Önemli Vestel Mb82-Mb100-Mb110-Mb120-Mb130-Mb140-Mb211-Mb230 Güncelleme-Çekirdek Yazılım Konusu

V Çevrimdışı

VJJosef

Yeni Üye
24 Eyl 2018
1
50
[QUOTE = "Ado, post: 7751, участник: 363"] Вы должны ответить, чтобы увидеть этот контент. [/ QUOTE]

B Çevrimdışı

bkdbkdbkd

Yeni Üye
24 Eyl 2018
5
44
Değerli Arkadaşlarım;

Öncelikle, yazılım yükleme risklerinden bahsetmeye artık gerek dahi olmadığını bilsek de, özellikle zaten çalışan tv lerinde ''Acaba ne olacak?'' düşüncesi ile yazılım yüklemenin tam bir macera olduğunu hatırlatmakla başlamak isterim.

Özellikle MB9X serisi kullanıcılar ve hele ki FAZ2 kullanıcıları için bu konu tam bir maceradır bu nedenle lütfen bir sorun yaşamıyorsanız, ''ACABA'' gibi gerekçelerle yazılım yüklemeyiniz. Sistem çökmesi, servis hizmeti, anakart değişimi yüksek servis maliyeti gibi durumları peşinen hatırlatmak ve bu konuda uyarmak isterim.

Bu konu başlığında yalnızca orijinal çekirdek yazılımların paylaşımı yapılıyor.

Yazının sonunda önemli uyarı bölümünü mutlaka okuyunuz.

Yükseltilen yazılımlarda nelerin değiştiğine dair bilgilendirme yapmıyorum bunlar kullanıcı deneyimi olarak arkadaşlarımız tarafından forumda dile getiriliyor.

Yazilima kendisi mudahale eden tuketicilerin urunlerinde garanti kosullarina istinaden sorun yasanabilecegi riskini unutmayiniz.

Cekirdek yazilim yuklerken X bir nedenle tv cokerse full yazilima ihtiyac duyacaginizi aklinizdan cikartmayiniz.

Full yazilimlar boyut anlaminda buyuk olmalari ve her tv icin ozel olmalari nedeniyle isteyen her arkadasimiza full yazilim yollama imkanimin zamansal anlamda olmadigini defalarca yazdim lutfen bunu goz ardi etmeyiniz.

Yetkili servisler kendisi ariza yapan tum urunlere ucretsiz hizmeti zaten sagliyorlar ancak degistirilmis yazilimlari tespit edecek donanima sahip olduklarini unutmayiniz.

Tüm bu uyarilarin hepsi, sizin hem guvenliginiz hem hakkinizi korumak aynı zamanda urununuzun gereksiz ariza yapmasına engel olmak icindir.

Vestel TV Arızaları için MB82 kurtarma yazılımı kullanılabilir. Çekirdek yazılımlar ÇÖKMÜŞ tv durumlarında etken değildir lakin yazılım kaynaklı bug durumlarında ve ürün performans iyileştirmelerinde etkendir.

Tüm bu bilgilerin sonrasında yazılımın nasıl yüklendiğini de anlatalım.

Yazılım yükleme işlemi öncesi ve sonrasında MENU 4725 ile servis menüye girerek versiyon kontrolü yapmayı unutmayınız.

Bu konudaki tüm yazılımlar USB den yüklenebilir yazılımlardır. Bu anlamda kullanılacak olan USB nin veri hızı yüksek bir bellek olması önemlidir zira bazı durumlarda ''Resim Video gösteriyor ama yazılımı yükleyemiyorum'' geri dönüşleri ile karşılaşabiliyoruz. Sandisk belleklerde pek negatif geri dönüş olmamıştır bilgilendirmek isterim.

Yazılım yüklemenin 2 yöntemi vardır (Debug kartları ile yüklenen pro yöntemlerin haricinde)

A- FULL yazılım yükleme yöntemi

Bu Yöntemdeki sıralama şu şekildedir

1- FAT 32 olarak formatlanmış boş bellek içerisine uygun yazılım KLASÖRSÜZ olarak yerleştirilir
2- TV fişi çekilir
3- Bellek TV ye takılır
4- Uzaktan kumandanın OK butonuna basılı tutularak TV fişi takılır
5- STBY ışığı hızlı hızlı yanıp sönmeye başladığında OK butonu bırakılır.

iki dakika içerisinde TV açılacaktır.

B- ÇEKİRDEK yazılım yükleme yöntemi:

1- FAT32 olarak formatlanmış boş bellek içerisine uygun yazılım yerleştirilir
2- USB tv ye takılır
3- MENU 1505 kodlanır ve ''Yüklemek istiyormusunuz'' sorusuna EVET cevabı verilir

iki dakika içerisinde TV işlemleri tamamlayarak kendisi açılacaktır.

FULL yazılımlar sadece FULL töntemi ile yüklenir lakin ÇEKİRDEK yazılımlar her iki yöntemle de yüklenebilir bir zararı yoktur[sm=ok.gif]

Aşağıdaki yazılımlar mümkün olan en güncel resmi yazılımlardır. Daha Detaylı Yükleme talimatları için VESTEL bilgi ve kontrolündeki sitesini ziyaret edebilirsiniz.[sm=ok.gif]

• 17MB82 1.35
[Gizli içerik]

• 17MB82 1.37
[Gizli içerik]

• 17MB82 KURTARMA
[Gizli içerik]

• 17MB90_MB91R1R2_MB92R3_MB95_MB95S_MB95M_FAZ3_V366y

[Gizli içerik]

• 17MB91 3.3.8.c Stabil sürüm
[Gizli içerik]

• 17MB96 - MB91R3 - MB92R4 3.7.6.L
[Gizli içerik]

• 17MB91R3_MB92R4_MB96_FAZ3_V376n
[Gizli içerik]

• 17MB96_3.7.6.s Çekirdek
[Gizli içerik]

• 17MB97_98_0.45.23.32
[Gizli içerik]

• 17MB97-98 0.45.23.39 Çekirdek yazılım
[Gizli içerik]

• 17MB100-34.23
[Gizli içerik]

• 17MB100_34.25
[Gizli içerik]

• 17MB100 2.7.0.0. Çekirdek Yazılım
[Gizli içerik]

• 17MB100 2.15.14 (Olumsuz geri dönüşler nedeniyle link kaldırılmıştır)

• 17MB110 2.22.0.0
[Gizli içerik]

• 17MB110 2.32.0.0
[Gizli içerik]

• 17MB110_2.24.1.0_FBTV
[Gizli içerik]

• 17MB110 2.35.15.0
[Gizli içerik]

17MB110 2.35.40 Çekirdek yazılım
[Gizli içerik]

• 17MB110S 3.16.6.0 Çekirdek yazılım
[Gizli içerik]

17MB110S 3.16.12.0 Sürüm Çekirdek Yazılım
[Gizli içerik]

• 17MB120-2.29.6.0
[Gizli içerik]

• 17MB120-2.29.11
[Gizli içerik]

[Gizli içerik]

• 17MB120-2.40.2.0
[Gizli içerik]

• 17MB120-2.40.6.0
[Gizli içerik]

[Gizli içerik]

• 17MB120 2.45.70 çekirdek yazılım
[Gizli içerik]

• 17MB120 2.45.101 Çekirdek yazılım
[Gizli içerik]

17MB120 2.45.12.1 NETFLİX Çekirdek Yazılım
[Gizli içerik]

17MB120 2.45.12.2 GÜNCEL ÇEKİRDEK YAZILIM (23.05.2018)
[Gizli içerik]
  • 17MB130 3.1.9.2.0 Çekirdek Yazılım (NONCONNECTED)
[Gizli içerik]

• 17MB130 3.1.9.8.0 Çekirdek Yazılım (NONCONNECTED)
[Gizli içerik]

• MB130-3.3.7.3.0 Çekirdek Yazılım (CONNECTED)
[Gizli içerik]

• 17MB130 3.4.4.6.0 Çekirdek Yazılım (CONNECTED)
[Gizli içerik]

• 17MB130 3.4.7.1.1.0 Çekirdek Yazılım (CONNECTED)
[Gizli içerik]

• 17MB130 CONNECTED 3.62.4.0 sürüm çekirdek yazılım. Yotube, Netflix Çözüm içerir
[Gizli içerik]

17MB130 3.62.7.0. Çekirdek Yazılım
[Gizli içerik]

17MB130 3.62.13.0 Çekirdek yazılım [Gizli içerik]

• 17MB140 CARBON Menü Çekirdek Yazılım
[Gizli içerik]

• 17MB140 TİTANİUM Menü çekirdek Yazılım
[Gizli içerik]

17MB140 1.38.100 Çekirdek Yazılım
[Gizli içerik]

• 17MB211 0.49.10 Çekirdek yazılım

17MB211 0.56.1.0 Çekirdek yazılım
[Gizli içerik]

ÖNEMLİ UYARI;
TV yazılımları X bir nedenle çökebilir, Çöken sistemin sorumluluğu, yükleyiciye aittir. Forumda bu bilgiler tamamen DESTEK ve YARDIM amacı ile paylaşılmıştır bu nedenle olası yaşanan sorunlardan bizleri sorumlu tutmamanız gerektiğini hatırlatmak isterim.

Olası sorunlara dair forum içerisinde yüksek kalite oranında bilgi paylaşımı mevcuttur bu nedenle okuduğunuz 2 satır yazı ile yazılım yüklemeye kalkışmak yerine önce bu bilgilerden biraz faydalanmanız tavsiye edilir.

Özellikle 2.2.4.t kullanıcılarına dair yükleme prosedüründeki bazı hassas konuların gözden kaçırılmaması adına aşağıdaki linkten de faydalanabilirsiniz.

Full yazılımlar ile Çekirdek yazılımlar birbirinden farklıdır ve bununla ilgili forum içerisinde defalarca bilgi paylaşılmıştır.

Benim dışımda paylaşılan yazılıların orijinalitesini lütfen sorgulayınız zira modlanmış yazılımlar normal kullanıcılar tarafından yeni sürümmüş gibi sahaya verilmektedir. Orijinal olmayan yazılım kaynaklı olası sorunları ve çökme-performans kaybı risklerini, bunun sonrasında full yazılıma ihtiyaç duyulacağı ve hatta konunun anakart değişimine kadar gideceği, ürünün garanti dışı kalacağını önemle hatırlatmak isterim.
teşekkür ediyorum

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
foruma yeni katıldım donanım müdahale ile ilgili paylaşım yapılıp yapılmadığı konusunda bilgi sahibi değilim Adem Helvacı Ado usta

Değerli kardeşim, VESTEL in hassasiyetlerine dikkat ederek ve ''kol kırılır yen içinde kalır'' mantığı ile ama tüketiciyi de mağdur etmeyecek hassas bir denge kurmaya çalışıyorum her daim. Neticede eski bir VESTEL yetkili servisiyim ve Yerli markalarımızın daha da ileri atılımlar atabilmesi adına, karıncaya su taşıyan karınca misali safım bellidir. Kızarım eleştirirm ama iyi olmaları için de elimden geldiğince gayret ederim.

Bu doğrultuda forum ortamında elimden geldiğince kurum içinde ifade edilen terimleri tabirleri ben kullanmamaya gayret ediyor özen gösteriyorum. Kurum içinde kalması gereken bilgileri kesinlikle deşifre etmiyorum. Söz konusu VESTEL ise ve ben bir çözüm öneriyorsam, Bu konularda Kaynak açıklamam mesela. 2004 den beri forum ortamındayım, kısa bir süredir youtube dayım, halen bana güvenmeyerek kaynak isteyecek arkadaşlarımız, çözümü seve seve başka yerlerde arayabilirler diye düşünür yine de ispat peşinde koşmam bu saatten sonra.

Bu anlamda garantisi bitmiş bir ürün için, bir tüketicimize, anakartına nasıl müdahale edip nasıl brick durumdan kurtaracağına dair yardımcı olan bir arkadaşımıza (Size) bu hassasiyetler dengesinde kalmak şartıyla yardımcı olduğunuzdan dolayı cani gönülden teşekkür ederim :ok

A Çevrimdışı

askyankar

Yeni Üye
23 Eyl 2018
22
38
Bu sorunu biliyorum güzel kardeşim, Hatta bir dönem modül çıkarıldı modül takıldı uyarısı da veriyordu bend ede vardı bir atne MB9X ailesi anakart.

Çok dikkatli olmak şartı ile yazılım yükseltebilirsiniz sorun düzelecektir.

Bir problem yaşarsanız bana bilgi verin lütfen.

Ayrıca tv ye yazılım yüklerken elektrik kesintisi vs gibi terslikler olursa anakartın çökme olasılığı olduğunu unutmayınız.

Buna paralel MB9X ailesinden her zaman için korktuğumu da ekstra belirtmek isterim :ok
Abi iyi akşamlar, aşağıdaki mesajımı okuyabildinizmi?

M Çevrimdışı

meturas

Yeni Üye
24 Eyl 2018
2
34
Merhaba Adem bey

Forum donanim üzerinden surekli sizi takip ederek televizyonunu güncelliyordum .
Ancak forum uzerinden desteginizi cekmissiniz.
Karariniza saygi duyuyorum.
Sizden ricam 49ua9400 mb100 tele vizyonum icin guncel yazilimi nerden temin edebilecegim konusunda destek almak.Bu aralar iyice tvde problem yasamaya basladim. Netflix sikintili puhu tv vs yok.iyice sogudum tv den.Yardimci olabilirseniz cok sevinirim.
Özgür *****

Merhabalar Özgür Kardeşim;
Evet DH ile bu anlamda yollarımızı ayırdık sadece gönül bağımız devam etmekte :)
Yazılımları bu platformda paylaşıyorum bundan sonra zira hiç bir beklenti içinde olmadan paylaşım yapmama destek olan bir platform burası.
Nasıl ki bizler ticari hiç bir amaç gütmeden sizlere yardımcı olmayı arzuluyorsak, bu anlamda bulunduğumuz platformlarında tüketiciden/üyelerinden yana pozitif girişimlerde bulunmasını bekliyoruz doğal olarak.

Neyse bu konularla sizleri sıkmayalaım.

MB100 anakarttan [Gizli içerik][Gizli içerik][Gizli içerik]

................................

A Çevrimdışı

askyankar

Yeni Üye
23 Eyl 2018
22
38
Ado abi selamlar, bana MB9X için hangi yazılımı yükleyeceğim konusunda yardımcı olabilirmisin? Konuyu dün anlatmıştım.

IMG_34904ec5a8ed9ec59487.jpg

Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

A askyankar, Adem Helvacı Ado

A askyankar, Adem Helvacı Ado

Son düzenleme:
S Çevrimdışı

sertokus

Yeni Üye
18 Şub 2018
44
17mb120 de çekirdek yazılım var bir de netfilix yazılımı var. İkisinin arasındaki fark nedir acaba. ben güncel çekirdek yazılımı kurdum. Ama netflix i de merak ettim.

TEKNOwest Çevrimdışı
23 Eyl 2018
10,455
49
17mb120 de çekirdek yazılım var bir de netfilix yazılımı var. İkisinin arasındaki fark nedir acaba. ben güncel çekirdek yazılımı kurdum. Ama netflix i de merak ettim.
firmalar belirli dönemler satış politikası gereği yayıncı kuruluşlarla promosyon amaçlı bu gibi çalışmalar yaparlar.montaj da butür promosyon yazılımları yüklenir.3 veya2 ay ücretsiz kullanım sunulur tüketici beğenirse aboneliğini para yatırarak devam ettirir.dsmart digitürk netflix vs gibi

S Çevrimdışı

sertokus

Yeni Üye
18 Şub 2018
44
firmalar belirli dönemler satış politikası gereği yayıncı kuruluşlarla promosyon amaçlı bu gibi çalışmalar yaparlar.montaj da butür promosyon yazılımları yüklenir.3 veya2 ay ücretsiz kullanım sunulur tüketici beğenirse aboneliğini para yatırarak devam ettirir.dsmart digitürk netflix vs gibi
Evet anladım. Netflix olanı yükleseydim bedava kullanabilecektim bir kaç ay o zaman

Geri
Üst Alt