Vestel Akıllı NFKY 510X Buzdolabı (Hiç durmuyor)

vestel buzdolaplarını nasıl bilirsiniz?

• İyidir

Oy: 3 42.9%
  • kötüdür

Oy: 4 57.1%

• Kullanılan toplam oy
    7
meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
Merhabalar herkese hayırlı bayramlar Vestel NFKY 510x Lcd ekranlı akıllı buzdolabımız var açıkcası kendisinden de memnunuz.Kompresör sesi biraz daha az olabilirmiş(44 db ancak ilk çalışmada biraz daha fazla sanki) ve iç dizayndaki şöyle olsaymış dediğimiz birkaç olumsuzluk dışında sorun yaşamadık.

Gelelim sorunumuza malum kurban bayramı yaşlı ninemiz Allah kabul etsin kurban kesti onun tek kapılı buzdolabına güvenmediğimiz için bizim kombi tipi buzdolabına koyalım dedik.Normal de soğutucu kısmı 2 derece de dondurucu kısmınıda eksi 16 da kullanıyorduk .Alt kısımda dondurma birkaç et ürünü olduğuna boş gibi zaten eksi 16 yetiyorda artıyordu.

Ancak etleri tıka basa içine doldurunda dedim eşime eksi 22 ye alalımda şoklasın garanti olsun .Aldık eksi 22 ye 3 saat sonra bşr baktım dondurucu kısmında LF yazıyor yani yetersiz soğutma anlamına geliyormuş.Tekrar eksi 16 ya aldık ancak LF yazısı tekrar geliyordu fişini söküp taktık düzeldi.Ancak şimdide buzdolabının kompresörü 1 gündür hiç durmuyor.Şimdi fişini söktüm dinlendiyorum kompresör ateş gibi olmuş.Buharlaştırma kabında su bile kalmamış.

Bundan önce 2 3 gün önce denemek için içine problu termometre koydum soğutucu kısım 2 derece ye ayarlı olmasının aksine 7 küsür derede dondurucu kısım da eksi 16 ya ayarlı olmasının aksine eksi 14 lerde çıktı.

Çağrı merkezi ile görüştüm yaz aylarında aşırı yükleme yapılırsa bu durum normaldir dediler ancak daha önce hiç böyle olduğunu hatırlamıyorum.Şimdi dolap dinleniyor biraz boşalttıkta .İnternetten araştırdım termostad arızası olabilir değiniliyor ancak alet akıllı malum bir sürü hata kodu var arıza olsa elbet ekranda yazardı diye tahmin ediyorum.

20180821_131623.jpg
20180821_125946d88efbfba34c0cbf.jpg
20180821_12593615773c05b3e25b15.jpg
20180821_125253d9bf06642d803da9.jpg
20180821_125245.jpg

Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

meebbe meebbe, Sota Sota A Ado

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,253
Buzdolabınız Hayırlı Olsun. Kurbanızını Allah Kabul Etsın.

Anı Yuklemelerde Buzdolabın Kompresorunun Uzun Sure Yuksek Frenkansta Calısması Normaldır.

Mesala Ben Atmadan Once Derece Dusurdum Normalde -18 Kullanırım -20 Indırdım
Bugun Oglen Dondurucu Bolumune Etlerı Yerlestırdım.
Yerlestırmenın Hemen Ardından Hızlı Dondurma Fonskıyonu Calıstırdım. En Yuksek Frenkansta Calısır Kompresor Sesını Duymanız Normal Cunku Suan Bende Duyuyorum Kompresorun Sesını.

Bu Gece Gec Saatlerde Hızlı Dondurma Fonksıyonunu Kapatıp Normal Calısma Duzenıne Alırım Yıllardır Bu Sekılde Kullanıyorum.

Sıze Onerım 2-3 Saatte 1 Defa Buzluga Attıgınız Posetlerınızı Alt Ust Cevırmenız. :ok

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
teşekkürler hocam et falan kalmadı zaten şuan.fişini taktıktan sonra çalışmadı şuana kadar.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,253
Hersey Normal Katın Etlerını Donmasını Bekleyın

Yasadıgınız Durum LG Klıma Ses Sorunsalıyla Aynı Buzdolabınıza Zaman Verın Normalde Donecektır.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609
Bence soğutma içeriye koyduğunuz etlerin ısıyı çekmesi nedeniyle yavaş gerçekleşiyordur.
LF kodu verirken kompresör çalışmaya devam ediyorsa sorun yoktur bence.
Bir süre sonra kendiliğinden gider bence o. :sirit

(Bu sadece bir tahmin.)

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
cevaplarınız için teşekkür ederim ilk aldığımızda benzer bir sorun yaşamıştık yanlış hatırlamıyorsam eşim içindeki sensör benzeri biryer var önünü kapatmıştı.Açtığımızda düzelmişti.Şimdi biraz boşalttık en son çalışmıyordu .Eşim alt kata inmeden önce yazdım şimdi çalışmaya başladı demişti.

Peki 2 dereceye ayarlı olduğu halde soğutucu kısmın 7 derece civarlarında olması için ne diyorsunuz?Normal bir buzdolabı iç sıcaklığı kaç derecedir.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,253
Elınızdekı termometrenın kalıbrasyonundan emınmısınız. ?

bırkac farklı cıhazla karsılatırın. termometre hatalı olcuyor olabılır.

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
Elınızdekı termometrenın kalıbrasyonundan emınmısınız. ?

bırkac farklı cıhazla karsılatırın. termometre hatalı olcuyor olabılır.

standart termometre hocam ado hocam önerdi aynısını kendisi kullanıyor emsal termometreler ile karşılaştırdım yüzde 98 99 doğru ölçüyor.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,253
Kullandıgınız termotreden 5tane vardı bende

3tanesı dogru olcum saglıyordu 2 tanesınde bırkac derece sapma vardı o sebeple sordum :ok

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
anladım hocam 1 2 derecelik sapmalarını önemsemiyorum hocam.

Dolap normale döndü arkadaşlar teşekkürler.Tabi dolapta ilk defa kilo kilo etleri görünce şaşırdı normal olarak :)

Düzeldi dedik sabah yine dikkat ettim malum bayram bitti sayılır evdeyiz.Mutfağa giriyorum çıkıyorum buzdolabı sürekli çalışıyor eşimde mutfakta bulunduğu süre boyunca çalıştğını söyliyor.İlginçtir içine yine etleri koyduk yine hiç durmadan çalışmaya başladı etler buz tuttu katılaştı dolap hala çalışıyor.Sanırsam nazar değdi .Gerçi yılların vestelcisiyim evlenirken de vestel alalım dedik tv de ışık sızması var bulaşık makinesi tamir gördü çamaşır makinesi hala sorunlu .şimdide buzdolabı çıktı başımıza.

Son düzenleme:
meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
teşekkürler hocam çok açıklayıcı bir video olmuş sağolun.

Buzdolabımız artık toplamaya başladı ancak önceden de bukadar çalışma aralığı uzunluğu özellikle yaz aylarında böylemiydi emin değiliz.Sanırsak şuan soğutucu bölümü de epey yüklü bu yüzden 40 dk kadar çalışıp 20 dk kadar duruyor.

Son olarak hocam kompresörün bu denli 10 saat veya fazlası hiç durmadan çalışması ömür arıza olaral etkisi nedir?

içersinde R600 gibi yanıcı bir gaz olmasından dolayı yangın vb durumların .Allah korusun olmaso ihtimaki ne kadardır bu konudada çok kısa olarak görüşlerinizi alırsak memnun olurum.

En yakın zamanda buzdolabımım incelemesi enerji metrem ile günlük enerji tüketimini paylaşıcam.Gerçi bu modelin üretimi sonlandırıldı ancak bilgilendirme acısından yapmayı düşünüyorum.İyi günler dilerim hocam.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
teşekkürler hocam çok açıklayıcı bir video olmuş sağolun.

Buzdolabımız artık toplamaya başladı ancak önceden de bukadar çalışma aralığı uzunluğu özellikle yaz aylarında böylemiydi emin değiliz.Sanırsak şuan soğutucu bölümü de epey yüklü bu yüzden 40 dk kadar çalışıp 20 dk kadar duruyor.

Son olarak hocam kompresörün bu denli 10 saat veya fazlası hiç durmadan çalışması ömür arıza olaral etkisi nedir?

içersinde R600 gibi yanıcı bir gaz olmasından dolayı yangın vb durumların .Allah korusun olmaso ihtimaki ne kadardır bu konudada çok kısa olarak görüşlerinizi alırsak memnun olurum.

En yakın zamanda buzdolabımım incelemesi enerji metrem ile günlük enerji tüketimini paylaşıcam.Gerçi bu modelin üretimi sonlandırıldı ancak bilgilendirme acısından yapmayı düşünüyorum.İyi günler dilerim hocam.

Azizim bu tamamen kimin baskın geleceğine dair süren ve sonsuza kadar devam edecek olan bir yarıştır.

Yani dışarıdaki baskın sıcak hava dolabın içindeki soğuk havaya akmaya, Buzdolabı kompresörü de dolabın içine sızmayı başarak sıcak havayı dışarı atmaya odaklanmış bir kainat kuralı içerisindedir. Dolayısı ile döngü asla durmaz. Buzdolabınızın yalıtımı ne derece iyi ise, Buzdolabınızın çalışma ortamı ne kadar serin ise kompresörünüz de o kadar az çalışır.O nedenle Mutfak dolapları içerisinde çalışan dolaplar ile açıkta duranlar arasında da hep enerji tüketim farkları görülür.

Yangın konusuna gelirsek. Evet R600 yanıcı harlayıcı bir gaz türüdür ancak kapalıdevre bir sistem içerisinde ve alevden uzak, kontrollü basınç altındadır. Kompresörün aşırı ısınması sonucu R600 gaza alev aldırması ise teknik olarak mümkün değildir.

Kompresörün aşırı ısınması durumunda ise devreye girecek olan termik sistemi mevcuttur ve şöyle çalışır.

Diyelim ki kompresörümüz 1 birim akım ile çalışacak şekilde dizayn edilmiş, kompresörümüze giden elektrik enerjisi role termik gurubundan geçer, Buradaki role enerji akışındaki anahtarlamayı yaparken, ternmik de kompresöre giden bölümde FAZ hattında seri de durur. Enerjiye yol verildiğinde termik üzerinden geçen faz hattı önceden mühendislik olarak hesaplanmış ölçüde yani 1 birim olarak kompresöre doğru yol alır.

Olası bir sorun nedeniyle (Piston sıkışması, ikaz sargısı yanması vs) kompresör kalkış yapamazsa INNNN diye ses çıkartır ki ınlama denir buna, kalkış yapamadıkça çekilen akım yükselir ve 1 birimin üzerine çıkar, tolerans değerleri doğrultusunda örnek 1.4 birime ulaştığında ise termik açar ve enerji akışı kesilir. Böylece kompresörün kendisinin de enerji hattının da ısınıp erime ve yanma riskinin önüne geçilir. :ok

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
Azizim bu tamamen kimin baskın geleceğine dair süren ve sonsuza kadar devam edecek olan bir yarıştır.

Yani dışarıdaki baskın sıcak hava dolabın içindeki soğuk havaya akmaya, Buzdolabı kompresörü de dolabın içine sızmayı başarak sıcak havayı dışarı atmaya odaklanmış bir kainat kuralı içerisindedir. Dolayısı ile döngü asla durmaz. Buzdolabınızın yalıtımı ne derece iyi ise, Buzdolabınızın çalışma ortamı ne kadar serin ise kompresörünüz de o kadar az çalışır.O nedenle Mutfak dolapları içerisinde çalışan dolaplar ile açıkta duranlar arasında da hep enerji tüketim farkları görülür.

Yangın konusuna gelirsek. Evet R600 yanıcı harlayıcı bir gaz türüdür ancak kapalıdevre bir sistem içerisinde ve alevden uzak, kontrollü basınç altındadır. Kompresörün aşırı ısınması sonucu R600 gaza alev aldırması ise teknik olarak mümkün değildir.

Kompresörün aşırı ısınması durumunda ise devreye girecek olan termik sistemi mevcuttur ve şöyle çalışır.

Diyelim ki kompresörümüz 1 birim akım ile çalışacak şekilde dizayn edilmiş, kompresörümüze giden elektrik enerjisi role termik gurubundan geçer, Buradaki role enerji akışındaki anahtarlamayı yaparken, ternmik de kompresöre giden bölümde FAZ hattında seri de durur. Enerjiye yol verildiğinde termik üzerinden geçen faz hattı önceden mühendislik olarak hesaplanmış ölçüde yani 1 birim olarak kompresöre doğru yol alır.

Olası bir sorun nedeniyle (Piston sıkışması, ikaz sargısı yanması vs) kompresör kalkış yapamazsa INNNN diye ses çıkartır ki ınlama denir buna, kalkış yapamadıkça çekilen akım yükselir ve 1 birimin üzerine çıkar, tolerans değerleri doğrultusunda örnek 1.4 birime ulaştığında ise termik açar ve enerji akışı kesilir. Böylece kompresörün kendisinin de enerji hattının da ısınıp erime ve yanma riskinin önüne geçilir. :ok
anladım hocam teşekkürler.Peki kompresörün sürekli çalışmasından dolayı kendi ısısının aşırı yükselmesini önleyici bir sistem var mıdır?Mesala kompresör gövdesi üzerinde ısı algılayıcı termik kesici vb. gibi?

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri