Uydu sorunu help !

TKartaL Çevrimdışı

TKartaL 

Süper Üye
5 Şub 2018
2,481
44
Çözemediğim veya tahmin ettiğim bir sorun var. Bir esnafta Tvnin uydu alıcısı çift çıkışlı bir lnb ye bağlı fakat yayın sürekli git gel yapıyor. Farklı bir uydu alıcısı takılıyken de yapıyordu. Acaba neden yapıyor bunu?

-TVde kesinlikle sorun yok.
-Uydu alıcısı da kesinlikle sorun yok. (cinestar national işlemcili. Bir önceki uydu alıcısı da hometech ht 1010 idi)
-Bağlantıda kesinlikle sorun yok.
-Lnb den yapabilir mi? Hiremco

Bir tahmin ettiğim sorun ise magbox mercury uydu alıcısı manyetik bir şeyden etkileniyordu. Bunda da aynı donanım var. Acaba diyorum? Emin değilim ama.. Çok sık yapıyor. Sizce lnb olabilir mi?

LİMAN Çevrimdışı

LİMAN

Aktif Üye
2 Nis 2018
239
53
Çift çıkış lbn ile hangi uydu alınıyor? Çanakta merkez lnb konumunda mı, yoksa multifeed konumunda mı? Gel git yapan bir frekans mı yoksa lnb nin sinyal aldığı tüm uydudaki frekanslarda aynı sorun mu var?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
Kablo ve kollektörler sıkıntısızsa, geçici olarak LNB değiştirip deneyin.
Sorun hala devam ediyorsa cihazın yakınında neler var ona bakın. (Modem, hoparlör, telefon vs.)

Onun haricinde Çanağın önünü belli zamanlarda birşeyler kapatıyor olmasın?
Ağaç dalları, asılmış çamaşır, kamyon vs.

TKartaL Çevrimdışı

TKartaL 

Süper Üye
5 Şub 2018
2,481
44
Çift çıkış lbn ile hangi uydu alınıyor? Çanakta merkez lnb konumunda mı, yoksa multifeed konumunda mı? Gel git yapan bir frekans mı yoksa lnb nin sinyal aldığı tüm uydudaki frekanslarda aynı sorun mu var?
Turksat uydusu.. Tüm uydudaki frekanslar.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Kablo ve kollektörler sıkıntısızsa, geçici olarak LNB değiştirip deneyin.
Sorun hala devam ediyorsa cihazın yakınında neler var ona bakın. (Modem, hoparlör, telefon vs.)

Onun haricinde Çanağın önünü belli zamanlarda birşeyler kapatıyor olmasın?
Ağaç dalları, asılmış çamaşır, kamyon vs.
Lnb önünde olsa olsa güvercin geçer ama sanmıyorum. Ağaç kamyon yok. Altıncı katta anten.. Modem sanmıyorum. Ben en iyisi lnb yi denim.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611

Lnb önünde olsa olsa güvercin geçer ama sanmıyorum. Ağaç kamyon yok. Altıncı katta anten.. Modem sanmıyorum. Ben en iyisi lnb yi denim.

Farklı bir LNB ve farklı bir uydu alıcı deneyin.
Böylece kabloyu da test etmiş olursunuz.

Xiaomi Çevrimdışı

Xiaomi 

Aktif Üye
3 Kas 2018
138
36
Lnb yada kablonuz sorunlu olabilir lnb çift çıkışlı dediğinize göre birde kabloyu lnb diğer tarafına takın deyeyin

TKartaL Çevrimdışı

TKartaL 

Süper Üye
5 Şub 2018
2,481
44
Farklı bir LNB ve farklı bir uydu alıcı deneyin.
Böylece kabloyu da test etmiş olursunuz.
Aynı uydu alıcısını evde çift çıkışlı da denemiştim sorun yok. Kablo tesisat da yeni. Yani maddelere ayırıp yazdıklarımda sorun yok. Ve bu üçüncü uydu alıcı..

Lnb yada kablonuz sorunlu olabilir lnb çift çıkışlı dediğinize göre birde kabloyu lnb diğer tarafına takın deyeyin
Olmazsa lnb yi denemede fayda var.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
Aynı uydu alıcısını evde çift çıkışlı da denemiştim sorun yok. Kablo tesisat da yeni. Yani maddelere ayırıp yazdıklarımda sorun yok. Ve bu üçüncü uydu alıcı..

Olmazsa lnb yi denemede fayda var.

LNB ve LNB bağlantısını kontrol edin derim, antendeki merkezlemesini / uzaklığını da kontrol edin derim.
Bazen LNB girişine kollektör yamuk takılabiliyor. İnsanlık halidir, gözden kaçmış olabilir.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,289
64
1-Görüntü pat diye gidip-geliyorsa lnbye bağlanan konnektörü çıkartıp,kabloyu yeniden kesip bağlayın,canlı uç(orta uç) biraz uzun olsun (LNB)
2-Mozaiklenmeyle gidip-geliyorsa LNB-Çanak ikilisinden birinde sorun, çanak rüzgrda sallanıyordur-rüzgar varsa-,yani odaklanma bozuktur,antene çıkıp elle ufak sallamayla yayın gider,anteni ayarlayın
3- LNBde frekans çakışması oluyordur,her kanalda gidip-gelme yapmaz,bazı kanallarda(frekanslarda) yapar (kesin LNB)
Bunlar benim yaşadığım ve çözdüğüm anten sorunlarıydı.

LİMAN Çevrimdışı

LİMAN

Aktif Üye
2 Nis 2018
239
53
Tüm uydu frekanslarında sinyal gelip gitmesi normal değil ve lnb kaynaklı olma ihtimali çok az, yine de emin olmak için çanağın ayarını bozmadan sadece lnb yi değiştirip tekli lnb takıp deneme imkanı varsa denenmeli aynı sorun olacak mı... Öte yandan, F konnektör bağlantısı sorunu olabilir, ya da çanak açı v.s sorunu olabilir.

TKartaL Çevrimdışı

TKartaL 

Süper Üye
5 Şub 2018
2,481
44
Sorun kaynağı çözüldü. TV terzi işyerinde bulunuyor. Buharlı ütünün buhar düğmesine basıldığı an görüntü git gel yapıyor. Ütü ve TV iki ayrı üçlü priz ile aynı prize takılı.. Aynı priz üzerinden voltaj kaynaklı sanırım...

Necati_Simsek Çevrimdışı

Necati_Simsek 

Süper Üye
29 Ağu 2018
545
55

TV'nin veya cihazın yakınlarında telsiz telefon varsa sorun muhtemelen bundan da kaynaklanabilir.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,289
64
Sorun kaynağı çözüldü. TV terzi işyerinde bulunuyor. Buharlı ütünün buhar düğmesine basıldığı an görüntü git gel yapıyor. Ütü ve TV iki ayrı üçlü priz ile aynı prize takılı.. Aynı priz üzerinden voltaj kaynaklı sanırım...
Ohhh,hadi sevindim, demek sadece çanak-kablo-lnb değil ayrıca prizlere de bakmak gerekiyormuş sevgili tkartal,öğrenmiş oldum sayende :)

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri