vestel 55ud9300 hdr desteği

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,242
Can abi buradan benim anladığım, Ürünlere müdahale edip, olduğundan daha FARKLI bir görüntü elde edince bunun DOĞRU bir şey olduğu düşüncesi hakim.

Aslında forumda ısrarla üzerinde durduğumuz gibi asıl kovalamamız gereken hedef, eğer çekim esnasında o çimenler SOLUK ise sizin de bu görüntüyü SOLUK göreceğimiz bir görüntü olmalıdır.

Yoksa doğal halinde aslında sararmış veya matlaşmış çimenleri HDR ve/veya WCG HLG vs vs ile capcanlı görmenin de bir mantığı yok, bunu sıklıkla dile getirmemiz gerekecek sanırım.

EVET AYNEN DOĞRU!

ama "zevkler-renkler" meselesi var bir de işin için de ve adama doğru resmi göstersen bile o yanlış resmi çok daha
fazla sevebilir ve ona göre kullanır sonra da göz benim-zevk benim yaw sana ne der,e valla adam haklı ne diyeyim:hoba1

Google Çevrimdışı

Google

Yeni Üye
16 Nis 2018
34
43
EVET AYNEN DOĞRU!

ama "zevkler-renkler" meselesi var bir de işin için de ve adama doğru resmi göstersen bile o yanlış resmi çok daha
fazla sevebilir ve ona göre kullanır sonra da göz benim-zevk benim yaw sana ne der,e valla adam haklı ne diyeyim:hoba1

Elimdeki Cihazı Başka bi tvde denedim (LG) de HDR olarak arasında çok fark oynadı .

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,242
HDR yi basit bir yazılım ile uyguluyorlar!

Panel de menü derken(bazılarında vardır!) açılma olayı şöyledir
örneğin içerik mutlaka HDR li çekim olacaktır;daha sonra panelin i

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,242

örneğin içerik mutlaka HDR li çekim olacaktır;daha sonra panelin ilgili portu(1 veya 2 tanesi veya hepsi!)
bunu destekleyecektir,arından da panele göre değişen bir uygulama vardır örneğin taktığınız port destekleyecek
ve HDMI üzerinden o port(örneğin Sony ler de)aktif edilecektir gibi)>>re-start veya off-on şeklinde ki içeriği
tam doğru olarak sistem işleyebilsin! bunu zaten bildiğim kadarıyla bir tek Sony ama tam doğrusunu ise Toshiba
beceriyor diğerleri yandan çakmadır hepsi de,"yazılımla" oluyor bunlar!

PS4 bunların kendisi yaptığı için örneğin panel de ayar v.s yapılmaz! gerekte kalmıyor zaten!

Toshiba 2009 da bunu yapmıştı "donanım" olarak üstelik,yine Hitachi bu sistemi hem donanım hemde yazılımsal olarak
geliştirmişti!

Sizlerin HDR diye bahsettiğiniz olay tamamen "çakma bir sistemdir"

şöyleki öncelikle Modül ünitesinin(panel)+backlight sisteminin(bunlar Donanımsal elemanlardır)
"nit" değeri olarak 1000 olarak üretiliyor ona göre led gücü oluşuyor(donanımsal) siz de bright/backlight
ayarlarını açmadan HDR üzerinden ışık gücü bir anda artıyor! bunun adına da HDR diyorlar(aslında hiç alakası yoktur)

İngiltere/USA gibi ana dili İngilizce olanlar bile bu tanımları hala tam bilmiyor veya bu ne demeye geliyor diyorlar
varın anlayın gerisini

Sloganların kelimeleri acaip ustaca seçiliyor!

High=hepiniz biliyorsunuz ama ucu acaip açık!
Dynamic=zaten bizatihi kelimenin kendisi ucu açık bir tanımdır ve spesific olarak hiç bir şeyi açıklamaz!
Range=bu da aynen Dynamic gibi acaip ucu açık bir kelimedir!

gelin buradan HDR bilmecesini çözün bakalım!

Ben yılarca Koreliler ile çalıştım herifler İngilizceyi yeniden yazdılar yaw:mutlu

Şimci Cafeci arkadaş ta doğru ve güzel resimler göndermiş buyrun açıklayın bakalım?? manzara aynen 1.msg yazan arkadaşın anlattığı gibi!

Sonuç;böyle satışa yönelik ki buna ingilizler "marketing-tool" derler,takılmayın lütfen!

Google Çevrimdışı

Google

Yeni Üye
16 Nis 2018
34
43

örneğin içerik mutlaka HDR li çekim olacaktır;daha sonra panelin ilgili portu(1 veya 2 tanesi veya hepsi!)
bunu destekleyecektir,arından da panele göre değişen bir uygulama vardır örneğin taktığınız port destekleyecek
ve HDMI üzerinden o port(örneğin Sony ler de)aktif edilecektir gibi)>>re-start veya off-on şeklinde ki içeriği
tam doğru olarak sistem işleyebilsin! bunu zaten bildiğim kadarıyla bir tek Sony ama tam doğrusunu ise Toshiba
beceriyor diğerleri yandan çakmadır hepsi de,"yazılımla" oluyor bunlar!

PS4 bunların kendisi yaptığı için örneğin panel de ayar v.s yapılmaz! gerekte kalmıyor zaten!

Toshiba 2009 da bunu yapmıştı "donanım" olarak üstelik,yine Hitachi bu sistemi hem donanım hemde yazılımsal olarak
geliştirmişti!

Sizlerin HDR diye bahsettiğiniz olay tamamen "çakma bir sistemdir"

şöyleki öncelikle Modül ünitesinin(panel)+backlight sisteminin(bunlar Donanımsal elemanlardır)
"nit" değeri olarak 1000 olarak üretiliyor ona göre led gücü oluşuyor(donanımsal) siz de bright/backlight
ayarlarını açmadan HDR üzerinden ışık gücü bir anda artıyor! bunun adına da HDR diyorlar(aslında hiç alakası yoktur)

İngiltere/USA gibi ana dili İngilizce olanlar bile bu tanımları hala tam bilmiyor veya bu ne demeye geliyor diyorlar
varın anlayın gerisini

Sloganların kelimeleri acaip ustaca seçiliyor!

High=hepiniz biliyorsunuz ama ucu acaip açık!
Dynamic=zaten bizatihi kelimenin kendisi ucu açık bir tanımdır ve spesific olarak hiç bir şeyi açıklamaz!
Range=bu da aynen Dynamic gibi acaip ucu açık bir kelimedir!

gelin buradan HDR bilmecesini çözün bakalım!

Ben yılarca Koreliler ile çalıştım herifler İngilizceyi yeniden yazdılar yaw:mutlu

Şimci Cafeci arkadaş ta doğru ve güzel resimler göndermiş buyrun açıklayın bakalım?? manzara aynen 1.msg yazan arkadaşın anlattığı gibi!

Sonuç;böyle satışa yönelik ki buna ingilizler "marketing-tool" derler,takılmayın lütfen!
Çok güzel anlatmışsınız Teşekkürler.

HDR olarak 1.HDM girişi olarak kullanıyorum gelişmiş olarak
Anladığım kadarıyla bendeki tv paneli 4k ama HDR paneli değil.
Tv 2 aydır almışım servisle müşteri temsilcisiyle çok görüştüm ne çözebildiler nede geri iade aldılar.
Tüketici birliğine başvurdum sonuç bekliyorum bakalım ne olacak .

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,242
HDR resimlerin zaten tam faul olmuş Hocam
SDR ler de aman aman değil bilesin!

PS4 çok daha güel resim işleyebiliyor ama panel de önemli tabi ki
PS4 ayrıca dahili işlemcisi üzerinden yaptığı resim işlemeye yönelik hareketlerin de çok iyidir(Sony faktörü!)

Bir de genel de atlanan bir husus daha vardır; "HDMI kablo kalitesi"
genel de pazzar dan tezgah dan gittim 5 kağıtlık HDMI kablo taktım süper oldu denir bu külliyen
sallamadır yaw!

Taşınan DATA miktarı arttıkça hatta bunun içine Ethernet datası da ve Audio v.s datası da girerse
manzara yukarı daki resimlere benzer!

Benim Apt. da 2 komşum da PS4 vardır birisinde Samsung panel(50" lik)diğerinde de LGE panel(55lik)
gördüğüm resimler vasat idi! sürekli Maç yapıyor bu arkadaşlar ,ben ilk etap da kendim den QED marka
kablo getirip denedim,resim kalitesi oldukça değişti! bana göre %20 gibi bir artış oldu ama arkadaş
en az %30/40 değişti demişti!! onun kablosunu da PS4 alırken veya kurarken servis vermiş ve çok iyidir demiş!!
Daha sonra Monter kablo taktım(çakması değil ama!!)bana göre bu sefer min.%30 kesin farketmişti,arkadaş ise
abi %50 farketti demişti,bende abartma ülen o kadar zaten olamaz deiş ve gülmüştük!

Sonra bu arkadaşlara yerli piyasa dan güyya "sertifikalı" diye satılan(bana göre bu da sallama!)
şu kabloyu almıştık;Kablo Çin malı fason üretim dir,oldukça kaliteli duruyor,ürettiren firma ise yerli dir
örneğin TTAF gibi

Not;Dünya da gördüğünüz en dandik HDMI kablolarla veya en pahalısı olan WireWorld Marka kablolar da Çin de üretilmektedir!

"parasına göre mal yapıyor" adamlar!

QED de Çin malıdır WireWorld da öyledir veya Monster veya Atlona veya VanDenHull v.s v.s hepsi Çin malıdır

"Sertifika" sadece belli MARKA lar da vardır!! onun için acaip pahalıdır bunlar!

aşağıda verdiğim siteden girip inceleyin bir zahmet,orada bazı standard değerler görürsünüz,sertifika alan marka
işte bunları tam verir!

HDR ye gelirsem;yüksek DATA taşınıyor bundan,iyi de bunu her kablo veremez ki! min.harbi 18Gbps olmalıdır!
HDR içeriğin içinde neler vardır Data miktarı olarak! Audio+Ethernet+bir sürü data varsa bunu her HDMI kablo
taşıyamaz ki!!!

++

HDR işi karışık ve farklı bilgi ve ona uyumlu kablo+cihaz v.s gerektiriyor!

adam paneli üretmiş ama hiç bir açıklama yok teknik olarak!

HDR vardır iyi de var demekle de olmuyorki bu iş!
adam resim almış ve haklı olarak soruyor yaw bu ne iştir diye!

ya da Cafeye şimdi müşteri gelecek ülen HDR bumu kardeşim diyecek!

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623

PS4 ayrıca dahili işlemcisi üzerinden yaptığı resim işlemeye yönelik hareketlerin de çok iyidir(Sony faktörü!)

genel de pazzar dan tezgah dan gittim 5 kağıtlık HDMI kablo taktım süper oldu denir bu külliyen
sallamadır yaw!

Taşınan DATA miktarı arttıkça hatta bunun içine Ethernet datası da ve Audio v.s datası da girerse

Benim Apt. da 2 komşum da PS4 vardır birisinde Samsung panel(50" lik)diğerinde de LGE panel(55lik)
gördüğüm resimler vasat idi! sürekli Maç yapıyor bu arkadaşlar ,ben ilk etap da kendim den QED marka
kablo getirip denedim,resim kalitesi oldukça değişti! bana göre %20 gibi bir artış oldu ama arkadaş
en az %30/40 değişti demişti!! onun kablosunu da PS4 alırken veya kurarken servis vermiş ve çok iyidir demiş!!
Daha sonra Monter kablo taktım(çakması değil ama!!)bana göre bu sefer min.%30 kesin farketmişti,arkadaş ise
abi %50 farketti demişti,bende abartma ülen o kadar zaten olamaz deiş ve gülmüştük!

Sonra bu arkadaşlara yerli piyasa dan güyya "sertifikalı" diye satılan(bana göre bu da sallama!)
şu kabloyu almıştık;Kablo Çin malı fason üretim dir,oldukça kaliteli duruyor,ürettiren firma ise yerli dir
örneğin TTAF gibi

Not;Dünya da gördüğünüz en dandik HDMI kablolarla veya en pahalısı olan WireWorld Marka kablolar da Çin de üretilmektedir!

QED de Çin malıdır WireWorld da öyledir veya Monster veya Atlona veya VanDenHull v.s v.s hepsi Çin malıdır

"Sertifika" sadece belli MARKA lar da vardır!! onun için acaip pahalıdır bunlar!

aşağıda verdiğim siteden girip inceleyin bir zahmet,orada bazı standard değerler görürsünüz,sertifika alan marka
işte bunları tam verir!

HDR ye gelirsem;yüksek DATA taşınıyor bundan,iyi de bunu her kablo veremez ki! min.harbi 18Gbps olmalıdır!
HDR içeriğin içinde neler vardır Data miktarı olarak! Audio+Ethernet+bir sürü data varsa bunu her HDMI kablo
taşıyamaz ki!!!

++

Abi peki kaliteli gerçek kabloları nereden alabiliriz?
Bilgisayarı televizyona bağladığımızda o kablo ile resim kalitesinde bir değişme yaşanır mı?
Ben de LG IPS panelli Vestel FHD televizyon var. HDR falan yok.
Almaya değer mi öyle bir kabloyu?

Google Çevrimdışı

Google

Yeni Üye
16 Nis 2018
34
43

sallamadır yaw!

örneğin TTAF gibi

işte bunları tam verir!

taşıyamaz ki!!!

++

Kablo olarak 2.0 ps4 pro dan çıkan orjinal kablo kullanıyorum.
HDR aktif ettiğim zaman müşterinin ilk tepkisi . Abi bunun ekranı neden beyaz diyor
HDR kapattığım zaman görüntü normale dönüyor.

Değerli Yorumların için teşekkürler .

yefe78 Çevrimdışı

yefe78 

Aktif Üye
20 Ocak 2018
354

sallamadır yaw!

örneğin TTAF gibi

işte bunları tam verir!

taşıyamaz ki!!!

++

Abi bu kablo uhd 60p için iş görürmü

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,242
Öncelikle siz bu HDMI kabloyu Panel ile hangi cihaz arasına bağlayacaksınız?

Dandik bir Receiver ile panel arasında olacaksa pazar işi kablo da olur!

dolayısıyla hangi cihazlar arasından kullanılacaktır?? haybeye bir sürü para verip HDMI
kablo almaya da değmez!

HDMI/HDR,3D v.s konusunda piyasa da bir sürü gereksiz pazarlamaya yönelik sallama
laflar dolanıyor!

Örneğin girin bu siteye,hem kalite hem de neyin ne olduğunu oldukça iyi açıklayan gerçek
bilgiler bulacaksınız ve de özellikle hangi kabloların "harbi" UHD için olduğunu görürsünüz

Zira son 2 yıldır yok UHD kablosu yok HDR için bu olur yok bilmem ne için bu olur yok Premium
bir de Sertifikalı v.s diye mal satılmaya çalışılıyor

Veya eve Servis geliyor kuruluma elinde dandik kablo vardır ....abi bunu kullanman gerekiyor
UHD panel de..... diye 20 kağıtlık bir kabloyu 80/100 kağıda satmaya çalışan çakallar da vardır!

PS4 alan arkadaşa da 70 kağıda böyle bir kablo çakmışlar dı 2 sene önce:ciks

++

şimdi buradan seçenekler kısmı vardır ve oradan

>4K UHD Support
>HDR/Exceeds 18Gbps

den işaretlerseniz gerçek UHD/HDR kabloları görürsünüz,bizim piyasa işi
ve neredeyse her kablo için UHD/HDR uyumludur v.s işlerinin de ne kadar
sallama olduğunu öğrenmiş olursunuz!

Örneğin X Marka da 5 tane ve 10 tane HDMI kablo görürsünüz ama seçenekleri
4K ve HDR olarak seçtiğiniz zaman sonuç çok az çıkıyor veya bazıların da ise hiç çıkmıyor bile!

Burası dünyanın en kaliteli kablolarını satar! sağlam firma dır ben geçmişte buradan kendime
ve arkadaşlara bir sürü kablo getirtmiştim++

O Çevrimdışı

ozioziozi

Yeni Üye
9 Mar 2018
30
hocam peki şu yuıkardaki paggue iyi mi. digitürk sagemcom 4k için iyi sonuç alırmıyım.

O Çevrimdışı

ozioziozi

Yeni Üye
9 Mar 2018
30
Öncelikle siz bu HDMI kabloyu Panel ile hangi cihaz arasına bağlayacaksınız?

Dandik bir Receiver ile panel arasında olacaksa pazar işi kablo da olur!

dolayısıyla hangi cihazlar arasından kullanılacaktır?? haybeye bir sürü para verip HDMI
kablo almaya da değmez!

HDMI/HDR,3D v.s konusunda piyasa da bir sürü gereksiz pazarlamaya yönelik sallama
laflar dolanıyor!

Örneğin girin bu siteye,hem kalite hem de neyin ne olduğunu oldukça iyi açıklayan gerçek
bilgiler bulacaksınız ve de özellikle hangi kabloların "harbi" UHD için olduğunu görürsünüz

Zira son 2 yıldır yok UHD kablosu yok HDR için bu olur yok bilmem ne için bu olur yok Premium
bir de Sertifikalı v.s diye mal satılmaya çalışılıyor

Veya eve Servis geliyor kuruluma elinde dandik kablo vardır ....abi bunu kullanman gerekiyor
UHD panel de..... diye 20 kağıtlık bir kabloyu 80/100 kağıda satmaya çalışan çakallar da vardır!

PS4 alan arkadaşa da 70 kağıda böyle bir kablo çakmışlar dı 2 sene önce:ciks

++

şimdi buradan seçenekler kısmı vardır ve oradan

>4K UHD Support
>HDR/Exceeds 18Gbps

den işaretlerseniz gerçek UHD/HDR kabloları görürsünüz,bizim piyasa işi
ve neredeyse her kablo için UHD/HDR uyumludur v.s işlerinin de ne kadar
sallama olduğunu öğrenmiş olursunuz!

Örneğin X Marka da 5 tane ve 10 tane HDMI kablo görürsünüz ama seçenekleri
4K ve HDR olarak seçtiğiniz zaman sonuç çok az çıkıyor veya bazıların da ise hiç çıkmıyor bile!

Burası dünyanın en kaliteli kablolarını satar! sağlam firma dır ben geçmişte buradan kendime
ve arkadaşlara bir sürü kablo getirtmiştim++
hocam peki şu yuıkardaki paggue iyi mi. digitürk sagemcom 4k için iyi sonuç alırmıyım.

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,242
"Paggue" kabloyu 2 ay evvel bizim Apt. dan bir arkadaşa almıştık sanırım 79 kağıt idi,paneli 4K LGE ve kabloyu da PS4
için kulanıyor+resim kalitesi oldukça düzeldi,arkadaş abi en az %30-40 arttı dedi ben ise çok az fark gördüm(en fazla %20
diyeyim)! abarttı bizim ki:kiskis

Sagemcom un yeni cihazlarını ben beğeniyorum;ama abartı olmadan konuşmak lazım! biraz farkeder hepsi o!
senin şu anda aldığın resim kalitesini görmüyorum ve bilemiyorum,ne desem boş,"çok iyi bir kabloyla" biraz fark olur ama
biraz daha iyice bir kabloyla pek fark olamaz! "çok iyi kabloyla" da fark olsa bile görüntü ekran dan çıkıp uçmaz kardeşim:mutlu

Biz millet olarak acaip abartırız her şeyi! dolayısıyla bana normal bir artış gelir ama sana acaip farklı gelebilir ama sana gelen
bu durum doğru/normal değildir! bunu bilin ltf

++

NOT-Uyarı;
Ancak bu farkları "çok yüksek DATA" taşıyan bazı içerikler de ki bunlar da en başta yeni nesil UHD-Bluray cihazları dır bu içeirkleri
açabilen ve 12/18Gb lık DATA lara çıkar;işte burada kablo kalitesi ciddi önem taşır!!

....pazar dan 10 kağıda HDMI kablosu aldım görüntü süper... diyen sallamacı adam şimdi o kabloyu taksın bu cihaza da görsün
bakalım görüntü geliyormu yoksa gelmiyorumu:haha

taşınan içeriğin için de Video(120Mbps)+Audio+Ethernet desteği v.s olunca>>UHD içerikler de tabi ki,o zaman kablo kalitesi
ciddi öne çıkar,benzer durum biraz daha düşük farkla eski şuanda kullandığımız Bluray cihazları içinde geçerli dir dandik kabloyu
bağlarsanız görüntü gelmez/gelmeyebilir veya gelir ama renkler sapıtır!!

Panasonic gibi bir Bluray cihazı ise acaip kablo seçer! ben geçmişte ve şimdi de hep üst sınır HDMI lar kullandım ama arada normal
diyeceğim HDMI kablo da kullandım ve hala da elimde vardır bunlar,3D li bir film takmıştım Panasonic Bluray cihazıma,görüntü gelmedi
üstelik dandik/vasat bir kablo yine değildi! sonra kaliteli kablo taktım şak diye görüntü gelmişti!

3D artık kalmadı gibi ama Bluray de bunun için kablo kalitesi ciddi önemli dir!

Sizin normal de bahsettiğiniz cihazlar için(Receiver/TVBox/PC v.s gibi) çok üst düzey bir kablo hiç gerekmez!

Burada mühim olan kablonun taşığı içeriğin içinde ki "DATA" miktarı dır!

NOT;

O çok pahalı hatta dudak sıyırtan bazı MARKA HDMı kabloların da "sertifika" vardır,ama piyasa da bunun oranı tahminimce
%5 ancak vardır! hepsi ÇİN malıdır(en pahalısı bile!) ama parasına göre kablo kalitesi vardır!

Adam gibi MARKA(Sony veya Philips veya LG veya bildiğiniz malum bazı amrkalar vardır üzerinde o marka yazar ama bunlar
fason dandik Çin işi kablolardır! bu üreticiler kablo filan üretmezler gider fason yaptırırlar ve $ 5 lık kabloyu da MARKA larına güvenerek
$ 20/30 kağıda kakalarlar!! sakın böyle MARKA diye gördüğünüz kabloları almayın,Çin li acaip gülüyor bunları alanlara:haha

Sertifika kolay kolay kimse almaz daha doğrusu almaz! işin o kısmını bence unutun!

++

Her zaman yazdığım üzere bu konuda dünyada en temiz ve dürüst çalışan tek ülke İngiltere dir! USA/Canada ise sallamacılığın
(kablo konusunda özellikle)en başta gelen ülkeleri dir,buralar dan referans filan alınmaz!! referans için tek ülke UK dir:ok

Benim yıllar dır bildiğim ve zaman zaman da kablo aldığım firma(HDMI/Optical/Coaxial/çok eskiden Scart/Component gibi)

örneğin dünyanın en pahalı HDMI kabloları olan "WireWorld" un fiyatlarına bakınca ne demek istediğim sanırım anlaşılır
fiyatlar gördüğünüz gibi "azıcık" pahalıdır:mutlu

Son notum da bu site den özellikle UHD(4K) kablo seçimi yaparken dikkatinizi bir şey çekecektir,bunu özellikle belirtmek
isterim;biz de şimdi bir alay kablo satılıyor "4K" diye, zaten hepsi 4K anasını satayım,ama heriflerin sitesine girip araştırırsanız
üstelik bunlar dünyanın bu konuda en iyileri;daha iyileri yoktur! ama bir bakıyorsunuz 4K için seçenekler çok ciddi azalıyor
hatta bazı markalar da 4K uyumlu kablo bile yok!!! bizde satılan tüm kablolar 4K dır ama:haha

Geri
Üst Alt