Deneyim Vestel 65QA9700 deneyimlerim ve 2. Tv'yi sipariş ederken yaşadıklarım.

T Çevrimdışı

tolgaerdogan

Yeni Üye
9 Tem 2023
19
33
Herkese Merhabalar.
Yaklaşık iki ay önce Vestel 65QA9700 TV almıştım. Tv hakkındaki satın alma aşamalarını, deneyimlerimi ve 2. tv'yi alırken yaşadıklarımı aktarmak istiyorum. Bu tv yi düşünen arkadaşlar için belki yardımcı olur düşüncesiyle.

Bu tv'yi seçmemizdeki aşamaları kısaca aktarmam gerekirse;
Kullandığımız tv 40" olduğu ve yaklaşık 10 yaşında olduğu gerekçesi ile yeni bir tv arayışına girmiştik.
Öncelikli olarak büyük bir tv istiyorduk.
Kalite olarak bütçemize en uygun cihazı seçmek istiyorduk ancak film izlerken tadımız kaçmasın diyorduk.
Bir sorun ile karşılaştığımızda servis ağının yaygın olması gerektiğini düşünüyorduk.
Kullanım arayüzü kolay ve pratik olmalıydı.
Ve dahili hoparlörleri tatmin edici düzeyde olmalıydı.
Bu bağlamda alternatiflerimi VESTEL 65Q9900, VESTEL 65QA9700, PHİLİPS 58PUS8507, TCL55C635 ve Samsung 55CU8500 olarak belirledim ve araştırmaya başladım.
Özellikle defalarca teknoloji mağazalarına giderek incelemelerde bulundum.
Buradaki en büyük yardımı tabiki Tavsiye Forumu'ndaki "Televizyon tavsiye ana konu" sundan aldığım görüşler oldu.
En sonunda göz zevkimize daha çok hitap ettiği için Vestel 65QA9700 Modelini tercih ettik.

Satın alma aşamasında Vatan Computer gece indirimlerinde aniden 18.669 TL ye düşünce siparişimizi geçtik ve 1 hafta sonra televizyonumuz HOROZ LOJİSTİK firması ile geldi. Kargodan geldiği halinin resimlerini ekliyorum. Burada özellikle Impact Label etiketine dikkat ettik. Çünkü bu etiket ürünün taşınırken zarar görecek bir kuvvete maruz kalıp kalmadığını gösteriyor. Yazımın sonlarına doğru bu konuya tekrar döneceğim.

IMG-20230722-WA0001.jpg
IMG-20230722-WA0000.jpg

Kuruluma gelen ekip gayet bilgili ve saygılı bir ekip idi. Tv yi güzelce açtılar prize takıp ilk çalıştırmasını yaptılar ve panelde bir asorun görmeyince tarif ettiğimiz duvara santimetresine kadar tam istediğimiz gibi astılar. Bu arada Tv asma aparatı kutunun içinden çıkıyor. TV'nin ölü piksel testlerini, Renk testlerini servis çalışanı ile yaptık. Kablo tv kullandığımız için Conax Modülü tv ye takıp kanal ayarlamasına kadar yaptılar. Tv hakkında genel bilgileri verip gittiler.

20230724_121815.jpg

Bizde akşam olunca tv yi aldık karşımıza güzelce başladık incelemeye.

Tv'nin beğendiğimiz yanları;
+Öncelikle görüntü kalitesi muazzam. Hem karasal yayında hem Netflix üzerinde birşeyler izlerken etkilendik resmen. Harika bir görüntü sundu bize desem yeridir. Karasal yayını işliyor düzeltiyor ve bizlere böyle sunuyor.
+Renkler muazzam ve gerçekten çok geniş bir görüş açısına sahip. Renklerde ve görüntülerde bozulma olmuyor.
+Siyahlarda ışık sızması hiç yok desem yeridir. Genel olarak QLED olmasının avantajını ve farkını gördüm. Siyah görüntülerde Tv'nin dört köşesinde bir parmak büyüküğünde bir ışık dalgalanması ve ya sızması var o da dikkatli bakmadıktan sonra hiç gözümüze çarpmadı. Bu durumu normal karşıladık çünkü ona da bakarsam OLED tv'den aşağısı bizi kurtarmazdı.
+Tv yi alırken soundbar alırım diyordum ancak hiç gerek yokmuş. Bu tvnin ses netliği ve yüksekliği muazzam derecede güzel çıktı. Şaşırdım.
+Youtube, Netflix ve Tv arasında geçişler yeterince hızlı ve çok pratik.
+Tv kanallarında gezerken o an izlenilen bir programın bir önceki bölümüne ekranda çıkan bilgilendirmeler sayesinde anında pratik adımlarla ulaşabiliyoruz.
+Çerçevesi yani kasa tasarımı çok şık duruyor.

Tv'nin Eleştirebileceğimiz bizce tek yanı;
-Kanal geçişleri 2-3 sn sürüyor.

20230724_122617.jpg
20230724_124252.jpg
20230724_224644.jpg
20230724_224705.jpg

Kısaca biz tvye bayıldık. SAMSUNG NEO QLED serisine kadar bu tv modeli bizim için biçilmiş kaftan.

Gelelim 2. tv mevzusuna;

Bazı sebeplerden ötürü yeni bir ev tutmamız gerekti. Bütün eşyalarımızı aile evine bıraktık. Ve Eşimle herşeyi sıfırdan yapmak istedik. Evleneli daha henüz 1 yıl olmasına rağmen gittik sırt sırta vererek tekrardan sıfırdan başladık. Ev tutuldu, Mobilyalar alındı, Beyaz eşya falan derken en son sıra Tv konusuna gelince ufak bir araştırma sonucu tekrar aynı tv'yi almaya karar verdik ve indirim beklemeye başladık. Çünkü Tv'nin normal fiyatı 26.999 TL idi.

23/09/2023 de yine gece indirimlerinde bu sefer TEKNOSA da 18.999 TL ye bulduk ve hemen siparişini geçtik. Bu sefer ARAS KARGO ile gönderildi ve 25/09/2023 tarihinde kargo geldi. İkimizde çalıştığımız için ertesi gün gelsin diye işaretledik ama onlar inatla aradılar biz geldik dediler. Şansımıza o an evde eşim vardı ve bir önceki alışverişimizde edindiğimiz bilgiler ışığında kutuyu kontrol ettiğinde "Impact Label" göstergesinin kırmızıya döndüğünü farkedip daha kargo kapıdan içeri girmeden itiraz etti ve tutanak tutulmasını istedi. Kurye elemanı kutuda hasar yok diyip tutanak tutmamış hatta direk almış geri götümüş araca basmış gitmiş. Daha sonra telefon aramalarımız başladı,
TEKNOSA diyor ki kutunun resmi, tutanak ve telefon numaranızı e-posta olarak bize atın değişiminizi yapalım.
ARAS KARGO diyor ki biz buna tutanak tutmayız kutuda hasar yok
HAYDAAAAAAA Şimdi ne olarak derken tekrardan telefon trafiğine başladık. Eşim kargo şubesine gitti ben telefon ile merkezleri aramaya başladım. Bir türlü tutanak tutturamıyorduk. Tutanağı geçtim şubenin Impact Label'den ya haberi yok ya da bize öyle davrandılar bilinçli olarak.

En sonunda Aras kargo tarafında genel merkezden bir muhattap bulduk. Önce gelen bütün tv'lerde o gösterge kırmızıya döner bu normaldir derken yaklaşık iki ay önce aynı tv'yi aldığımı ve sorun yaşamadığımı hatta resimlerinin hala bende olduğunu atabileceğimi belirttiğimde anlamaya başladı.
Ve en sonunda yardımcı olamaya karar verdi ve karşımızda sonunda bir muhattap bulabildik. Konu ile bizzat ilgileneceiğini belirten bir beyfendi, durumu anlatan bir e-posta TEKNOSA'ya gönderileceğini belirtti.

Bende kutu resmi ile neler yaşadığımı anlatan bir e-posta gönderdim TEKNOSA'ya ve ürünün değişimini talep ettim. Sonrasında telefon edip tekrardan durumu anlattım tekrardan talep oluşturdum.

Mantıklı olalım. Bu etiketin asıl amacı taşıma esnasında kutu içerisindeki ürünün zarar görecek bir kuvvete maruz kaldığını göstermek amacıyla yapılmış birşey. Madem bu kutu ezilmediği, ya da yırtılmadığı sürece (Ki akşam eşim söyledi kutunun alt kısmında ezik de varmış) bu kutu içeriğine zarar gelmez, o zaman neden böyle bir uyarı etiketi var? Bu hassas elektronik aletler sonuçta illa sağa sola çarpmanıza gerek yok. Ani bir sarsıntı bu cihazlarda arızaya sebebiyet verebilir. Sonuçta Kargo firmaları belli bir standart altında bu taşımacılık anlaşmalarını imzalıyor. TEKNOSA da açıkça 65" ve üzeri tvler ARAS KARGO veya HOROZ LOJİSTİK ile gönderilir diyor.

IMG-20230925-WA0003.jpg

Sonuç olarak ürünün değişimini ve HOROZ LOJİSTİK ile gönderilmesini istedim. Yarın TEKNOSA tarafından telefon edileceğini ve konu hakkında görüşüleceğini söylediler bana.
Akşam Vestel müşteri hizmetlerini aradım. Bu uyarı levhası hakkında bilgi aldım ve onlarda bana etiket kırmızı ise ürünü kabul etmeyin geri gönderin dediler. Ayrıca eğer kabul ederseniz, servis gelir kutuyu açar notunu düşer tv taşınırken zarar gördüğünü göz önünde bulundurarak, tv de sorun varsa aldığınız yere iade etmenizi ister ve gider dedi.

Gelişme oldukça yine bilgilendireceğim.

Y Çevrimdışı

ygt112

Yeni Üye
27 Ara 2023
10
28
Merhaba arkadaşlar bende 65QA9700 ürününü yeni almış bulunmaktayım. 2. günde youtube'da bir haber programı izlerken birden karşımdaki adam kıpkırmızı oldu şaşırdım sonra bir baktım 2160p (4k) ya çözünürlüğe geçmiş videoda gerçekten rengi patlatmış kıpkırmızı oldu normal çözünürlüklerde bir sıkıntı yaşamıyorum ama 4k çözünürlüğe geçince kırmızılaşıyor acaba önerisi olan var mı bir yerlerden ayar mı yapmam gerek yoksa iade hakkımımı kullanmalıyım şimdiden teşekkür ederim

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,366
64
Merhaba arkadaşlar bende 65QA9700 ürününü yeni almış bulunmaktayım. 2. günde youtube'da bir haber programı izlerken birden karşımdaki adam kıpkırmızı oldu şaşırdım sonra bir baktım 2160p (4k) ya çözünürlüğe geçmiş videoda gerçekten rengi patlatmış kıpkırmızı oldu normal çözünürlüklerde bir sıkıntı yaşamıyorum ama 4k çözünürlüğe geçince kırmızılaşıyor acaba önerisi olan var mı bir yerlerden ayar mı yapmam gerek yoksa iade hakkımımı kullanmalıyım şimdiden teşekkür ederim
Umarım iyi bir cevap gelir :ok

barbarosso Çevrimdışı

barbarosso 

Aktif Üye
7 Eki 2017
317
HDR 10 bit yerine SDR 8 bit seçince normal renk gösteriyor mu?
Ben 8+2 TV sahibiyim,tvbox ile kullanıyorum.HDR otomatik kullandığımda ayarı, ekran renkleri kirmizilasiyor ve renkler doğallığını kaybediyor.
Belki sizin TV ayarlarında da bu durum olabilir.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
HDR 10 bit yerine SDR 8 bit seçince normal renk gösteriyor mu?
Ben 8+2 TV sahibiyim,tvbox ile kullanıyorum.HDR otomatik kullandığımda ayarı, ekran renkleri kirmizilasiyor ve renkler doğallığını kaybediyor.
Belki sizin TV ayarlarında da bu durum olabilir.
Ben de HDR ile ilgili olabileceğini düşünüyorum. HDR ayarlarını kapatıp açarak ve hdr açıkken renk profillerini düzenleyerek deneyebilirsiniz.

Bu arada nereden cevap verelim;

Aynı konu ile ilgili farklı konular altına mesaj yazmaya ve konu açmaya devam ederseniz forumdan uzaklaştırılırsınız! Buna da dikkat edin!

Y Çevrimdışı

ygt112

Yeni Üye
27 Ara 2023
10
28
Ben de HDR ile ilgili olabileceğini düşünüyorum. HDR ayarlarını kapatıp açarak ve hdr açıkken renk profillerini düzenleyerek deneyebilirsiniz.

Bu arada nereden cevap verelim;

Aynı konu ile ilgili farklı konular altına mesaj yazmaya ve konu açmaya devam ederseniz forumdan uzaklaştırılırsınız! Buna da dikkat edin!
tabiki kusura bakmayın forumda yeniyim bir daha olmayacak bilgilendirme için teşekkür ederim

barbarosso Çevrimdışı

barbarosso 

Aktif Üye
7 Eki 2017
317
Tekrar yayınlarda dolaştım.youtube de hdr içerik olarak resimlenmis bircok video açıldığında Hdr olarak yüklenmemiş veya benim cihaz hdr açmıyor.ayni kanalda bazısı ise her açtığımda Hdr açılıyor.galiba yükleme ile ilgili test ederken bunu gözönüne alın sizi yanıltmasın.

17037612342092626706086764796996.jpg

IMG_20231228_140304.jpg

O Çevrimdışı

ozkan1979

Yeni Üye
2 Eyl 2023
10
45

Vestel 65QA9700​

merhaba bende bu tv alma niyetine girdim son durum nedir memnunmusunuz teşekkürler

Geri
Üst Alt