Vestel smart 48fa7500 led tv arka ışık yanıyor ses var gürüntü yok

C Çevrimdışı

Cemil47

Aktif Üye
20 Ocak 2020
288
64
Arkadaşlar elimdeki tv çalışiyor ses var gürüntü yok t-con kartin sigortasina baktim sağlam 12v geciyor müşterinin idasina bakarken içine su kaçtiğığini arızaya sebeb verdiğini ida eti panel üzerindeki coflara baktim coflar temiz gözüküyordu coflar olsa bile en azinda dikine cizgi gürünürdü oda yok t-con kartinda süphe ediyorum konuyla ilgili yardimci olursaniz sevinirim kolay gelsin

C Çevrimdışı

Cemil47

Aktif Üye
20 Ocak 2020
288
64
Evet arka ışıklar yanıyor panele kısa mesafeden hafiften ışık beliriyor yani bacglh

By_Trol Çevrimdışı

By_Trol 

Administrator
24 Ağu 2019
13,592
İçerisine su kaçtı yazmışsınız ıslakken tv yi çalıştırdılarsa veya çalışırken su teması olduysa su iletkendir panele yada panel boarda zarar vermiştir şu an kuru olduğu için temiz görüyorsunuzdur. Zamanla oksitlenme de başlayacaktır.

C Çevrimdışı

Cemil47

Aktif Üye
20 Ocak 2020
288
64
Ustam panel coflarina zarar vermiş olasaydi dikine çizgi girmezmiydi

IMG_20200820_121541.jpg

By_Trol Çevrimdışı

By_Trol 

Administrator
24 Ağu 2019
13,592
Ustam panel coflarina zarar vermiş olasaydi dikine çizgi girmezmiydi

Her zaman dikey çizgi olacak diye bir durum söz konusu değildir.
Resimdeki rakam ile işaretlediğim ffc kabloları tek tek ayırarak tv yi çalıştır panelin yarısında görüntü veya beyazlık gelirse cof veya panel board arızası vardır. Tv sizin yanınızda olduğu için uzaktan bu kadar yardımcı olabiliyorum.

tcon1c1b4ad5f39c22b3.jpg

Son düzenleme:
C Çevrimdışı

Cemil47

Aktif Üye
20 Ocak 2020
288
64
Her zaman dikey çizgi olacak diye bir durum söz konusu değildir.
Resimdeki rakam ile işaretlediğim ffc kabloları tek tek ayırarak tv yi çalıştır panelin yarısında görüntü veya beyazlık gelirse cof veya panel board arızası vardır. Tv sizin yanınızda olduğu için uzaktan bu kadar yardımcı olabiliyorum.

tcon1c1b4ad5f39c22b3.jpg
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Haklısıniz ustam peki t-con üzerindeki bazi voltajlari olması gerektiğini düşüniyorum yaptiğın flat kabloları ayırdım durum değişmedi
T-con üzerinde voltaj bölücü entegrevar tam söketin larşısında duruyor orta ayağinda voltajı ölçtüm hiç bir ayağinda voltaj yok ıcd3 üzerinde ld1117 yaziyo ustam mümkünse t-con voltajlari belirtseydin

IMG_20200820_121538be7d784a0dd39d18.jpg

Son düzenleme:
By_Trol Çevrimdışı

By_Trol 

Administrator
24 Ağu 2019
13,592
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Haklısıniz ustam peki t-con üzerindeki bazi voltajlari olması gerektiğini düşüniyorum yaptiğın flat kabloları ayırdım durum değişmedi
T-con üzerinde voltaj bölücü entegrevar tam söketin larşısında duruyor orta ayağinda voltajı ölçtüm hiç bir ayağinda voltaj yok ıcd3 üzerinde ld1117 yaziyo ustam mümkünse t-con voltajlari belirtseydin
Voltaj yok dediğiniz yeri ffc kabloları ayırın ve ölçün voltaj geliyorsa panel tarafında arıza (Kısadevre) vardır.
Bazı yok görünen voltajların sebebi panel tarafında kısa devre veya açık devre parça varsa besleme devresindeki led driver gibi tcon korumaya geçer voltaj çıkmaz kart koruma konumundadır.

C Çevrimdışı

Cemil47

Aktif Üye
20 Ocak 2020
288
64
Voltaj yok dediğiniz yeri ffc kabloları ayırın ve ölçün voltaj geliyorsa panel tarafında arıza (Kısadevre) vardır.
Bazı yok görünen voltajların sebebi panel tarafında kısa devre veya açık devre parça varsa besleme devresindeki led driver gibi tcon korumaya geçer voltaj çıkmaz kart koruma konumundadır.
Devre şeması olsa ancak bazı voltajlar ele alınır yoksa rastgele voltaj ölçmesi bişey çüzemez

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt