Uydu Sinyali Yok Hatası

E Çevrimdışı

e.nar

Süper Üye
1 Haz 2018
514
Herkese iyi bayramlar. Next kanky uydu alıcısında sinyal yok sorunu yaşıyorum. Sorun devam ederken diğer odadaki dahili uydulu televizyonda da sinyal yok uyarısı oluyor, çanağımız bireysel. Next'in adaptörünü sökünce dahili uydulu tv'de yayın geliyor. Sorun ne olabilir?

By_Trol Çevrimdışı

By_Trol 

Administrator
24 Ağu 2019
13,572
E e.nar Kullandığınız anten sistemi nedir?
Merkezi sistem santral
Twin lnb (Çift çıkışlı)
Tek çıkışlı lnb
Tek çıkışlı lnb kullanıp her iki odaya paralel bağlantılı kablo çekilmiş ise bahsettiğiniz hata kaçınılmaz olur.
Bu hatadan kurtulmanız için çift çıkışlı lnb kullanılmalıdır.
Çift çıkışlı lnb kullanıyorsanız lnb içinde kısa devre vardır. Lnb değişecek

E Çevrimdışı

e.nar

Süper Üye
1 Haz 2018
514
Kısa devre ya da aşırı yüklenme vardır.
Next'in çıkışından fazla gerilim çıkıyor olabilir.
Dahili uydulu olan televizyonu Next'in bağlandığı kabloya takıp test edin, yayın varsa hatta sorun yoktur.
Sorun Next uydu alıcısındadır.
Diğer televizyonu denedim çalışıyor. Kablolara baktım iç ve dış tellerde temas yok. Next'in voltaj ayarı kısmında "açık, 13 ve 18v" gibi seçenekler var bu ayar açık olarak duruyordu. Daha öncede de bu sorunu yaşıyorduk ama son zamanlarda sık olmaya başladı.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

E e.nar Kullandığınız anten sistemi nedir?
Merkezi sistem santral
Twin lnb (Çift çıkışlı)
Tek çıkışlı lnb
Tek çıkışlı lnb kullanıp her iki odaya paralel bağlantılı kablo çekilmiş ise bahsettiğiniz hata kaçınılmaz olur.
Bu hatadan kurtulmanız için çift çıkışlı lnb kullanılmalıdır.
Çift çıkışlı lnb kullanıyorsanız lnb içinde kısa devre vardır. Lnb değişecek
Antenimiz balkonda merkezi sistem değil. Çiftli lnb kullanıyoruz. Dün akşam kontrol ettiğimde lnb'nin sinyal toplayan orta kısmı sıcaktı diğer kısımlar soğuk bu normal midir? Lnb'yi alalı 7 ay kadar oldu bu kadar kısa sürede sorun çıkartır mı acaba? Daha öncekinde de sinyal düşüklüğü sorunu vardı.

gercekrambo Çevrimdışı

gercekrambo 

Süper Üye
2 Şub 2020
1,777
Diğer televizyonu denedim çalışıyor. Kablolara baktım iç ve dış tellerde temas yok. Next'in voltaj ayarı kısmında "açık, 13 ve 18v" gibi seçenekler var bu ayar açık olarak duruyordu. Daha öncede de bu sorunu yaşıyorduk ama son zamanlarda sık olmaya başladı.
ayrı iki anten girişi mi geliyor? yoksa tek anten (lnb çıkışı) girişini çoğaltıcı ile ikiye mi böldünüz? eğer çanaktan , 2 ayrı kablo geliyorsa sorun uydu alıcınızda. bağlantı noktasında , anten girişinde kablo parçası vb. nedeniyle kısa devre olabilir. yine aynı yerde paslanma vb. nedeniyle temas olmayabilir.

eğer ayarlarda bir aykırılık olduğunu düşünüyorsanız, uydu alıcıyı fabrika ayarlarına döndürüp deneyebilirsiniz. tabi ayarlar kaybolacaktır. turksat frekansını girip, otomatik şebeke arama yaptırmanız gerekebilir.

By_Trol Çevrimdışı

By_Trol 

Administrator
24 Ağu 2019
13,572

Antenimiz balkonda merkezi sistem değil. Çiftli lnb kullanıyoruz. Dün akşam kontrol ettiğimde lnb'nin sinyal toplayan orta kısmı sıcaktı diğer kısımlar soğuk bu normal midir? Lnb'yi alalı 7 ay kadar oldu bu kadar kısa sürede sorun çıkartır mı acaba? Daha öncekinde de sinyal düşüklüğü sorunu vardı.
İki bağımsız kablo çift çıkışlı lnb de birleştiği için arıza lnbde dir.

E Çevrimdışı

e.nar

Süper Üye
1 Haz 2018
514
ayrı iki anten girişi mi geliyor? yoksa tek anten (lnb çıkışı) girişini çoğaltıcı ile ikiye mi böldünüz? eğer çanaktan , 2 ayrı kablo geliyorsa sorun uydu alıcınızda. bağlantı noktasında , anten girişinde kablo parçası vb. nedeniyle kısa devre olabilir. yine aynı yerde paslanma vb. nedeniyle temas olmayabilir.

eğer ayarlarda bir aykırılık olduğunu düşünüyorsanız, uydu alıcıyı fabrika ayarlarına döndürüp deneyebilirsiniz. tabi ayarlar kaybolacaktır. turksat frekansını girip, otomatik şebeke arama yaptırmanız gerekebilir.
Tek çanakta çift çıkışlı lnb var, kablonun biri salona diğeri oturma odasına gidiyor. Dikkatlice kontrol ettim ama gözümden kaçan bir nokta var mı bilmiyorum. Defalarca fabrika ayarlarına döndürdüm sorun devam ediyor. Bazen kendiliğinden düzeliyor yayınlar geliyor. Diğer odadaki dahili uydulu tvde sorun yok.

İki bağımsız kablo çift çıkışlı lnb de birleştiği için arıza lnbde dir.
Olmazsa başka bir lnb bulup deneyelim, yoksa uydu ve lnbyi değiştireceğim.

gercekrambo Çevrimdışı

gercekrambo 

Süper Üye
2 Şub 2020
1,777
Tek çanakta çift çıkışlı lnb var, kablonun biri salona diğeri oturma odasına gidiyor. Dikkatlice kontrol ettim ama gözümden kaçan bir nokta var mı bilmiyorum. Defalarca fabrika ayarlarına döndürdüm sorun devam ediyor. Bazen kendiliğinden düzeliyor yayınlar geliyor. Diğer odadaki dahili uydulu tvde sorun yok.

Olmazsa başka bir lnb bulup deneyelim, yoksa uydu ve lnbyi değiştireceğim.
uydu alıcınız her iki kabloda da çalışıyor mu, çalışmıyor mu? birinde çalışıp, diğerinde çalışmıyor mu?

bana sorun uydu alıcıda gibi geliyor.

E Çevrimdışı

e.nar

Süper Üye
1 Haz 2018
514
uydu alıcınız her iki kabloda da çalışıyor mu, çalışmıyor mu? birinde çalışıp, diğerinde çalışmıyor mu?

bana sorun uydu alıcıda gibi geliyor.
Bunu denemedim, cihaz şimdi düzgün çalışmaya başladı yine arıza verdiğinde öbür odada deneyeceğim. İlk başlarda lnb sorunlu diye düşünmüştüm ama diğer odada deneyince göreceğim. Sorun çıktığında diğer odadaki tv de çalışmıyor, uydunun adaptörünü sökünce diğer tv normale dönüyor.

gercekrambo Çevrimdışı

gercekrambo 

Süper Üye
2 Şub 2020
1,777
Bunu denemedim, cihaz şimdi düzgün çalışmaya başladı yine arıza verdiğinde öbür odada deneyeceğim. İlk başlarda lnb sorunlu diye düşünmüştüm ama diğer odada deneyince göreceğim. Sorun çıktığında diğer odadaki tv de çalışmıyor, uydunun adaptörünü sökünce diğer tv normale dönüyor.
uydu alıcının enerjisini kestiğinizde, sorun düzeliyorsa, uydu alıcıda sorun olduğu iyice netleşiyor bana göre. kabloda sıkıntı olsa sorun devam eder.

E Çevrimdışı

e.nar

Süper Üye
1 Haz 2018
514
o zaman iki cihaza gelen kablo bir yerlerde paralel bağlı sanırım
Değil, Çift çıkışlı lnb'den geliyor.

uydu alıcının enerjisini kestiğinizde, sorun düzeliyorsa, uydu alıcıda sorun olduğu iyice netleşiyor bana göre. kabloda sıkıntı olsa sorun devam eder.
Ben de böyle olduğunu düşünmeye başladım. Mini uydular sorunlu oluyor galiba, bu bozulan 2. cihazım. Ara sıra oluyordu şimdi sık tekrarlamaya başladı ve uzun süre düzelmiyor. Artık kasalı bir cihaz bakacağım.

gercekrambo Çevrimdışı

gercekrambo 

Süper Üye
2 Şub 2020
1,777
Değil, Çift çıkışlı lnb'den geliyor.

Ben de böyle olduğunu düşünmeye başladım. Mini uydular sorunlu oluyor galiba, bu bozulan 2. cihazım. Ara sıra oluyordu şimdi sık tekrarlamaya başladı ve uzun süre düzelmiyor. Artık kasalı bir cihaz bakacağım.
cihazı başka bir mekanda, başka anten kablosuna bağlayıp denemek lazım. ayrıca adaptörü orijinal mi receiverın? daha yüksek amperli, aynı voltta adaptörle de denemek lazım.

E Çevrimdışı

e.nar

Süper Üye
1 Haz 2018
514
cihazı başka bir mekanda, başka anten kablosuna bağlayıp denemek lazım. ayrıca adaptörü orijinal mi receiverın? daha yüksek amperli, aynı voltta adaptörle de denemek lazım.
Başka yerde deneme şansım şuan yok maalesef. Adaptörü orijinal. Biraz daha idare edip bir çözüm bulacağım.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt