UFO servisi sizce haklı mı? Yoksa tüketici mi haklı?

Freud09 Çevrimdışı

Freud09 

Aktif Üye
26 May 2020
64
25
Dün sıcakların da fazla olması dolayısıyla iki yıldır bozuk kutunun içinde duran UFO markalı kule tipi vantilatörü tamir ettirmek amacı ile servise götürdüm. Ürün yıllar önce alındığından garantisi bitti. Ama ben yine de orjinal yetkili servisi web sitesinden bulup ona götürdüm. Servisi uyarmama rağmen yüksek bir masrafı olursa tamir ettirmeyeceğimi belirttim. Tabi ilk olarak sizden arıza tespit ücreti olan 150 TL almamız gerekiyor sonrasında sorunu ne ise ona göre size söyleyeceğiz dediler. Buraya kadar normal. Ardından odaya tamir edecek olan kişi girdi. 15-20 dakika içerisinde içini açıp ona göre sorunu bulabileceğini söyledi. Eve gittim. Aradan 1 saat sonra aradı. Ben cihazınızı tamir ettim. Cihazınız çok kirliymiş. İlk önce cıhazın temizliğini yaptım. Ardından Motor aksamında bir problem varmış. O parçasını değiştirdim. Cihaz çok kirli olmasından dolayı elektronik kartının üzerindeki devre elmanlarıdan iki parça patlamış onu da değiştirdim. 4 farklı işlem yaptım. 950 tl tutmuş. Ben de hani sorunu ilk önce 15-20 dakika içerisinde arayıp onay alacaktınız dedim. Ben zaten daha önce söylemiştim. 950-1000 tl üstü masraf çıkarsa mutlaka söylüyoruz demiştim. Ayrıca bir işlem yapmadan diğer problemi anlayamam. Parçayı değiştirip diğer sorunlara geçtim. Cihazınızı gelip alabilirsiniz. Neyse telefonu kapattım. Dükkana gidip güzelce güzel bir üslupla açıkladım. Yaptığınız akıl kârı değil. Ben size direk tamir edin demedim. Bu kadar tutacağını bilsem basit bir vantilatör alıp geçerdim. 15-20 dakikaka içerisinde aracağınızı söylediniz aramadınız. Tekrar aynı şeyi söyledi. Ben size söylemiştim genellikle biz cihazları 1000 tl üstü olduğunda zaten arıyoruz onay almadan yapmıyoruz. Ben de böyle bir şey söylemediğini söyledim. Tartışmaya başladık. Kameradan bakabiliriz dediler. Bakalım dedim. Lafın arasında geçmiş. Kesin ifade kullanmadı. Genellikle ifadesi kullanmış. Diğer servisler neden böyle yapmıyor. Arıza tespit ettikten sonra sorunu söyleyip yaklaşık fiyatını söylüyor. Bu vantilatörlerin parçaları birbirine bağlıymış. Birini yapmadan diğerine geçemeyeceğini söyledi. Bu arda servis aynı zamanda klima servisi. Mesela dedim Klima servisi eve geldiğinde bize ilk sorunu tespit edip söylüyor. Onay verdikten sonra işlemi gerçekleştiriyor. Klimanın daha basit bir sistemi olduğunu söyledi. Arızalar bellidir şeklinde. Yani bu vantilatör daha komplike bir şeymiş. Parçaları birbirine bağlıymış. Bari pazarlık yapayım dedim. Asla inmedi. Tartıştık ben dedim yanımda sadece nakit 750 tl var daha fazla veremem. Gerçekten de 750 tl vardı. Ancak bu kadar verebilirim. Kabul etmedi. Zorla 950 tl çıkardığı fiyatın 150 tlsine içine saydı. 800 tl verecekmişim. Ben de 750 tl verdim. Kavga ettim. İşin parasında değilim. Adamın baştaki tavırlarına sinir oldum. Dükkanda hatta benimki ile aynı model vantilatörü tamir etmiş. Orada duruyordu. Onun da bu civarda fiyatı tutmuş. Tüketici de abi hiçbir şey bu fiyat. Yapılsın demiş. vs vs. Hepimiz biliyoruz para çok değersizleşti. Bu arada sadece 50 tlyi adama vermedim. Zorla yine onun dediği gibi oldu neredeyse. Yetkili servis ürünün servise gelip giriş yaptığına dair ne bir kağıt doldurduk ne de bir kağıt dolduk. Servis fişi falan yok. Ne de işlem bitince fatura kesildi. Sizlere akıl danışacağım. Ben de bir hata var mı? Sinirlerim bozuldu. 42 derece havada kendim dükkana götürdüm. Eve geldikten sonra pert oldum. Hiçbir eve çağırdığım servisde böyle bir şey yaşamadım.

Bugün UFO'nun müşteri hizmetlerini aradım. Başıma gelenleri anlattım. Servisin çalışma şekli değişebileceğini söyledi. Fakat sonra beni haklı buldu. Markamız ile igili böyle bir sorunla karşılaştığımız için üzgün olduklarını söyledi. Servisin özellikle üslubunun hoş olmadığını söyledi. Fatura vs olmamasından dolayı da kesinlikle doğru olmadığını söyledi. Telefonla servisi konuşacaklarını ve uyaracaklarını söylediler.
2 saat sonra tekrar bilgilendirmek amacıyla müşteri temsilcisi aradı. Servis ile konuştuk. Gerekli uyarıyı yaptık. Peki siz konuştunuz. Yine beni haksız mı buluyor dedim. Aslında tüketici de haklı aramızda bir anlaşmazlık oluştu demiş. Peki dedim servis fişi ve fatura kesmedi. Bunu konuştunuz mu? Evet o konuyu muhasebe birbirimiz gerekli uyarıda bulundu dedi.

Son düzenleme:
teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
22,066
64
Sorma ver parası, beleş alınan ücret bana göre maalesef, çünkü sen "tamam ne çıkarsa yap öderim" dememişsin, bir de "birbirine bağlantılı motor" nasıl oluyor merak ettim doğrusu,vantilatörün fotosunu atarsan sevinirim, bakayım benim geçen ay tamir ettiğime benziyor mu merak ettim.

Freud09 Çevrimdışı

Freud09 

Aktif Üye
26 May 2020
64
25
Yerden göğe kadar haklısınız. Önünüzde 2 seçenek var ya parayı ödeyip cihazı alacaksınız yada ben onay vermedim kardeşim sökün taktığınız parçaları verin cihazımı diyeceksiniz.
Hocam madem parçaları sökün dedim mümkün değil dedi. Kavga ettik zaten :(

Sorma ver parası, beleş alınan ücret bana göre maalesef, çünkü sen "tamam ne çıkarsa yap öderim" dememişsin, bir de "birbirine bağlantılı motor" nasıl oluyor merak ettim doğrusu,vantilatörün fotosunu atarsan sevinirim, bakayım benim geçen ay tamir ettiğime benziyor mu merak ettim.
Hocam resimini atıyorum. Kule tipi kumandalı. Yıllar önce almıştık.

1000012060.jpg

1000012060.jpg
İlk önce temizledim dedi. Çok kirliymiş. Normalde temizleme ücreti de varmış. Temizlemeden diğer adımlara geçemem dedi. Sonrasımda motor aksamıyla ilgili bir şeyi tamir ettim dedi. Ondan sonra elektronik kart üzerindeki parçayı değiştirdim dedi. Tozdan dolayı o parçalar şişmiş patlamış. Yani bir işlemi yapmadan diğerine geçemeyeceğini idda etti

1000012060.jpg

İlk önce temizledim dedi. Çok kirliymiş. Normalde temizleme ücreti de varmış. Temizlemeden diğer adımlara geçemem dedi. Sonrasımda motor aksamıyla ilgili bir şeyi tamir ettim dedi. Ondan sonra elektronik kart üzerindeki parçayı değiştirdim dedi. Tozdan dolayı o parçalar şişmiş patlamış. Yani bir işlemi yapmadan diğerine geçemeyeceğini idda etti
Normalde temizleme için ücreti 350 tl dedi yanlış hatırlamıyorsam alınıyormuş. Tüketici olarak da kendiniz temizleöe şansımızın olöadığını söyledi. Ancak kompresör ile hava tutabilirsiniz dedi.

Tabi ki müşteri haklı.
Ne değiştirdi belli değil fiyat listesi yok bir tarife yok ispat yok şey oldu şey yaptım 950 tl ver. :)
Ne fatura verdi. Ne servise geldiğine dair bir belge. Normalde servise götürdüğümüzde form doldurulur ya da elektronik ortamda dolduruyorlar. Adam fatura da kesmediği için resmen vergi kaçırıyor.

Hocam bilseydim orjinal yetkili servise götürmezdim. Ev aletlerini tamir eden daha önce götürdüğüm servise götürürdüm.

Son düzenleme:
tobacco Çevrimdışı

tobacco 

Aktif Üye
5 Ara 2020
385
36
teraspy teraspy abinin dediği kişi benim, bizim pırpılardı :sirit tamirci her birine 850 lira istediydi motorlar yanmış demişti ama yanmamış alo abinin dediğine göre yüzükler sıkışmış motoru komple söktü yüzükleri zımparaladı sonra grez yağıyla yağladı şimdi canavar gibi çalışıyorlar hem bizim hem babamların pırpırı ben de alo abiye zorla yemek ısmarlamıştım:affet

gogoleden resim bulursam yükleyim

film buldum bunun aynısını yapmıştı

Son düzenleme:
Freud09 Çevrimdışı

Freud09 

Aktif Üye
26 May 2020
64
25
teraspy teraspy abinin dediği kişi benim, bizim pırpılardı :sirit tamirci her birine 850 lira istediydi motorlar yanmış demişti ama yanmamış alo abinin dediğine göre yüzükler sıkışmış motoru komple söktü yüzükleri zımparaladı sonra grez yağıyla yağladı şimdi canavar gibi çalışıyorlar hem bizim hem babamların pırpırı ben de alo abiye zorla yemek ısmarlamıştım:affet

Müşteriden para almak için yapıyorlar o zaman. Dürüst servis bulmak zor. :(

Hocam size bir şey sormak istiyorum. Elimde bir tane daha sizinki gibi klasik ayaklı vantilatör var. Sağa sola dönmüyor. Sadece tek yön kullanmak zorunda kalıyorum. Sebebi sizce neden? En son sağa sola dönerken ses çıkarmaya başlamıştı. Yağlanması mı gerekiyor? Bir kere yağladık ama tamamen içini açmadan çok az faydası oldu. Tamamen de motor kısmını açmaya cesaret edemedim. Kumandası ve zaman ayarı falan da var. Atmaya kıyamadım.

Son düzenleme:
teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
22,066
64

Lahavleeee, bari bir de ne yemeği ısmarladın, onu da yazsaydın mübarek, tövbe tövbeee :)

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
22,066
64
Müşteriden para almak için yapıyorlar o zaman. Dürüst servis bulmak zor. :(

Hocam size bir şey sormak istiyorum. Elimde bir tane daha sizinki gibi klasik ayaklı vantilatör var. Sağa sola dönmüyor. Sadece tek yön kullanmak zorunda kalıyorum. Sebebi sizce neden? En son sağa sola dönerken ses çıkarmaya başlamıştı. Yağlanması mı gerekiyor? Bir kere yağladık ama tamamen içini açmadan çok az faydası oldu. Tamamen de motor kısmını açmaya cesaret edemedim. Kumandası ve zaman ayarı falan da var. Atmaya kıyamadım.
Sökmeden göremezsin ,ama muhtemelen tırk tırk tırk diye ses çıkartıyordur :) Tabii senden yine foto isteyeceğim hem önden hem arkasından çek bakayım belki basittir , bana göre basit,yanlış anlama ama açmadan yağlama olmaz yapılan iş göstermeliktir.Bu arada fotosunu verdiğin senin vantilatörde motor ya alttadır veya üstte, temizleme ve yağlama yöntemi aynıdır bana göre,ben bir de sıfır zımpara ile dönen rotoru temizliyorum , fazla değil, önce zımparayı ıslatıyorum sonra hafiften zımparalıyorum,süper oluyor, ince yağ yerine kaliteli gres ile de hafiften yağlıyorum mükemmel oluyor,köyde yılarca kullandım bizim emektarı :)
Yine bu arada söktükten sonra mutlaka foto çek ,vantilatörü toplarken fotolar lazım olur,şaşırdığın yerde fotoya bakarsın :ok

Geri
Üst Alt