Üç yıl önceki telefonu şimdi almak !?

TKartaL Çevrimdışı

TKartaL 

Süper Üye
5 Şub 2018
2,481
44
Üç yıl önce yada yaklaşık yıllarda piyasaya çıkmış telefonlar şuan hala satılmakta..
Merak ettiğim o yılın bugün satılan telefonu şimdi mi üretiliyor yoksa yenilenmiş yada o yıldan mı kalmadır?
Mesela gm9 pro kağıt üstündeki özellikleriyle dxomark dahil beğendiğim bir telefon.. Android sürüm almış almamış benim için çok önemli değil.. Oreodan aşağı olmasın yeter...

Puzik Çevrimdışı

Puzik 

Süper Üye
9 Ara 2020
1,286
Hocam GM vereceğiniz parayla hayır işleyin sevaba girersiniz. Şirketimiz vermişti bu telefon çıktığında ama Gm8 ler 1 yıl Gm8go lar 6 ay sonra çöp kıvamına geldi. Telefondan tek beklentim kendi kendine kapanmaması,mail okurken takılmaması ve navigasyonda gelen konuma gidebilmekti. Düşünün oyun,kaliteli fotoğraf vs zaten beklemedik cihazdan. Bunları bile sağlayamıyordu çıktığı yılda. Kağıt üstğne bakmayın derim. Eminim ki söylediğiniz telefondansa iphone 6s daha iyidir kullanım açısından.

TKartaL Çevrimdışı

TKartaL 

Süper Üye
5 Şub 2018
2,481
44
Ben yıllar önce discovery 16 gb almıştım. Çok memnun kalmıştım.
Alin efendi gibi samsung kullanin gitsin oppo moppo bos gelio bana
Efendi kısmına bir şey diyemicem ama Samsung konusunda haklısınız ?
Mesela 1800 TL bandında olan fiyatlar niçin hep gümüş renk?
Fiyat 2400 TL civarı olanlar altın yada siyah renk vb.?
Yakın bir zamanda bu modeller böyle değildi ?
Not : Son mesajım birleşti... Bu hiç hoşuma gitmiyor...
Bu yazdığımda birleşti..

Son düzenleme:
A Çevrimdışı

Alperentoy

Süper Üye
12 Nis 2019
647
ülkemizde yenilenmiş telefon satışı olduğunu sanmiyorum varsa kaynak
seve seve okurum.

Rafta beklemiş,depo kalmış malları ürünleri tuturabildiklerine satıyorlar.

Mevzu yasallaşalı bir yılı geçti. N11 vb pazarlama sitelerinde ürünün yanında yenilenmiş diye açıklama ekleniyor. A Adem Helvacı konuya vakıftır. Bir danışın. Basın yayın baya evirip çevirmişti, sıradanlaşınca üstünde artık durulmuyor.

Bu siteyi incele istersen. Konudan ekmek yiyenler yaygın.

TKartaL Çevrimdışı

TKartaL 

Süper Üye
5 Şub 2018
2,481
44

Mevzu yasallaşalı bir yılı geçti. N11 vb pazarlama sitelerinde ürünün yanında yenilenmiş diye açıklama ekleniyor. A Adem Helvacı konuya vakıftır. Bir danışın. Basın yayın baya evirip çevirmişti, sıradanlaşınca üstünde artık durulmuyor.

Bu siteyi incele istersen. Konudan ekmek yiyenler yaygın.
Zaten bu yüzden diyorum. Yenilenmiş telefon yada iade ürünlerde çöpe mi atılıyor? Bunları derleyip toplayıp tekrar satış yapabilirler.. Kimin haberi olacak ki bundan!

teraspy Çevrimiçi

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,271
64
3 yıl önceki telefonu doğrusu ben almam ,bir de benim de kullandığım canavar gibi çalışan ,navigasyon ile beni heryere götüren açılırken "abi 2 dakika bekle,ekranım şimdi gelecek" diyen,wpde sesli aramada kardeşimin yüzüne kapanan ve yeni diye satılan android tvlerin belleğinden de büyük olan GM D II me kimseye laf söyletmem ona göre ,karışmam sonra,pilini bile zor buldum ,ee,ben pili zor buluyorsam 3 yıl önce üretilen tellerin pilini nasıl bulacağız :haha1

A Çevrimdışı

Alperentoy

Süper Üye
12 Nis 2019
647
Zaten bu yüzden diyorum. Yenilenmiş telefon yada iade ürünlerde çöpe mi atılıyor? Bunları derleyip toplayıp tekrar satış yapabilirler.. Kimin haberi olacak ki bundan!
Öncelikle ihtiyaç sahibi olanlar araştırıp buluyor, yada çevresinde faydalanlardan duyup öğreniyorlar. Araçları yıllardır, alıp satıyoruz, keza evler v.b. gayrimenkuller bile tamir edilip pazarlanıyordu. Hayatımıza yeni giren bu cep telefonu, tablet, bilgisayar tv, gibi sürekli geliştirilen ve modeli değişen elektronik ürünlerde önce kiralama yöntemi denendi vestel başlatmıştı, pek tutulmadı ülkemizde çoğunluk sahip olmayı seçti. Bu konu avrupa ve amerika kıtasında çok yaygın zaten onlarda garaj adı altında kişisel ikinci el satışları çok yaygın ve kültürlerinin bir parçası. Bizde de cep telefonu gibi aletler ihtiyacın ötesin de doğu kültüründe olduğu gibi erkeklerin ziynet eşyası (koldaki saati künye benzeri) gibi kullanılmakta. İmkanı olan yenilerken eldekiler veya kazara zarar görenler tamir edildikten sonra kullanma tercih edilmemekte idi. Bu konu ülkemizde de yasallaştırılıp batıdaki gibi ürünlerin değerlendirme yoluna gidilerek bireysel ve toplumsal tasarrufa yönelinmiş olundu. Kişilerin köşe başlarında bu gün var yarın yok tezgahlarda anlık fiyat oluşumuyla malların el değiştirmesi sonucu kişilerin mağdur olmasının önüne geçilmiş olundu.

Devletin dijitalleşmesiyle pek çok adım hızla atılıyor, öyle ki dün de kalan bizler takip dahi edemiyoruz. Önceden resmi gazetede yayınlanır işletmeler için zaman verilirdi. Alsınlar okusunlar hazırlansınlar ve geçiş yapsınlar diye. Şimdi ise paydaşlarla yönetmelikler hazırlanıyor, tüm tarafların katkısı, bilgisi ve kabulü ile ve yayınlanıyor. Online aynı gün erişime açık oluyor, üstelik çoğu maddeler kaldırılıp yenileri anın da yürürlüğe giriyor. Hazırlanmasın da sektör de içinde temsilci bulundurduğundan önceden yayınlanacağı tarihe kadar içeriğiyle bilgisi olmuş oluyor.

Bizim toplumda iki tip insan var, ilki merkeze kendini ve değerlerini koyup etrafındakileri ve alemi kendine göre anlamaya ve anlamlandırmaya çalışan, diğeri ise alemi ve etrafındakileri, anlamaya çalışıp kendini rasyonel olarak konumlandırmaya çalışan. İlkine tüme varım ikinciye tümden gelim yöntemi diyebiliriz. Bu iki farklı yöntem kendi gibi yolu tamamlamamış kişilerin birbirlerini yanlış değerlendirmelerine sebep olabilir. Aynı yolu karşılıklı noktalardan başlayarak tamamlamaya çalışan iki kişinin konumu gibi. İkisi de yolu tamamlamadan yolun tamamını tarif edemez. İkisi de farklı şeyler söylese de ikisinin söylediği de doğrudur. Bu yol bazen herhangi bir konu hakkında konuşma bile olabilmekte.

Yenileme yetkisi alan firmaların listeleri ve pdf olarak belgeleri online yayınlanmakta;

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,610
Öncelikle ihtiyaç sahibi olanlar araştırıp buluyor, yada çevresinde faydalanlardan duyup öğreniyorlar. Araçları yıllardır, alıp satıyoruz, keza evler v.b. gayrimenkuller bile tamir edilip pazarlanıyordu. Hayatımıza yeni giren bu cep telefonu, tablet, bilgisayar tv, gibi sürekli geliştirilen ve modeli değişen elektronik ürünlerde önce kiralama yöntemi denendi vestel başlatmıştı, pek tutulmadı ülkemizde çoğunluk sahip olmayı seçti. Bu konu avrupa ve amerika kıtasında çok yaygın zaten onlarda garaj adı altında kişisel ikinci el satışları çok yaygın ve kültürlerinin bir parçası. Bizde de cep telefonu gibi aletler ihtiyacın ötesin de doğu kültüründe olduğu gibi erkeklerin ziynet eşyası (koldaki saati künye benzeri) gibi kullanılmakta. İmkanı olan yenilerken eldekiler veya kazara zarar görenler tamir edildikten sonra kullanma tercih edilmemekte idi. Bu konu ülkemizde de yasallaştırılıp batıdaki gibi ürünlerin değerlendirme yoluna gidilerek bireysel ve toplumsal tasarrufa yönelinmiş olundu. Kişilerin köşe başlarında bu gün var yarın yok tezgahlarda anlık fiyat oluşumuyla malların el değiştirmesi sonucu kişilerin mağdur olmasının önüne geçilmiş olundu.

Devletin dijitalleşmesiyle pek çok adım hızla atılıyor, öyle ki dün de kalan bizler takip dahi edemiyoruz. Önceden resmi gazetede yayınlanır işletmeler için zaman verilirdi. Alsınlar okusunlar hazırlansınlar ve geçiş yapsınlar diye. Şimdi ise paydaşlarla yönetmelikler hazırlanıyor, tüm tarafların katkısı, bilgisi ve kabulü ile ve yayınlanıyor. Online aynı gün erişime açık oluyor, üstelik çoğu maddeler kaldırılıp yenileri anın da yürürlüğe giriyor. Hazırlanmasın da sektör de içinde temsilci bulundurduğundan önceden yayınlanacağı tarihe kadar içeriğiyle bilgisi olmuş oluyor.

Bizim toplumda iki tip insan var, ilki merkeze kendini ve değerlerini koyup etrafındakileri ve alemi kendine göre anlamaya ve anlamlandırmaya çalışan, diğeri ise alemi ve etrafındakileri, anlamaya çalışıp kendini rasyonel olarak konumlandırmaya çalışan. İlkine tüme varım ikinciye tümden gelim yöntemi diyebiliriz. Bu iki farklı yöntem kendi gibi yolu tamamlamamış kişilerin birbirlerini yanlış değerlendirmelerine sebep olabilir. Aynı yolu karşılıklı noktalardan başlayarak tamamlamaya çalışan iki kişinin konumu gibi. İkisi de yolu tamamlamadan yolun tamamını tarif edemez. İkisi de farklı şeyler söylese de ikisinin söylediği de doğrudur. Bu yol bazen herhangi bir konu hakkında konuşma bile olabilmekte.

Yenileme yetkisi alan firmaların listeleri ve pdf olarak belgeleri online yayınlanmakta;

Yani o kadar mühendissin kalk da bir ülkemizdeki refurbished cihaz olayını Apple ve diğerleri şeklinde değerlendir di mi?
Yok abi asla iktidar partisine laf ettirme. Varsa yoksa vatandaş suçlu.
Çıkıp de ki ülkede denetim ve yaptırım iyi düzeyde değil, o yüzden bu cihazlara bulaşmak tehlikeli diye.
Sağlam trollsün vallahi.

Türkiye'de Apple harici yenilenmiş cihaz alınmaz üyelere bunu söyleyeyim.

Apple da bunu tüm dünya çapında en iyi şekilde yaptığı için sorunsuz oluyor.
Refurbished cihaz Apple'da fabrikaya tekrar gidiyor, sıfır seviyesine getirilip satışa sürülüyor.
Yani ürün aslında sıfır oluyor, sadece müşteri o cihazı iade ettiği için fabrikaya gidiyor.
Üretim hasarı, lojistik kaynaklı hasar vs.

Üründeki hasar giderilebilir düzeyde ise yenileniyor, sıfır ile aynı kaliteye sahip olup satışa sunuluyor.
Üründeki hasar giderilemez düzeyde ise imha sürecine gidiliyor.

Apple'ın yenileme politikasına dair bilgim bu. Hatalar olabilir, çalışanı değilim sonuçta.

Ülkede bir tane meşhur firma bu yenilenmiş cihaz olayını yapıyor, ama onun hakkında da iyi şeyler okumadım.
DH forumda mağduru çoktu.

Servis hizmetini daha her firmada aynı standartta ve memnuniyette alamıyoruz, yenilenmiş cihaza nasıl güvenilebilir ki? :hihi

D Çevrimdışı

durdurak 

Yeni Üye
24 Ocak 2019
26
33
Daha ilerisi de var. 2014 model...

Ekran-Alintisie55ce3be0ebcdbb2.png

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri