Volkswagen Garanti Uzatma Kararsızlığı

F Çevrimdışı

Frenzy 

Aktif Üye
11 Mar 2019
493
41
Merhaba dostlar. Bu ay garantisi biten 2021 model VW Passat aracım var. Geçen hafta yetkili serviste yıllık bakım için (hava, su, yağ ve polen filtre ve sıvı değişimi) 6150 lira ödedim. Garanti uzatma konusunda da, normalde garanti süresi bitmeden garanti uzatma yapmanız gerek demekle beraber, 1 yıl garanti uzatma için peşin yaklaşık 21000, taksitle de yaklaşık 23000 lira istiyorlar. (Geçen sene de 10000 lira istemişlerdi) Haliyle istedikleri para çok fazla geldi bana ama sırf otomatik şanzımanın bozulma korkusundan istemeyerek de olsa garanti uzatasım var. Hatta bazen bu servis, garanti, kasko ve mtv fiyatlarından dolayı arabayı satıp yürütmesi daha uygun markalara (Renault, Fiat, Toyota gibi) geçmeyi bile düşünüyorum. Ama satarsam da bir daha o değerde bir araç alamayacağımı da biliyorum. Aslında aracın piyasasını düşününce garanti uzatmak çok pahalı değil yüzde olarak ama ögretmen maaşıyla neredeyse 1.5 milyonluk arabaya binmek çapımı aşıyor diyorum bazen. Hatta böyle giderse, seneye bu fiyatlar bile ucuz kalacak gibi. Sözün kısası, bu paraya garanti uzatmalı mıyım? Ya da arabayı satıp model küçültmek mantıklı bir karar olur mu? Veya bunu satıp ne alınabilir?

Son düzenleme:
F Çevrimdışı

Frenzy 

Aktif Üye
11 Mar 2019
493
41
Araç henüz 23binde. Sadece yazları şehirdışı, onun dışında standart şehiriçi kullanım.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,578
Araç henüz 23binde. Sadece yazları şehirdışı, onun dışında standart şehiriçi kullanım.
Korkulacak bir durum yok.
2021 modellerde DSG basınç tüpü revizyonlu geliyordu.
100k bandına doğru Şanzıman balata biter vites geçişlerinde titreme kavrayamama başlar. Bu noktada revizyon yapılarak sorun çözülür.

Dışarıda artık bu işler çocuk oyuncağı.

F Çevrimdışı

Frenzy 

Aktif Üye
11 Mar 2019
493
41
100k bandına doğru Şanzıman balata biter vites geçişlerinde titreme kavrayamama başlar. Bu noktada revizyon yapılarak sorun çözülür.

Eksik olma başkan. Geçenlerde bir arkadaş 2017 model aracının şanzıman kart degisimi için 36bin verdim deyince 'yuh' dedim içimden. O zaman korkulacak birşey yok değil mi? Garanti uzatmadan da yolumuza devam edebiliriz o halde.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,578
Eksik olma başkan. Geçenlerde bir arkadaş 2017 model aracının şanzıman kart degisimi için 36bin verdim deyince 'yuh' dedim içimden. O zaman korkulacak birşey yok değil mi? Garanti uzatmadan da yolumuza devam edebiliriz o halde.
Mekatronikte arıza vardır. O yüzden modelini sordum Basınç tüpü revizyondan geçti eski model araçları olanlarının yenilemesi lazım ama kimse umursamıyor.

By_Trol Çevrimdışı

By_Trol 

Administrator
24 Ağu 2019
13,596
Belki de arabanız sizde kaldığı sürece hiç arızalanmayacak ek garantiye boşuna para vermiş olacaksınız.

yzzze Çevrimdışı

yzzze 

Aktif Üye
30 Eki 2019
125
74
İyi akşamlar basınç tüpü hangi yıldan sonra revizyondan geçti benim seat aracım 2015 model

Dsg şanzıman 8.sene bugüne kadar bir arıza çıkarmadı tabii zorlamıyorum normal bir kullanım tercih ediyorum.

F Çevrimdışı

Frenzy 

Aktif Üye
11 Mar 2019
493
41
Belki de arabanız sizde kaldığı sürece hiç arızalanmayacak ek garantiye boşuna para vermiş olacaksınız.
Kendimi o konularda pek şanslı hissetmesem de, inşallah dediğiniz gibi olur. En son her sene yaptığım konut sigortasını geçen sene çok yüksek çıktı diye sonraya bıraktım, memleketin en kötü felaketini yaşadık.

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29

Islak kavramaya geçiş oldu 2013 sonrasında. DSG'deki kavrama problemi kuru kavramalarda var, ısı vesaire yapıyor. Ama info doğru.

Muhtemelen sorunsuzluğunu henüz kanıtlayamamış bir şanzıman kullanıyor, ben olsam korkmazdım.

Onay Oto Ekspertiz'in yazılımcısıyım bu arada ve aynı zamanda eski çalışanıyım. Kuru kavramalı dsg fiyaskosundan sonra adı duyulunca korkulur oldu, isim değiştirmeyi de düşünmediler nedense.

Islak kavramada kronik bir sorun yok ve erken dönemde bir sorun olursa da bakımlar serviste yapılmaya devam edildiği sürece Volkswagen'in "İyi Niyet Garantisi" altında sanayideki fiyatının altında revize edilecektir.

Ben olsam o paraları vermez, kenarıda yatırım olarak kendi sigortamı kendim bağlardım.

--------
Düzeltme;

Sanırım halen dq200 ve altı şanzıman yerleştirilen modeller varmış kuru kavramalı. Onlardan biri varsa ne olursa olsun işi sağlama almakta fayda var.

Son düzenleme:
Geri
Üst Alt