklı mı, besleme kartındaki bir bileşen mi arızalı ona bakmanız lazım.
LED'leri ya ekran boyutuna göre sipariş edeceksiniz ya da panel koduna göre.
Monitörü sökmeniz lazım.
Tabi sökerken paneli çatlatma riskiniz olduğunu unutmayın.
Eskiden monitör kasalarında vida olurdu sökmesi kolaydı, şimdi kilitli kasa yapısı mevcut.
Plastikler içten geçmeli birbirine.
Çentikleri kırmadan sökmeniz lazım ki geri toplama imkanınız olsun.
Bir multimetre olmadan işiniz şansa kalır benden söylemesi.
Haklısınız ama çok seçeneğim yok gibi duruyor. Multimetre dediğiniz bu ise arkadaştan alırım geçici. Sökme işide zor videolarda gördüm bu işle uğraşanlar dahi tırnak kırıyor. Kargo ile gönder al tamir ücreti pahalıya gelir gibi gözüküyor. Zor bir karar açıkcası.

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Monitör modeline göre led çıkmadı üniversal led'ler var içini açmalı led karşılaştırması yapılmalı led bara ulaşıp test edebilirseniz led arızası varsa uygun led ile çözürlür ledler sağlamsa farklı arıza aranır.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Haklısınız ama çok seçeneğim yok gibi duruyor. Multimetre dediğiniz bu ise arkadaştan alırım geçici. Sökme işide zor videolarda gördüm bu işle uğraşanlar dahi tırnak kırıyor. Kargo ile gönder al tamir ücreti pahalıya gelir gibi gözüküyor. Zor bir karar açıkcası.
Voltajları ölçebilir, AC-DC dikkat edin tabi, transistör - diyot - direnç bileşenlerini kontrol edebilirsiniz.
Tabi bazen elemanları devreden söküp kontrol etmek gerekir o da ayrı bir konu.
Arka kapağı açabilirseniz önce şişmiş kapasitör, akmış kapasitör var mı onları bir yoklayın derim.

Hatta hepsinden önce telefonun flaşını açın, monitörü çalıştırınca ekrana tutun, görüntüyü görebiliyorsanız panelde arıza ihtimali düşüktür denir.
Genelde monitörlerde TV'lerdeki gibi sistem pek açık kalmaz, hemen standby gibi ışık değişir bu tür durumlarda ama elinize güveniyorsanız kontrollerinizi yapın derim.

Panel boyutuna göre led bar bulabilirsiniz.
Tabi kalınlık vs tutmayabilir nadiren de olsa.
Led bar üzerindeki kod ile de arama yaptırabilirsiniz.
Ya da monitörü açtığınızda panel koduna dair bir etiket görürseniz, oradan da ona uyumlu led aratabilirisiniz.
En kötü panel üzerindeki TCON kart ile bir şeyler bulmaya çalışılır.

Besleme kartını kontrol edecekseniz dikkat edin, çok yüksek gerilim geçen hatlar olabilir.

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Voltajları ölçebilir, AC-DC dikkat edin tabi, transistör - diyot - direnç bileşenlerini kontrol edebilirsiniz.
Tabi bazen elemanları devreden söküp kontrol etmek gerekir o da ayrı bir konu.
Arka kapağı açabilirseniz önce şişmiş kapasitör, akmış kapasitör var mı onları bir yoklayın derim.

Hatta hepsinden önce telefonun flaşını açın, monitörü çalıştırınca ekrana tutun, görüntüyü görebiliyorsanız panelde arıza ihtimali düşüktür denir.
Genelde monitörlerde TV'lerdeki gibi sistem pek açık kalmaz, hemen standby gibi ışık değişir bu tür durumlarda ama elinize güveniyorsanız kontrollerinizi yapın derim.

Panel boyutuna göre led bar bulabilirsiniz.
Tabi kalınlık vs tutmayabilir nadiren de olsa.
Led bar üzerindeki kod ile de arama yaptırabilirsiniz.
Ya da monitörü açtığınızda panel koduna dair bir etiket görürseniz, oradan da ona uyumlu led aratabilirisiniz.
En kötü panel üzerindeki TCON kart ile bir şeyler bulmaya çalışılır.

Besleme kartını kontrol edecekseniz dikkat edin, çok yüksek gerilim geçen hatlar olabilir.
Bu arıza %90 led aydınlatma arzası %10'luk kısımda besleme kondansatör kaynaklı, 3 yıllık monitör olduğu göz önüne alındığında çıkan sonuçlar bunlar, dışarıda uğraşmam derse 400-500 arası tamir ettirebilir.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Bu arıza %90 led aydınlatma arzası %10'luk kısımda besleme kondansatör kaynaklı, 3 yıllık monitör olduğu göz önüne alındığında çıkan sonuçlar bunlar, dışarıda uğraşmam derse 400-500 arası tamir ettirebilir.
Dışarıda fiyatlar cidden nedir artık kestiremiyorum.
Eskiden olsa yok paraya halledilirdi de, bu pahalılıkta bilemiyorum ne derler.
Uzak kaldım o piyasadan.
3 yıl bir monitör için aslında hiç bir şey.
Tabi led monitörler floresan olanlara göre epey dandik.
Led gitmese panel gidebiliyor. Özellikle oyuncu ürünlerinde.
Eskinin floresan aydınlatmalı lcd monitörleri öyle ya da böyle 10 yılı rahat deviriyordu.
Şimdi paneller saatli bomba sanki.

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Dışarıda fiyatlar cidden nedir artık kestiremiyorum.
Eskiden olsa yok paraya halledilirdi de, bu pahalılıkta bilemiyorum ne derler.
Uzak kaldım o piyasadan.
3 yıl bir monitör için aslında hiç bir şey.
Tabi led monitörler floresan olanlara göre epey dandik.
Led gitmese panel gidebiliyor. Özellikle oyuncu ürünlerinde.
Eskinin floresan aydınlatmalı lcd monitörleri öyle ya da böyle 10 yılı rahat deviriyordu.
Şimdi paneller saatli bomba sanki.
100-200 arası yapılıyordu 2-3 sene önce şimdi ustasına bağlı.
Ortalama söyledim tabiki herşey çok arttı birkaç yerden fiyat alsın uygun gelirse yaptırsın.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt