Vestel Tv bilgi eksikliği sorunu

E Çevrimdışı

Exodia

Aktif Üye
24 Eki 2019
79
25
Arkadaşlar neden Vestel Tv lerde bu bilgilere çok rahat ulaşamıyoruz. Karşılaştırma sitelerine girip ürünleri inceliyorum fakat en basit özellikler bile gözükmüyor. Çoğu televizyonunda hdr var mı? Gerçek hertz değeri ne kadar? IPS mi VA mı? Tek tek özellikle araştırılmadığı sürece rahat bulunmuyor.

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Bunu Vestel özeline indirgemek ne derece doğru olur bilemiyorum.
Birçok karşılaştırma sitesinde yayınlanan bir çok verinin aslında mevcut ürün ile örtüşmediğine dair bu sitelere defelarca düzeltme bilgisi gönderdiğim olmuştur.

Bazı karşılaştırma siteleri bu düzeltmelerim için teşekkür içerikli geri dönüş sağlamıştır.

VA IPS TN bilgisini yine birçok firma vermiyor, bizler bu konuda baskı kurduğumuz ve bilmek istediğimizi defalarca belirttiğimiz için (Tüketiciler olarak) kısmen de olsa başarıya ulaşmış durumdayız.

Bunun altında yatan en temel etken, üretimlerde kullanılan materyallerin, model aynı dahi olsa değişken olmasıdır.

Mesela, Samsung XYZ123 model tv de bir parti üretimde İnnolux hücre ve AUO Tcon kullanılmışken, diğerinde Samsung hücre kullanıp Tcon kullanmamış , direkt olarak cof board girişi yapmış olabiliyor. Bunların kesinlikle ama kesinlikle tarama hızı, açı duyarlılığı ve renk algoritmasına büyük etkileri var.

Bu nedenle paylaşılan bilgilerin birçoğu aslında kağıt üstü veriler oluyor benim gözümde.

Size kesinlikle katılıyor ve tüm markaların, cep telefonlarında olduğu gibi tüm dataları paylaşmalarını talep ediyorum :ok

M Çevrimdışı

mai22

Aktif Üye
27 Tem 2019
55
34
az biraz konu dışı ancak şu yabancı sitedeki tv ve diğer incelemelerin doğru olduğunu düşünsek yanılır mıyız!!??

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,448
32
Bunu Vestel özeline indirgemek ne derece doğru olur bilemiyorum.
Birçok karşılaştırma sitesinde yayınlanan bir çok verinin aslında mevcut ürün ile örtüşmediğine dair bu sitelere defelarca düzeltme bilgisi gönderdiğim olmuştur.

Bazı karşılaştırma siteleri bu düzeltmelerim için teşekkür içerikli geri dönüş sağlamıştır.

VA IPS TN bilgisini yine birçok firma vermiyor, bizler bu konuda baskı kurduğumuz ve bilmek istediğimizi defalarca belirttiğimiz için (Tüketiciler olarak) kısmen de olsa başarıya ulaşmış durumdayız.

Bunun altında yatan en temel etken, üretimlerde kullanılan materyallerin, model aynı dahi olsa değişken olmasıdır.

Mesela, Samsung XYZ123 model tv de bir parti üretimde İnnolux hücre ve AUO Tcon kullanılmışken, diğerinde Samsung hücre kullanıp Tcon kullanmamış , direkt olarak cof board girişi yapmış olabiliyor. Bunların kesinlikle ama kesinlikle tarama hızı, açı duyarlılığı ve renk algoritmasına büyük etkileri var.

Bu nedenle paylaşılan bilgilerin birçoğu aslında kağıt üstü veriler oluyor benim gözümde.

Size kesinlikle katılıyor ve tüm markaların, cep telefonlarında olduğu gibi tüm dataları paylaşmalarını talep ediyorum :ok
bilgiler için teşekkürler hocam.Meraktan soruyorum panelin direk cof a mı yoksa tcon a ordan mı anakarta bağlı olması daha iyi ? tcon d yapılan işlem nedir ?vestelin kendi tcon üretimi var mı??☺️?

E Çevrimdışı

Exodia

Aktif Üye
24 Eki 2019
79
25
Peki panellerin seri numarasını aratarak en doğru bilgiye ulaşabileceğimiz bir site var mı? Sadece vestel için değil tüm siteler için

S Çevrimdışı

SudaEriyenAspirin 

Aktif Üye
22 Haz 2018
284
33
aynısı arçelik grubu tvler için de geçerli.
bu iki türk firmasının müşterilerinin televizyonların tüm bilgilerine ulaşabilecekleri site açıp, bilgiye kolay erişimi sağlamaları lazım. en azından sn girerek de olsa kendimiz görebilmeliyiz.

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
bilgiler için teşekkürler hocam.Meraktan soruyorum panelin direk cof a mı yoksa tcon a ordan mı anakarta bağlı olması daha iyi ? tcon d yapılan işlem nedir ?vestelin kendi tcon üretimi var mı??☺?
Cevap görece olur zira burada Sanatçının (!) yorumlamasının nasıl olduğuna göre sonuç hep değişken olur.
Bir sinyali ne kadar saf hali ile kullanabilirsek (Elbette ki parazit osilasyondan arındırılmış saf sinyalden bahsediyorum) o derece kaliteli sonuç alırız lakin günümüz teknolojisinde verilerin aktarımının tamamen code/encode mantığına dayalı olması nedeniyle tv üretimleri de bu eksende hareket ediyor.

Burada yapılan işlem tamamen protokol işlemekten ibaret. Yani anakarttan çıkan protokolü tcon üzerinde işleyerek mi adres satır kodlayalım yoksa cofboard üzerinde mi veya bütün işlemleri GÜÇLÜ bir tane işlemci ile anakart üzerinde mi yapalım sorularının cevabını nasıl yorumlamak istediklerinden bahsediyorum açıkçası.

Bu soruyu, yazılımsal mimariyi inşa eden mühendisin yanıtlaması gerekir.

Ne kadar az aktarım organı olursa o kadar iyi mantığının da geçerli olduğu yerler var, Monoblok mantık üzerine inşa edilmesi iyidir mantığının da geçerli olduğu yerler var. TV dünyasında ise arada ne kadar az devre elemanı olsa o derece iyidir lakin, burada GÜÇLENDİRME mantığı ile araya giren devrelerden bahsetmiyorum.

Ben çok da monoblokcu değilim açıkçası, Her şeyi bir işlemciye, işlemciyi de anakart üzerine entegre ettikten sonra geriye ne kalıyor ki?

Tamirciliği de böyle böyle öldürmediler mi zaten :kiskis

Vestel in Tcon üretimi yok, kaldı ki Vestel ve Arçelik'in aslında komponent üretimi yok. Vestel her ne kadar kendi anakartlarını artık donanım mühendisliği ve yazılım mühendisliği olarak iki ayrı statüde kendisi dizayn ediyor olsa da, komponentler elbette ki yine dışa bağımlı şekilde tedarik ediliyor :ok

Bu yüzden ''Yerli ne kadar yerli?'' sorusu çok kolay cevabını bulmaz :)

Mesela geçtiğimiz aylarda Cumhurbaşkanının tanıttığı TAMAMEN YERLİ gemimizin monitörlerinin LG olduğu dikkatimi çekmişti bir haber bülteninde :)

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,448
32
Cevap görece olur zira burada Sanatçının (!) yorumlamasının nasıl olduğuna göre sonuç hep değişken olur.
Bir sinyali ne kadar saf hali ile kullanabilirsek (Elbette ki parazit osilasyondan arındırılmış saf sinyalden bahsediyorum) o derece kaliteli sonuç alırız lakin günümüz teknolojisinde verilerin aktarımının tamamen code/encode mantığına dayalı olması nedeniyle tv üretimleri de bu eksende hareket ediyor.

Burada yapılan işlem tamamen protokol işlemekten ibaret. Yani anakarttan çıkan protokolü tcon üzerinde işleyerek mi adres satır kodlayalım yoksa cofboard üzerinde mi veya bütün işlemleri GÜÇLÜ bir tane işlemci ile anakart üzerinde mi yapalım sorularının cevabını nasıl yorumlamak istediklerinden bahsediyorum açıkçası.

Bu soruyu, yazılımsal mimariyi inşa eden mühendisin yanıtlaması gerekir.

Ne kadar az aktarım organı olursa o kadar iyi mantığının da geçerli olduğu yerler var, Monoblok mantık üzerine inşa edilmesi iyidir mantığının da geçerli olduğu yerler var. TV dünyasında ise arada ne kadar az devre elemanı olsa o derece iyidir lakin, burada GÜÇLENDİRME mantığı ile araya giren devrelerden bahsetmiyorum.

Ben çok da monoblokcu değilim açıkçası, Her şeyi bir işlemciye, işlemciyi de anakart üzerine entegre ettikten sonra geriye ne kalıyor ki?

Tamirciliği de böyle böyle öldürmediler mi zaten :kiskis

Vestel in Tcon üretimi yok, kaldı ki Vestel ve Arçelik'in aslında komponent üretimi yok. Vestel her ne kadar kendi anakartlarını artık donanım mühendisliği ve yazılım mühendisliği olarak iki ayrı statüde kendisi dizayn ediyor olsa da, komponentler elbette ki yine dışa bağımlı şekilde tedarik ediliyor :ok

Bu yüzden ''Yerli ne kadar yerli?'' sorusu çok kolay cevabını bulmaz :)

Mesela geçtiğimiz aylarda Cumhurbaşkanının tanıttığı TAMAMEN YERLİ gemimizin monitörlerinin LG olduğu dikkatimi çekmişti bir haber bülteninde :)
teşekkürler hocam.Demek ki anakart üretmekle tcon üretmek farklı şeyler.Bende her bileşenin ayrı olması tarafındayım da artık zor sanırsam.Kayınpederin 32 inç sunny tv bile adaptörle çalışıyor.Adamlar güç kartı ile uğraşmamak için adaptörlü tv yapmışlar .Hatırlarsanız daha önce den monoblok güç kartı ile anakartı birleşik olan tv ler vardı.Kullan at mantığında dünyayı kirletmeye devam ediyor sanayi devrimi...

hosbulduk Çevrimdışı

hosbulduk 

TFC Team
9 Kas 2018
3,721
Vestel grubunun Bir Alman firmasi icin ürettigi markalardan birisi olan Medion markasini pazarlayan grubun satis sonrasi hizmetine baktigimiz zaman olay satici firmanin müsterilerine bakis acisi ile ilgili bir olay oldugunu görebiliyoruz.Medion tv ürünlerini pazarlayan firma ürün ile ilgili ürün bilgilerini ,kullanma kilavuzunu ve yazilimlarini kendi sayfasinda müsterileriyle paylasiyor. Ben Telefunken Almanya müsteri hizmetlerinden istedigim yazilim destegi icin; türkiyeden yazilim beklediklerini gelir gelmez paylasacaklarini ilettikleri halde,yanit gelmedigi icin bir seneye yakin zamandir bekliyorum.Vestel nedense bu tip bir teknik destek sistemi kurmamakta bu da yazilim güncellemeleri basda olmak üzere tüketicinin alisveris öncesi ihtiyaci olan teknik bilgilere ulasimini zorlastirmakta ve bu alani para kazanma amaciyla degerlendiren siteler ortaya cikmakta.Bu yazilimlari parayla satan polanyali bir site mevcut
Medion markali bir tv nin Mb97 anakartli bir ürünün kurumsal yazilim indirme sayfasi asagida, ayrica diger bilgileride sitesinde mevcut..
20191109_174522.jpg

Geri
Üst Alt