Vestel Tv Yeni Bir Yazılım Portlandımı?

A Çevrimdışı

ahmedlegend

Yeni Üye
10 May 2021
5
25
çünkü mi box almama sebeb olan bu tv bilmiyorum kodi adlı bir programın sanırım libre elec adlı linux çekirdeği kullanan yazılımı var ve kodi eklentileri ile birlikte bazı linux programları çalışıyor özellikle chrome elimden gelse playstation 3 de bunun portanmasını isterdim hocam gerçekten telefonda yada pc de libre elec os sanal olarak çalıştırıp deneyimlemek isterdim ama gerçekten yazılım bilmiyorum donanım bilgimde çok yanlış yardımcı olabilecek varmı çokmu ütopik şeyler düşünüyorum kodi denen program neden bir media player dan öte browser görevi ve bluestack görevi görmesinki sonuç olarak çok güzel bir masaüstü ortamı ve istediğin kadar kod yazamasanda sonsuza dek kod sığdırabileceğin arayüz geliştirmeden direk kodiyi launcher olarak günümüzde neden kullanamayız kodiyi başka bir amaç için kullanmak saçma yetersiz cihazlara bence libre elec çok güzel bir deneyim sunardı

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Hazır caylakpenguen caylakpenguen üstadımız buradayken kendisini etiketleyeyim. Naçizane ben de bir iki kelime karalayayım diye düşündüm.

Kodi uygulama, Libre elec işletim sistemi (Linux tabanlı), chrome söylendiği gibi browser ve apk ve bluestack bir emulatördür. Port etmek tanımı da tamamen belirli bir donanıma özel hazırlanmış yazılım öbeğinin (İşletim sistemi, uygulamalar v.b.) bambaşka bir donanım üzerinde çalışmasını sağlama işlemidir. Sanıyorum kullanıcımız burada işe yarayacağını düşündüğü bir kombinasyonu paylaşmış ancak işin içinde düşünülmesi gereken donanım yeterliliği, sürücü uyumluluğu, lisans sorunları (Bunlar bir anda sadece aklıma gelenler) olduğu için, hele ki TV grubunda bu maddelerden sadece donanım yetersizliği bile diğer adımlara geçişi engellerken imkansız değil ancak emek-fayda oranını karşılamayacak bir çalışma olur diyebilirim.

Son düzenleme:
caylakpenguen Çevrimdışı

caylakpenguen 

Aktif Üye
3 Ara 2020
141
Hazır caylakpenguen caylakpenguen üstadımız buradayken kendisin etiketleyeyim. Naçizane ben de bir iki kelime karalayayım diye düşündüm.

Kodi uygulama, Libre elec işletim sistemi (Linux tabanlı), chrome söylendiği gibi browser ve apk ve bluestack bir emulatördür. Port etmek tanımı da tamamen belirli bir donanıma özel hazırlanmış yazılım öbeğinin (İşletim sistemi, uygulamalar v.b.) bambaşka bir donanım üzerinde çalışmasını sağlama işlemidir. Sanıyorum kullanıcımız burada işe yarayacağını düşündüğü bir kombinasyonu paylaşmış ancak işin içinde düşünülmesi gereken donanım yeterliliği, sürücü uyumluluğu, lisans sorunları (Bunlar bir anda sadece aklıma gelenler) olduğu için, hele ki TV grubunda bu maddelerden sadece donanım yetersizliği bile diğer adımlara geçişi engellerken imkansız değil ancak emek-fayda oranını karşılamayacak bir çalışma olur diyebilirim.
ben üstad değilim.
sadece linux seven kullanan biriyim.
Selam ve hürmetler

A Çevrimdışı

ahmedlegend

Yeni Üye
10 May 2021
5
25
Hazır caylakpenguen caylakpenguen üstadımız buradayken kendisin etiketleyeyim. Naçizane ben de bir iki kelime karalayayım diye düşündüm.

ya ne yazdığımıda hatırlamıyorum hocam bakın ps3 rebug modda mesela dual boot yapılabiliyor libre elec mimari olarak ps3 e portlanmaya uygun değilmi yada bazı tost makinesi cihazlara yani minimal bir efsane linux deneyimi sunardı işin cipiel sertifikası alınması çokmu zor onun dışında telefonda bilgisayar masaüstü ortamı isteyen yada leş tabletlerde sanal makine olarak yada embeded olarak kullanılması mantıklı olmazmıydı yani çünkü eski cihazların hepsine libre elec port edilebilseydi yeni bir cihaz almama gerek kalmazdı ps3 web browser rezalet ve linux kursanda performanslı çalışmıyor 200 mb bir işletim sistemi

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,358
64
ya ne yazdığımıda hatırlamıyorum hocam ...

Sevgili ahmet, keşke vestel tv'ye kodi portlanabilse veya tvler dual boot olabilse,ve veya dışarıdan kodi v.s usb üzerinden çalıştırılabilseydi mükemmel olurdu.İşin aslı karışık yazmışsın ama ne demek istediğini anladım ,ama sen ne yazdığını hatırlayamamışsın mübarek :) <--- Bu şaka tabii ki :)

A Çevrimdışı

ahmedlegend

Yeni Üye
10 May 2021
5
25
Sevgili ahmet, keşke vestel tv'ye kodi portlanabilse veya tvler dual boot olabilse,ve veya dışarıdan kodi v.s usb üzerinden çalıştırılabilseydi mükemmel olurdu.İşin aslı karışık yazmışsın ama ne demek istediğini anladım ,ama sen ne yazdığını hatırlayamamışsın mübarek :) <--- Bu şaka tabii ki :)
hocam aslında karmaşık değil iptv uygulaması var vestel tv de yada dnla ama bence hali hazır sistem lazım yani libre elec os 200 mb diğer linux dağıtımlarına nazaran daha basit bir masaüstü ortamı yani kumanda ile kontrol edilebilir kodi işletim sistemi zamanında varsayılan olarak gelseydi vestel tv lerin açık kaynak olup özgür yazılım olmayan seritfikası bitince garantisi biten smart özelliği giden bir leş cihaz olmazdı kurtarılırdı bi şekilde yani hepsi bir arada program yada işletim sistemi her sistemde stabil çalışabilen açık kaynak özgür yazılımdan bahsediyorum illa bu vestel olmak zorunda değil popüler cihazlardada yok android platformu linux windows platformunda librelec e gerek yokki adam wayland yada android emulatör yükler yada bi şekilde android'de portlar yada emu yardımı alarak işini görür amma velakin rezalet cihazlara kurtarıcı bir raşperi pay denen kart almadan mi box almadan kullanamamak saçmalık olarak görüyorum 2007 harikası ps3 movian adlı program yada kodi adlı program anca şuan vlc media player gibi m3u dosyası destekler onuda bul bulabilirsen eklenti de dosyada bulunmuyor kimse ilgilenmiyor

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,358
64
hocam aslında karmaşık değil iptv uygulaması var vestel tv de yada dnla ama bence hali hazır sistem lazım yani libre elec os 200 mb diğer linux dağıtımlarına nazaran daha basit bir masaüstü ortamı yani kumanda ile kontrol edilebilir kodi işletim sistemi zamanında varsayılan olarak gelseydi vestel tv lerin açık kaynak olup özgür yazılım olmayan seritfikası bitince garantisi biten smart özelliği giden bir leş cihaz olmazdı kurtarılırdı bi şekilde yani hepsi bir arada program yada işletim sistemi her sistemde stabil çalışabilen açık kaynak özgür yazılımdan bahsediyorum illa bu vestel olmak zorunda değil popüler cihazlardada yok android platformu linux windows platformunda librelec e gerek yokki adam wayland yada android emulatör yükler yada bi şekilde android'de portlar yada emu yardımı alarak işini görür amma velakin rezalet cihazlara kurtarıcı bir raşperi pay denen kart almadan mi box almadan kullanamamak saçmalık olarak görüyorum 2007 harikası ps3 movian adlı program yada kodi adlı program anca şuan vlc media player gibi m3u dosyası destekler onuda bul bulabilirsen eklenti de dosyada bulunmuyor kimse ilgilenmiyor
Ben yazdıklarından dolayı sana katılıyorum ,daha bu gün telefonda bu konuya benzer bir konuyu muhabbet ettik arkadaşımla, o da bana "alocum sen yaparsın" dedi topu attı gitti(kahveye gitti yani, bana "sen de gel "dedi :) ) .Benim bildiğim vestellerin ve buna benzer diğer markaların hemen hemen hepsi smarta html kodları ile çıkıyor ,konuları takip etti isen görmüşsündür ,basit bir link tümü, aslında linke tıklıyoruz ,tüm bilindik smart tv lerden bahsdiyorum.Unutmamak gerekir ki bu tvlerin tümü linux olanlar basitçe "gömülü linux" dediğimiz sistem kullanıyorlar,çözülebilen yazılımlara basit programlar ekleniyor,samsung gibi.Yapılabilir miydi, bence evet yapılırdı,kitaplıklarını ekleyip kodi olmasa da en azından m3u oynatabilen basit bir çalıştırılabilir program olabilirdi.Ben bir ara usb üzerinden çalışan birşeyler denemiştim,denemedim değil ,bari usbden çalışsın tv işlemcisi yorulmasın istedim,fakat tv fiyatlarından dolayı hanım artık izin vermiyor tv kurcalamayı, malum insan emekli olunca böyle oluyor :haha1

Geri
Üst Alt