TV kanalları donma sorunu kalite düşüp düşüp artıyor

M Çevrimdışı

Muhammet Acı 

Aktif Üye
21 Tem 2022
180
22
Evet başlıkta belirttiğim gibi LG nanocell TV video da ki gibi gidip gidip gelmeue başladı kanallar da TV den mi uydudan mi emin olamadım üstte aynı uyduya bağlı 2. TV var ona baktım kalite düşüp düşüp artıyor onda da aynı sorun var uydudan kanaatine vardim fakat geri döndüm TV sesi 1 saniye Aralıkla iki kere veriyor onu kayda almadım düzeldi ama aynı anda bozulması garip 3. Olarak ses sistemi de hataya düştü oda video da neden olmuş olabilir

M Çevrimdışı

Muhammet Acı 

Aktif Üye
21 Tem 2022
180
22
Merhaba iki TV aynı anda sıkıntı çıkardı TV kanallarında, ikiside ayni antene bağlı olduğundan direk lnb problemli gözüyle bakıyorum çözümü varmı lnb alsam kendim takabilirmiyim? Antenci cagirsam gelip bakmaya 200 lira alacak 200 liraya sıfır çanak set alırım diyorum

M Çevrimdışı

Muhammet Acı 

Aktif Üye
21 Tem 2022
180
22
Çanak antene ulaşmanız kolay ise elinizde işe yatkınsa kendinizde lnb yi değiştirebilirsiniz.
Kalite 80 lerde ve dediğim gibi düşüp geri çıkıyor anten döndüğü için yapar mı hava buz gibi ve sıkıntılı bir yerde tekrar tekrar da çıkmak istemiyorum lnb ye de boşuna para vermek istemiyorum arada kaldım acaba denesem mi belki salmıştır diye

By_Trol Çevrimdışı

By_Trol 

Administrator
24 Ağu 2019
13,574
Kalite 80 lerde ve dediğim gibi düşüp geri çıkıyor anten döndüğü için yapar mı hava buz gibi ve sıkıntılı bir yerde tekrar tekrar da çıkmak istemiyorum lnb ye de boşuna para vermek istemiyorum arada kaldım acaba denesem mi belki salmıştır diye
Çanak antenin yönünde hafif bir dönme olursa sinyal kalitesi azalır görüntüde donmalar parçalanmalar olur. Hassas yön ayarı yapabilmek için satfinder (Uydu bulucu) Cihazı kullanmanız lazım.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,880
TV üzerinden sinyal kalitesini takip etsem saftinder görevi görmez mi çatı katındayım zaten
Baby cam gibi bir uygulamayla evdeki başka bir telefonu TV önüne koyun. Kendi telefonunuzdan da görüntüyü açın. TV ' de kalite-sinyal ekranı açık olsun. DMAX ya da TLC gibi (Türksat olduğunu varsayıyorum.) bir kanalda kontrol edin. Bu kanallarda kalite düşünce görüntü daha çabuk gidiyor. Buna göre lnb' yi çevirin. (Takılı olduğu noktada çanağı oynatmadan lnb yi saat yönüne ya da tersine çevirin.) Eğer kalite bir süre sabit kalıyorsa sorun çözülmüş demektir. Ancak yaptığınız değişiklikle hala 80-10 arasında gidip geliyorsa LNB değişim zamanı gelmiş demektir.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Baby cam gibi bir uygulamayla evdeki başka bir telefonu TV önüne koyun. Kendi telefonunuzdan da görüntüyü açın. TV ' de kalite-sinyal ekranı açık olsun. DMAX ya da TLC gibi (Türksat olduğunu varsayıyorum.) bir kanalda kontrol edin. Bu kanallarda kalite düşünce görüntü daha çabuk gidiyor. Buna göre lnb' yi çevirin. (Takılı olduğu noktada çanağı oynatmadan lnb yi saat yönüne ya da tersine çevirin.) Eğer kalite bir süre sabit kalıyorsa sorun çözülmüş demektir. Ancak yaptığınız değişiklikle hala 80-10 arasında gidip geliyorsa LNB değişim zamanı gelmiş demektir.
Katılıyorum ,ancak lnb çanağa göre daha sıkıdır,gevşemez diye düşünüyorum.
TV üzerinden sinyal kalitesini takip etsem saftinder görevi görmez mi çatı katındayım zaten
slowfood slowfood yazdığı yöntem ile ilk önce çanağı kontrol et,dediği kanallardan birini aç ve çanağa çok hafif sağa-sola parmağınla oynatmaya çalış (zorlamadan,hafiffçe) sinyale bak eğer 90-95 geliyor ve sabit kalıyorsa tamamdır değilse bu kez aşağı-yukarı oynat ve sinyali kontrol et,baktın olmadı lnb ye geçersin :ok

M Çevrimdışı

Muhammet Acı 

Aktif Üye
21 Tem 2022
180
22
Üstteki TV kendi kendine düzeldi LG nanocell iyice kafayı yedi sesler birbirine giriyor bazen komple sesi kesiyor donuyor kapatıyor kendini en sonunda sıfırladım canavar gibi oldu TV hiç bir sıkıntı kalmadı ama lnb uyarı veriyor ben gidiciyim dikkat et diye TV korkuttu beni daha 2 senelik ucuz da değil

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Üstteki TV kendi kendine düzeldi LG nanocell iyice kafayı yedi sesler birbirine giriyor bazen komple sesi kesiyor donuyor kapatıyor kendini en sonunda sıfırladım canavar gibi oldu TV hiç bir sıkıntı kalmadı ama lnb uyarı veriyor ben gidiciyim dikkat et diye TV korkuttu beni daha 2 senelik ucuz da değil
Geçen gün arkadaşımın tv tuneri ,lnb den gelen sıyrılmış kablo nedeniyle onarıma gitti,yağmurda kablo su almış,yürümüş ve tunere gelmiş.Alocum f konnektörü bir söktüm,içinden su geldi demişti.Dikkatli olmakta fayda var :ok

M Çevrimdışı

Muhammet Acı 

Aktif Üye
21 Tem 2022
180
22
Geçen gün arkadaşımın tv tuneri ,lnb den gelen sıyrılmış kablo nedeniyle onarıma gitti,yağmurda kablo su almış,yürümüş ve tunere gelmiş.Alocum f konnektörü bir söktüm,içinden su geldi demişti.Dikkatli olmakta fayda var :ok
Onu çok önceden düşünüp TV ye bir metre kala kablonun her iki tarafından kesik attım bakır odanın içinde açıkta su gelirse oradan aksın diye

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Hımm,o zaman 2li lnb var veya 4lü.
Burada yazmıştım,dediğim kontrollerini yap emin ol nerede sıkıntı diye yine de, gerçi düzeldi demişsin ama kontrol etmekte fayda var :ok
Peki o konuda belirtmişsin, tv düzeldi diye,tv düzelince ses sistemi de düzeldi mi :alala

M Çevrimdışı

Muhammet Acı 

Aktif Üye
21 Tem 2022
180
22
Hımm,o zaman 2li lnb var veya 4lü.
Burada yazmıştım,dediğim kontrollerini yap emin ol nerede sıkıntı diye yine de, gerçi düzeldi demişsin ama kontrol etmekte fayda var :ok
Peki o konuda belirtmişsin, tv düzeldi diye,tv düzelince ses sistemi de düzeldi mi :alala
Ses sistemi çok nadir de olsa arada yapıyor onu kapa aç yaptım düzeldi ama lnb sorunu düzeldi sandım düzelmemiş sabah saatlerinde kafayı yiyor TV yi de bozuyor yazılımsal olarak kafayı yiyor TV

Tekrar arıza verince dmax ve tlc ye baktim dmax 80 90 kalite tlc de görüntü yok 30 kalite ve sabahları gidiyor öğlene doğru düzeliyor galiba ya anten gevşedi hareket ediyor yada lnb arızalı Amazon da next 4 lü LNB aldım gelsin onla beraber cikicam ama hangi kanala bakayım ben tlc mi dmax mi

Abi şimdi aklıma geldi hava 3 gündür kapalı ve yağmurlu sebebi o bence ya yeni lnb de taksam hava kapalı olduğu için aynı hatayı verir gibime geliyor ne yapsam bilemedim 4 lü LNB aldım 130 TL ye Amazon dan fiyatı da pahalı değil aslında ama bedava para vermekte ne bileyim arada kaldım değiştirsem mi acaba

Son düzenleme:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt