TV'de stutter sorunu ilk defa yaşıyorum...

M Çevrimdışı

mister

Yeni Üye
14 Haz 2022
24
33
Daewoo 50dm54u modelini kullanıyorum. görüntü kalitesi olarak fena değil ilk aldığımda çok kötüydü zamanla düzeldi ve iadeden vazgeçtim. yalnız 2 gündür farkettiğim bir sorun çıktı o da stutter. görüntü kısa aralıklarla micro saniye şeklinde takılıyor. bunu her göz ayırt edemeyebilir ama daha önce kullandığım kaliteli tvlerden sonra direk gözüme çarpıyor. ortalama 5 saniyede bir görüntü saliselik takılıyor. kayan altyazılarda da belli oluyor. bilgisayarda fifa oynarken inanılmaz derecede keyifsiz takılmalar oluyor 4-5 saniyede bir. film izlerken de aynı. böyle bir durumla karşılaşan oldu mu ne yapmamı önerirsiniz? müşteri hizmetlerini aradım fabrikadan size özel yapılım gönderecekler dedi ekrana. pek inandırıcı gelmedi. benim düşüncem MEMC den kaynaklanıyor. bunu kapatmak için yazılımda menüye koysunlar dedim ama ıh mıh etti telefondaki. hepsinde varmış default olarak ve kapatılamıyormuş güya görüntüyü iyileştiriyormuş... ben de berbat ettiğini söyledim düşünceleriniz için teşekkürler diyor :slap

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
onunla ne alakası var tv izlerken de oluyor.

altyazılar geçerken saliselik takılmalar oluyor bikaç saniye arayla. micro stutter deniyor sanırım.

fabrika yazılımı geldi ama düzelmedi
Altyazı takılması kanaldan kanala yaşanabiliyor.
Her kanalda olmuyor bizde.
Yayın içeriği kaynaklı da olabiliyor.
Bizdeki Vestel modeli eski, aynı değil.

V-Sync de niye dedim, üretilen FPS tazeleme hızından yüksek ise yırtılma ve takılmalar olabilir.
Ayrıca Windows 11 veya 10 kullanıyorsanız stutter sorunu ile karşılaşılabiliyor.
Driver silip yüklemeyi deneyin.

M Çevrimdışı

mister

Yeni Üye
14 Haz 2022
24
33
Memc ekran ayarlarından kapatılabilir di? Sizde menüde memc ayarı yokmu
ayarlara koymamışlar ama servis ekranında görünüyor açık olduğu. böyle saçma sapan mantıksız bir şeyi ancak bizimkiler yapardı zaten dünyada tek.

Altyazı takılması kanaldan kanala yaşanabiliyor.
Her kanalda olmuyor bizde.
Yayın içeriği kaynaklı da olabiliyor.
Bizdeki Vestel modeli eski, aynı değil.

V-Sync de niye dedim, üretilen FPS tazeleme hızından yüksek ise yırtılma ve takılmalar olabilir.
Ayrıca Windows 11 veya 10 kullanıyorsanız stutter sorunu ile karşılaşılabiliyor.
Driver silip yüklemeyi deneyin.
kanalla ilgisi yok her kanalda yapıyor. ben altyazıyı daha iyi anlaşılması için söyledim. yani görüntü de takılıyor saliselik. özellikle canlı yayınlarda görüntü akıcıyken göze batıyor. maç izlerken 3-5 saniyede tık yapıyor görüntü saliselik.

bilgisayarda oyun oynanmıyor, görüntüde yine anlık takılmalar oluyor. önceki panasonic tvde bu sorunlar yok. yani bu sorunların kaynağı televizyon. MEMC i sana zorla açık kullandırıyorlar.

birde dün 3 defa TV siyah ekrana düştü 1-2 saniyelik. ondan sonra TV tarafında takılma olmadı ama PC'de devam ediyordu. bugün TV'de de tekrar olmaya başladı. uzaktan ayar mı çektiler sandım ama TV nin interneti kapalıydı anlam veremedim TV sıkıntılı olabilir. flash bellekten profil isteyince çalışma saatlerini de veriyor. ocakta, şubatta, nisanda falan çalıştığı görünüyor ama ben haziranda aldım...

Son düzenleme:
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
ayarlara koymamışlar ama servis ekranında görünüyor açık olduğu. böyle saçma sapan mantıksız bir şeyi ancak bizimkiler yapardı zaten dünyada tek.

kanalla ilgisi yok her kanalda yapıyor. ben altyazıyı daha iyi anlaşılması için söyledim. yani görüntü de takılıyor saliselik. özellikle canlı yayınlarda görüntü akıcıyken göze batıyor. maç izlerken 3-5 saniyede tık yapıyor görüntü saliselik.

bilgisayarda oyun oynanmıyor, görüntüde yine anlık takılmalar oluyor. önceki panasonic tvde bu sorunlar yok. yani bu sorunların kaynağı televizyon. MEMC i sana zorla açık kullandırıyorlar.

birde dün 3 defa TV siyah ekrana düştü 1-2 saniyelik. ondan sonra TV tarafında takılma olmadı ama PC'de devam ediyordu. bugün TV'de de tekrar olmaya başladı. uzaktan ayar mı çektiler sandım ama TV nin interneti kapalıydı anlam veremedim TV sıkıntılı olabilir. flash bellekten profil isteyince çalışma saatlerini de veriyor. ocakta, şubatta, nisanda falan çalıştığı görünüyor ama ben haziranda aldım...
Çalışma saatini bilemem ama ürünün arka etiketini atabilir misiniz?

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
Screenshot_2022-07-15-17-03-22-569_com.google.android.youtube.jpg

Ekran ayarları gelişmiş te bu memc ayarı yok mu yani 🤔

M Çevrimdışı

mister

Yeni Üye
14 Haz 2022
24
33
Şöyle anlatım size
Stutter sorunu tutarlı olur. Kare sayısına bağlı olarak daha düzenli titrer.
Arada bir belli aralikla takılmalar mister. Bu bazı karelarin daha fazla diğer karelerden ekranda kalmasından kaynaklanır.
yani sorunun kaynağı başından beri söylediğim gibi MEMC o zaman.

Geri
Üst Alt