Vestel Satellite 32PH5045 32'' Led TV her 30-40 saniyede bir 1-2 saniye ses gidip geliyor arızası

M Çevrimdışı

mertsöz06

Yeni Üye
29 May 2020
7
34
ÖNCELİKLE FORMDA YENİYİM KONUYU YANLIŞ VEYA FARKLI BİR YERE AÇTIYSAM HERKESTEN ÖZÜR DİLERİM.

Vestel Satellite 32PH5045 32'' Led TV her 30-40 saniyede bir 1-2 saniye ses gidip geliyor sanki sansürleniyormuş ve bip leniyormuş gibi bu arıza neden meydana gelir ?
Benim evde kendim yapabileceğim bir arızamıdır ?
Tv arka kapağını söküp içini açıp görülebilir şekilde bir devresinde vs. yanık var mı diye baktığımda görülebilir bir şey yoktu. Toparlayıp tekrar fişe taktığımda ise 4-5 ses gidip gelme bip leniyormuş sorununu yaşamadım daha sonra tekrar devam etti.

Tv den anakart bölümünü söküp TV tamircisine götürsem yapabilir mi ? Kısa sürede tamiri yapılır mı ?

Tavsiye ve önerileriniz,yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Umarım konuyu doğru yerdedir.

By_Trol Çevrimdışı

By_Trol 

Administrator
24 Ağu 2019
13,592
Anakart modelini anlayabilmemiz için tv nin barkod veya servis menü resmini buraya ekler misiniz? Bu arada şunu da belirtmek isterim bahsettiğiniz hatayı anakart yapar anakartın onarımı son kullanıcıyı aşar arıza sebebi kesinleştiğinde sizin yapabileceğiniz işlem anakart temin edip değiştirmektir.

M Çevrimdışı

mertsöz06

Yeni Üye
29 May 2020
7
34
Anakart modelini anlayabilmemiz için tv nin barkod veya servis menü resmini buraya ekler misiniz? Bu arada şunu da belirtmek isterim bahsettiğiniz hatayı anakart yapar anakartın onarımı son kullanıcıyı aşar arıza sebebi kesinleştiğinde sizin yapabileceğiniz işlem anakart temin edip değiştirmektir.

By_Trol By_Trol Öncelikle vakit ayırıp cevap yazdığınız için teşekkür ederim. Sanırım anakartın modeli MB81 tamir olmaz ise yedek parçası varmı diye internetten yedek parça baktığımda tv içindeki anakart ile MB81 anakart fotoğrafları aynıydı yinede istediğiniz fotoğrafları ekledim.

tv2134da061ba58181f.jpg

tvc76659838fc5d18a.jpg

Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

M mertsöz06 Panel Kırılma ve diğer donanımlara zarar verme riski vardır onu bir ustaya göstermeniz daha makbul.

Koro96 Koro96 Haklısınız normal biri belki paneli kırabilir veya içerisindeki diğer parçalara zarar verebilir. Daha önce laptop ekranını parça parça sökmüş laptop'ı bütün parçalarına ayırmış temizleyip bakımını yapmış hatta yetkili servisin wifi anten kablosunu kasa menteşesine sıkıştırıp kopartmış olduğu çok ince bir kabloyu tamir etmiş birisi olarak elim bu tarz tamir olaylarına çok yatkındır. Ayrıca tv iki kez söktüm zaten ve panel bölümü ile bir işim yok ama tavsiyeniz için teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Koro96 Çevrimdışı

Koro96 

Süper Üye
24 Şub 2019
2,531
By_Trol By_Trol Öncelikle vakit ayırıp cevap yazdığınız için teşekkür ederim. Sanırım anakartın modeli MB81 tamir olmaz ise yedek parçası varmı diye internetten yedek parça baktığımda tv içindeki anakart ile MB81 anakart fotoğrafları aynıydı yinede istediğiniz fotoğrafları ekledim.

tv2134da061ba58181f.jpg

tvc76659838fc5d18a.jpg

Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Koro96 Koro96 Haklısınız normal biri belki paneli kırabilir veya içerisindeki diğer parçalara zarar verebilir. Daha önce laptop ekranını parça parça sökmüş laptop'ı bütün parçalarına ayırmış temizleyip bakımını yapmış hatta yetkili servisin wifi anten kablosunu kasa menteşesine sıkıştırıp kopartmış olduğu çok ince bir kabloyu tamir etmiş birisi olarak elim bu tarz tamir olaylarına çok yatkındır. Ayrıca tv iki kez söktüm zaten ve panel bölümü ile bir işim yok ama tavsiyeniz için teşekkür ederim.
Rica ederim sizde benim gibisiz o halde dikkatli özenli ve en önemlisi cesaretli başlıyarak işe başlamadan öncede bismillah deyip başlamak çok iyi olur.

panel işi çok tehlikeli ondan tekrardan uyarıyım dedim.

By_Trol Çevrimdışı

By_Trol 

Administrator
24 Ağu 2019
13,592

tv2134da061ba58181f.jpg

tvc76659838fc5d18a.jpg

Tv nizin anakart modeli MB81 Zor bulunan bir kart piyasadan temin etmeye çalışın kart kodu 23090084 farklı kodlu MB81 çalışabilir fakat görüntüde sorun olabilir ve en ufak uyumsuzlukta panel tarafında da parça yanmasına neden olur. Tamirine gelince ses entegresi arızalı sökmesi çok zor özel aparat gerekir.

M Çevrimdışı

mertsöz06

Yeni Üye
29 May 2020
7
34
Tv nizin anakart modeli MB81 Zor bulunan bir kart piyasadan temin etmeye çalışın kart kodu 23090084 farklı kodlu MB81 çalışabilir fakat görüntüde sorun olabilir ve en ufak uyumsuzlukta panel tarafında da parça yanmasına neden olur. Tamirine gelince ses entegresi arızalı sökmesi çok zor özel aparat gerekir.

Buradaki kart uyumlu mudur acaba ? ses entegresini bulma şansım var mıdır ? Güvenilir tamirci bulmak zor bir durum ufak bir şeyden dolayı verip daha kötü olmasını istemiyorum ses entegresini bulup kartı da söküp entegreyi gözümün önünde yapılmasını sağlayabilirim. Rica etsem bana kart modelinin üzerinde ses entegresini işaretleyebilir misiniz ona göre bakayım .

By_Trol Çevrimdışı

By_Trol 

Administrator
24 Ağu 2019
13,592
Buradaki kart uyumlu mudur acaba ? ses entegresini bulma şansım var mıdır ? Güvenilir tamirci bulmak zor bir durum ufak bir şeyden dolayı verip daha kötü olmasını istemiyorum ses entegresini bulup kartı da söküp entegreyi gözümün önünde yapılmasını sağlayabilirim. Rica etsem bana kart modelinin üzerinde ses entegresini işaretleyebilir misiniz ona göre bakayım .
Ses çıkış entegresi aşırı ısınmıyorsa kulaklık çıkışından 2+1 Ses sistemi ile tv yi kullanabilirsiniz.

20200602_220643ca31bd2c6e5ea2b3.jpg

Son düzenleme:
M Çevrimdışı

mertsöz06

Yeni Üye
29 May 2020
7
34
Ses çıkış entegresi aşırı ısınmıyorsa kulaklık çıkışından 2+1 Ses sistemi ile tv yi kullanabilirsiniz.

20200602_220643ca31bd2c6e5ea2b3.jpg

Kulaklık girişine kulaklık takarak denedim ses aynı geliyor gidip gelme kulaklıkta da oluyor. İlk taktığımda sanki ses sadece tek hoparlör den geliyor gibi oldu ama belli bir süre sonra tekrar ses gidip geldi her 1 dakikada bir 10-20 ses gidiyor. Ses entegresinin aşırı ısınmasından mı bu sorun oluyor ufak bir eski işlemci fanı ile onu soğutmayı denesem üzerine takarak çözüm olur mu ? Entegreye bakıp üzerindeki kodlara göre entegre almam ve değiştirtmem gerkekiyor , o zaman ses gidip gelme sorunu çözülür mü ? Entegreyi buludum diyelim yaptıracak birini bulamazsam entegreyi söktüğüm yerdeki ayakların geldiği yere tek tek ince ince tel lehimlesem ve entegrenin bacaklarına tek tek lehimlesem çalışır mı eskiden playstation lardaki çip takmadaki işlem gibi.

Umarım ses entegresini bulurum ve yapabilecek birini de bulurum önceliğim bu olmazsa sorduğum işlem yapılabilir mi ?

Son düzenleme:
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Kulaklık girişine kulaklık takarak denedim ses aynı geliyor gidip gelme kulaklıkta da oluyor. İlk taktığımda sanki ses sadece tek hoparlör den geliyor gibi oldu ama belli bir süre sonra tekrar ses gidip geldi her 1 dakikada bir 10-20 ses gidiyor. Ses entegresinin aşırı ısınmasından mı bu sorun oluyor ufak bir eski işlemci fanı ile onu soğutmayı denesem üzerine takarak çözüm olur mu ? Entegreye bakıp üzerindeki kodlara göre entegre almam ve değiştirtmem gerkekiyor , o zaman ses gidip gelme sorunu çözülür mü ? Entegreyi buludum diyelim yaptıracak birini bulamazsam entegreyi söktüğüm yerdeki ayakların geldiği yere tek tek ince ince tel lehimlesem ve entegrenin bacaklarına tek tek lehimlesem çalışır mı eskiden playstation lardaki çip takmadaki işlem gibi.

Umarım ses entegresini bulurum ve yapabilecek birini de bulurum önceliğim bu olmazsa sorduğum işlem yapılabilir mi ?

Bahsedilen entegre sanırım BGA tipinde.
Yani lehimli bacaklar entegrenin tam altındadır, dediğim gibiyse.
Bu durumda da güvenli bir biçimde sökmeniz oldukça zor.
Çünkü lehimler entegrenin altındaki gözeneklerde top biçimindedir.
Kalem tipi havya ile müdahale edemezsiniz.

Entegrenin bozulması kendisinin veya ona bağlantılı bir bileşenin arızalanması sonucu da olmuş olabilir.

Siz aynı koda sahip karttan temin etmeye bakın derim.
Bölgenizde güvenilir bir tamirci yoksa macera aramayın derim.

By_Trol Çevrimdışı

By_Trol 

Administrator
24 Ağu 2019
13,592

Yazdığım telefon numaralarından birini arayıp arızayı bildirin sizi yönlendireceklerdir. Entegre değişimini yapıyorlar.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt