UPnP - DLNA destekli TV Box ihtiyacı

T Çevrimdışı

tugayyavuz

Yeni Üye
5 Eyl 2023
2
32
Merhaba arkadaşlar, ilk konum ve ilk sorum için yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. TV Box'lar hakkında çok bilgi sahibi değilim.
Evimde depolama disklerimin bağlı olduğu omv sunucum üzerinden dlna ile içerik paylaşımı yapıyorum. Kullandığım Samsung TV UPnP sayesinde kaynaklar listesinde otomatik olarak bu sunucuyu görüyor ve sorunsuz olarak 4K filmlerimi izleyebiliyorum. Fakat tvnin dahili oynatıcısı ile Dolby Atmos sesleri ses sistemine aktaramadığı için bu türdeki filmleri açabilmek için harici bir oynatıcıya ihtiyaç duyuyorum. Bunun için harici bir tv box cihazı araştırıyorum ama upnp ve dlna desteği hakkında hiç bir cihazda net bir bilgiye ulaşamadım. Amacım tüm film izleme sürecini TV box üzerine aktarmak ve tv dışında projeksiyon cihazıma da bağlayarak iki yerde kullanabilmek.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Açıkçası upnp ve dlna protokollerini aktif lisanslı tv boxların birçoğunda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Zaten yazılım desteği üzerinden devam eden bu protokolleri özellikle android box olmadan miracast ya da chromecast yayın aktarıcılar ile bile cihazlara aktarabilirsiniz. Ancak sizin için burada handikap dolby atmos kısmı. Onun için muhtemelen Homatics, nokia ya da sei robotics' in lisanslı ürünleri muhtemelen ihtiyacı karşılayacak düzeyde olacaktır. The_SreT The_SreT ' in açmış olduğu Android box konuları doyurucu bilgiye sahiptir diye düşünüyorum.

Şurada ovm altında jellyfin kullanımı ile ilgili de bir kaynağa ulaştım. Özellikle tv-box ile jellyfin client üzerinden daha görsel ağırlıklı ve yönetilebilir bir medya arşivine ulaşabilirsiniz gibi geliyor.

T Çevrimdışı

tugayyavuz

Yeni Üye
5 Eyl 2023
2
32
İlginiz için teşekkür ederim hocam, kullandığım tv tizen işletim sistemine sahip olduğu için android arayüzü ve kullanımı hakkında çok bilgim yok. Media server içerisinde kendi kategorilememi yaptığım için tür vs seçimi ile aradığımı çok rahat bulabiliyorum, o yüzden o tarafta değişiklik yapmak istemem. TV'den direk kaynaklar listesinden sunucuyu görüp istediğim kategoride ilerleyerek tıkla çalıştır gibi basit olarak oynatabiliyorum.
Box cihazlar ile de aynı kolaylıkta bir kullanım mı olur, yani ağıma bağladığımda direk sunucuyu keşfederek arayüzünde gösterir mi yoksa 3. parti bir uygulama mı kullanmak gerekir?

Dlna tarafını çözebilirsem, The_SreT'in konusunda da gördüğüm ve benim de ilgimi çeken, atmos desteği olan aşağıdaki 3 cihazdan birini tercih etmeyi düşünüyorum :)
Homatics Box R 4k plus
Mecool Km2 Plus Deluxe
Nokia Box 8010

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
İlginiz için teşekkür ederim hocam, kullandığım tv tizen işletim sistemine sahip olduğu için android arayüzü ve kullanımı hakkında çok bilgim yok. Media server içerisinde kendi kategorilememi yaptığım için tür vs seçimi ile aradığımı çok rahat bulabiliyorum, o yüzden o tarafta değişiklik yapmak istemem. TV'den direk kaynaklar listesinden sunucuyu görüp istediğim kategoride ilerleyerek tıkla çalıştır gibi basit olarak oynatabiliyorum.
Box cihazlar ile de aynı kolaylıkta bir kullanım mı olur, yani ağıma bağladığımda direk sunucuyu keşfederek arayüzünde gösterir mi yoksa 3. parti bir uygulama mı kullanmak gerekir?

Dlna tarafını çözebilirsem, The_SreT'in konusunda da gördüğüm ve benim de ilgimi çeken, atmos desteği olan aşağıdaki 3 cihazdan birini tercih etmeyi düşünüyorum :)
Homatics Box R 4k plus
Mecool Km2 Plus Deluxe
Nokia Box 8010
Normal kullanımda Android arayüzünde muhtemelen bir dosya yönetim uygulaması (X-Explore v.b.) tüm dlna verisini görecektir. Sonuçta tizen OS' te linux tabanlı Android' e benzer bir yapı olduğu için bir farklılık olmayacaktır.

Benim jellyfin' i ekstradan önermemin sebebi android işletim sistemine sahip (Hatta ios sistemlerin de) client kullanılmasa bile http web tarayıcı arayüzünden bile içeriğe ulaşımı sağlayabilmesi. Tabii bunun dezavantajı medya oynatma aşamasında sunucuya da yük bindirme ihtimalinin olması ve sunucu kaynaklarının buna yetmemesi. Ancak jellyfin ayarlarından bu da düzenlenebildiği için farklı bir deneyim olur düşüncesindeyim. OVM DLNA ve UPNP kanadında bu cihazlarla aynı kullanımı sorunsuz şekilde elde edebilirsiniz.

Geri
Üst Alt