Windows 11 güncelleme

S Çevrimdışı

simeli

Aktif Üye
15 Tem 2023
58
57
Merhaba Arkadaşlar,

Bir kaç gün önce olan windows 11 güncellemesinden sonra, "küçük resim önizleme" özelliği gitti. Bilgisayarda ilgili ayarları kontrol ettim, hiç bir değişiklik yok. Özellik şöyle gitti... Önceden, tüm resim ve videolarda, "küçükresim önizleme" görülebilirken, güncelleme sonrası, rastgele bir şekilde, dosyaların kimisinde görülüp, kimisinde görülmemeye başladı. İnternetten indirdiğim resim ve videolarda ise, "küçükresim önizleme" hiç bir şekilde gözükmemeye başladı. Flash bellekteki resim ve video dosyalarına baktım, onların da yine rastgele bir şekilde önizleme görünen ve görünmeyen şekile dönüşmüş olduğunu gördüm.
Dün ise, bilmem ilgisi var mı, "prefetch" klasöründeki verileri, bilgisayar izin verdiği kadar kısmen sildim. Bunun sonunda ise, ne ilgisi varsa, bilgisayardaki, tüm klasörlerde bulunan "küçükresim önizleme" özelliği tamamen (!) gitti. Hemen, gene flash belleği taktım.. Onda değişiklik yoktu, yine güncelleme sonrası bozulduğu gibi, kimi dosyalar "küçükresim önzileme" ile gözüküyor, kimisi gözükmüyordu.
Acaba sizde de, son günceleme sonrası böyle bir durum oldu mu ?
İkincisi, "prefetch" klasörü silinince, bu " küçükresim önzileme" özelliği" tamamen gider mi ? Daha önce de benzer temizliği yaptığımda böyle bir sorun olmamıştı.
Dert bir iken ikiye çıktı.
Tavsiyelerinizi bekliyorum.

Son düzenleme:
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
Ekran-goruntusu-2023-10-20-200320.jpg

Gelişmiş sistem ayarları kısmına baktınız mı?

T Çevrimdışı

Turbo k.arza78

Aktif Üye
18 Mar 2017
568
Ekran-goruntusu-2023-10-20-200320.jpg

Gelişmiş sistem ayarları kısmına baktınız mı?
s.a umut barış hocam nasılsınız c disk sürücüsü neden kendi kendine 197 gb boş alana kadar düşüyor hiç bir program yüklemedim bilgisayara ilk aldığım zamanları 206 gb boş alan vardı

disk temizleme yapıyorum temp dosyalarını siliyorum perfecth siliyorum

sistem geri yükleme açık onuda arada temziliyorum gittikçe boş alan azalma oluyor

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
s.a umut barış hocam nasılsınız c disk sürücüsü neden kendi kendine 197 gb boş alana kadar düşüyor hiç bir program yüklemedim bilgisayara ilk aldığım zamanları 206 gb boş alan vardı

disk temizleme yapıyorum temp dosyalarını siliyorum perfecth siliyorum

sistem geri yükleme açık onuda arada temziliyorum gittikçe boş alan azalma oluyor
Merhaba. Teşekkür ederim, siz de iyisinizdir umarım.
Başlat menüsüne cleanmgr yazın, sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştırın.
Sistemin yüklü olduğu diski taratın.
Otomatik yedekleyen ayrı bir program yoksa, ya Windows Update dosyaları olabilir ya da sistem geri yükleme.
Sistem kurtarma imajı vs.
Detay görmeden net bir şey diyemeyiz.

T Çevrimdışı

Turbo k.arza78

Aktif Üye
18 Mar 2017
568
Merhaba. Teşekkür ederim, siz de iyisinizdir umarım.
Başlat menüsüne cleanmgr yazın, sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştırın.
Sistemin yüklü olduğu diski taratın.
Otomatik yedekleyen ayrı bir program yoksa, ya Windows Update dosyaları olabilir ya da sistem geri yükleme.
Sistem kurtarma imajı vs.
Detay görmeden net bir şey diyemeyiz.
günaydın hocam windows udtade hergün güncelleme yapıyor otomatik olarak

sistem geri yükleme de açık durumda ama ben siliyorum geri yüklemeyi

cleanmgr yazında disk temizleme açılıyor tarama yazan yok

gercekrambo Çevrimdışı

gercekrambo 

Süper Üye
2 Şub 2020
1,777
günaydın hocam windows udtade hergün güncelleme yapıyor otomatik olarak

sistem geri yükleme de açık durumda ama ben siliyorum geri yüklemeyi

cleanmgr yazında disk temizleme açılıyor tarama yazan yok
fazla olan geri yükleme noktalarını, cclenar kurarak silebilirsiniz. araçlar sekmesi altındadır. bilginiz yeterli değil ise, sorumluluk size aittir.

not:ccleaner, en son hariç hepsini siler. en son nokta, yeri gelir lazım olur.

S Çevrimdışı

simeli

Aktif Üye
15 Tem 2023
58
57
Sorunu güç bela çözdüm.. Şöyle ki, Bilgisayarda k lite yüklü olmasına rağmen, yeniden k lite mega pack yükledim. Bu işlem sonucunda, " küçük resim önizleme" sorunu çözüldü. Ama hâlâ, fotoğraflar, ne ilgisi varsa, media player ile açılıyordu. Biraz inceleyince, eski "windows fotoğraf görüntüleyici"nin olmadığını gördüm. Ben devreden çıkarmadığıma göre, demek ki son güncelleme de windows halletmiş. Yâni, zorla yeni fotoğraf görüntüleyicisini kullandıracak aklı sıra. Neyse, eski "windows fotoğraf görüntüleyici "yi yeniden kayıt defterine yükleyip aktif hâle getirince, o sorun da çözüldü.
Benim iznim olmadan, windows en temel ayarımı bile, güncelleme bahanesiyle değiştiriyorsa, kim bilir güncellemi ya da güncellemesiz daha neler yapıyordur.

T Çevrimdışı

Turbo k.arza78

Aktif Üye
18 Mar 2017
568
fazla olan geri yükleme noktalarını, cclenar kurarak silebilirsiniz. araçlar sekmesi altındadır. bilginiz yeterli değil ise, sorumluluk size aittir.

not:ccleaner, en son hariç hepsini siler. en son nokta, yeri gelir lazım olur.
sistem geri yüklemeleri silsem bile tekrar kendim ekliyorum ne olur ne olmaz diyerekten

198 gb boş alan var ama düşmesi sinir etti beni her zaman bu şekilde düşerse 1 sene sonra 100 gb iner boş alan

gercekrambo Çevrimdışı

gercekrambo 

Süper Üye
2 Şub 2020
1,777
sistem geri yüklemeleri silsem bile tekrar kendim ekliyorum ne olur ne olmaz diyerekten

198 gb boş alan var ama düşmesi sinir etti beni her zaman bu şekilde düşerse 1 sene sonra 100 gb iner boş alan
son düzgün çalışan noktanın olması yeterlidir. silerken sonuncuyu bırakın. her silme işleminde son nokta tarihi değişecektir zaten.

T Çevrimdışı

Turbo k.arza78

Aktif Üye
18 Mar 2017
568
Onunla sistem diskini taratmanız lazım.
Disk temizleyiciyi yönetici olarak çalıştırın, kutucukları işaretleyip temizliği başlatın.
Silinecek fazla şey varsa duraklamış gibi gözükür ama merak etmeyin silmeye devam eder.

s.a umut barış hocam nasılsınız

bilgisayar her açılırken pin şifre isteme olayını bir türlü kapatamadım ne yaptı isem olmuyor yardımcı olurmusun

ayarlar - hesaplar - oturum açma seçenekleri - pin windows hello kısmından yapmadan önce altında ek ayarlar var gelişmiş güvenlik amacıyla bu cihazdaki microsoft hesapları için yalnızca windows hello oturum açmaya izin ver önerilen kısmını kapatıyorum

sonra pin windows hello altında kaldır diyorum bilgisayar kapatıp yada yeniden başlat yaptığımda pin girsem hatalı pin diyor o durumda ise hesabımın şifresini girince açılıyor

Geri
Üst Alt