vestel 50ud6300 model panel köşesinde kararma

C Çevrimdışı

Cemil47

Aktif Üye
20 Ocak 2020
288
64
hayırlı cumalar değerli forum arkadaşlar ses var ekran karanlık şikayetiyle gelen tv incelemem sonucu ledbar arızalı olduğunu sapatandı ledbar değişimi yapıldıktan sonra tv geri toplandı tv köşesinde kararma olduğunu gördüm malum ekran karanlık bişeyden haberin olmuyor panelde en ufak sorun varsa daha üncede budurum mevcutsa üzerine düşüyor bu nedenle biz tamirciler işi gerçekten zor bir durum arkadaşlar bu kararma kırılmamı yoksa sıvı temasımı gürüş ve

P1080684.jpg

değendirmeleirinizi almak istedim.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,880
Hayırlı cumalar ustam. İşin en keyifsiz kısmı ürünü teslim alırken böyle bir problem vardıysa led bar arızası nedeniyle görülemeyecek olması. Benim gördüğüm kadarıyla o bölgede bir hasar (Lokal hasar) sonucu likit kristal kaybı gibi duruyor. Ancak detaylı bilgiyi almak için ustalarımızı bilgilendirelim.

By_Trol By_Trol , W Winston , Samurai Unforgotten teraspy teraspy Sota Sota

A Çevrimdışı

ataseven 

Süper Üye
24 Tem 2017
1,975
Darbe kaynaklı gibi duruyor.
Cihazın sahibini arayıp burasıda darbe kaynaklı kararma var derseniz.
Sizde oldu diyeceğini duyar gibiyim
Umarım Halel süt emmiş birisidir.
evin orda uyducu var uydu işinde bu aralar para yok diye tv tamirine soyunmuş fakat kendi yapmıyor bozuk tvleri topluyor izmirde bir yerde yaptırıyormuş dün gördüm karpuz taşır gibi tvleri doblaya yüklüyordu.yani sağlam tv verip böyle kırık veya darbeli tv alabilirsiniz.çünkü türkiyede kimse layıkıyla işini yapmıyor

C Çevrimdışı

Cemil47

Aktif Üye
20 Ocak 2020
288
64
evin orda uyducu var uydu işinde bu aralar para yok diye tv tamirine soyunmuş fakat kendi yapmıyor bozuk tvleri topluyor izmirde bir yerde yaptırıyormuş dün gördüm karpuz taşır gibi tvleri doblaya yüklüyordu.yani sağlam tv verip böyle kırık veya darbeli tv alabilirsiniz.çünkü türkiyede kimse layıkıyla işini yapmıyor
doğru insanmı kaldı daha ünce bu durum olsa senden oldu der fırsatçılar çoktur bu durumlarda

Kırık o. Benzeri monitörümde oldu. Ekranı değiştirdim. Ekran komple değişmesi gerekiyor.
kırık durumu olsaydı parlaklık gürükmezmiydi sizce

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,880
doğru insanmı kaldı daha ünce bu durum olsa senden oldu der fırsatçılar çoktur bu durumlarda

Kırık oluşması ile likit kristal sızması aynı şeydir. Bildiğiniz gibi cell (hücre) içindeki likit kristal akım verilene kadar siyahtır. dolayısıyla panelde delik, parça kaybı olmadığı sürece kırık bu şekilde görünür.

C Çevrimdışı

Cemil47

Aktif Üye
20 Ocak 2020
288
64
Kırık oluşması ile likit kristal sızması aynı şeydir. Bildiğiniz gibi cell (hücre) içindeki likit kristal akım verilene kadar siyahtır. dolayısıyla panelde delik, parça kaybı olmadığı sürece kırık bu şekilde görünür.
bu siyahlık zamanla yırtılma dağılma olma olasılığı varmı acab?

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,880
bu siyahlık zamanla yırtılma dağılma olma olasılığı varmı acab?
Açıkçası hasarın cell düzeyinde incelenmesi mümkün değil diye biliyorum. Yani kesin dağılır ya da mümkün değil dağılmaz diyemem. Ayrıca kullanıcının izlerken rahatsız olması da olası. Kendi yaşadığım olaydan örnek vereyim;

Normalde ekranın sağ alt 1/4' üne denk gelen resmen sivri cisimle delinme gibi bir durum var. Bu durumdan sonra 55" ekrana bir de Led Bar değişimi yaptım. Yani panel sökülüp takıldı. Şu anda panele yaklaşık 5-10 cm yakına gelmeden ve elle hissetmeden belli olmuyor. Ancak her zaman söylendiği gibi aynı panel Led Bar değişimi için söktüğümde tuzla buzda olabilirdi.

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
TV'yi taşırken yada yerine koyarken biraz baskı yapılmış sert tutmuşlar Panel hasar almış.
Bu olay çok oluyor TV düşmesin diye çok sıkı kavrayıp tutuyorlar sonra hasar alıyor hassas ürünler bunlar.
Dağılma olabilir yada olmaz orası belli olmaz.

T Çevrimdışı

topaz42

Aktif Üye
11 May 2020
103
54

Aynısı Notebook bilgisayarımın ekranında oldu. Kısa bir kırıktı ve simsiyahtı. Başlarda idare ediyordum. Fakat kırık kendiliğinden uzadı gitti. En sonunda monitör değişimi yaptırdım.

Hatta bilgisayarcı dedi ki: El alışkanlığı yapıp ekranı sürekli aynı köşeden açmışsınız. Kasa eğilmiş. Ekranı kırmış dedi. Aynı yerden açmayın dedi.

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Aynısı Notebook bilgisayarımın ekranında oldu. Kısa bir kırıktı ve simsiyahtı. Başlarda idare ediyordum. Fakat kırık kendiliğinden uzadı gitti. En sonunda monitör değişimi yaptırdım.

Hatta bilgisayarcı dedi ki: El alışkanlığı yapıp ekranı sürekli aynı köşeden açmışsınız. Kasa eğilmiş. Ekranı kırmış dedi. Aynı yerden açmayın dedi.
Onda dağılması normal ekran sabit durmuyor.
Her kullanım sonrası ekran aşağı yukarı iniyor ekran oynuyor hasar oranı artıyor.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt