Vestel'in Cep Telefonu Alanında Geleceği

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Aynen katılıyorum , yılda 300 500 adet bilgisayar ihalesine çıkıyoruz üniversite olarak.Genelde casper ,exper ,technopc veya yönsis kazanıyor ihalaleri çokta iyi para kazanıyorlar.Birtek yönsis in hakkını yiyemem gigabyt yada asus anakart, Kingston ram, samsung ssd kullanan onları gördüm.İşin açıkcası masaüstü satışları azalsada kurumsal anlamda güzel para var.Bazen diyorum tut küçük bir depo, kur sistemi , toplat bilgisarları sat.

Vestel e gelince baştan uydu alıcı sonra yazarkasa , masaüstü laptop üretimi en sonda cep telefonu üretimi ellerinde patladı.Nasıl güzel para olan , küçük ama katma değeri yüksek ürünlerde başarısız oldular anlamak güç.Sabah arkadaşa da kombi baktık internetten fiyatlar uçmuş.Bana göre kombi üretimi de en kolaylarından biri sistemsel olarak ,parçaların hepsi alanında uzman markalar ,birleştir gitsin.Böyle sektörlerde vestel gibi bir firma nasıl başarısız oldu şaşıyorum.
''Bir şeyin her şeyini bilmek mi? Her şeyden bir şey bilmek mi?'' çıkmazının göstergesidir Vestel. Hiç bir şeyi tam olarak yapamıyor. Neyse ki Asil Nadir Zamanından beri süregelen tv üretimi konusunda ivme kazandılar da oradan tutuyoruz biraz.

Müşteki Çevrimdışı
22 Ara 2018
374
Ben bu konuda biraz farklı düşünüyorum kıymetli arkadaşlar.

Amerika'yı yeniden yeniden keşfetmeye gerek yok. 0'dan anakart üretmek ekran üretmek bu bağlamda rasyonel bir yaklaşım olmaz. Nitekim telefon üretmek de tıpkı bilgisayar toplamak bir dizayn sanatıdır. Çok başarılı bulduğum Mediatek anakartlar üzerine fiyat/performans ölçeğinde ideal ürünler meydana getirirse başarılı olacaktır diye düşünüyorum.

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
belki
''Bir şeyin her şeyini bilmek mi? Her şeyden bir şey bilmek mi?'' çıkmazının göstergesidir Vestel. Hiç bir şeyi tam olarak yapamıyor. Neyse ki Asil Nadir Zamanından beri süregelen tv üretimi konusunda ivme kazandılar da oradan tutuyoruz biraz.
belki de şirket politikalarıdır hocam? Üzücüdür ki en azından Arçelik grubu gibi gidin buzdolabını çamaşır makinesini gibi alın diyemiyoruz.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609

Amerika'yı yeniden yeniden keşfetmeye gerek yok. 0'dan anakart üretmek ekran üretmek bu bağlamda rasyonel bir yaklaşım olmaz. Nitekim telefon üretmek de tıpkı bilgisayar toplamak bir dizayn sanatıdır. Çok başarılı bulduğum Mediatek anakartlar üzerine fiyat/performans ölçeğinde ideal ürünler meydana getirirse başarılı olacaktır diye düşünüyorum.

Biz de CPU üretsin demiyoruz zaten.
Rakibi aynı fiyata daha güçlü donanımı satarken kendisi de bundan geri kalmasın istiyoruz.
Bir de yazılım tarafı da var bu işin.

Yani TV'deki gibi olmuyor telefon işi kısacası.
Ya doğru dürüst bir yatırım yapması lazım ya da hiç üretmemesi lazım.
Tutmuyor çünkü.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51

Benim daha çok odaklandığım nokta satış sonrası hizmet politikaları aslında.

İstikrarsız olmaları

Sosyal medyada bağırana hemen değişim yapıp sesi çıkmayan köylü Ali dayıma yüz çevirmeleri.

Bu benim gözümde göz boyama sanatı ve iki yüzlü hizmet politikasıdır.

Yoksa olayın teknolojik kısmında size sonuna kadar katılıyorum. Teknik kısmı çözülür de diğer saydığım ahlaki kısımları bu marka için sanki artık zor gibi.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
bu forumdan öğrendiğim kadarıyla vestelin bulaşık makinaları ve televizyonları haricinde alınabilecek ürünü yok galiba.
Yani kısmen buzdolapları da alınabilir artık zira Frost Free ye döndüklerinden beri artık ABB denen o nalet ara bölme buzlanma (Bloklama) sorunu da ortadan kalktı.

Frost Free Teknolojisi aslında temel olarak zaten yine No Frost teknolojisi ile aynıdır ancak bunda dondurucu ve soğutucu bölümler ayrı ayrı kontrol edilir. Eski sistemde ise önce dondurucu bölümü soğutup, oradan hava kanalı aracılığı ile soğutucu bölüme soğuk hava basılırdı. O hava kanalı buzlama yaptığına ise alt bölüm soğutmuyor sebzeler çürüyor şikayetleri olurdu vs vs

A Çevrimdışı

ataseven 

Süper Üye
24 Tem 2017
1,976
buzdolabınıda listeye ekleyim fakat Arçelik-beko bence daha iyi buzdolabında fakat tatlı fiyat olursa düşünülebilir o zaman.

A Çevrimdışı

ataseven 

Süper Üye
24 Tem 2017
1,976
adem hocam vestelin küçük ev aletleri nasıl varmı içersinde alınabilecek olan.

M Çevrimdışı

Muratti 

Süper Üye
14 Ocak 2018
573
Çin de fason uretip dolar bazinda top class markalari ornek alip milleti kaziklamaya calisan yerli ve milli marka.

Fason uretmesine bir sey demiyorum ama yani androidin amiral markalarindan vivo gibi kaliteli bir marka ile kendini bir tutup o kalite de olmadigi halde ayni fiyata satmaya calismasi bile...... bilemiyorum altan

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
Yani kısmen buzdolapları da alınabilir artık zira Frost Free ye döndüklerinden beri artık ABB denen o nalet ara bölme buzlanma (Bloklama) sorunu da ortadan kalktı.

Frost Free Teknolojisi aslında temel olarak zaten yine No Frost teknolojisi ile aynıdır ancak bunda dondurucu ve soğutucu bölümler ayrı ayrı kontrol edilir. Eski sistemde ise önce dondurucu bölümü soğutup, oradan hava kanalı aracılığı ile soğutucu bölüme soğuk hava basılırdı. O hava kanalı buzlama yaptığına ise alt bölüm soğutmuyor sebzeler çürüyor şikayetleri olurdu vs vs
Aynen hocam şahsen buzdolaplarını ve ankastre setlerini de tasarım , fiyat ve performans olarak başarılır buluyorum.Darısı diğer ürün gruplarına diyelim.Birde sanki klimaları eskiden daha iyiydi vestel in.Klimaları da düşürdüler kalitelerini , oysa ki inverter i benimsemeleri ile birlikte kalitenin artması gerekirdi , inverter geldi plastik kalitesi düştü :ara:bilmiyom

Aragorn Çevrimdışı

Aragorn 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,892
46
Aynen hocam şahsen buzdolaplarını ve ankastre setlerini de tasarım , fiyat ve performans olarak başarılır buluyorum.Darısı diğer ürün gruplarına diyelim.Birde sanki klimaları eskiden daha iyiydi vestel in.Klimaları da düşürdüler kalitelerini , oysa ki inverter i benimsemeleri ile birlikte kalitenin artması gerekirdi , inverter geldi plastik kalitesi düştü :ara:bilmiyom
Klimalar eskiden çok iyiydi 15 yıllık bir klima var babamda 24000 btuluk millenium serisi tık demedi daha bugüne kadar

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
İlk Nesil Flora alanlar o malın hayrını 10 yıl boyunca görürler. Sonra baktılar ki iyi sattı, klasik Vestel kafası ile iyileştirmeler(!) yapıldı ve sonuç ortada.

Bir kerede bir yaptığınızı ot etmeyin be kardeşim..

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri