Vestel CMI 9710 Isıtma Sorunu ?

ealan Çevrimdışı

ealan

Yeni Üye
11 Eyl 2021
16
35
Merhaba,

1 yıl önce almış olduğum vestel cmi 9710 çamaşır makinesinde ısıtma konusunda bir sorun var. 60 dakika 60 derece programında şu 40 dereceye kadar ısınıyor, farklı programlarda da durumu deniyorum, sonuçları paylaşacağım.

Musluk Suyu Sıcaklığı : 11 Derece
29.11.2021 itibari ile su sıcaklıkları 3-4 dereceye kadar düştü ve bütün programlarda daha da düşüş olacak, ve vestel bunun normal olduğunu söylüyor. Ama bu durumları da hiçbir yerde belirtmiyor. Satarken her şey süper sonrasında ise ne halin varsa gör modu aktif oluyor. Eğer ki benim gibi iklimi soğuk yerlerde yaşıyorsanız vestel den uzak durun yada kombinizden sıcak su hattı da çekin makinenize.

11 derece şebe suyu sıcaklığında,
Program -> Ulaşılan Derece
60 Derece 60 Dakika -> 40 Derece
90 Derece Pamuklu ->79 Derece
60 Derece Ön Yıkamalı Pamuklu -> 55 Derece
60 Derece Bluz Gömlek -> 53 Derece

Bulunduğumuz yerde su sıcaklıkları yaklaşık 10-15 derece arasında genelde ve gelen servis çalışanı öncelikle bu durumun normal olduğunu söyledi, ısı sensörü ve kart içim değişim yapalım dedi, sonrasında teknik bildirim ekibi ile görüştüğünü 20 dereceye kadar ısı kaybının normal olduğunu söyledi.

->Öncelikle bu ısı kayıpları normal midir?
->Ayrıca işte makine üzerindeki su sıcaklıklarına tesisat suyu 20 derece olduğunda geçerlidir benzeri bir ibarede makinenin kataloğunda göremedim?
->Kullanım klavuzunda Program süresi musluk suyu, ortam sıcaklığı vb değerlere göre değişebilir diyor. Buradan ben şunu anladım, Su sıcaklığı çok düşükse ısıtmak daha da zaman alacak bundan dolayı süre uzayabilir, kısalabilir diyor.

Bu durumda ne yapabilirim, doğrumudur bu şekilde sıcaklık farkları?

Sensörün yerleşim şeklide aşağıdaki gibidir.

camasirmakine0a24b7a772a4e129.jpg

Son düzenleme:
ealan Çevrimdışı

ealan

Yeni Üye
11 Eyl 2021
16
35
Sıcaklık ölçümünü ne ile yaptınız.
UNI T UT-39C+ Multimetreniz sıcaklık probu ile yaptım, Emin olmak adınada deneme yapmadan önce kombinin sıcak su çıkısından farklı dereceler ayarlayarak test ettim doğru sonuçlarla karşılaştım.

Probun ucunu körüğün içine yerleştirdim, su birikmesini engellemek adına alt kısımda bulunan küçük delikli alana, aynı zamanda en yüksek sıcaklığı aldığım dakikayı not edip, o noktada su boşaltmasını sağlayıp boşaltma hortumuna da probu yerleştirdim denedim

90 derecelik programda da şu anda 85-89 arasında kaldı sıcaklık.

By_Trol Çevrimdışı

By_Trol 

Administrator
24 Ağu 2019
13,592
UNI T UT-39C+ Multimetreniz sıcaklık probu ile yaptım, Emin olmak adınada deneme yapmadan önce kombinin sıcak su çıkısından farklı dereceler ayarlayarak test ettim doğru sonuçlarla karşılaştım.

Probun ucunu körüğün içine yerleştirdim, su birikmesini engellemek adına alt kısımda bulunan küçük delikli alana, aynı zamanda en yüksek sıcaklığı aldığım dakikayı not edip, o noktada su boşaltmasını sağlayıp boşaltma hortumuna da probu yerleştirdim denedim

90 derecelik programda da şu anda 85-89 arasında kaldı sıcaklık.
Lazer ölçüm cihazlarının kalibrasyon ayarı yapılmadığı durumlarda hatalı sonuç veriyor. Bu nedenle ne ile ölçüm yaptığınızı sormuştum.

ealan Çevrimdışı

ealan

Yeni Üye
11 Eyl 2021
16
35
Ölçüm chazlarında + - %7 Yanılma payı olur.
Multimetre'nin kullanım kılavuzunda %2 yanılmadan bahsediyor, kombinin 42 derece sıcaklığında 40-41, 48 derece sıcaklığında 47-48 gibi sonuçları aldım sorunsuzca, makinede ise 60 derece 60 dakikada ise 40 derece göstermesi yanılma payında olabileceğini düşünmüyorum.
Ya bu program süre öncelikli 60 dereceye suyun ısınmasını beklemiyor ( Bu durumda 60 derece maks değer olarak belirtilmeli bir yerlerde, ama direk 60 derece yazıyor)
Yada kart 60 derece algıladığını sanıyor? donanımsal bir sorun var

Bendemi sorun var bilgim yok ve saçmalıyorum, yoksa sorun makinede mi?

Kullanım kılavuzunda
Günlük 60C / 60 DK
Yıkama Sıcaklığı -> 60C
Maksimum Kuru Çamaşır -> 4 Kg
Program Süresi -> 60 dk
Açıklamalar -> 60 dakikada 60C sıcaklıkta kirli, pamuklu, renkli, keten tekstilleriniz yıkayabilirsiniz diyor

Çamasır için maksimum denmiş fakat, sıcaklık direk 60 derece olarak belirtilmiş.

ealan Çevrimdışı

ealan

Yeni Üye
11 Eyl 2021
16
35
Karta bilgi ntc den gider ntc arızalıysa yanlış bilgi gider.
Peki doğru ölçtüğümü düşünürsek, aşağıdaki sıcaklıklar ortalama ve olması gereken gibi midir? yoksa bir yerde bir arızaya işaret eder mi?
Vestel çamaşır makinelerinde verilen sıcaklıklar için yüzde şu kadar oranda şaşırabilir yada şu denli farklar normaldir gibi bir durum var mıdır? bilginiz var mı acaba? kusura bakmayın çok uğraştırdım siz basit bir durum için

40 Deece Yorgan -> 35 Derece

By_Trol Çevrimdışı

By_Trol 

Administrator
24 Ağu 2019
13,592
Peki doğru ölçtüğümü düşünürsek, aşağıdaki sıcaklıklar ortalama ve olması gereken gibi midir? yoksa bir yerde bir arızaya işaret eder mi?
Vestel çamaşır makinelerinde verilen sıcaklıklar için yüzde şu kadar oranda şaşırabilir yada şu denli farklar normaldir gibi bir durum var mıdır? bilginiz var mı acaba? kusura bakmayın çok uğraştırdım siz basit bir durum için

40 Deece Yorgan -> 35 Derece
Şehir suyunun sıcaklığı programın süresini etkiler yaz aylarındaki program bitişi 60 Dakika sürerken kış aylarında biraz daha uzun sürer ayarlanan sıcaklığı etkilemez. Listelediğiniz sıcaklık değerlerine F fikoloji usta net cevap verir.

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
Selam bu ölçümü cam üzerinden yaptınız diye düşünüyorum? Bu da bir ısı kaybıdır. Petek gibi ısıyı dağıtan bir nesne değil. Yeni makinelerde a++ yakalamak için eskisi gibi uzun süre o set degerinde kalmaz.
Yani : eski makine 60 derece olunca yaklaşık 5-10 dk set değerini korurdu, yeni makinelerde set değeri 60 gördüğü anda rezistans devreden çıkar içindeki suyun ne kadar ısındığının önemi olmaz.
Usta'min bahsettiği ntc rezistansin hemen dibinde olduğu için sıcaklığı çok çabuk algılar. Bu da gerçek rezistans ile su sıcaklığı arasında fark oluşturur.
Cihazıniz yeni mi eski mi bilmiyorum rezistans da kireçli ise bu olaylar ile karşılaşılabilir.

ealan Çevrimdışı

ealan

Yeni Üye
11 Eyl 2021
16
35
Selam bu ölçümü cam üzerinden yaptınız diye düşünüyorum? Bu da bir ısı kaybıdır. Petek gibi ısıyı dağıtan bir nesne değil. Yeni makinelerde a++ yakalamak için eskisi gibi uzun süre o set degerinde kalmaz.
Yani : eski makine 60 derece olunca yaklaşık 5-10 dk set değerini korurdu, yeni makinelerde set değeri 60 gördüğü anda rezistans devreden çıkar içindeki suyun ne kadar ısındığının önemi olmaz.
Usta'min bahsettiği ntc rezistansin hemen dibinde olduğu için sıcaklığı çok çabuk algılar. Bu da gerçek rezistans ile su sıcaklığı arasında fark oluşturur.
Cihazıniz yeni mi eski mi bilmiyorum rezistans da kireçli ise bu olaylar ile karşılaşılabilir.

Ölçümü makinenin içinde, su içerisinde kalacak şekilde bir ısı ölçüm probu ile yaptım. Ölçü aletinin kulanım kılavuzunda %2lik bir hata payından bahsediliyor, üsttede belirtmiştim, sıcaklığını kontrol edebildiğim bazı yerlerde de test ettim doğru sonuçlar verdi.
Makinenin yıkama programları arasında da doğrulamak için tekrar ölçü cihazını test ettim ve doğruluğunda emin olup devam ettim

camasirmakine.jpg

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
Ölçümü makinenin içinde, su içerisinde kalacak şekilde bir ısı ölçüm probu ile yaptım. Ölçü aletinin kulanım kılavuzunda %2lik bir hata payından bahsediliyor, üsttede belirtmiştim, sıcaklığını kontrol edebildiğim bazı yerlerde de test ettim doğru sonuçlar verdi.
Makinenin yıkama programları arasında da doğrulamak için tekrar ölçü cihazını test ettim ve doğruluğunda emin olup devam ettim

camasirmakine.jpg
Bana normale yakın geldi, en kötü makine temizleyici ile bı yıka sonuç değişecek mi kontrol et. Arızalı olsa hiç yıkamaz hataya düşer yada soğuk bırakır

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt