Vestel Grubu Mediatek (MTK) Çip Standart Ses Konfigürasyonları

P Çevrimdışı

panelmanel

Yeni Üye
23 Şub 2024
10
34
Merhabalar ben Toshiba marka bir TV aldım ve sonrasında bir iki forum dışında herhangi bir dökümantasyon ve içerik bulamadığımı gördüm.
Bildiğiniz gibi Vestel tüm dünyada farklı markaların lisanslamalarıyla televizyon üretiyor ve satıyor. Yine de bu cihazlar (evrensel olarak) henüz çok sayıda kullanıcıya ulaşmadığı için bazı standartlardan uzak ve dökümantasyonu eksik olabiliyor.

Kısaca benim başımdan geçeni özetleyeceğim, 70QG5E63DT televizyon aldım; VA panel olmasını kontrast oranı açısından tercih ettim, cihaz üzerindeki MB185 Vestel board ve mtk 7632 çipin özellikleriyle ihtiyacımı karşılayacaktı. Ancak satın aldığım TV clouding probleminden muzdaripti ve aynı sebeple 2 kez sıfır cihaz ile değişti. Şu anda mükemmel bir chot panele sahip Toshiba TV var önümde ancak diğer ikisinde karşılaşmadığım bir problem var; bass'lar fazla güçlü ve zaman zaman temiz ses duymak güç oluyor.

Sesin problemli olduğunu teknik servise anlatmanın ne kadar güç olduğunu bildiğim için bu problemi kendim çözmek yolunda bir adım attım ve linkteki dosyayı oluşturdum:

Bunu yapmaktaki amacım, doğru konfigurasyonu bularak elimdeki cihazı maksimum verimlilik ve keyifle kullanmak.
Dosya hem benim gibi ses problemleri yaşayan kişilere faydalı olabilir hem de benim bu dökümanı zenginleştirmemi sağlayabilir ve forumda böyle bir arşiv oluşmuş olur.

Öncelikle sizlerden ricam özellikle Toshiba 70QG5E63DT veya 70QA5E63DT veya yakın modellerin (Android TV, Google TV içeren 65 inch üzeri Vestel üretimi televizyonlar) PEQ konfigürasyonlarını paylaşmanız. Bunu servis menüsüne giriş yaparak 'PEQ ADJUST' başlıklı menüde bulabilirsiniz.
Servis menüsü içerisinde cihazınıza zarar verebilecek ayarlar olduğu için, bu ayarları değiştirmemenizi tavsiye ederim. Device Information ve PEQ ADJUST ekranlarını çekip paylaşırsanız, ben detayları linkteki dosyaya ekleyebilir, cihazımda deneyebilirim ve bu cihazlara sahip forum üyelerine birlikte katkıda bulunabiliriz.

Umarım döküman ihtiyacı olan için faydalı olur, şimdiden hepinize teşekkür ederim.

Geri
Üst Alt