Vestel 55u9500 Reklam Sorunu

A Çevrimdışı

Anthony

Yeni Üye
29 Eyl 2019
15
30
Üretici firmalar menüde ve markette gördüğünüz uygulamaları lisans ücreti ödeyerek kendi portallerine eklerler süresi dolan portalden kaldırılır veya tekrar bedeli ödenir geri alınır farklı uygulamalar satın alındığında da son kullanıcı hiç bir işlem yapmadan portal menüsünde yeni uygulamaları görür işleyiş bu şekildedir. Reklam konusuna gelince bir kısım ana kartlarda son kullanıcının hiç bir müdahalesi olmadan üretici firma tarafından sorun giderildi diğerlerinde de reklamlar en kısa sürede gidecektir.
Elbette bu işlerin lisans bedeli ödenerek veyahutta belli başlı tavizler verilerek (kumandaya direkt kısayol ekleme vb) yapıldığının farkındayım. Her ne kadar etik bulmasam da bahsi geçen bir özellik ile satılan tv'nin daha sonra birtakım anlaşmazlıklar yüzünden uygulamasının marketten kaldırılmasına da bir şey diyemem. Ancak zilyeti elimde bulunan bir cihazdaki veriyi kafalarına göre değiştirmeleri hukuki olarak olabilecek bir şey değil. Sözgelimi Netflix ile anlaşma biterse marketten uygulama kalkabilir, hatta cihazdaki uygulama da çalışmayabilir ama cihazıma erişip uygulamayı silemezler, böyle bir hakları yok. Benzer şekilde benden habersiz, benim tasarrufum olmadan da güncelleme vb durumlar harici uzaktan bağlanır gibi uygulama yükleyemezler. Tabii bu hukuki haklarımız kolayca ihlal ediliyor. Bu cihazları Avrupa'ya da satıyorlar, Avrupa Komisyonu buna uyanırsa sağlam ceza yerler.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Elbette bu işlerin lisans bedeli ödenerek veyahutta belli başlı tavizler verilerek (kumandaya direkt kısayol ekleme vb) yapıldığının farkındayım. Her ne kadar etik bulmasam da bahsi geçen bir özellik ile satılan tv'nin daha sonra birtakım anlaşmazlıklar yüzünden uygulamasının marketten kaldırılmasına da bir şey diyemem. Ancak zilyeti elimde bulunan bir cihazdaki veriyi kafalarına göre değiştirmeleri hukuki olarak olabilecek bir şey değil. Sözgelimi Netflix ile anlaşma biterse marketten uygulama kalkabilir, hatta cihazdaki uygulama da çalışmayabilir ama cihazıma erişip uygulamayı silemezler, böyle bir hakları yok. Benzer şekilde benden habersiz, benim tasarrufum olmadan da güncelleme vb durumlar harici uzaktan bağlanır gibi uygulama yükleyemezler. Tabii bu hukuki haklarımız kolayca ihlal ediliyor. Bu cihazları Avrupa'ya da satıyorlar, Avrupa Komisyonu buna uyanırsa sağlam ceza yerler.
Aslında çalışma mantığı düşünüldüğünde birçok smart sistemde cihazınız sunucudan her seferinde veri çeker. Yani fiziksel olarak size ait bir donanıma erişim söz konusu değildir. Dolayısıyla cihazınız client olarak erişim hakkı verilen bir aygıttır. Bu yüzden tüm diğer değişiklikler Server dediğimiz ana makinada yapıldığı için cihazınıza fiziksel müdahale zaten söz konusu değildir.

Server ve client mantığı bazı yazılım platformlarında net anlaşılmadığı için kullanıcı bazlı hak ihlali var gibi görünür. Ancak söz konusu platformlar zaten Avrupa uyumluluk prosedürleri ve kurallarına uyduklarına dair onay almadan pazara ürün çıkaramazlar.

Sadece çalışma mantığını paylaşmak istedim.

A Çevrimdışı

Anthony

Yeni Üye
29 Eyl 2019
15
30
Aslında çalışma mantığı düşünüldüğünde birçok smart sistemde cihazınız sunucudan her seferinde veri çeker. Yani fiziksel olarak size ait bir donanıma erişim söz konusu değildir. Dolayısıyla cihazınız client olarak erişim hakkı verilen bir aygıttır. Bu yüzden tüm diğer değişiklikler Server dediğimiz ana makinada yapıldığı için cihazınıza fiziksel müdahale zaten söz konusu değildir.

Server ve client mantığı bazı yazılım platformlarında net anlaşılmadığı için kullanıcı bazlı hak ihlali var gibi görünür. Ancak söz konusu platformlar zaten Avrupa uyumluluk prosedürleri ve kurallarına uyduklarına dair onay almadan pazara ürün çıkaramazlar.

Sadece çalışma mantığını paylaşmak istedim.

Tabii ki çalışma şekli dediğiniz gibidir, bilgisayar konusunda iyi bir kullanıcıyımdır ancak yazılım kısmını pek bilmem, çalışma prensiplerinin detaylarını anlamam. Ben de dediğim şekliyle işin hukuki yönünden bahsetmek istedim. Zaten alıntıladığınız mesajımda da "zilyet" kelimesini kullanmıştım. Bu kelime hukuki olarak "bir malın sahipliğinden ziyade sahibi olsun ya da olmasın, bir malı elinde bulunduran ve kullanan kişi" manasına gelir. Sahibi olsun ya da olmasın bir malın zilyetliği bir kişideyse bu tip tasarrufları da onda olur. Yani cihazı kiralamış, mal sahibi Vestel olsa bile bu tasarrufu yapamaz. İşi çok bulandırmak istemem, sadece hukuki olarak kendi bakışımı sunuyorum.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,339
64
Tabii ki çalışma şekli dediğiniz gibidir, bilgisayar konusunda iyi bir kullanıcıyımdır ancak yazılım kısmını pek bilmem, çalışma prensiplerinin detaylarını anlamam. Ben de dediğim şekliyle işin hukuki yönünden bahsetmek istedim. Zaten alıntıladığınız mesajımda da "zilyet" kelimesini kullanmıştım. Bu kelime hukuki olarak "bir malın sahipliğinden ziyade sahibi olsun ya da olmasın, bir malı elinde bulunduran ve kullanan kişi" manasına gelir. Sahibi olsun ya da olmasın bir malın zilyetliği bir kişideyse bu tip tasarrufları da onda olur. Yani cihazı kiralamış, mal sahibi Vestel olsa bile bu tasarrufu yapamaz. İşi çok bulandırmak istemem, sadece hukuki olarak kendi bakışımı sunuyorum.
Senin adında herkese yazayım :) Eğer sadece portalda oluyorsa reklam koymak çok zor değil sevgili gençler, çünkü portal adresi bir web adresidir,bir linke gitmektedir,oraya hariçten link eklenir olur biter.Kullanıcı portalı açtığında reklam linki de aktif olur ,belki de iframe ile de yapılıyordur bilemiyorum.Geçenlerde onun için sormuştum,kanallarda da çıkıyor mu diye,hbb tv açıksa kanaldan da gelebilir ,ama kapalıysa hbbtv den gelmez.

By_Trol Çevrimdışı

By_Trol 

Administrator
24 Ağu 2019
13,596
Eski ana kartlarda reklam görünmedi yenilerde göründü yenilerde de kurulum aşamasında pazarlama sözleşmesi var ben içeriğini okumadım mutlaka o sözleşmede üreticinin menfaatlerine uygun şartlar vardır.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Haklısınız. Gayrimenkul ve menkul, fiziki kıymetler için hukuki süreç aynen söylediğiniz gibi gerçekleşiyor. İşte sistemi anlatmamın sebebi buydu. Yazılımlar konusunda tüm dünyada bebek gibi ve zamanla gelişen bir hukuk içtihatı mevcut. O yüzden zaten bu şekilde açıklar, yasayla tam olarak karşılanamayan hak ihlalleri v.s. var. Bu konu zaten başlı başına kütüphane doldurur. Sadece özet olarak işin yazılım cephesinde halen zilyet tanımı ete kemiğe bürünmüş değil.

Hatta aklıma geldi. Medeni Hukukta bile bu zilyet tanımı (Bence) muamma. Şöyle ki bir gayrimenkulünüz var ve 20 yıl boyunca ilgilenemiyorsunuz. Hiç tanımadığınız biri o gayrimenkulü 20 yıl boyunca sizin herhangi bir itirazınız, bildiriminiz olmadan elinde bulundurursa (Nasıl el atma olarak tanımlanmadığını halen anlamıyorum.) 20 yılın sonunda zilyetlik davası ile o gayrimenkule sahip oluyor. ;)

Son düzenleme:
Geri
Üst Alt