Vestel TV'ye Farklı Anakart Takılır Mı?

hosbulduk Çevrimdışı

hosbulduk 

TFC Team
9 Kas 2018
3,721
Evet Almanya'da pvr açma ile başladı araştırmalar,2015 sonlarına doğru ,ben tvyi alınca ve kurcalamaya başlayınca da işin içine girdim doğrusu :)
Tabii Almanya'daki "digitalfernsehen" forumdan "burak5" i unutmamak gerek :)
Yazılımı tvden dump etmeyi biliyorum ve yayınlamıştım sanırım 2016 yılıydı yanlış hatırlamıyorsam,burada yayınladığın "usb_auto_update_Xxx.txt " dosyası her kart için ayrıdır biliyorsundur belki,senin *.txt uzantılı dosya da farklıdır.Elbette mb95 kart diğerlerine göre risklidir,değiştirmek-onarmak sen bildiğin için kolay olur ama bu işi bilmeyenler için bir nevi ölüm demektir :)
toolbox 'su bilmiyor olmaları şaşırttı beni inan,çünkü digitalfernsehen forumda epey tartışılmış konu,hatta TommyData "nasıl yaparım" konusunda, sonunda benim siteyi örnek göstermişti ," burada Türkler konuşuyorlar, bakın" diye (yani bekozap) :)
Ama biliyorum ki sonunda, hangi kartın hangi model tvye uyumlu olduğunu senden öğreneceğiz gibime geliyor :)
Bekozap beni favorilerimde ekli olan arada bir girip bilgi aldigim site ,stenin size ait oldugunu da ögrenmis oldum,herkesin anlayacagi hatta almanca forumda türkce bilmenize gerek yok, resimlere bakin yeterince acikliyaci yazmislar ,sayenizde bilgi sahibi oldum.Almanca forumu bekozap diye aratinca dediginiz sayfa cikti ,demek ki benim arattigim kelimelerde listelenmedi o konu ben de görmedigim icin yok diye yanlis bilgi vermis oldum.Ayrica paylastiginiz bilgiler icin tesekkürler
Benim ilgimi ceken kendi tv mi bozulursa tamir etmekten ziyade isin mantigini anlayip;Mesala boot döngüsüne girmis paneli saglam ve diger aksamlari calisan ama paneli kirik ayni anakarta sahip iki tv yi birlestirip saglam bir ürün elde etmek ve bunu tekrar pazarlamak.Burada karsilasilan sorun sayfadaki konu basliginida bir parca ilgilendiriyor aslinda.Laptoplarda kablo baglantilari uydugu sürece herhangi bir kalitedeki paneli kullanmaniz mümkün ve bununla ilgili kaynaklara ulasmak ve hangi paneli kullanacaginiz konusunda yardimci kaynak bulmak kolay.Fakat tv lerde yanlis anlamadiysam hem donanimsal olarak hem yazilimsal olarak seceneklerimiz fazla degil.Tvlerdeki isletim sistemleri ayni anakart grubuna ait farkli modellerde dahi farkli olabiliyor bu da yazilimsal olarak bazen kullanilan panelin calismamasina veya ters calismasina neden oluyor.Bilgisayarlardaki sürücü diye nitelendirdigimiz; isletim sisteminin icinde kayitli olan ve taktigimiz herhangi orjinalinden farkli bir parcayi otomatik olarak taniyip calistiran sistem tvlerde yok veya cok kisitli tam emin degilim.Yoksa eger bunu aslinda üretici firma anakart grublarina özel olmak üzere mesala mb9xx de hangi donanimlar kullanildiysa o kartlara ait ürün yelpazesinin sürücü diye nitelendirilebilecek yazilimlarini tüm mb9xx model grubu icin olan yazilimlarin icine standart olarak kayitli olarak sunsaydi isimizi kolaylastirmis olurdu(tahmin).Yani burada amatör kisilerin fazla secenegi yok bilgiye ulasma konusunda sonuc olarak arastirmaya devam..

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
...Ayrica paylastiginiz bilgiler icin tesekkürler
Rica ederim,saygılı davranışların dolayısıyla ben teşekkür ederim.aslında tam metni Almanca olarak aktaracaktım ama hanımın ilaç saati geldiğinden forumu bir kenara bıraktım :)
O forumda 2017 yılıydı yayınlama,ama benim anlatmak istedediğim tabii ki bekozap değil , tv kartlarının hangi model tvye uygun olduğunun senin tarafından herkesin öğreneceğinin bilinmesi :)
Ve tahminimde de yanılmamışım çünkü sana :
"Sevgili hosbulduk,sen bu işlere bayaa yatkın görünüyorsun ve mutlaka denemelerin de vardır" diye boşuna yazmamışım...
Yani hiç bilmediğim halde senin hakkında "haklı" çıkmışım :)

teknolojix Çevrimdışı

teknolojix 

Aktif Üye
31 Eki 2017
268
Acıkcası samsung 55" 55mu7000 in içinde (UE55MU6100K dada aynı panel kullanılıyormuş)

CY-QM055HQEV1H bir panel arayışımda benim var birbucuğa kadar razıydım hadi kur farkları olsun ikibin tl .)) olurda denk gelirseniz temin edelim A Ado hocam bi soruşturabileceğin birileri varmıdır samy kanadından yada vestelde buna muadil bi 55" varsa gerekirse vesteli alıp VA samy kullanılan panellerden biri uyar diye tahminim bu 7000 panellerdede enteresandır tcon kart bulunmamakta zanedersem ya panele entegre yada anakarttan çözüyor anlayamadım :) elimde başka bi 55ju6470 vardı besleme birebir aynı anakartta yuvaya oturuyo gel gelelim 6470 de tcon kart var hadi onu bu tconu atlayıp 7000in anakartını iki adet LVDS lerle panele direk takabiliyosun fakat :) görüntü gelmiyor haliyle anakartın lvds sıralamasını bilmediğimizden 7000in anakart çıkışları ile 6470 in tconun çıkışlarını bilemediğimizden tutmuyo şemasına ulaşsak bi ihtimalle tutturabilir 6470i biüst seriye çevirirdik kısacası anakartları değerlendirsek sevincem. sevgi saygı selamlarımla...

Tam benlik konular ;) gecende biradere gittim lg tv si var içim içimi yiyodu içini görmek için bişekilde açmam lazım açtımda :) onun bağırsaklarını benim ub9100 e baktık olmadı elimde kırık 55mu7000 in içini 43mu7000 e yada 43/55mu7000 i 55ju6470 e diye deniyoz şükür şimdilik yakmadık ama baya bi samy nin şemaları falan bilgilere ulaştım youtubede hatta biri yapıyodu kablolarla ayrı ayrı lvds çıkışlarından kablolarla falan hatta dedim bu lvds den gidiyosa bi şekildede hdmi ye dönmez mi yada dvi ile vga ya ki zaten kart test aparatı bu iş icin varmış yani fantezi dünyası :)
LG to Samsung Display Panel Connection in LED TV

Müşteki Çevrimdışı
22 Ara 2018
381
Teknik olarak digital dünyada her şey mümkündür.
Ancak değişkenlerin sayısı önemlidir.

Ben CRT zamanında da, LCD zamanında da farklı farklı komponentleri bir araya getirerek kendime tv toplamıştım. Estetik ve kozmetik açıdan bir kaygım olmaması nedeniyle arka kapağı olmayan 32'' bir televizyonu 1 yıl kadar oturma odamda da kullanmıştım.

Diğer ustalarım da mutlaka bu tarz girişimlerde bulunmuştur.

Evet teknik olarak mümkün ancak;

1- Deneme yanılma usulü bu projede tutmaz
2- Panel ID ve Anakart ID uyuşmalı
3- Panel Slot ile Anakart Slotlar uymalı (Fikoloji kardeşim belirtmiş zaten)
4- Panel vcc ile anakart vcc KESİNLİKLE uymalı
5- Panel çözünürlük desteği ile anakart çözünürlük desteği mutlaka uymalı.

vs vs

Yani evet elbette olabilir, hatta bırakın 95 yerine 96 yı, 95 yerine MB211 dahi oldurabilme olasılığınız var, Yeter ki değişkenlerin dengesi tutsun :ok

Peki normal vatandaş için mümkün mü veya uğraşmaya değer mi?

1- Deneme yanılma usulü ile riske girerek uydurabilmek mümkün
2- Kesinlikle uğraşmaya da riske girmeye de değmez

:ok

Satırlarınızı tebessüm ve hayranlıkla okudum. Üretilene farklılıklar kazandıran bir tüketici olmak her daim ilgi alanım olmuştur.

Elbette takılmak istenen kartın boyutları farklı olacağı için bölmesine uymayacak ve arka kapaktan vazgeçmek gerekecektir ki bu tabi bir durum. Benim merak ettiğim kart üzerinde panele giden kaç veri kablosunun olduğu ve bunların şeklen standart bir yapıda olup olmadığı. Bağlantı portlarının uyumlu olduğu takdirde bir sorun çıkarmayacağını düşünüyorum düz mantıkla. Bahsini bu kartların N11 gibi mağazalarda perakende satılıyor oluşu beni daha da iştahlandırıyor ki imkan bulduğumda denemek için sabırsızlanıyorum. :)

B Çevrimdışı

basturkey

Yeni Üye
13 May 2020
1
33
Sevgili A Adem Helvacı hocam mb96 anakartına sahip vestel televizyonda youtube sorununu artık kabullendik. Malesef benim televizyonum da mb96 anakartlı hi-level marka televizyon. Android box almak yerine mb97 anakartı ile değiştirmem sizce nasıl olur? İki kartı da incelediyseniz bu mümkün müdür acaba?

MB96 MAINBOARD
mb96dee056311f267110.jpg

MB97 MAINBOARD
mb97.jpg

muratala5361 Çevrimdışı

muratala5361 

Süper Üye
3 Şub 2019
1,906
21
Sevgili A Adem Helvacı hocam mb96 anakartına sahip vestel televizyonda youtube sorununu artık kabullendik. Malesef benim televizyonum da mb96 anakartlı hi-level marka televizyon. Android box almak yerine mb97 anakartı ile değiştirmem sizce nasıl olur? İki kartı da incelediyseniz bu mümkün müdür acaba?

MB96 MAINBOARD
mb96dee056311f267110.jpg

MB97 MAINBOARD
mb97.jpg
Yapabilsenizde değmez mb97 in 96 dan pek farkı yok. Kısa zaman sonra oda aynı kıvama gelecek

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634

MB96 MAINBOARD
mb96dee056311f267110.jpg

MB97 MAINBOARD
mb97.jpg
Cihaz için bu kadar çaba ya girip uyacak mi ? Kaça maal olacak değer mi diye sorunuz olsa daha iyi olacaktır.
Ayrıca attığınız 2 kart bir birine uymaz hem lvds kablo girişleri hemde güç karti girişleri farklı duruyor.
Bu işle uğrayıp 200-300 verip muratala5361 rizeli_53 dediği gibi yarın destek ondan da gidecek ken; neden bir android box alıp arkanıza yaslanmazsınızki ?

A Çevrimdışı

alkan41 

Yasaklı Üye
13 Eyl 2020
29
75
Pin sayısı, kablo uçları, slok girişleri uyarsa denemek lazım. Bu olur manasına gelmez. Olmaz manasına da gelmez. Şöyle söyleyim mb 82 ile mb211 aynı şase bazilari uyuyor bazıları uymuyor.
Mb95 içinde de bir sürü farklılık var. Ayrıca fabrika bazen 95 saseyi kaldırıyor onun yerine 96 gönderiyor.

K Çevrimdışı

kanaryaavcisi

Yeni Üye
31 Mar 2018
14
38
Bende hi level 55uhl600 TV var.Anakarti arızalandı 17mb130p başka bir kart buldum benimkinden farklı olarak smart özelliği ve ethernet girişi var fazladan..Taktım çalıştırdım görüntü çizgi çizgi gölgeli şekilde açıldı.Bunu yazılımla veya servis menüsü ayarıyla adam etme şansımız varmıdır yoksa yeni anakartmi almam lazim.Ustalarin yardımını bekliyorum.

IMG_20210113_154751.jpg
IMG_20210113_154746.jpg

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
Bende hi level 55uhl600 TV var.Anakarti arızalandı 17mb130p başka bir kart buldum benimkinden farklı olarak smart özelliği ve ethernet girişi var fazladan..Taktım çalıştırdım görüntü çizgi çizgi gölgeli şekilde açıldı.Bunu yazılımla veya servis menüsü ayarıyla adam etme şansımız varmıdır yoksa yeni anakartmi almam lazim.Ustalarin yardımını bekliyorum.

IMG_20210113_154751.jpg
IMG_20210113_154746.jpg
Yazılım uymamış ya panel yazılımı yada full yazılım yüklenmesi gerekir

K Çevrimdışı

kanaryaavcisi

Yeni Üye
31 Mar 2018
14
38
Fiko ustam nasıl bir yol izlemeliyim.Hangi yazılımı indirip kurmam lazım.Yardimci olursan çok sevinirim.

hosbulduk Çevrimdışı

hosbulduk 

TFC Team
9 Kas 2018
3,721
Fiko ustam nasıl bir yol izlemeliyim.Hangi yazılımı indirip kurmam lazım.Yardimci olursan çok sevinirim.
Panel seri nosuna göre yaziliminizi yüklemeyi deneyin önce,fikoloji link paylasmis ayrintili bilgi var icinde.Eger basarili olmazsa yazilim aramaniz gerekecek; dikkat etmeniz gereken anakartiniz v3 v5 sürümlerinden hangisi yüklü oldugunu ögrenmek...Eger yanlis yazilim yüklerseniz sorununuz sizin cözemeyeceginiz boyuta gecer,servis menüye gecip kontrol edin sürümünüzü.Büyük ihtimalle seri numaraniza göre full yazilim bulmaniz zor,sürüme göre full yazilim denemeniz gerekebilir. ,

K Çevrimdışı

kanaryaavcisi

Yeni Üye
31 Mar 2018
14
38

Panel seri nosuna göre yaziliminizi yüklemeyi deneyin önce,fikoloji link paylasmis ayrintili bilgi var icinde.Eger basarili olmazsa yazilim aramaniz gerekecek; dikkat etmeniz gereken anakartiniz v3 v5 sürümlerinden hangisi yüklü oldugunu ögrenmek...Eger yanlis yazilim yüklerseniz sorununuz sizin cözemeyeceginiz boyuta gecer,servis menüye gecip kontrol edin sürümünüzü.Büyük ihtimalle seri numaraniza göre full yazilim bulmaniz zor,sürüme göre full yazilim denemeniz gerekebilir. ,
Şu anda baktım yazılar birbirine karışmış durumda ama okudum v3.62.13.0 yazıyor..Panel seri no yu tv den okumam mümkün değil sanırım..yazılar tamamen birbirine geçmiş durumda.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Fiko ustam benim bozulan anakart smartsız mb130p acaba smartsız yazılımdaki panel sürücüsünü smartlı dosyanın içine gömme şansımız yokmu.?

23455912 Panel kodum maalesef dosyaların içinde yok.Yardimlarinizi bekliyorum arkadaşlar.akil akıldan üstündür.

IMG_20210113_175329.jpg

Son düzenleme:
F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634

Şu anda baktım yazılar birbirine karışmış durumda ama okudum v3.62.13.0 yazıyor..Panel seri no yu tv den okumam mümkün değil sanırım..yazılar tamamen birbirine geçmiş durumda.

Fiko ustam benim bozulan anakart smartsız mb130p acaba smartsız yazılımdaki panel sürücüsünü smartlı dosyanın içine gömme şansımız yokmu.?

23455912 Panel kodum maalesef dosyaların içinde yok.Yardimlarinizi bekliyorum arkadaşlar.akil akıldan üstündür.

IMG_20210113_175329.jpg
Size gün içinde paylaştığım linkten 23456912 olarak aratin bakayım var mı ?
Yoksa yine orada TV seri numarası paylaşarak panel yazılımı talep ediniz. Smartsiz olana smart yazılım attigimda çökmüştü bu nedenle full yazılım işine hiç girmeyin. Sadece panel yazılımı atarız ustunede güncelleme yaparız

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt