Vestel 49UB8300 Beyaz renk gözükmüyor

Hakan ARIN Çevrimdışı

Hakan ARIN 

~~Empati kurmayı bilmeyen milletin bir ferdi.~~
Yeni Üye
26 Eki 2019
19
46
Öncelikle forumumuzdaki herkesin Kurban Bayramını kutluyorum.

Şimdi anlatacağım sorun benim açımdan tuhaf bir sorun çünkü Vestel 49UB8300 model televizyonda Beyaz Renk konusunda sıkıntı yaşıyoruz. Renklerde genel bir mavileşme sorunu var. 3 Ana renge baktığımızda kötü de olsa renkler gözüküyor. Ayrıca Led Barların ışık vermesi anlamında da herhangi bir sorun yok. Sadece renkler çok kötü görünüyor. Aşağıda örnek resimler de atacağım ama resimlerde telefonun kamerasının renk düzeltmesi yüzünden olduğundan daha iyi gözüküyor.

Her ne kadar renk sorunu bariz olsa da renklerin testini youtube üzerinden renk kartelaları içeren birkaç video ile yaptım. Ayrıca menü'den renk ayarlarını fabrika ayarlarına da döndürdüm ancak değişen bir şey yok. Benim merak ettiğim bu sorunu başka bir kaç kişi daha yaşamış. Eğer garanti süresi içinde olsak sıkıntı değildi ama ürünün garantisi de bittiği için sıkıntının ne olduğunu bilip ona göre yaptırmak istiyoruz. Elbette ki renkleri fabrika ayarına çevir desem de yazılımsal bir problem ise ve yazılım güncellemesi ile hallolacak ise boşuna tamire göndermek de istemiyorum.

A Adem Helvacı hocam ne olabileceği ile ilgili bir fikir verirseniz çok sevinrim.

Not: Resim yükleme sırasında problemle karşılaştım ancak renkler aynı şu şikayette yer alan resimlerde var. ( )

TEKNOwest Çevrimdışı
23 Eyl 2018
10,457
49
led bar kaynaklı.normalde beyaz led yoktur mavi led üzerine fosfor tabaka uyguluyorlar beyaz renk oluyor. zamanla fosfor tabaka buharlaştığı için led ler mavi renk oluyor. cihazınızda led bar değişimi gerekli

Hakan ARIN Çevrimdışı

Hakan ARIN 

Yeni Üye
26 Eki 2019
19
46
Peki bu üründe kullanılan marka ledlere özel kronik sorun mudur? İlk defa böyle bir şeyle karşılaşıyorum. Soruyorum çünkü sadece bu modellerde ve normalde olması gerekenden daha çabuk yaşanan bir durum ise Dolaylı da olsa Vestel'in kusuru olacağı için Vestel'e yaptıracağım.

Son düzenleme:
By_Trol Çevrimdışı

By_Trol 

Administrator
24 Ağu 2019
13,504
Peki bu üründe kullanılan marka ledlere özel kronik sorun mudur? İlk defa böyle bir şeyle karşılaşıyorum. Soruyorum çünkü sadece bu modellerde ve normalde olması gerekenden daha çabuk yaşanan bir durum ise Dolaylı da olsa Vestel'in kusuru olacağı için Vestel'e yaptıracağım.
Tv garanti kapsamında ise sorun etmeyin servise müracaat edin gerekeni yaparlar.

Hakan ARIN Çevrimdışı

Hakan ARIN 

Yeni Üye
26 Eki 2019
19
46
İyi de mesele şu ki bazı ürünlerde baş gösteren kronik bir arıza ise kusurlu ürün demek ve ürün üretim olarak kusurluysa garanti süresine bakılmaması lazım diye biliyorum. Diğer ürünlerin bir çoğunda bu arıza yok.

Eğer şöyle olsaydı "LED bar yanması, kısa devresi vs." o zaman tüm cihazlarda olan standart bir sıkıntı denir ve buna yapacak bir şey yok derdik. Ama mesele sadece belirli serilerdeki LED barlarda görünen bir arıza ise buna o modellere özel kronik arıza denmez mi?

A Adem Helvacı ustam rahatsız ediyorum ama siz ne düşünüyorsunuz bu konuda?

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
İyi de mesele şu ki bazı ürünlerde baş gösteren kronik bir arıza ise kusurlu ürün demek ve ürün üretim olarak kusurluysa garanti süresine bakılmaması lazım diye biliyorum. Diğer ürünlerin bir çoğunda bu arıza yok.

Eğer şöyle olsaydı "LED bar yanması, kısa devresi vs." o zaman tüm cihazlarda olan standart bir sıkıntı denir ve buna yapacak bir şey yok derdik. Ama mesele sadece belirli serilerdeki LED barlarda görünen bir arıza ise buna o modellere özel kronik arıza denmez mi?

A Adem Helvacı ustam rahatsız ediyorum ama siz ne düşünüyorsunuz bu konuda?
Ben yazımı sizin paylaştığınız şv linki özelinde yazıyorum ki bu standart bir led bar arızasıdır. Geçen ay toplamda 16 mavi renk sorununun 7 si lg tv 3 ü vestel üretimi, birisi samsung diğerlerini şu an hatırlayamadım.

Her üretici belli dönemlerde belli başlı başka üreticiler ile anlaşmalar yapar, mesela LG nin LB620 LB652 gibi modellerin üretildiği dönemde anlıyorum ki bu led üreticisi ile anlaşma yapılmış zira ağırlıklı mavi led sorunu bu modellerde çok geliyor. Buna keza vestel için de durum farklı değil. X marka ledci ile anlaştığı UB serisi üretimlerde ledler bozulunca maviye dönerken (örnektir) Y marka ledci ile anlaştığında ürettiği UD serileri üretimlerde ledler bozulunca feedback kesip ekranı karartıyordur.

Haa bu de kullandığı ledlerden ud serisine de kullanmıştır elbette ancak örnek olsun diye yazdım yukarıdakileri.

Yıllardır tft büyük bir dertti bizler için, şimdi panelden daha kısa ömürlü bu ledler daha birkaç yıl başımızı ağrıtacak bizim açık ve net.

Hakan ARIN Çevrimdışı

Hakan ARIN 

Yeni Üye
26 Eki 2019
19
46
Ben yazımı sizin paylaştığınız şv linki özelinde yazıyorum ki bu standart bir led bar arızasıdır. Geçen ay toplamda 16 mavi renk sorununun 7 si lg tv 3 ü vestel üretimi, birisi samsung diğerlerini şu an hatırlayamadım.

Her üretici belli dönemlerde belli başlı başka üreticiler ile anlaşmalar yapar, mesela LG nin LB620 LB652 gibi modellerin üretildiği dönemde anlıyorum ki bu led üreticisi ile anlaşma yapılmış zira ağırlıklı mavi led sorunu bu modellerde çok geliyor. Buna keza vestel için de durum farklı değil. X marka ledci ile anlaştığı UB serisi üretimlerde ledler bozulunca maviye dönerken (örnektir) Y marka ledci ile anlaştığında ürettiği UD serileri üretimlerde ledler bozulunca feedback kesip ekranı karartıyordur.

Haa bu de kullandığı ledlerden ud serisine de kullanmıştır elbette ancak örnek olsun diye yazdım yukarıdakileri.

Yıllardır tft büyük bir dertti bizler için, şimdi panelden daha kısa ömürlü bu ledler daha birkaç yıl başımızı ağrıtacak bizim açık ve net.

O zaman standart garanti prosedürü geçerli diyorsunuz sanırım. Doğru mu anladım? :(

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri