VESTEL 55UB6300 Ürün Bilgi Konusu

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Merhaba Arkadaşlar;
D drorcun arkadaşımız için açılmış konudur.

Konu başlığında adı geçen VESTEL 55UB6300 TV hakkında ufak bilgi başlığı oluşturmak istedim, Daha sonra kullanıcı deneyimleri de paylaşılırsa konu iyice amacına ulaşır zamanla.

Ürün tek kod üzerinden ancak karma panel ile üretilmektedir (SMSNG ve LG)
MB130 anakartlıdır
Smr değeri 600hz dir
Düz tv dir, dahili wifi widi vs yoktur yani ürün NONCONNECT dir.
Bluetooth bulunmamaktadır.
HDR WCG desteği yoktur.
Pixellence ve German Nicam Stereo desteği vardır.
Optik Çıkış ve CEC_ARC mevcuttur
DLED NB panel yapısına sahiptir.

:ok

Let's _be_ honest Çevrimdışı

Let's _be_ honest

Süper Üye
30 Mar 2018
666
Üstad geçen gün yazında da değindin , alıştık dedin, fakat taktir edersin ki tüketiciler alışamıyor. Bahsettiğim çoklu üretim. Vestel bunu neden yapıyor, bu kadar büyük açıkçası SÖZDE (kusura bakmasınlar nedenini yazayım) kurumsal bir firma. Neden? Tüketici diyor ki, aynen bunu yazmış, ben markaları es geçtim.İşte şu X markalı ürün ile Y markalı ürün arasında kaldım. İki ürün arasında 1000 tl fark var. Fakat beni Y ürünü de tatmin ederdi, ( açıkçası mb130 e anakart diyor) ama okuduğuma göre (bu forumdan bahsediyor) panel ve anakart farklılıkları oluyor imiş. Şimdi ben bu ürüne bu kadar para verdikten sonra, neden kumar oynayayım, riske atayım (eski anakart ve ekstra özelikler) . Giderim 1000 tl fazla veririm, kafam rahat olur.

Düşünebiliyor musunuz, arada ciddi bir fiyat farkı olmasına rağmen , X ürününe 1000 tl fazla para vermeyi göze alabiliyor. Bence haklı da. Adem Helvacı Ado

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Üstad geçen gün yazında da değindin , alıştık dedin, fakat taktir edersin ki tüketiciler alışamıyor. Bahsettiğim çoklu üretim. Vestel bunu neden yapıyor, bu kadar büyük açıkçası SÖZDE (kusura bakmasınlar nedenini yazayım) kurumsal bir firma. Neden? Tüketici diyor ki, aynen bunu yazmış, ben markaları es geçtim.İşte şu X markalı ürün ile Y markalı ürün arasında kaldım. İki ürün arasında 1000 tl fark var. Fakat beni Y ürünü de tatmin ederdi, ( açıkçası mb130 e anakart diyor) ama okuduğuma göre (bu forumdan bahsediyor) panel ve anakart farklılıkları oluyor imiş. Şimdi ben bu ürüne bu kadar para verdikten sonra, neden kumar oynayayım, riske atayım (eski anakart ve ekstra özelikler) . Giderim 1000 tl fazla veririm, kafam rahat olur.

Düşünebiliyor musunuz, arada ciddi bir fiyat farkı olmasına rağmen , X ürününe 1000 tl fazla para vermeyi göze alabiliyor. Bence haklı da. Adem Helvacı Ado

Aslında bu düşüncelerin sebebi, VESTEL üretimlerinde her şeyi bizim bu derece ortaya döküyor olmamız.
Sistemlerine erişebildiğimiz tüm markalarda biz, elimizden geldiğince kurm taktiklerini çökertecek alışveriş taktikleri veriyoruz.
Yorumu yazan arkadaş kendince haklı olabilir, ancak VESTEL üretimleri dışında bu derece GERÇEK ve DERİN bilgileri paylaşılan başka hangi markalar var?
Ben çok örnekler vermeye çalışıyorum ancak sorular VESTEL ağırlıkolı geldiğinden dolayı cevaplar da VESTEL ağırlıklı olduğu için arada kaynayıp gidiyor bu paylaşımlarımız lakin, PHILIPS diye bir ton para verilip alınan üründen SAMSUNG panel çıkacağından, Önünde LG Yazdığı için araba parası verip tv alan tüketicinin aslında CMO panel satın aldığından haberi varmıdır sizce? SAMSUNG olduğu için sözde olmayan bu markaların iki ayrı modeinde ve aralarında 800TL fiyat farkı olan tv lerinde kullanılan anakartların %100 AYNI olduğundan sizce tüketicilerin yoğun şekilde haberi varmıdır? Yoktur zira bunları kimse dile getirmiyor.

Bu konular VESTEL özelinde veya ARÇELİK özelinde veya X marka özelinde yaşanan konular değil.
Aynı anakart ile üretilen farklı modeller
Aynı modelde kullanılan farklı anakartlar

Bunlardan kimsenin haberi olmaz bizler bildirmesek zira üreticiler size anakart model vaadi ile ürün satmıyor, onlar size uzun ömür-kalite-güvence-zengin renk-keskin kontrast-yüksek ışık vs diye labse ederler ürünü ve size lasnmanda sundukları tüm bu unsurları da siz satın aldığınız tv de görürsünüz aksi zaten mümkün değil.

Farklı bir kulvardan örnek vereyim size. WP den bir ustamız farklı bir forumdan bir sayfa paylaşıp soruya cevap vermemi rica etmiş gittim o forumda da klima ile ilgili bazı konulara değindim.

Bakınız X marka klima ile Y marka klima arasında MARKA ve ALGI farkı haricinde zerre kadar fark yok zira ikisi de zaten kompresörünü kendisi üretmiyor dışarıdan alıyor. Satın aldıkları marka da aynı. Yani X ve Y klima üreticileri, Z kompresör üreticisinden aldıkları kompresör ile klima üretmiş, ikisi de belli vaatler ile ürünü piyasaya sürmüş.

Dışarıdan baktığınızda anormal bir durum yok, pazar taktikleri bunlar.
Ancak enteresan bir dertay taktik şurada devreye girmiş, X markanın mühendisi bazı algoritmalar ile oynayıp bazı geliştirme ve değiştirmeler ile, 132cm3 lük bir kompresör ile elde edilmesi gereken sonucu 108cm3 kompresör ile elde etmiş. her iki markanın da tüketicilerine vaat ettikleri sonuç 18.000BTU

Ve her iki marka da 18.000BTU sonucuna ulaşıyor yani yasal anlamda ve etik anlamda bir anormallik yok. Ancak biz yine de tüketicileri bu konuda bilgilendiriyoruz. Almak isteyen yine alıyor zira adamlar taktik ve strateji oynuyor. X1 model altında 18.000BTU 108cm3 - X2 model altında 18.000BTU 132cm3 - X3 model altında 18.000BTU 150cm3 kompresörlere sahip klima üretiyorlar ve lansman da satış da pazar da buna göre belirleniyor. Marka aynı hizmet aynı.

Sonuç farklılıkları ile satın alınan pazara, modele, fiyata göre değişkenlik gösteriyor elbette.

Sizin örnekte ise ben burada kalkıp da ''Arkadaşlar bunun MB130E anakartlı üretimi var o müthiş'' demesem aslında sizin için o model halen aynı model. Şimdi 48R6520F REGAL tv sizler için bir modeldir ve firma size renk, ışık, kontrast, iyi görüntü vaat eder ve bu sonuca ulaşırlar onda sorun olmaz. Ancak burada ben devreye girip sizlere ''Arkadaşlar bu modelde 17MB110 - 17MB110S-17MB211 anakartlı üretimler var, siz şu nedenle şunu tercih etseniz daha iyi olur'' derken altını da gerekçeler ile dolduruyorum. Aslında diğer anakartlı modeli aldığınızda da bir kaybınız olmuyor ancak nasıl ki burada tv arayan üyelere KENDİ PROFİLLERİ doğrultusunda ürün bakmaya çalışıyorsak, anakart tercihi de bizim için bu anlamda önemli oluyor.

Başka bir örnek vermek gerekirse, 32HB5000 VESTEL tv almak isteyen bir arkadaşıma ben ''Şu kodlu olanı al zira o kodlardan itibaren artık MB140 anakarta geçiş yaptılar, ondan önceki üretimler ise MB82dir'' derim fakat buradaki temel anlam MB82 nin kötü anakart olması değildir. MB82 lerin yerini artık MB140 ların alması demek, MB82 lerin yakın zamanda yazılım desteğinin kesileceği anlamı taşır benim için. Bu doğrultuda MB140 daha avantajlı olur. Peki tüketicinin satın alım maliyeti veya izlediği görüntü kalitesine negatif etkisi varmıdır? Belki yeni üretim olması hasebi ile 20-30-50 oynar ama at ile deve değildir bu, olmaması da gerekir.

MB130E konusundaki karmaşanın da sebebi bu dur. Hani bu bir zamanlar bizim market raflarında tekel rakısının şişe numaralarına bakmamız gibi bir hal alıyorsa doğru bir şey yapmıyor da olabiliriz.

Belki de sizlere iyilik yapmak isterken kötülük yapıyoruz bilemedim şimdi :alala

Let's _be_ honest

Süper Üye
30 Mar 2018
666
Epey uzun bu yazı için öncelikle elinize sağlık. Burada en baştan şu ayırımı yapmak isterim. Kesinlikle ve kesinlikle sadece bu anakarttan alınır, diğerleri iyi değildir, alınmaz gibi bir algı benim kafamda oluşmadı. Bence kimsede de oluşmaması gerekir.
Zaten bu forumu da açıkçası, reklam yapan çakallardan, sözde yardım eder görünüp, alttan alta prim alanlardan kurtulmak için, internette düzgün birilerini ararken buldum ve çabalarınızdan ve bilgi birikim deneyiminizden gayet hoşnutuz.
Burada ben örnek verirken bir arkadaşın yazdığı yazıdan yola çıktım. Belki de yanlış örnek verdim. Belki de şu şekilde bir örnek vermem daha uygun olurdu. Aynı firmanın aynı modelinin, farklı üretim parçalarıyla oluşturulması. Firma aynı, model numarası aynı. İnsan yapısını ele aldığımızda, tabi ki ürün ve model numarasına kadar aynı ise, bir fark görmek istemez. Pek tabiki burada sizin ve diğer değerli arkadaşların verdiği bilgilerden yola çıkarak konuşuyoruz. Taktir edersiniz ki sizde bir tüketicisiniz ve böyle bir durumla karşılaşmak hoş olmazdı diye düşünüyorsunuzdur.

Zaten sizin samimiyetinizden zerre şüphem yok. Sürçü lisan ettiysek affola diyelim.

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Epey uzun bu yazı için öncelikle elinize sağlık. Burada en baştan şu ayırımı yapmak isterim. Kesinlikle ve kesinlikle sadece bu anakarttan alınır, diğerleri iyi değildir, alınmaz gibi bir algı benim kafamda oluşmadı. Bence kimsede de oluşmaması gerekir.
Zaten bu forumu da açıkçası, reklam yapan çakallardan, sözde yardım eder görünüp, alttan alta prim alanlardan kurtulmak için, internette düzgün birilerini ararken buldum ve çabalarınızdan ve bilgi birikim deneyiminizden gayet hoşnutuz.
Burada ben örnek verirken bir arkadaşın yazdığı yazıdan yola çıktım. Belki de yanlış örnek verdim. Belki de şu şekilde bir örnek vermem daha uygun olurdu. Aynı firmanın aynı modelinin, farklı üretim parçalarıyla oluşturulması. Firma aynı, model numarası aynı. İnsan yapısını ele aldığımızda, tabi ki ürün ve model numarasına kadar aynı ise, bir fark görmek istemez. Pek tabiki burada sizin ve diğer değerli arkadaşların verdiği bilgilerden yola çıkarak konuşuyoruz. Taktir edersiniz ki sizde bir tüketicisiniz ve böyle bir durumla karşılaşmak hoş olmazdı diye düşünüyorsunuzdur.

Zaten sizin samimiyetinizden zerre şüphem yok. Sürçü lisan ettiysek affola diyelim.

Aaaa o zaman afedersiniz ben de tam anlamamış olabilirim.

Kesinlikle defalarca tartıştık, ben de sonuna kadar bu konuda sizin gibi düşünüyorum.

55ABC5555 model bir tv alıp bu modelde 4 ayrı kombinasyon görmek elbette benim de görmek istediğim bir şey değil.

Şu var ki aslında bun da satış politikası veya bir artniyet ile yapmadıklarını, panel tedarikinde yaşadıkları sorunları bildiğimden dolayı biliyorum.

Hemen şöyle örnek vereyim ki bu vereceğim örnek marka aklamaya yönelik algılanmasın lütfen zira üretimlerin tamamında bu vereceğim bilgi geçerli değil.

Üretim kararı alınan özelliklere haiz bir tv için olası rakam 10.000 adet diyorum.

Yani biz sizinle 10.000 adet 55AB5555 model tv üretmeye karar verdik.

Ürün özelliklerinde UHD-pixellence-wireles display-wifi-bluetooth vs olacak diyelim.

Ne lazım bize?

1- 10.000 adet SAMSUNG panel
2- 10.000 adet MB110 anakart
3- 10.000 adet IPS20 besleme kartı
4- 10.000 adet ön arka kozmetik kasa

Anakartları kendileri üretiyor sorun yok
Besleme kartlarını kendileri üretiyor sorun yok
Kozmetik kasaları kendileri üretiyor sorun yok
Gel gelelim paneller ithal. (Hücre yapıları)

Panel stoklarına baktığınızda (Bunların hepsi planlama aşamasında tespit edilen durumlar) Depo departmanından 10.000 adet tek kalemde bu özellikte panel olmadığını öğreniyorsunuz.

Kaç tane var?

7.000 tane

Yani 7.000 adet SAMSUNG üretimi VA yapıda panel.

Kalan 3.000 bu özelliklere haiz ne var?

CMO

Peki bu anakart CMO panelde çalışır mı?

O özelliklerde çalışmaz çünkü bla bla...

OK o halde CMO panel için uygun MB211 va rmı?

evet 3.000 tane müsait

Peki IPS20 bu anakartta çalışır mı?

Çalışmaz çünkü bla bla..

OK o halde 3.000 tane IPS61 var mı?

var

OK ayarlayın.

Son durum şu.

Biz sizinle 10.000 adet 55AB5555 model ürün üreteceğiz ancak sonuç tablosu yukarıda.

Bakınız burada vaat edilen özellikleri kapsamak koşulu ile anormal hiç bir durum yok benim gözümde.

Ancak size sonuna kadar şurada katılıyorum.

1- Panellerin 7000 tanesi VA, 3000 tanesi IPS olursa olmaz (Yapıyorlar)
2- Bunu zaruri durumlar dışında ticari hamle olarak kullanıyorsanız olmaz (Yapıyorlar)
3- Ürün lansmanında geniş izleme açılı tv beyanında bulunup VA panel kullanıyorsanız olmaz (Allah var ya buna hiç şahit olmadım)
4- lansmanda belirttiğiniz özellikler aynı model üretimin bir kısmında var, bir kısmında yok ise olmaz (Bunu da hiç görmedim ama olasıdır bu durum eğer bizler dikkat etmezsek)

Yani evet azizim inanın siz haklısınız bu karmaşa nedeniyle, ben de haklıyım bunu sevmemekle. Ancak panel üreticileri VESTEL firmasının taleplerini karşılamakta ciddi anlamda yetersiz kalıyor. Panel dünyası ciddi bir karmaşa içerisinde. Hiç bir firma doğru düzgün üretim yapamıyorken, her 2,5 saniyede 1 adet tv üretilen bir fabrikada ''Hmmm o zaman SAMSUNG bana 3.000 tane daha panel yapıp gönderene kadar ben bekleyeyim diyemezler''

Size somut ve çok taze bir bilgi vereyim.

AWOX markasında şu an 32'' ürün üretimi yok (İçeriden Gerçek bilgidir.) Sebebi ise CMO dan 32'' panel tedarik edememeleridir.

Düşünebiliyormusunuz alternatif bir yöntem veya uygulama yok, 8 inci gündür koca fabrikada 32'' ürün üretilmiyor.

Bu bilgi yayılmak istenmese de ürün tedarik edemeyen bayilerin baskısı artıyor.

AWOX neden önemli? Çünkü tabana ekonomik satış yapan çok etkili bir marka. Peki iyasa ne durumda şu an? 15 gün önce 799TL ile kampanya yapılıp satılan 32'' awox tv bayilerde şu an 989TL

Bir kesim ürün satmamayı, bir kesim kısıtlı satmayı tercih ediyor. Yani bu model tv nin piyasası gereksiz yükseldi, BU tv nin fiyatı yükselince diğer markalar ''Ooohohoo AWOX efendi bile bu fiyata tv satıyorsa ben hayatta bu rakamlara sahaya tv sürmem'' diyor onlar da fiyat yükseltiyor vs

Bakmayın siz internette 700TL dolaylarında fiyatlar gördüğünüze. Müşteri olarak sipariş etmeye kalkın, Ne demek istediğimi anlarsınız :kiskis

Diyeceğim o ki azizim panel dünyası sıkıntılı o nedenle bu tarz karmaşalar oluyor. Evet ben de doğru olmadığını ve olmaması gerektiğini biliyorum ancak olduğunu ve her zaman da olacağını da biliyorum değişmez bu zira ben 2005 den beri o etkili satışları olan 6 panel markasının doğru düzgün 7 olduğunu görmedim. Yani aslınd abu dahi bir nevi tekel. Tekel olunca rekabet olmuyor. Siz VESTEL olarak kalkıp da ''Bana bak SAMSUNG, Ben anlamam, ya bana her istediğimde 20-30 bin adet panel verirsin, ya da senden bir daha mal almam'' diyebiliyor mu?

Sıkıysa desin :kiskis

Etkili ve yetrli sayıda panel yok ise, standart anakart da yok maalesef.

Haaa bunu tutturabildikleri modeller de oluyor elbette.

Hatta şöyle bir örnek vereyim.

Öyle bir TV modeli düşünün ki, model yılı 2015 olsun ama çok tutulan bir model olsun. Siz o model ile halen üretim yapmaya devam edersiniz ancak sorun şu ki 2015 dekiler MB100, 2016 dakiler MB120, 2017 dekiler ise MB130 anakartlı olur yani yine anakart üzerinde istikrar tutturamazsınız.

Burada üreticiye de kızamayız yani kalkıp da ''kardeşim neden onu da eski anakartla üretmedin? Neden daha gelişmiş kartlar taktın?'' diymeyiz diye düşünüyorum.

Fakat tabi ki ben sizin anafikrinizi ve odak noktanızı anladım, size katılıyorum o konuda hemfikiriz :ok

Let's _be_ honest

Süper Üye
30 Mar 2018
666
Aaaa o zaman afedersiniz ben de tam anlamamış olabilirim.

Kesinlikle defalarca tartıştık, ben de sonuna kadar bu konuda sizin gibi düşünüyorum.

55ABC5555 model bir tv alıp bu modelde 4 ayrı kombinasyon görmek elbette benim de görmek istediğim bir şey değil.

Şu var ki aslında bun da satış politikası veya bir artniyet ile yapmadıklarını, panel tedarikinde yaşadıkları sorunları bildiğimden dolayı biliyorum.

Hemen şöyle örnek vereyim ki bu vereceğim örnek marka aklamaya yönelik algılanmasın lütfen zira üretimlerin tamamında bu vereceğim bilgi geçerli değil.

Üretim kararı alınan özelliklere haiz bir tv için olası rakam 10.000 adet diyorum.

Yani biz sizinle 10.000 adet 55AB5555 model tv üretmeye karar verdik.

Ürün özelliklerinde UHD-pixellence-wireles display-wifi-bluetooth vs olacak diyelim.

Ne lazım bize?

1- 10.000 adet SAMSUNG panel
2- 10.000 adet MB110 anakart
3- 10.000 adet IPS20 besleme kartı
4- 10.000 adet ön arka kozmetik kasa

Anakartları kendileri üretiyor sorun yok
Besleme kartlarını kendileri üretiyor sorun yok
Kozmetik kasaları kendileri üretiyor sorun yok
Gel gelelim paneller ithal. (Hücre yapıları)

Panel stoklarına baktığınızda (Bunların hepsi planlama aşamasında tespit edilen durumlar) Depo departmanından 10.000 adet tek kalemde bu özellikte panel olmadığını öğreniyorsunuz.

Kaç tane var?

7.000 tane

Yani 7.000 adet SAMSUNG üretimi VA yapıda panel.

Kalan 3.000 bu özelliklere haiz ne var?

CMO

Peki bu anakart CMO panelde çalışır mı?

O özelliklerde çalışmaz çünkü bla bla...

OK o halde CMO panel için uygun MB211 va rmı?

evet 3.000 tane müsait

Peki IPS20 bu anakartta çalışır mı?

Çalışmaz çünkü bla bla..

OK o halde 3.000 tane IPS61 var mı?

var

OK ayarlayın.

Son durum şu.

Biz sizinle 10.000 adet 55AB5555 model ürün üreteceğiz ancak sonuç tablosu yukarıda.

Bakınız burada vaat edilen özellikleri kapsamak koşulu ile anormal hiç bir durum yok benim gözümde.

Ancak size sonuna kadar şurada katılıyorum.

1- Panellerin 7000 tanesi VA, 3000 tanesi IPS olursa olmaz (Yapıyorlar)
2- Bunu zaruri durumlar dışında ticari hamle olarak kullanıyorsanız olmaz (Yapıyorlar)
3- Ürün lansmanında geniş izleme açılı tv beyanında bulunup VA panel kullanıyorsanız olmaz (Allah var ya buna hiç şahit olmadım)
4- lansmanda belirttiğiniz özellikler aynı model üretimin bir kısmında var, bir kısmında yok ise olmaz (Bunu da hiç görmedim ama olasıdır bu durum eğer bizler dikkat etmezsek)

Yani evet azizim inanın siz haklısınız bu karmaşa nedeniyle, ben de haklıyım bunu sevmemekle. Ancak panel üreticileri VESTEL firmasının taleplerini karşılamakta ciddi anlamda yetersiz kalıyor. Panel dünyası ciddi bir karmaşa içerisinde. Hiç bir firma doğru düzgün üretim yapamıyorken, her 2,5 saniyede 1 adet tv üretilen bir fabrikada ''Hmmm o zaman SAMSUNG bana 3.000 tane daha panel yapıp gönderene kadar ben bekleyeyim diyemezler''

Size somut ve çok taze bir bilgi vereyim.

AWOX markasında şu an 32'' ürün üretimi yok (İçeriden Gerçek bilgidir.) Sebebi ise CMO dan 32'' panel tedarik edememeleridir.

Düşünebiliyormusunuz alternatif bir yöntem veya uygulama yok, 8 inci gündür koca fabrikada 32'' ürün üretilmiyor.

Bu bilgi yayılmak istenmese de ürün tedarik edemeyen bayilerin baskısı artıyor.

AWOX neden önemli? Çünkü tabana ekonomik satış yapan çok etkili bir marka. Peki iyasa ne durumda şu an? 15 gün önce 799TL ile kampanya yapılıp satılan 32'' awox tv bayilerde şu an 989TL

Bir kesim ürün satmamayı, bir kesim kısıtlı satmayı tercih ediyor. Yani bu model tv nin piyasası gereksiz yükseldi, BU tv nin fiyatı yükselince diğer markalar ''Ooohohoo AWOX efendi bile bu fiyata tv satıyorsa ben hayatta bu rakamlara sahaya tv sürmem'' diyor onlar da fiyat yükseltiyor vs

Bakmayın siz internette 700TL dolaylarında fiyatlar gördüğünüze. Müşteri olarak sipariş etmeye kalkın, Ne demek istediğimi anlarsınız :kiskis

Diyeceğim o ki azizim panel dünyası sıkıntılı o nedenle bu tarz karmaşalar oluyor. Evet ben de doğru olmadığını ve olmaması gerektiğini biliyorum ancak olduğunu ve her zaman da olacağını da biliyorum değişmez bu zira ben 2005 den beri o etkili satışları olan 6 panel markasının doğru düzgün 7 olduğunu görmedim. Yani aslınd abu dahi bir nevi tekel. Tekel olunca rekabet olmuyor. Siz VESTEL olarak kalkıp da ''Bana bak SAMSUNG, Ben anlamam, ya bana her istediğimde 20-30 bin adet panel verirsin, ya da senden bir daha mal almam'' diyebiliyor mu?

Sıkıysa desin :kiskis

Etkili ve yetrli sayıda panel yok ise, standart anakart da yok maalesef.

Haaa bunu tutturabildikleri modeller de oluyor elbette.

Hatta şöyle bir örnek vereyim.

Öyle bir TV modeli düşünün ki, model yılı 2015 olsun ama çok tutulan bir model olsun. Siz o model ile halen üretim yapmaya devam edersiniz ancak sorun şu ki 2015 dekiler MB100, 2016 dakiler MB120, 2017 dekiler ise MB130 anakartlı olur yani yine anakart üzerinde istikrar tutturamazsınız.

Burada üreticiye de kızamayız yani kalkıp da ''kardeşim neden onu da eski anakartla üretmedin? Neden daha gelişmiş kartlar taktın?'' diymeyiz diye düşünüyorum.

Fakat tabi ki ben sizin anafikrinizi ve odak noktanızı anladım, size katılıyorum o konuda hemfikiriz :ok
Eyvallah ustad, yeterince açıklayıcı olmuş, klavye ne sağlık

D Çevrimdışı

drorcun

Yeni Üye
4 Mar 2018
8
54
Adem Helvacı Ado hocam ilginiz icin tesekkurler, urunu alirken smartsiz uygun fiyatlı buyuk ekranli, servisi garantisi uygun bir urun beklentisi ile aldim, cihaz bugun kuruldu, ölü pixel, bulutlanma, isik sizmasi vs yok, ses kalitesi ve kanal degisim hizi cok iyi (subwoofer olsa daha iyi olurdu tabi) goruntu kalitesi idare eder ama bir samsung canliligi yok hafif sisli bir goruntusu var, sisli dediysem standard ips ekran işte, gittigidiyor.com da an itibariyle axess puan ile 2150 tl ye geliyor ki, bu fiyata alinabilecek en iyi 55 inc tv bence. aliexpress.com'dan 250 tl'ye android box siparisi de verdim, o da geldiğinde toplam 2400 tlye android ozellikli 55 inc bir smart tv'm olacak daha ne olsun :)

D Çevrimdışı

drorcun

Yeni Üye
4 Mar 2018
8
54
edit: sitede verilen mb130 nonconnected cekirdek yazilimini guncelledikten sonra görüntü bariz olarak duzeldi, o sisli görüntü duzeldi, renkler daha canli ve parlak hale geldi..

Geri
Üst Alt