Vestel 42PF9322 görüntü bozukluğu

kadirkeb Çevrimdışı

kadirkeb 

Yeni Üye
24 Kas 2021
14
Arkadaşlar merhaba,

Sizlerin tavsiyelerine ihtiyacım olan bir konuyu burada paylaşmak istiyorum. İhtiyacı olan bir yakınıma elimdeki televizyonu tamir edip vermek istiyordum fakat bir noktada tıkandım, yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Televizyonun modeli Vestel 42PF9322(resim1). İlk olarak açılmama problemi mevcuttu, arka ledler yanıyor fakat görüntü gelmiyordu ve bir süre sonra kapanıp yeniden başlıyordu. Bu şekilde döngü devam ediyordu. 17PW07-2 besleme kartındaki voltaj çıkışları olması gerektiği gibiydi. Yeniden yazılım atarak şansımı denemek istedim. Bu forumda paylaşım yaparak 17MB70-5P modelindeki anakartın yazılımını sizlerin yardımıyla buldum. Bu anakartın eski olduğunun ve her paneline uyacak yazılımın bulunmadığının farkındaydım. Yazılımı attıktan sonra televizyon açıldı; fakat görüntü ters ve bozuk geldi(resim2). Anakartın lvds soketlerinin hemen arkasındaki görüntü işlemcisi çok ısındığından sıcak hava uyguladım, arka plandaki gri karıncalama düzeldi fakat yinede görüntü bozukluğu devam etti(resim 3,4,5). Aynı anakarta ait farklı yazılımlar denesemde ilerleme sağlayamadım. Yazılım dosyasının içerisindeki autorun içerisinde düzenleme yaparak yükleme adımlarının durumlarını bir file log'a yazması için düzenleme yaptım ve yükleme sonrası kontrol ettiğimde de her adımı başarılı şekilde geçtiğini gördüm.

Sizlere sormak istediğim bu problem kesin olarak bir yazılım problemi midir? Eğer öyle ise ve doğru yazılımı bulamazsam en azından bu bilgiyi vererek parçalarını satılığa çıkartırım. Fakat şu noktada sağlam olduğuna emin olduğum tek parçası besleme kartı. Diğer parçalardan (anakart, t-con, panel) emin olamadığım için satılığa da çıkartamıyorum.

Bu televizyonu nasıl değerlendiririm noktasında yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Şimdiden çok teşekkürler, saygılarımla.

resim17ce6de025fe9026d.png
resim2.png
resim3.png
resim4.png
resim5.png

kadirkeb Çevrimdışı

kadirkeb 

Yeni Üye
24 Kas 2021
14
Görüntü işlemcisi aşırı ısındığından reballing ihtiyacı olabileceği yönünde yazılar okumuştum, onu yapamasamda ısıtarak geçici olsada bir çözüm üretebilirim belki diye düşünmüştüm.

kadirkeb Çevrimdışı

kadirkeb 

Yeni Üye
24 Kas 2021
14
Ful yazılım dener misin panel tutabilir. Olmama durumu da var
*** Gizli metin: alıntı yapılamaz. ***
Öneriniz için çok teşekkürler. Denedim ama malesef olmadı(resim6). Panel tutmadığı için mi acaba bu problemi yaşıyorum

resim6.png

Yükleme logları:
Kod:
STARTING UPDATE

Updating Kernel [mtd2]
Kernel update complete

Updating Kernel Initrd [mtd3]
Kernel initrd update complete

Updating RootFS [mtd4]
RootFS update complete with squashfs file sytem

"default_settings.img" not found - settings will not be updated

Splash will not be updated

Updating Discretix DRM Data! [mtd9]
Discretix DRM Data update complete

[mtd5] : erase all...

Copy database files to tmpfs.

[mtd7] : erase all...

Copy database backup files to tmpfs.

[mtd8] : erase all...

Copy tmpfs db files to [mtd7]

Copy tmpfs db backup files to [mtd8]

Copy toros_hwprofile.bin to profile.

Copy toros_swprofile.bin to profile.

Copy preset channels to preset_services.

Copy pix_configurations.pix

Copy pix_dcelevels.pix

Copy pix_gamma.pix

Copy pix_profiles.pix

Copy pix_skintone.pix

Copy pix_sources.pix

Copy bti_a.dat to tuning_data.

Copy bti_p.dat to tuning_data.

Copy bti_v.dat to tuning_data.

Remove FastTurnOn data file.

UPDATE COMPLETE
Please remove the usb device and reset your TV