Vestel 55U9700 55’ Ekran Ayarları

J Çevrimdışı

jankatcapar

Yeni Üye
31 Mar 2023
13
31
Televizyonu alalı yaklaşık 2 ay oldu ama hâlâ ekran ayarlarını tam yapabilmiş değilim. Özellikle koyu renkleri doğru yansıtmaması ve hareketli sahnelerde yaşanan bulanıklaşma sorunu ne yaptıysan geçmedi. Ekran yenileme hızının yetersizliğinden mi yoksa kanalla/uyduyla alakalı bir durum mu merak ediyorum.

- Micro Dimming
- Gürültü Azaltma
- De-counter
- MEMC

Özellikle yukarıdaki şu ayarlar hakkında detaylı bilgi de verirseniz çok sevinirim.

T Çevrimdışı

topaz42

Aktif Üye
11 May 2020
103
54
Bende Grundig var. Aynı sıkıntı bende de var. Hareketli sahnelerde bulanıklık oluyor. Parlama oluyor. Ben de acaba yenileme hızı mı düşük diye düşündüm. Ama aynı hataları 4K videolarda yapmıyor. Orijinal 1080p Bluray film seyrettiğim zaman yapmıyor. TRT4K kanalında yapmıyor. SD yayınlarda da yapmıyor. Sadece 1080i HD yapılan TV yayınlarında yapıyor. Benimkinin paneli IPS. Tepki süresini bilmiyorum.

Sadece TV yayınlarında yaptığını anlayınca suçun TV'de olmadığına kanaat getirdim. Bulanıklıkları, parlamaları artık görmemeye çalışıyorum.

J Çevrimdışı

jankatcapar

Yeni Üye
31 Mar 2023
13
31
J jankatcapar
Micro Dimming Düşük
Gürültü Azaltma Düşük
De-counter Kapalı
MEMC Kapalı
Varsa blue strec Kapalı
Genel mantık ayarları belli bir sınırda tutmak sanırım. Çoğu ayar aynı görünüyor ama gürültü azaltma tamamen kapalı bende. Gürültü azaltmanın mantığı smooth etmek olduğu için açıldığı anda özellikle insan yüzüne maske oturtmuşsun gibi bir etki veriyor, detayları ortadan kaldırıyor. Özellikle saç tellerini ince ince değil de daha kalın göstermeye başlıyor. Dimming ise local bazlı parlaklık veriyor gibi geldi bana onun da çok etkisini gözlemlemedim. Teşekkür ederim bu şekilde de bir deneyeyim yine de 🙏🏻

Bende Grundig var. Aynı sıkıntı bende de var. Hareketli sahnelerde bulanıklık oluyor. Parlama oluyor. Ben de acaba yenileme hızı mı düşük diye düşündüm. Ama aynı hataları 4K videolarda yapmıyor. Orijinal 1080p Bluray film seyrettiğim zaman yapmıyor. TRT4K kanalında yapmıyor. SD yayınlarda da yapmıyor. Sadece 1080i HD yapılan TV yayınlarında yapıyor. Benimkinin paneli IPS. Tepki süresini bilmiyorum.

Sadece TV yayınlarında yaptığını anlayınca suçun TV'de olmadığına kanaat getirdim. Bulanıklıkları, parlamaları artık görmemeye çalışıyorum.
Evet, 4K yayınlarda bu sorunlarla ben de pek karşılaşmadım ama tamamen yok da diyemem. Hareketli görüntüye göre ayarlasam siyahlarda sorun çıkıyor, siyaha göre ayarlasam bu defa da hareketli görüntülerde sorun oluyor. İki arada bir derede kaldım. Seyir zevkini de çok etkiliyor; ben ister istemez takılıyorum, görmezden gelemiyorum pek. Turkcell TV+ aboneliğim var TV’ye bağlama gereği duymamıştım hiç Ethernet kablosunu alıp bir de o şekilde bakacağım yine aynı şekilde mi olacak göreceğiz

T Çevrimdışı

topaz42

Aktif Üye
11 May 2020
103
54
Genel mantık ayarları belli bir sınırda tutmak sanırım. Çoğu ayar aynı görünüyor ama gürültü azaltma tamamen kapalı bende. Gürültü azaltmanın mantığı smooth etmek olduğu için açıldığı anda özellikle insan yüzüne maske oturtmuşsun gibi bir etki veriyor, detayları ortadan kaldırıyor. Özellikle saç tellerini ince ince değil de daha kalın göstermeye başlıyor. Dimming ise local bazlı parlaklık veriyor gibi geldi bana onun da çok etkisini gözlemlemedim. Teşekkür ederim bu şekilde de bir deneyeyim yine de 🙏🏻

Evet, 4K yayınlarda bu sorunlarla ben de pek karşılaşmadım ama tamamen yok da diyemem. Hareketli görüntüye göre ayarlasam siyahlarda sorun çıkıyor, siyaha göre ayarlasam bu defa da hareketli görüntülerde sorun oluyor. İki arada bir derede kaldım. Seyir zevkini de çok etkiliyor; ben ister istemez takılıyorum, görmezden gelemiyorum pek. Turkcell TV+ aboneliğim var TV’ye bağlama gereği duymamıştım hiç Ethernet kablosunu alıp bir de o şekilde bakacağım yine aynı şekilde mi olacak göreceğiz
Sonucu yazarsınız.

Kardeşimin Philips 55 inc TV'si var. TV yayınlarında bunu yapmıyor. Ama görüntüler de benim TV'deki kadar net değil. Belki biz bir şeyleri fazla zorluyoruz.

J Çevrimdışı

jankatcapar

Yeni Üye
31 Mar 2023
13
31
Sonucu yazarsınız.

Kardeşimin Philips 55 inc TV'si var. TV yayınlarında bunu yapmıyor. Ama görüntüler de benim TV'deki kadar net değil. Belki biz bir şeyleri fazla zorluyoruz.
Tabii mutlaka yazarım. Bir yerden sonra bıraktım zaten, ne yapsam olmuyor. Televizyonun sınırı bu herhalde😄

T Çevrimdışı

topaz42

Aktif Üye
11 May 2020
103
54
Tabii mutlaka yazarım. Bir yerden sonra bıraktım zaten, ne yapsam olmuyor. Televizyonun sınırı bu herhalde😄
Şimdi işyerimizdeki BEKO marka 50 inc UHD TV'ye baktım. Onda da çoook hafif yapıyor. Aklıma son bir şey geldi. LNB'yi değiştirebilirim. Altın uçlu LNB alabilirim. O zaman biraz daha iyileşir diye tahmin ediyorum.

Hatta bir şey daha geldi aklıma. Evde 2 tane HD uydu cihazı var. Onları bağlayıp deneyebilirim.

J Çevrimdışı

jankatcapar

Yeni Üye
31 Mar 2023
13
31
Şimdi işyerimizdeki BEKO marka 50 inc UHD TV'ye baktım. Onda da çoook hafif yapıyor. Aklıma son bir şey geldi. LNB'yi değiştirebilirim. Altın uçlu LNB alabilirim. O zaman biraz daha iyileşir diye tahmin ediyorum.

Hatta bir şey daha geldi aklıma. Evde 2 tane HD uydu cihazı var. Onları bağlayıp deneyebiliri

O kadar teknik bilgim yok ama kardeşim benden daha iyi anlıyor bu işlerden ben de ona ileteyim dediklerinizi. Siz de denedikten sonra deneyiminizi paylaşırsanız çok sevinirim 😊

T Çevrimdışı

topaz42

Aktif Üye
11 May 2020
103
54
İyi geceler

Eve gelince Grundig TV'nin görüntü ayarlarını tekrar gözden geçirdim. Bir kaç değişiklik yaptım. Ve en sonunda parlama, dalgalanma olayını neredeyse yok ettim. Artık öyle kolay farkedilmez hale geldi. Ayarları burada paylaşacağım. Şu anda paylaşamıyorum. TV'yi seyrediyorlar.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64

Hatta bir şey daha geldi aklıma. Evde 2 tane HD uydu cihazı var. Onları bağlayıp deneyebilirim.
LNB ile olacağını sanmıyorum,boşuna para harcamanı istemem doğrusu ,parlaklık-kontrast ikilisini oynayarak deneyebilirsin ama LNB olmaz ,tabii benim şahsi görüşümdür :ok

T Çevrimdışı

topaz42

Aktif Üye
11 May 2020
103
54
Grundig 55 inc TV için ideal görüntü ayarları:

Resim Modu: Kullanıcı
Dolby Vision: Kapalı
Arka Işık: 50
Parlaklık: 50
Kontrast: 50
Doygunluk: 50
Ton: 0
Netlik: 5
Gama: Orta
Görüntü Modu: Tam Ekran

Gelişmiş Video Başlığına tıklanır. Aşağıdaki ayarlar uygulanır.

DNR: Orta
MPEG NR: Düşük
Dinamik Kontrast: Kapalı
Micro Dimming: Orta
Cilt Rengi: Kapalı
Film Modu: Otomatik
Mavi Şiddeti: Kapalı
Renk Geçiş İyileştirmesi: Orta
Düşük Mavi Işık: Kapalı

Renk Yönetim Sistemi
Etkinleştir: Kapalı

11 Noktalı Beyaz Denge Düzeltme
Etkinleştir: Açık
Yoğunluk: %5
Kırmızı: 50
Yeşil: 50
Mavi: 50

MEMC Başlığına tıklanır. Aşağıdaki ayar uygulanır.
Efekt: Kapalı

J Çevrimdışı

jankatcapar

Yeni Üye
31 Mar 2023
13
31
Grundig 55 inc TV için ideal görüntü ayarları:

Resim Modu: Kullanıcı
Dolby Vision: Kapalı
Arka Işık: 50
Parlaklık: 50
Kontrast: 50
Doygunluk: 50
Ton: 0
Netlik: 5
Gama: Orta
Görüntü Modu: Tam Ekran

Gelişmiş Video Başlığına tıklanır. Aşağıdaki ayarlar uygulanır.

DNR: Orta
MPEG NR: Düşük
Dinamik Kontrast: Kapalı
Micro Dimming: Orta
Cilt Rengi: Kapalı
Film Modu: Otomatik
Mavi Şiddeti: Kapalı
Renk Geçiş İyileştirmesi: Orta
Düşük Mavi Işık: Kapalı

Renk Yönetim Sistemi
Etkinleştir: Kapalı

11 Noktalı Beyaz Denge Düzeltme
Etkinleştir: Açık
Yoğunluk: %5
Kırmızı: 50
Yeşil: 50
Mavi: 50

MEMC Başlığına tıklanır. Aşağıdaki ayar uygulanır.
Efekt: Kapalı
Teşekkür ederim çok zahmet oldu. Birkaç ortak ayar dışında çoğu ayar farklı görünüyor. Burada önerilen ayarlamalar da pek işe yaramadı bende

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt