Wattmetre ile ölçüm

Reset Çevrimdışı

Reset

Aktif Üye
20 Nis 2022
69
48
Merhaba arkadaşlar. Umarım konuyu doğru yere açmışımdır.

Bildiğiniz üzere elektrik fiyatları aşırı zamandı. Bu zamlar hepimiz çok etkiledi ama benim bu zamlar öncesinden beri çözemediğim bir elektrik sarfiyatım var.
Bu ayki faturam 995 TL. Fatura böyle gelince haliyle noluyoruz lan dedim tekrar başladım ölçme biçme işine.

Bir wattmetre almıştım. Zamlardan önce. Evde fişe takılan ne varsa avizeler hariç her şeyi tek tek ölçtüm ve not ettim. Avizelerde 5-15 watt arası Led lamba takılı bu arada. Hatta televizyonun parlaklık seviyesini arttırınca daha fazla elektrik harcaması tahmin edilir ya hani. Ben onu bile ölçtüm. Parlaklığı arttırınca daha çok elektrik harcıyor.

Kettle, TV, buzdolabı ne varsa ölçtüm. Klima yok. Ve hiç bir cihaz aslında bu kadar yüksek elektrik harcamıyor. Evi de taşıdım, çok elektrik harcıyor diye değil tabii, denk geldi. Eski evde de faturam yüksek geliyordu. Yani iç tesisat sorunu değil.
Ben bu noktada şunu sormak istiyorum. 22 yaşında bir buzdolabım var. Günlük 3 kw tüketiyor. Elektriğin düşük ve yüksek fiyatının ortalamasını alarak 2.3 liradan hesaplayınca aylık 300 lira bile etmiyor vergiler dahil.

Evde sürekli çalışan başka cihaz yok. TV arada açılır 2-3 saat sonra kapanır. Kettle desen su kaynatılır kapatılır. Ne bileyim kafamı yıkasam saç kurutma açarım. Üşürsem çorap giyerim abi 600 lira nereye gitti?
Ya ben yanlış ölçüyorum ya da başka bir bit yeniği var çözemedim. Sizin tavsiyeniz ne olurdu acaba?

F Çevrimdışı

furkan1907 

Yeni Üye
2 Mar 2022
47
27
Hocam bu konulardan hiç anlamam ama kullanılan aletlerin enerji sınıfı a+ mı yoksa g vs mi birde fırın kullanımı ne kadar bizimkiler fırını kullanınca faturanın yüksek geldiğini söyler

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Günaydın; Buzdolabı için verdiğiniz günlük değer inanılmaz yüksek. Benim 10 yaşındaki teneke vestel dahi aylık 36kw hem de Temmuz ayında. Siz ölçümü şu an yaptınız ise ve günlük 3kw diyorsanız sıcak havada bu değer 4kw buluyordur. Yine de hiçbir şekilde sizin tüketimi açıklama o ayrı konu.

Çamaşır ve bulaşık makinelerinizde her bir programı bitirene kadar kaç watt tüketim yapıyor bunları yazmışmıydınız?

D Çevrimdışı

Duman

Aktif Üye
10 Haz 2018
91
42
Buzdolabının sarfiyatı çok çok yüksek günlük 1kwh altında olmalı, nasıl bir hata buna neden olabilir anlayamadım ama buzdolabı tamiri yada değişimi ile bir yerden başlayabilirsiniz.

T Çevrimdışı

TNTBT

Yeni Üye
28 Eyl 2020
35
43
Uzun süreli dışarı çıktığınız birgün wattmetreyi sıfırlayarak buzdolabına takın.Çıkarkende sayaçta 1.8.0 kademesindeki (toplam sarfiyat) rakamı not alın veya fotoğrafını çekin kaydedin.Geldiğinizde sayaçla-wattmetreyi karşılaştırın.Değerler yaklaşık aynı ise sorun yok.Sayaç fazla ise elektrik şebekesini kontrol edin.

Benim buzdolabıda yazın sıcak havalarda 3kw yakıyor günlük.Havalar soğudu ekovatr motoru daha az devreye giriyor.Bu aylarda 300 lira fatura geliyor.Buzdolabı ve derindondurucu 7/24 çalışıyor.Diğer makinalarda yoğun olmasada kullanılıyor.

Suyu ısıtan ne varsa fazla elektrik harcar.Kettle,çamaşır,buzdolabı gibi.Hele hele elektrikli ısıtıcılar elektrik sarfiyat katilidir.

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Hangi tarifeden alıyorsunuz elektriği 3lü tarife. İse kabarık gelir fatura tek zamanlı tarifeye geçin

Moderatör tarafında düzenlendi:
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Çok zamanlı tarife ise hangi zaman dilimi kaç lira ona bakın.
Tek zamanlı tarifeye geçin.

Çamaşır makinesinde hangi programda kaç derecede yıkıyorsunuz onu da kontrol edin.
Kettle en fazla 5-6 dk da su kaynatır ama kaç kere kullanılıyor?

Saatte de bir sorun olabilir.
Ama aşırı eski buzdolabı bence şüphelenilmesi gereken yer gibi.

Reset Çevrimdışı

Reset

Aktif Üye
20 Nis 2022
69
48
Çok teşşekürler tavsiyeleriniz için hepsini değerlendireceğim. Sonuçları yazarım gene buraya..

Pitbull Çevrimdışı

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,101
43
Altus marka A+ enerji no frost buzdolabı 1 günlük enerji sarfiyatı. Dolapta TEE motor mevcut ilk kalkış haricinde 120-150 W arası tüketim yapıyor.

IMG_20221208_142826.jpg

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt