USB 3.0 Bellek Tavsiyesi

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Okuma, yazma hızı yüksek bir USB 3.0 bellek almak istiyorum.
Format atarken, hazırlarken 2.0 belleğim yavaş kalıyor maalesef.

Mümkünse 16 GB olsun istiyorum. Olmadı 32 GB'a da zorlayabilirim bütçemi.

Sota Sota Deimos Deimos

Etkileşimli tahtalara yazılım yüklemek için sandisk 32gb kullanıyorum, rufustan 21gb yazılımı bu diske yazmam 32 dakika sürdü, Bu bellekten tahtaya yazılımı yüklemem de 17 dakika civarı sürüyor.

Değerler iyimidir kötü mü bilemiyorum, fikir olsun istedim :ok

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,610
Etkileşimli tahtalara yazılım yüklemek için sandisk 32gb kullanıyorum, rufustan 21gb yazılımı bu diske yazmam 32 dakika sürdü, Bu bellekten tahtaya yazılımı yüklemem de 17 dakika civarı sürüyor.

Değerler iyimidir kötü mü bilemiyorum, fikir olsun istedim :ok

Abi görünene göre biraz paraya kıymam gerekiyor sanırım.
Bu elektronik işi öyle birşey ki, aldığım Toshiba da, Sandisk de 1 hafta sonra bozulduğu oldu.
Şu an 2 tane Sandisk kullanıyorum. :sirit
Model olarak link atabilirseniz iyi olur.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Abi görünene göre biraz paraya kıymam gerekiyor sanırım.
Bu elektronik işi öyle birşey ki, aldığım Toshiba da, Sandisk de 1 hafta sonra bozulduğu oldu.
Şu an 2 tane Sandisk kullanıyorum. :sirit
Model olarak link atabilirseniz iyi olur.

Sabah ofisten resmini çeker yollarım kardeşim zira bellek çantamda diğerleri ile birlikte duruyor :ok

Deimos Çevrimdışı

Deimos

VIP
6 Nis 2018
740
Okuma, yazma hızı yüksek bir USB 3.0 bellek almak istiyorum.
Format atarken, hazırlarken 2.0 belleğim yavaş kalıyor maalesef.

Mümkünse 16 GB olsun istiyorum. Olmadı 32 GB'a da zorlayabilirim bütçemi.

Sota Sota Deimos Deimos
Umut' um ben klasik Kingston hayranıyım. 7 sene önce paraya kıyıp Türkiye de Asnet e ilk gelir gelmez 32GB bundan almıştım, o zamanlar hız olarak mükemmeldi, USB 2.0 a taksan bile hız olarak farkettiriyordu, sonra çaldılar :( . Sonradan aldıklarımın hiçbiri onun performansını vermemişti. Biraz şişmandır :kiskis ama hakkını veriyordu. Yanlış hatırlamıyorsam 7 sene önce 100 TL ya almıştım. Bu zamanın parasını düşün artık.
Piyasada Kingston Sandisk kadar artık yaygın değil. Kingston veya Sandiskin 3,1 Gen1 modellerini incele istersen.
Sandiskinde güzel modelleri var, hoşuma giden Sandisk Extreme USB 3.0 32GB, ama fiyat yüksek.
Sağlam bilindik bir yerden almanı öneriyorum, çakmalara dikkat! Özellikle Kingston.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,256
Sene 2007 Universitedeyiz
Gold PQI Marka 8GB USB 2.0 gelecek dediler
Wuuuuu Dururmuyuz
Evin Kirasini Salladım
72tl Usb Almistim
Vay Arkadas Paraya Bak :kiskis

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,211
valla ilk zamanlar bu işler den hiç çakmazken gidip bir sürü para verip 3.0 bir kaç tane almıştım ki hala elimde vardır bunlar
ama PC XP idi ve 3.0 uyumlu/destekli portlarım da yoktu,ülen bu neden yavaş veya bu ne biçim 3.0 diyordum:mutlu

şimdi PC yenilendi di W7 yaptım 3.0 desteği de var hız bir anda katlandı!

ama bu mok yiyenlerin bir alay format/düzen v.s durumları var kimisi dandik gibi cinsinden kimisi absürt rakamlara
satılan özellikle yazma hızları acaip yüksek olanları oluyor ve haliyle fiyatlar da uçuyor o zaman :hoba1

USB3.0 olarak;
Benim elimde 2 sene önce den kalma ve kampanya dan alınmış 1 tane 128Gb lık SanDisk var modeli "Ultra Flair" diye geçiyor
diğer teknik detaylarını bilmiyorum 1 tane Samsung 64Gb lı var,şu metal olan ve direk yuvaya giren model den 1 tane de bunun
32Gb lık olanı var 1 tane de SanbDisk Ultra 16Gb olan eskiden aldığım sustalı model den var,açıkçası ext.uygulamalar da
bunu takıp da farklı bir performans ben göremedim! ama PC den yazma da ciddi farkediyor!! veya ext.uygulamalar dan yazma da

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,610
valla ilk zamanlar bu işler den hiç çakmazken gidip bir sürü para verip 3.0 bir kaç tane almıştım ki hala elimde vardır bunlar
ama PC XP idi ve 3.0 uyumlu/destekli portlarım da yoktu,ülen bu neden yavaş veya bu ne biçim 3.0 diyordum:mutlu

şimdi PC yenilendi di W7 yaptım 3.0 desteği de var hız bir anda katlandı!

ama bu mok yiyenlerin bir alay format/düzen v.s durumları var kimisi dandik gibi cinsinden kimisi absürt rakamlara
satılan özellikle yazma hızları acaip yüksek olanları oluyor ve haliyle fiyatlar da uçuyor o zaman :hoba1

USB3.0 olarak;
Benim elimde 2 sene önce den kalma ve kampanya dan alınmış 1 tane 128Gb lık SanDisk var modeli "Ultra Flair" diye geçiyor
diğer teknik detaylarını bilmiyorum 1 tane Samsung 64Gb lı var,şu metal olan ve direk yuvaya giren model den 1 tane de bunun
32Gb lık olanı var 1 tane de SanbDisk Ultra 16Gb olan eskiden aldığım sustalı model den var,açıkçası ext.uygulamalar da
bunu takıp da farklı bir performans ben göremedim! ama PC den yazma da ciddi farkediyor!! veya ext.uygulamalar dan yazma da

Araştırınca dediğiniz Ultra Flair modelini gördüm en iyiler arasında fakat hem pahalı hem de ülkemizde fazla yerde yok.
Baktığım modeli de 128 GB'lık modeli değildi üstelik.
Kingston DT50 16 GB aldım.
Okuma hızı yüksek fakat yazım hızı 5-8 MB/s düzeyinde kalıyor. (4 GB'lık bir dosya transferinde.)

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,211
valla ben bu 128Gb lığı ne zaman tam kim den aldığımı bile unuttum yaw ama 2 sene kadar oldu
çok büyük ihtimalle acaip bir indirim filan gördüm ki hemen kaptım! yoksa acaip pahalı bir alet
diğer Samsung olan 32 ve 64 lük olanları da sanırım Bimeks kampanyasın dan almıştım

daha sonra oturup yabancı bazı kaynakları taramıştım aklım cidden karışmıştı çünkü çok fazla kriter
var ve en önemlisi sanırım "yazma hızının" yüksek olması idi veya ilk en önemli kriter en yüksek yazan
olmalı? okuma da zaten belli bir süre olduğu için farketmiyor ama şurada farkediyor örneğin ileri-geri
sarma da kendisini belli ediyor yavaş olanlar yavaş noktayı bulurken hızlı olanlar şak diye geliyor o noktaya!
ama cihaz hızı da buna etkendir! örneğin şimdi yeni aldığım TVBox da RK3399 chipset var ve alet bu
anlam da acaip hızlı halbuki eski cihazım da 3.0 idi ama böyle hızlı değildi!

sanırım tek başına USB nin 3.0 olması da yeterli değil?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,610
valla ben bu 128Gb lığı ne zaman tam kim den aldığımı bile unuttum yaw ama 2 sene kadar oldu
çok büyük ihtimalle acaip bir indirim filan gördüm ki hemen kaptım! yoksa acaip pahalı bir alet
diğer Samsung olan 32 ve 64 lük olanları da sanırım Bimeks kampanyasın dan almıştım

daha sonra oturup yabancı bazı kaynakları taramıştım aklım cidden karışmıştı çünkü çok fazla kriter
var ve en önemlisi sanırım "yazma hızının" yüksek olması idi veya ilk en önemli kriter en yüksek yazan
olmalı? okuma da zaten belli bir süre olduğu için farketmiyor ama şurada farkediyor örneğin ileri-geri
sarma da kendisini belli ediyor yavaş olanlar yavaş noktayı bulurken hızlı olanlar şak diye geliyor o noktaya!
ama cihaz hızı da buna etkendir! örneğin şimdi yeni aldığım TVBox da RK3399 chipset var ve alet bu
anlam da acaip hızlı halbuki eski cihazım da 3.0 idi ama böyle hızlı değildi!

sanırım tek başına USB nin 3.0 olması da yeterli değil?

Abi depolamada rastgele (random) okuma ve yazma hızı önemli. Onlar yüksek olduktan sonra cihazın, bilgisayarın uçar.
Üreticiler sıralı (sequential) okuma ve yazma hızını vurguluyor. :hihi

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri