USB 2,0 / 3,0 Kablo iç yapısının farkı var mı?

R Çevrimdışı

rabitelli

Aktif Üye
20 Kas 2019
423
50
3,0 yükselmeye başladığında yabancı sitelerden birinde 2,0 ve 3,0 kablolarını kesip fark olmadığını göstermişlerdi diye hatırlıyorum ama 7-8 senelik muhabbet, belki daha fazla. Yanılabilirim de. Cidden öyle midir?

Neden sordum, TV'lerin usb girişleri genelde cehennemin kör dibinde, oraya bir uzatma taksam da flash bellek bağlayacağım zaman ecel terleri dökmesem diyorum.
Gerçi TV'lerdeki USB kaç onu da bilmek gerek.:alala
İşin diğer bir ilginç yanı bir çok TV'nin net üzerinden servis edilen özelliklerinde bu bilgi yok. Elimde halihazırda 2,0 uzatmalar var, ben foto işinde 2,0 ve 3,0 farkını cidden görüyorum ama TV'de HD ya da FHD film izlerken ahım şahım farkı olmaz diye umuyorum.
Ne dersiniz.?

Düzeltme: 2,0 3,0 farkını görüyorum dediysem, kablo değil, USB portlarını değiştirip veri aktardığımda görüyorum farkı.

Son düzenleme:
R Çevrimdışı

rabitelli

Aktif Üye
20 Kas 2019
423
50
İyi akşamlar net de söyle bir makale var işinize yaraya bilir
Olay bitmiştir teşekkürler.
Veri kaynağı cihaz 3,0 desteklemek zorunda
Kaynak direk alıcıya bağlanmıyorsa ara kablo 3,0 olmak zorunda
Alıcı cihazda 3,0 portu olmak zorunda (maviş maviş :hihi )

F Çevrimdışı

Frenzy 

Aktif Üye
11 Mar 2019
493
41
Usb 2 kabloda 4 iletken hat bulunur: 2 tanesi veri giriş/çıkışı, 1 adet güç ve 1 adet de topraklama için. Usb 3'de ise bunlara ek olarak daha yüksek bantgenişliği elde etmek için 2 adet veri iletim hattı, 2 adet veri alma hattı ve 1 adet de ekstra topraklama olmak üzere toplam 9 kablo bulunur. Hatta kabloların sığması için usb 2 ve 3 formları şekil olarak da birbirinden farklı olabilir. Örnek olarak vaktiyle sahip olduğum usb 3.0 versiyon kullanan Samsung S5 cep telefonu kablosunu gösterebilirim. Bu telefon resimdeki iki kabloyla da uyumluydu.

imagesqtbn3AANd9GcQGVSN1XGEJRQwiR3P6K5AQDDo--LGTeuE18fpQfmCRv-6IXNAw.jpg

R Çevrimdışı

rabitelli

Aktif Üye
20 Kas 2019
423
50
Usb 2 kabloda 4 iletken hat bulunur: 2 tanesi veri giriş/çıkışı, 1 adet güç ve 1 adet de topraklama için. Usb 3'de ise bunlara ek olarak daha yüksek bantgenişliği elde etmek için 2 adet veri iletim hattı, 2 adet veri alma hattı ve 1 adet de ekstra topraklama olmak üzere toplam 9 kablo bulunur. Hatta kabloların sığması için usb 2 ve 3 formları şekil olarak da birbirinden farklı olabilir. Örnek olarak vaktiyle sahip olduğum usb 3.0 versiyon kullanan Samsung S5 cep telefonu kablosunu gösterebilirim. Bu telefon resimdeki iki kabloyla da uyumluydu.

imagesqtbn3AANd9GcQGVSN1XGEJRQwiR3P6K5AQDDo--LGTeuE18fpQfmCRv-6IXNAw.jpg

Yanıt için teşekkür, sonuçta geriye uyum olayı nedeni ile 2,0 kablo da kullanabilirim şimdilik.
İşin komik yanı şu tv üreticileri 3,0 12 yaşına gelmişken neden özelliklerde usp portlarının versiyonundan bahsetmezler, anlamadım gitti :cay

F Çevrimdışı

Frenzy 

Aktif Üye
11 Mar 2019
493
41
Yanıt için teşekkür, sonuçta geriye uyum olayı nedeni ile 2,0 kablo da kullanabilirim şimdilik.
İşin komik yanı şu tv üreticileri 3,0 12 yaşına gelmişken neden özelliklerde usp portlarının versiyonundan bahsetmezler, anlamadım gitti :cay
Ona ben de anlam verebilmiş değilim. Aklıma gelen olası neden eldeki anakartlar usb 2.0 desteklediği için ekstra masrafa girmek istememeleri. Çünkü usb 3.0, 2.0'a göre çok daha fazla bant genişliği sunuyor ve daha karmaşık olsa gerek. 480mbps vs. 5gbps. Bu da daha iyi bir altyapı ve haliyle masraf demek. Gerçi yaptığım denemelerde tvnin usb portunden hdr ve db destekli 4k videolarda da dahil bant genişliği açısından oynatmadığı içerik olmadı. Yani usb 2.0 hala yetiyor.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Ona ben de anlam verebilmiş değilim. Aklıma gelen olası neden eldeki anakartlar usb 2.0 desteklediği için ekstra masrafa girmek istememeleri. Çünkü usb 3.0, 2.0'a göre çok daha fazla bant genişliği sunuyor ve daha karmaşık olsa gerek. 480mbps vs. 5gbps. Bu da daha iyi bir altyapı ve haliyle masraf demek. Gerçi yaptığım denemelerde tvnin usb portunden hdr ve db destekli 4k videolarda da dahil bant genişliği açısından oynatmadığı içerik olmadı. Yani usb 2.0 hala yetiyor.

2.0 ile en fazla 40 megabyte/saniye hız alınabiliyor benim bildiğim. Yani ben 40'ın üzerine çıkabildiğimi hatırlamıyorum.
Belki kullandığım 2.0 disk kutusundaki denetleyiciden de kaynaklanıyor olabilir. (Ama limiti bu değerlere yakın diye hatırlıyorum.)

Aynı diski 3.0 kutuya taktığımda, 3.0 port üzerinde 100-120 megabyte/saniye gibi değerleri görebiliyorum.

Asıl olay 3.1 ve onun nesillerinde *(Gen1-Gen2) yatıyor. Deli hızlara sahipler. :deli1

*Gen: Generation: Kuşak&Nesil

R Çevrimdışı

rabitelli

Aktif Üye
20 Kas 2019
423
50
2.0 ile en fazla 40 megabyte/saniye hız alınabiliyor benim bildiğim. Yani ben 40'ın üzerine çıkabildiğimi hatırlamıyorum.
Belki kullandığım 2.0 disk kutusundaki denetleyiciden de kaynaklanıyor olabilir. (Ama limiti bu değerlere yakın diye hatırlıyorum.)

Aynı diski 3.0 kutuya taktığımda, 3.0 port üzerinde 100-120 megabyte/saniye gibi değerleri görebiliyorum.

Asıl olay 3.1 ve onun nesillerinde *(Gen1-Gen2) yatıyor. Deli hızlara sahipler. :deli1

*Gen: Generation: Kuşak&Nesil

3,0 üstünü masa üstü cihazlarda zor görürüz.
3,X he mi? Nerdeee, halen 2,0 portu 3,0dan daha bol olan mobolar satılıyor, hem de gırla.
2009'da kendime bilgisayar toplayacam, 4 Sata3 ve 2 de USB 3 portuna sahip mobo beğendim.
Malum site kopil yatağı değildi o zamanlar, ona rağmen ustalar baya bi eleştirdi gereksiz diye. Halen kullanıyorum, daha da yerim ekmeğini.

Yav iş o değilde, bu konuyu açmama neden olan esas soruna el atmalılar TV üreticileri.
Şu usb portu önde mönde bi yerde olsa da ızdırap çekmesek.

R Çevrimdışı

rabitelli

Aktif Üye
20 Kas 2019
423
50
Yeni donanımlarda fazlasıyla mevcut bence? :alala

Ne bileyim anlamadım gitti.
2009 da 3,0 portu olan makina topluyorum, iyi hoş, 3,0 kart okuyucu yok. Harici HDD yok, Hee var da Lexar falan, motosiklet parasına. (şimdi gırla gerçi)
Eee, işim hızlansın diyorum, abarıp 3,1 Gen2 makina yapıyorum, hayda, port farklı, geriye uyum yok, peki cihazlar nerede, hani benim kart okuyucum nerde, harici hdd'im, kiraz ağacına takılı DVD'im, çaldılar flaş belleğimi habersiz;

O günden beri tükanın kapısını kilitli tutuyorum :hihi
Eh biz de hem şöfer mahalli, hem 50 kuruş, hemi de cam kenarı istiyoruz hep.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Ne bileyim anlamadım gitti.
2009 da 3,0 portu olan makina topluyorum, iyi hoş, 3,0 kart okuyucu yok. Harici HDD yok, Hee var da Lexar falan, motosiklet parasına. (şimdi gırla gerçi)
Eee, işim hızlansın diyorum, abarıp 3,1 Gen2 makina yapıyorum, hayda, port farklı, geriye uyum yok, peki cihazlar nerede, hani benim kart okuyucum nerde, harici hdd'im, kiraz ağacına takılı DVD'im, çaldılar flaş belleğimi habersiz;

O günden beri tükanın kapısını kilitli tutuyorum :hihi
Eh biz de hem şöfer mahalli, hem 50 kuruş, hemi de cam kenarı istiyoruz hep.

3.1 Gen2'de geriye dönük uyumluluk mu yok?:alala

R Çevrimdışı

rabitelli

Aktif Üye
20 Kas 2019
423
50
3.1 Gen2'de geriye dönük uyumluluk mu yok?:alala

Ben mi yanlış biliyorum, portlar fiziksel olarak farklı değil mi?
3,0 hatta Gen1'e kadar tümü dikdörtgen iken Gen2'de sol ve sağ kenarlar yarım çember kesiti. (mi? inşallah saçmalamıyorumdur. Başka hatlar karıştıysa çook gülerim kendime çok.)

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Ben mi yanlış biliyorum, portlar fiziksel olarak farklı değil mi?
3,0 hatta Gen1'e kadar tümü dikdörtgen iken Gen2'de sol ve sağ kenarlar yarım çember kesiti. (mi? inşallah saçmalamıyorumdur. Başka hatlar karıştıysa çook gülerim kendime çok.)

Sizin dediğiniz Tip A, Tip B, Tip C. Geri dönük olma ile bir ilgisi yok.
Konnentör yapısını belirtir.
Klasik dikdörtgen USB konnektörü tip A, yazıcılarda kullandığımız usb konnektörü tip B, yeni yeni görmeye başladığımız konnektör tip C'dir.

Ek-Aciklama-2019-12-09-142741.png

Geri
Üst Alt