Vestel Televizyonumuz ortam ısısı arttıktan sonra SES var Görüntü gidiyor.

B Çevrimdışı

BilgiArayan

Yeni Üye
21 Tem 2021
3
24
Merhaba,
Vestel 42FA5000 Model 17MB82S anakart ve 17IPS71 besleme kartına sahip olan televizyonum var .
Sorun ; Cihaz çalıştıktıktan bir süre sonra (bu süre duruma göre değişiyor, hiçbir şey yapmazsak 2dk civarı ama arkasına vantilatör koyarsak 30dk civarı dayanıyor)
görüntünün gitmesi (backlight kapanıyor) tabi ses hala mevcut. Bu şekilde bir süre çalışıp sonradan gittiği için LED lerin sağlam olduğunu düşünüyorum . DOĞRU MU DÜŞÜNÜYORUM?

İşin garip kısmı bu sorun sadece yaz aylarında yani ortam ısısı ve nemi arttığı zaman ortaya çıkıyor. Geçen sene bu sorun ortaya çıktı arkasına vantilatör koyup 1 ay kullandık (kış gelmesine az kalmıştı ) 1 ay gibi bir süre sonra vantilatöre ihtiyaç kalmadı cihazı sorunsuz bir şekilde 7-8 aydır kullandık . Ta ki şuana kadar . Yine aynı sorun ortaya çıktı .

Isınmadan dolayı backlight kapandığı için ledlerin sağlam olduğunu ve Besleme kartının bozuk olduğunu düşündüm. Besleme kartını söktüm fakat sorunu anlayamadım.

Arıza Notları adında bir web sitesinde şöyle bir yazı buldum benim , benim besleme kartı için şu not düşülmüş ;
ses var panel ışıkları çalışmıyor, ledler sağlam :

Q17 ve d27'yi kontrol edin. Sağlamsa u3 arızalanmış olabilir.
SB5100 d27 DİYOT : bu sağlam
FQD7N10L Q17 TRANSİSTOR
MP3394 : U3
bu 2 sini ölçmeyi anlayamadım(elimde multimetre mevcut).

Teşekkür ederim...

B Çevrimdışı

BilgiArayan

Yeni Üye
21 Tem 2021
3
24
Evet dediğiniz gibi parlaklığı kısınca daha fazla dayanıyor.
Ledleri nereden alalım acaba ? Tavsiyeniz var mıdır ?
Teşekkür ederim.
Tv nizin ledleri arızalı resim menüsünden arka ışık ayarını orta veya düşük konuma getirdiğinizde daha uzun süre izlersiniz. Aydınlatma yine sönerse led takımı değişecek

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt